Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

spray paralizant

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
dragos00

dragos00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.04.2008
Salut!
Am si eu o intrebare: in Romania, sunt legale spray-urile paralizante/cu piper? Ce patesc daca ma prinde politia cu un asemenea spray asupra mea?
Pe site-ul de pe care vreau sa cumpar scrie ca sunt legale ... dar am zis ca e mai bine sa va cer si voua un sfat.
p.s.: sunt minor ... peste 8 luni implinesc 18 ani.

#2
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Acum cativa ani daca te prindea politia cu spray de asta stiu ca ti-l confisca si iti dadea si amenda. Sper sa nu ma insel. Acum nu stiu care mai este treaba.

Edited by Dau, 03 September 2008 - 22:19.


#3
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
Din cate stiu eu, spray-ul paralizant este ilegal. Cel iritant (cu extras de piper) poate fi achizitionat legal din magazine specializate.

/pisoiu

Edited by pisoiu2, 03 September 2008 - 22:45.


#4
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007

View Postpisoiu2, on Sep 3 2008, 22:45, said:

Din cate stiu eu, spray-ul paralizant este ilegal. Cel iritant (cu extras de piper) poate fi achizitionat legal din magazine specializate.

/pisoiu

  
  Spray paralizant este interzis, exceptie fac cei ce apara institutii bancare si de securitate nationala,persoanele fizice nu au voie.
  Spray lacrimogen este legal,sa ai 18 ani.
  Daca ti-ai luat spray lacrimogen, mergi la politia din orasul tau sa-ti dea o adeverinta si sa te ia in evidenta ca ai sa ceva.
  Daca esti prins ca detii, dar nu l-ai folosit ti se confisca dar nu primesti amenda.Daca l-ai folosit amenda este de circa 500 RON,chiar si inlegitima aparare,tot primesti amenda daca nu l-ai declarat.

#5
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View PostE_manuel1, on Sep 3 2008, 23:56, said:

Spray paralizant este interzis, exceptie fac cei ce apara institutii bancare si de securitate nationala,persoanele fizice nu au voie.
  Spray lacrimogen este legal,sa ai 18 ani.
  Daca ti-ai luat spray lacrimogen, mergi la politia din orasul tau sa-ti dea o adeverinta si sa te ia in evidenta ca ai sa ceva.
  Daca esti prins ca detii, dar nu l-ai folosit ti se confisca dar nu primesti amenda.Daca l-ai folosit amenda este de circa 500 RON,chiar si inlegitima aparare,tot primesti amenda daca nu l-ai declarat.
:huh: chiar asa trebuie? pfff nu stiam.


este legal sa-l detii si sa-l folosesti in legitima aparare. daca te prinde politia cu asa ceva in buzunar si mai ales daca l-ai folosit se confisca si amenda e de la 200 la 1000. bineinteles politia trebuie mai intai sa te opreasca pe strada sau in orice alt loc cu vreun motiv, sau sa aibe "info" ca detii si folosesti spray-ul pentru "amuzament" cum ar fi sa scapi de o ora de scoala, sa te dai mare prin curtea liceului, etc.

#6
HABIBA

HABIBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 01.03.2008
waw , nu stiam de asta :o
eu am unul de la bgs , nu stiu cat de bun este ca nu l-am incercat :D dar nu stiam ca nu am voie sa il port la mine in caz de ceva ..............

#7
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007

View PostVipeR85, on Sep 21 2008, 22:27, said:

:huh: chiar asa trebuie? pfff nu stiam.


este legal sa-l detii si sa-l folosesti in legitima aparare. daca te prinde politia cu asa ceva in buzunar si mai ales daca l-ai folosit se confisca si amenda e de la 200 la 1000. bineinteles politia trebuie mai intai sa te opreasca pe strada sau in orice alt loc cu vreun motiv, sau sa aibe "info" ca detii si folosesti spray-ul pentru "amuzament" cum ar fi sa scapi de o ora de scoala, sa te dai mare prin curtea liceului, etc.

Aici ce spune legea ? Sa te citez "este legal sa-l detii si sa-l folosesti in legitima aparare"

  Cadrul legal care reglementeaza regimul armelor și al munițiilor este LEGEA Nr. 295 din 28 iunie 2004.
Referitor la problema ridicata de dvs va ofer citeva explicatii pretioase care va pot ajuta sa intelegi mai bine diferentierea tipurilor de arme.
Arma reprezinta orice dispozitiv a cărui funcționare determină aruncarea unuia sau mai multor proiectile, substanțe explozive, aprinse sau luminoase, amestecuri incendiare ori împrăștierea de gaze nocive, iritante sau de neutralizare.
Arme de autoapărare sunt arme neletale scurte, special confecționate pentru a împrăștia gaze nocive, iritante, de neutralizare și proiectile din cauciuc, în scop de autoapărare. Deci este evident ca din aceasta grupa fac parte si sparyurilor.
Din punct de vedere constructiv avem Arme cu aer comprimat sau gaze sub presiune - arme care, pentru aruncarea proiectilului, folosesc forța de expansiune a aerului comprimat sau a gazelor sub presiune aflate într-o butelie recipient.
Actuala lege are anumite lacune, motiv pentru care anumiti comercianti autoriyati sa comercialize arme si denumiti armurieri dar diverse interpretari.
Sfatul meu este sa urmati procedura prevazuta in prezenta lege cu privire la obtinerea certificatului de deținător de arme neletala
Document emis, în condițiile legii, de autoritatea competentă, prin care se dovedește faptul că titularul acestuia a îndeplinit procedura legală de înregistrare a armelor neletale.
Art. 59 Certificatul de deținător
(1) Persoanele care au procurat arme neletale au obligația ca, în termen de 5 zile de la data procurării, să se prezinte cu acestea la autoritățile prevăzute la art. 12 alin. (1), în vederea eliberării certificatului de deținător *( Autorizația de procurare a armei, permisul de armă, atestatul de colecționar, autorizația temporară de transport și folosire a armei, certificatul de deținător și pașaportul european pentru arme de foc se eliberează de către Direcția Generală de Poliție a Municipiului București, inspectoratele județene de poliție în a căror rază teritorială își are domiciliul solicitantul, precum și de către Inspectoratul General al Poliției Române.)
(2) Certificatul de deținător conferă titularului dreptul de deținere, port și folosire a armelor înscrise în acest document.
(3) Titularii certificatului de deținător pot trece frontiera de stat a României cu armele înscrise în acest document, fără a le putea înstrăina în afara teritoriului României.
(4) Procedura notificării prealabile, menționată la art. 58 alin. (1), precum și a acordării certificatului de deținător se stabilește prin normele metodologice de aplicare a prezentei legi. *( Cetățenii români și străinii cu ședere legală în România, care au împlinit vârsta de 18 ani, pot să procure arme neletale, precum și muniția aferentă, de la orice armurier autorizat să comercializeze astfel de arme, în condițiile notificării prealabile a organelor prevăzute la art. 12 alin. (1).).
In momentul de fata exista un proiect de modificare a legii, urmand ca in categoria "armelor de autoapărare" sa fie incluse "armele neletale scurte, special confecționate pentru a împrăștia gaze nocive, iritante, (sprayuri) de neutralizare și proiectile din cauciuc, în scop de autoapărare".
Noua lege va fi in conformitate cu Directiva nr. 91 a Consiliului Comunității Europene, cu privire la controlul achiziționării și deținerii de arme și ale Protocolului împotriva producerii și traficului de arme de foc, a părților și componentelor lor și a munițiilor, suplimentând Convenția Națiunilor Unite împotriva Crimei Organizate Transnaționale.
Cu stima,
CJ Mihai Danaila

   Eu am avut un e-mail de la politia romana referitor la aceasta tema,din pacate nu-l mai am,iar cel care mi l-a expediat era comisar,i omu a specificat clar amenda de la

Edited by E_manuel1, 21 September 2008 - 22:52.


#8
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View PostHABIBA, on Sep 21 2008, 23:37, said:

waw , nu stiam de asta :o
eu am unul de la bgs , nu stiu cat de bun este ca nu l-am incercat :D dar nu stiam ca nu am voie sa il port la mine in caz de ceva ..............

depinde la ce il folosesti si unde il porti.
daca te prinde politia  pe strada la 2-3 noaptea si te legitimeaza si te controleaza si vede ca ai spray, si tu nu ai facut absolut nimic, nu esti cunoscut ca "infractor" ti-l da inapoi si pleci linistit.
daca te prinde cu acel spray la tine intr-o discoteca si ai facut ceva scandal, sau dupa o bataie, sau alte situatii in care l-ai folosit fara intentia de a te apara ci de a ataca sau de a te "juca" cu el al scoala, atunci iti va da o amenda sau iti va face dosra penal legea 61/91 art1 alin. 1


totul depinde de circumstante

Edited by VipeR85, 21 September 2008 - 22:51.


#9
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007

View PostVipeR85, on Sep 21 2008, 22:51, said:

depinde la ce il folosesti si unde il porti.
daca te prinde politia  pe strada la 2-3 noaptea si te legitimeaza si te controleaza si vede ca ai spray, si tu nu ai facut absolut nimic, nu esti cunoscut ca "infractor" ti-l da inapoi si pleci linistit.
daca te prinde cu acel spray la tine intr-o discoteca si ai facut ceva scandal, sau dupa o bataie, sau alte situatii in care l-ai folosit fara intentia de a te apara ci de a ataca sau de a te "juca" cu el al scoala, atunci iti va da o amenda sau iti va face dosra penal legea 61/91 art1 alin. 1


totul depinde de circumstante

  Unde e lege,nu-i tocmeala,nu ai citit ce spune legea,sprayu lacrimogen este trecut la categoria "arme neletale",deci se confisca daca esti prins ca detii fara drept.
  "1 an si 6 luni pentru detinerea unui spray lacrimogen "
  Mai bine nu mai vorbi fara sa cunosti,uite aici un link a unei persoane care a fost condamnata pentru detinerea fara drept a unui spray lacrimogen,MR 1  "VipeR85".
Mai ai ceva de spus ?

http://www.antena2.t...82bb5a88e3a24ca

#10
HABIBA

HABIBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 01.03.2008

View PostVipeR85, on Sep 21 2008, 23:51, said:

depinde la ce il folosesti si unde il porti.
daca te prinde politia  pe strada la 2-3 noaptea si te legitimeaza si te controleaza si vede ca ai spray, si tu nu ai facut absolut nimic, nu esti cunoscut ca "infractor" ti-l da inapoi si pleci linistit.
daca te prinde cu acel spray la tine intr-o discoteca si ai facut ceva scandal, sau dupa o bataie, sau alte situatii in care l-ai folosit fara intentia de a te apara ci de a ataca sau de a te "juca" cu el al scoala, atunci iti va da o amenda sau iti va face dosra penal legea 61/91 art1 alin. 1


totul depinde de circumstante
aha .. merci  :kisstogether:
oricum, nu sunt scandalagioaica  :naughty:
emanuel , nu trebuie nici un permis !

#11
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
chiar daca stiu ca reinviez un topic vechi.. propria experienta, veneam de la un club, ploua si aveam in cap bluza (mi se vedeau doar ochii) si a am fost oprit si perchezitie corporala. mi`a gasit spray m`a intrebat ce fac cu el, i`am spus clar "il am pe baza buletinului cumparat de la pescuit si vanatoare" si mi l`a dat inapoi si buna seara.

#12
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Foarte tare!
Așa să faci și în continuare!    :coolspeak:

#13
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009

View Postandreyfitza, on 23rd January 2010, 01:41, said:

chiar daca stiu ca reinviez un topic vechi.. propria experienta, veneam de la un club, ploua si aveam in cap bluza (mi se vedeau doar ochii) si a am fost oprit si perchezitie corporala. mi`a gasit spray m`a intrebat ce fac cu el, i`am spus clar "il am pe baza buletinului cumparat de la pescuit si vanatoare" si mi l`a dat inapoi si buna seara.
Nu avea de motive sa ti-l confiste,treaba este in felul urmator:

In conformitate cu cu prevederile art. 2,punctul 4 din legea 61/1991 pentru sanctionarea faptelor de incalcarea a unor norme de convieturie sociala, a ordinii si linistii publice, republicata,...aruncarea asupra unei persoane,constructii sau asupra unui mijloc de transport cu obiecte de orice fel,cu substante inflamante, iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant ,corosive sau care murdaresc,daca nu s-au produs vatamari ale integritatii corporale sau sanatatii ori pagube materiale, constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 100 la 500 roni si confiscarea lucrului.

La aceeasi categorie intra si pistoalele cu spray lacrimogen,iritant lacrimogen care pentru expansiunea substantelor iritant lacrimogene nu foloseste munitie cu incarcatura detonanta,deci achizitionarea lor nu necesita preaviz si nici purtarea,folosirea este o problema.

De asemenea in mijloace de transport in comun,in locuri aglomerate,piete,festivitati publice aglomerate precum si in alte locuri aglomerate, persoana prinsa ca are un astfel de spray iritant lacrimogen este sanctionata contraventional.

Mai exact,nu ai voie cu el in tranvai,metrou,autobuz acolo unde este aglomeratie.

Edited by Header, 23 January 2010 - 12:47.


#14
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

View PostHeader, on 23rd January 2010, 12:28, said:

Nu avea de motive sa ti-l confiste,treaba este in felul urmator:

In conformitate cu cu prevederile art. 2,punctul 4 din legea 61/1991 pentru sanctionarea faptelor de incalcarea a unor norme de convieturie sociala, a ordinii si linistii publice, republicata,...aruncarea asupra unei persoane,constructii sau asupra unui mijloc de transport cu obiecte de orice fel,cu substante inflamante, iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant ,corosive sau care murdaresc,daca nu s-au produs vatamari ale integritatii corporale sau sanatatii ori pagube materiale, constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 100 la 500 roni si confiscarea lucrului.

La aceeasi categorie intra si pistoalele cu spray lacrimogen,iritant lacrimogen care pentru expansiunea substantelor iritant lacrimogene nu foloseste munitie cu incarcatura detonanta,deci achizitionarea lor nu necesita preaviz si nici purtarea,folosirea este o problema.

De asemenea in mijloace de transport in comun,in locuri aglomerate,piete,festivitati publice aglomerate precum si in alte locuri aglomerate, persoana prinsa ca are un astfel de spray iritant lacrimogen este sanctionata contraventional.

Mai exact,nu ai voie cu el in tranvai,metrou,autobuz acolo unde este aglomeratie.

oricum nu am asa ceva in orasul in care stau si nici nu cred ca ar sta cineva sa ma percezitioneze in tramvai, metrou

#15
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postandreyfitza, on 26th February 2010, 18:01, said:

oricum nu am asa ceva in orasul in care stau si nici nu cred ca ar sta cineva sa ma percezitioneze in tramvai, metrou



Nu aș fi prea sigur de asta...
Cunosc câțiva tipi din orașul tău care, printre altele, se ocupă și de percheziții (controale corporale) și, cu siguranță nu ai vrea să se fi găsit asupra ta un astfel de obiect în timp ce te afli într-un loc aglomerat! :naughty:

#16
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostHeader, on 23rd January 2010, 05:28, said:

In conformitate cu cu prevederile art. 2,punctul 4 din legea 61/1991 pentru sanctionarea faptelor de incalcarea a unor norme de convieturie sociala, a ordinii si linistii publice, republicata,...aruncarea asupra unei persoane,constructii sau asupra unui mijloc de transport cu obiecte de orice fel,cu substante inflamante, iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant ,corosive sau care murdaresc,daca nu s-au produs vatamari ale integritatii corporale sau sanatatii ori pagube materiale, constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 100 la 500 roni si confiscarea lucrului.
...
Mai exact,nu ai voie cu el in tranvai,metrou,autobuz acolo unde este aglomeratie.

De unde pana unde ai ajuns la concluzia aia? Posesia nu este egala cu folosirea!!! Legea sanctioneaza uzul in anumice conditii, nu ca il cari cu tine.
Putina logica - daca ar fi asa, nici un stilou (sau pix) nu ai putea purta in tramvai ca si alea pot sa te murdaresca la o adica.

Edited by SuperDuper, 26 February 2010 - 23:16.


#17
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
nu o sa gasiti voi spray-uri paralizante(astea parca se folosesc/foloseau in armata la instructii) pe piata alba din ro.
ceea ce vedeti voi in magazine is iritant-lacrimogene si legale, la fel ca si electrosocurile, asa ca..pa si pu

#18
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View PostSuperDuper, on 26th February 2010, 23:14, said:

De unde pana unde ai ajuns la concluzia aia? Posesia nu este egala cu folosirea!!! Legea sanctioneaza uzul in anumice conditii, nu ca il cari cu tine.
Putina logica - daca ar fi asa, nici un stilou (sau pix) nu ai putea purta in tramvai ca si alea pot sa te murdaresca la o adica.



Ai uitat că în România sunt alte legi decât în altă parte cu care tot le compari... :confuzzled:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate