Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Schițe Bricolaj

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
286 replies to this topic

#127
gruita2005

gruita2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.03.2008
Nu puteti pune schitele la gratare si in format dxf sau dwg? Chiar ma intereseaza schitele  :D

#128
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 13.01.2004

 Phoenix, on 14th July 2009, 22:39, said:

:) pai si ce e greu sa-i dai 2-3 gauri de 4-6 mm in fundul ghiveciului.

nope..interesant e ca vreau sa le fac precum cele de cumparat..
oricum merci..
danny

#129
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
Atasez schitele in format Autocad (.dwg) si SkecthUp (.skp).

+ inca 2 modele.

O sa incerc sa mai fac si altele cand voi avea ceva timp.

Attached Files



#130
gruita2005

gruita2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.03.2008
multumesc pentru schitele pentru autocad. Eu sunt instalator de meserie si nu stiu cum o sa ma descurc sa contruiesc modelele astea asa "rotunde" si complicate. M-ar interesa si anumite principii de proiectare a acestor gratare.

#131
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
Vreti principii de proiectare sau de executie ?

Proiectarea eu o fac dupa ochii, mesterul care le executa imi spune daca se pot executa si modific dupa caz ce anume nu este ok.

In ceea ce priveste executia eu nu ma pot pronunta decat intr-o mica masura.

#132
gruita2005

gruita2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.03.2008
Ok, am inteles, pe mine ma intereseaza cat de mare sa fac cosu de exemplu, cat de inalt, cat de lat, de ce trebuie sa tin cont pentru a realiza un gratar eficient. Am tot cautat pe net dar nu am gasit mare lucru, mi-am luat si cartea aia din colectia romanesca "Poti face si singur" adica traducerea la DIY despre gratare si seminee dar nu prea m-a ajutat , trebuie sa o citesc inca o data sa vad poate ma ajuta in vreun fel. Oricum bine ca stiu ca este cineva pe net care poate sa faca modele in SketchUP repede

#133
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
Pentru diverse cote puteti studia aceasta poza. Anumite cote se pot deduce...
Pentru un tiraj bun hornul la interior trebuie sa aibe cam 20x30 cm

Succese.

[ http://piatra.subpedia.ro/lucrari/gratar/oancea/full/0_oancea.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phoenix, 15 July 2009 - 11:49.


#134
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,594
  • Înscris: 14.10.2004
:nonobad:


Gasesti acolo si un tutorial pentru constructia gratarului, de fapt sunt 2 modele.

Edited by adi_master, 17 July 2009 - 19:22.


#135
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
Conceptul DIY ia o amploare din ce in ce mai mare.
In acest sens pentru cei interesati de a realiza diverse constructii de piatra voi prezenta 4 ghiduri.
Ghidurile sunt insotite de poze si detalii de executie. Chiar daca nu sunteti interesati de a realiza aceste tipuri de lucrari puteti studia mai multe tehnici:
zidire, cofrare, armare, tencuire, driscuire, placari cu piatra, finisarea pietrelor, etc.

Am incerca sa descriu in text cat mai amanuntit procedeele si etapele lucrarilor in asa fel incat orice persoana inzestrata cu simt practic sa poata executa aceste lucrari sau altele. Constructiile fiind modulare puteti alege sa construiti doar unul sau mai multe module.

In timp voi mai posta si alte ghiduri cu alte tipuri de constructii: seminee, pavaje,etc.



Cismea Helerea

[ http://www.piatrasilemn.ro/lucrari/cismea/helerea/full/24_helerea.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Gratar Vecerdea

[ http://www.piatrasilemn.ro/lucrari/gratar/vecerdea/full/70_vecerdea.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Gratar Oancea

[ http://www.piatrasilemn.ro/lucrari/gratar/oancea/full/55_oancea.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Gratar Popa

[ http://www.piatrasilemn.ro/lucrari/gratar/popa/full/79_popa.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Ii invit pe aceasta cale pe toti cei care au ghiduri in orice domeniu de activitate care se incadreaza in aria Bricolaj si DIY (de preferat in limba romana) de a le prezenta pe SP.


Asteptam intrebarile dvs. Nu va sfiiti sa puneti intrebari, nimeni nu s-a nascut invatat si decat sa stricati o piesa mai bine puneti intrebari, cineva sigur va va ajuta aici.

Descarcati ghidurile pentru studiu:

Attached Files


Edited by raduk, 01 December 2009 - 21:16.


#136
gruita2005

gruita2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.03.2008
Foarte bune ghidurile, exact asta aveam nevoie, dar in criza asta trebuie sa vad cum stau cu banii, inca nu am pus acoperisul pe bancile mele. Daca am nevoie de ajutor la realizarea lui te contactez. Tine-o tot asa!

#137
corrnel

corrnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 14.05.2006

 Phoenix, on 23rd July 2009, 09:30, said:

Conceptul DIY ia o amploare din ce in ce mai mare.
...........................


Descarcati ghidurile pentru studiu:

excelente ghidurile !!! iar realizarea acelor gratare este arta curata. am in planuri asa ceva si ma vor ajuta mult.

daca mai aveti , sunt bine venite pe forum.

multumesc,


p.s. : mi-a placut #59 la ghidul "gratar_vecerdea".

Edited by corrnel, 24 July 2009 - 00:08.


#138
Asassin

Asassin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 21.05.2006
@ Phoenix

Doamne ce frumos e pozitionat "Gratar Popa", cu exceptia prostiei aleia de tabla din spate (parerea mea e ca ar fi mers macar placat cu lemn, daca e necesar gardul de tabla acolo) !!!!

#139
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004

 Asassin, on 29th July 2009, 11:23, said:

@ Phoenix

Doamne ce frumos e pozitionat "Gratar Popa", cu exceptia prostiei aleia de tabla din spate (parerea mea e ca ar fi mers macar placat cu lemn, daca e necesar gardul de tabla acolo) !!!!


Vecini curiosi.. i s-a sugerat sa-l mascheze cu vita de vie, plante cataratoare...

#140
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
Producerea pavelelor este foarte usor de realizat. In ghidul din atas puteti vedea ca oricine poate realiza acest lucru, ieftin si frumos.
Puneti-va imaginatia la lucru si realizati si alte modele, nu e greu...



[ http://www.piatrasilemn.ro/lucrari/pavele/helerea/full/12_helerea.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Va urma...

Attached Files


Edited by raduk, 01 December 2009 - 21:17.


#141
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
Am mai multe scaune (vreo 6) care nu sunt incleiate. Adica sunt imbinate dar nu sunt lipite deloc. Daca ma las pe spate .... bufff :)

Aveti idee cum le pot incleia sau cum si unde pot face o astfel de operatiune?
E nevoie sa le duc la un atelier sau un tamplar poate veni si le rezolva?

#142
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
Vara este aproape de final si pentru ca omul harnic face vara sanie si iarna car va voi prezenta un ghid in care puteti urmarii constructia unui semineu.

[ http://www.piatrasilemn.ro/lucrari/semineu/carmen/full/25_carmen.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Puteti studia in detaliu modul de constructie descarcand fisierul din atas.

Va continua...


 taurash, on 23rd August 2009, 23:23, said:

Am mai multe scaune (vreo 6) care nu sunt incleiate. Adica sunt imbinate dar nu sunt lipite deloc. Daca ma las pe spate .... bufff :)

Aveti idee cum le pot incleia sau cum si unde pot face o astfel de operatiune?
E nevoie sa le duc la un atelier sau un tamplar poate veni si le rezolva?

Puteti executa operatia cu aracet. Desfaceti scaunul (in cazul in care piesele se pot pune de pe stanga pe dreapta, fata/spate le puteti lipi banda adeziva de hartie si sa le numerotati), curatati usor cu un glaspapir resturile de adeziv, aplicati aracet si reasamblati scaunul, asigurati-va ca montarea este corecta si in plan. Pentru rigidizare pe timpul uscarii folositi menghine reglabile sau benzi de cauciuc (fasi taiate dintr-o camera auto), strangeti bine si desface-ti dupa 12 h.
Sfat: Nu mai lasati copii sa se dea uta pe scaune :)

Attached Files


Edited by raduk, 01 December 2009 - 21:17.


#143
gruita2005

gruita2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.03.2008
Taurash, te duci in Praktiker si intrebi unde poti gasi aracet pentru lemn sau lipici pentru lemn. Sunt multe produse pentru lipit lemnul, de la 5 la 10 lei. Alegi care crezi tu ca este mai bun, toate sunt mai bune ca aracetul. Eu am ales unul pe la 8 lei si este foarte bun, mult mai bun ca aracetul. Bafta!

#144
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008

 gruita2005, on 29th August 2009, 20:57, said:

Taurash, te duci in Praktiker si intrebi unde poti gasi aracet pentru lemn sau lipici pentru lemn. Sunt multe produse pentru lipit lemnul, de la 5 la 10 lei. Alegi care crezi tu ca este mai bun, toate sunt mai bune ca aracetul. Eu am ales unul pe la 8 lei si este foarte bun, mult mai bun ca aracetul. Bafta!

mersi, problema o sa fie cu stransul/presatul lor.
ma gandesc sa fac un cordon ceva cu care sa-l strang. dc bat asa cu palmele nu prea am succes ... :(

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate