Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Proiecte - idei pentru case in panta

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ender_blacker

ender_blacker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 13.03.2006
Am nevoie de cat mai multe idei si informatii despre ce inseamna sa construiesti o casa pe un teren aflat in panta. Ma aflu in aceasta situatie, si am ceva idei in cap despre ce anume vreau si pana la primele discutii cu arhitectul as vrea sa vad cat mai multe idei si proiecte de acest gen. Costurile sunt mai mari din cate am mai citit , din cauza fundatiei. Cum se calculeaza costurile fundatiei ? Eu vreau un P+M, si la demisol o camera tehnica / centrala.
Cei care au cunostinte si orice informatii despre acest gen de constructie , va rog sariti :D

#2
Buzzy

Buzzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 24.11.2004
Subscriu.. ma aflu in aceeasi situatie si orice idee este bine venita.

#3
lvasilr

lvasilr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.03.2007
Aici sunt multe idei despre cum arata o casa pe teren in panta. Din pacate nu toate sunt free si daca va inspira exteriorul puteti incerca un exercitiu de imaginatie pentru sectiuni.

http://www.plans-mai...p...&pmnumdeb=8

#4
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008
Solutia depinde in primul rand de cat de mare e panta - se pot imagina variante in care se realizeaza un demisol pe o portiune a constructiei si restul casei e la fel ca una pe teren plat, dar pot fi si solutii in care toata constructia se "muleaza" pe panta cu portiuni din casa decalate la jumatate de nivel legate in interior de o casa a scarii deschisa.

Primul pas, daca v-ati hotarat sa construiti pe un asemenea teren, e realizarea unei ridicari topo - va e necesara in oricare din variantele de plan pe care le veti alege. Tot intr-o prima faza cred ca e necesar si un studiu geo pentru ca stabilitatea terenului e esentiala in cazul unor amplasamente de felul asta.

A doua problema care trebuie avuta in vedere e tipul de structura: daca va fi o structura pe cadre dispunerea stalpilor si distantele dintre acestia nu sunt afectate prea tare de inclinatia terenului in conditiile in care se realizeaza o ridigizare corespunzatoare (in functie de orientarea pantei) la nivelul fundatiei/demisolului, dar in cazul unei structuri pe zidarie portanta, peretii portanti principali trebuie sa fie perpendiculari pe curbele de nivel.

A treia problema pusa de terenurile in panta e legata de scurgerea apelor la nivelul terenului si de protejarea zonei din jurul constructiei la eroziunea pe care o pot provoca aceste scurgeri - un sistem de rigole care sa preia apa de pe latura casei aflata spre partea inalta a pantei si s-o conduca pe un traseu bine stabilit pe celelalte laturi ale casei, in lungul pantei ar fi binevenit (iata ca mai sunt si alte costuri suplimentare, nu numai cele legate de fundatii). Mai sunt si alte elemente legate de amenajarile exterioare din jururl constructiei: alei, trepte, terase, ziduri de sprijin care pot influenta atat functionalitatea, cat si aspectul unei case amplasta pe un teren in panta.

Ar mai fi de avut in vedere si orientarea pantei in functie de punctele cardinale, cat de mult si in ce fel panta respectiva afecteaza iluminarea naturala a noii constructii, vanturile dominante care in situatiile astea pot fi specifice locului si nu zonei si, in general vorbind, tot ce tine de micro-climatul amplasamentului cu pricina. Aceste date specifice amplasamentului pot influenta dispunerea camerelor, a ferestrelor, a pantelor acoperisului, a elementelor exterioare constructiei care se leaga functional (si nu numai) de aceasta (terase, alei) - s-ar putea ca pe parcursul documentarii sa gasiti planuri care sa va placa, dar care la o analiza mai atenta sa nu se potriveasca amplasamentului si decat sa fortati adaptarea lor sa fie mai rentabil sa ganditi totul de la 0. Arhitectul cu care veti colabora va trebui sa arate deschidere catre un asemenea proiect si primul indiciu in acest sens va fi acela legat de disponibilitatea lui de a vedea amplasamentul inca de la inceput - daca nu se arata interesat de o asemenea vizita nu e un semn tocmai bun...

Succes!

#5
cmcristina

cmcristina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.09.2008
buna,

un arhitect o sa-ti spuna ca o casa se construieste dupa teren ... si ii dau dreptate, asa ca cel mai bine consulti un arhitect. Am contruit o casa iar pe primii cativa m de teren e o diferenta de nivel de aproape 3m, dupa care panta e foarte foarte lina. Ei, pe zona unde e diferenta de nivel a trebuit sa ne construim casa si planul diferea f mult daca am fi putut (si vrut) sa o construim altundeva pe teren. Daca esti din Cluj iti pot spune arhitectul cu care am lucrat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate