Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Aegis virus ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Oxxy55

Oxxy55

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.08.2008
Salutare tuturor

Zilele trecute m-am ales cu un virus( din cate se pare) de care nu stiu cum sa scap.Virusul a fost luat de pe messenger in timp ce discutam cu cineva.Are urmatoarea denumire Aegis Eye- email sender express.Am facut cateva cautari pe Google insa nu am gasit mai nimic legat de el.Cred ca a fost creat de curand.
Are urmatoarea manifestare : se transmite prin messenger...se pare ca reuseste cumva sa isi dea seama cand esti ''idle'' moment in care, daca ai lasat ferestre de conversatie deschise, transmite un mesaj de genu : Ia programu asta... e pentru poze... foarte misto brb...revin imediat... si isi da singur Send File ( in acelasi mod m-am ales si eu cu el).Dupa ce l-ai downloadat nu apare ca avand nimic suspect, ba mai mult are si o iconita f atragatoare...In momentul in care incerci sa il deschizi nu se intampla nimic...Tot in aparenta...Pentru ca daca l-ai deschis s-a instalat in computer si te-ai ales cu el.


Daca ati avut si voi aceeasi problema si ati reusit sa scapati el v-as fi recunoscator dak mi-ati spune si mie cum.Multumesc.

#2
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006
Te rog sa il pui intr-o arhiva (de preferat ZIP, sau 7Z), cu parola infected si sa imi trimiti fisierul pe PM. Il voi da la analiza si iti spun cum scapi de el cat de curand posibil.

Atentie! Nu posta fisierul infectat pe forum, pentru ca se pot infecta si alti. Trimite-mi-l pe PM, ca atasament.

#3
Oxxy55

Oxxy55

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.08.2008

View Postalexcrist, on Aug 16 2008, 21:13, said:

Te rog sa il pui intr-o arhiva (de preferat ZIP, sau 7Z), cu parola infected si sa imi trimiti fisierul pe PM. Il voi da la analiza si iti spun cum scapi de el cat de curand posibil.

Atentie! Nu posta fisierul infectat pe forum, pentru ca se pot infecta si alti. Trimite-mi-l pe PM, ca atasament.


Din pacate m-am grabit si l-am sters...insa cred ca el continua sa ruleze in background...imi apare un proces suspect Local Settings-x86.exe (x86 asta aparea si la denumirea programului de asta cred ca e procesul lui).Iti dau insa linkul unui forum a fost postat acolo si de altii care au fost infectati : http://rstcenter.com...-eye-t12306.rst sper sa te ajute cu ceva.Cei de acolo cred ca ar fi de fapt un virus antimanele...la mine in afara de faptu ca trimite mesajele alea singur pe mess nu a facut nik altceva, desi nici manele nu am pe calc asa ca nu stiu dak au dreptate sau nu.

#4
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006
Antiman.N este numele sub care BitDefender detecteaza de ceva timp acest malware. Iti sugerez o scanare cu BitDefender Online Scanner pe tot HDD-ul si sa cureti tot ce gaseste. Revino cu log-ul de scanare BD.

#5
Oxxy55

Oxxy55

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.08.2008

View Postalexcrist, on Aug 16 2008, 22:21, said:

Antiman.N este numele sub care BitDefender detecteaza de ceva timp acest malware. Iti sugerez o scanare cu BitDefender Online Scanner pe tot HDD-ul si sa cureti tot ce gaseste. Revino cu log-ul de scanare BD.

Multumesc de ajutor am reusit sa scap de el.Antivirusul pe care il foloseam nu mi-l detecta.

#6
pletovschi

pletovschi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.09.2008
salut. mi-am facut cont doar ca sa pot să-ti spun asta.
am gasit ,,programelul'' și intradevăr mi-a fost trimis pe mess. nu știam ce e, l-am deschis și nu s-a intâmplat nimic. m-am gandit apoi ca ar putea fi un virus, așa ca i-am dat un restart și o scanare completa a computerului și da, mi-a gasit acel ,,-x86.exe'', dar in altă formă ( NetHood/NetHood-x86.exe) mi l-a șters imediat. ca antivirus folosesc bitdefender. am șters și fișierul care mi-a fost trimis prin messenger. ciudat e ca antivirusul nu l-a identificat decat dupa ce i-am dat scanare. iconita semana cu o carcasa de calculator, iar la nume avea ,,anca - o melodie''. când m-am uitat la proprietati am vazut ca scria aegis eye.
sper ca scapi de el.

Edited by pletovschi, 06 September 2008 - 12:03.


#7
inginerul1234

inginerul1234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 15.06.2008
fa o scanare online cu bitdefender ca sa fi sigur

#8
JustYoMan

JustYoMan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.09.2008
pot spune ca acest post m-a ajutat foarte mult, acu 5 min cautam un prieten pe mess care era OFFLINE! .....am lasa fereastra deschis si hopa dupa 2-3 min ma scoate din joc..mesaj de la el....am downloadat virusu dar nu m-a lasat mana sa il si deschid...am dat un right click, propietati, version si ete....aegis eye...m-am dus pe google si am gasit post asta .
tot ce vreau sa remarc e un simplu multumesc. :)
Regards YoMan,

Attached Files



#9
oanna_elena

oanna_elena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.11.2008
hello.
am patit si eu acelasi lucru cu avest program, mi s-a trimis de unul dintre prietenii de pe mess..  eu, prevazatoare, l-am salvat, dar nu l-am instalat inainte sa caut info despre el pe google.
cert e ca dupa ce am vazut ce s-a discutat pe forum, am sters cu Shift + Delete acel program. intrebarea mea este urmatoarea: eu am ramas fara antivirus si nu am cum sa imi scanez calculatorul... exista vreun pericol sa imi fi afectat calc acel program, desi nu l-am instalat?
astept opiniile voastre.
va multumesc anticipat.

#10
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Probabilitatea ca sa NU te fi infectat e de 99% :)

http://www.free-av.c..._antivirus.html

Instaleaza Avira Free si ruleaza scan :)

#11
vampireking

vampireking

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.06.2009
salut:-h
      m-am ales si eu cu acest virus.dupa ce l-am salvat am tot incercat sa-l deschid dar fara succes.am intrat pe google si am cautat aegis eye.am gasit acest forum.dak il aveti si voi atunci deschideti task manager(ctrl+alt+delete) si intrati la sectiunea processes.cautati tot ce are la sfrasit x86 si dati end process.dupa ce ati dat la toate end process stergeti programul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate