Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Fetiță omorâtă pe zebră de un șofer care a fugit – scoasă vinovată de accident

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#73
dackro

dackro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 02.12.2005
Numai faptul ca a fugit de la locul faptei si trebuia pedepsit. Nu ma mira faptul daca nu ar avea carnetul suspendat.

#74
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postdackro, on Aug 7 2008, 17:02, said:

Numai faptul ca a fugit de la locul faptei si trebuia pedepsit. Nu ma mira faptul daca nu ar avea carnetul suspendat.
Lumea aia de acolo ar fi trebuit sa faca dreptate nu jegosii aia de experti sa arunce cu noroi unde nu e cazul.

#75
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
mie mi se pare ca gigel are dreptate din destule puncte de vedere. de 20 de ani sunt pieton (ma rog, pana pe la 7 ani cam greu :P) si de 7 luni sofer. ca pieton, mi se pare de bun simt si inteligent sa te asiguri si de un milion de ori pana treci strada. e vorba de viata ta. si in germania sau orice alta tara daca as fi, as face la fel. de ce? pt ca nu ma intereseaza daca ala primeste inchisoare cu suspendare (romanica) sau sta 25 de ani la puscarie. piciorul, viata, suferinta celor dragi nu poate fi recuperata de nici o justitie din lume. de obicei pierd cate 5-10 secunde la fiecare trecere fata de unu care ar traversa-o ca la sprint-ul pe 100m si cred ca merita. de cand am permis de sofer sunt si mai atent ca pieton pt ca am vazut atatia nebuni conducand pe langa mine incat nu pot sa nu ma gandesc ca daca traversez 10-15 treceri pe zi sunt mari sanse ca intr-o viata de om sa dau peste un dobitoc care habar n-are sa opreasca la trecere. atunci, cu ce mai ma ajuta ca ala sta la 20 de ani la puscarie daca eu sunt nenorocit pe viata?

pe de alta parte, ca sofer, incerc sa prevad cat mai mult ce fac pietonii. daca e autobuz oprit in statie incetinesc pt ca nu ai de unde sa stii cine are chef sa traverseze prin fata lui, iar la treceri ma asigur cat pot de mult.

cred ca solutia trebuie sa vina din ambele parti, dar bunul simt imi zice ca educatia trebuie sa inceapa de la pietoni. am vazut infinit mai multi pietoni traversand aiurea prin mijlocul drumului in trafic aglomerat sau aruncandu-se pe trecere decat masini care nu opresc la zebra. daca ambele parti incearca sa previna pericolul, atunci cand se gaseste vreun nebun de o parte sau de alta, restul il/se pot apara.

#76
Silvermoon

Silvermoon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 20.03.2006
Salut,

De curand am fost si eu victima unui accident pe o trecere de pietoni. Insa lucrurile s-au desfasurat altfel. M-am asigurat inainte de a trece. Primul autovehicul a oprit. Spre norocul meu, am avut acel spirit de pericol, si am intors capul, vazand ce se intampla in spatele primului vehicul. Din pacate eram deja pe trecere. Am inceput sa fug, 1-2 secunde cat am mai avut timp, dar tot am fost lovit cu coltul masinii (faruri) si aruncat pe banda cealalta, unde vehiculele oprisera. Am scapat ieftin de tot: julituri pe mana dreapta, lovituri la mana dreapta, lovitura de bazin si, aparent, contuzie a incheieturii pumnului drept (am o atela). La spital, dupa radiografii si alte consultatii, sunt ok, mai putin mana dreapta care se umflase si mi-au pus atela. Mi s-a scris pe foaia de la urgenta ca trebuie sa vin la 24h la control. Am venit a 2-a zi tot la spital, dar la alt medic, si m-au intrebat ca de ce am venit? M-au tratat in scarba, mai ales asistenta. Am asteptat vreo 3 ore pe hol, timp in care asistenta tot iesea si ne intreba ca de ce venim toti aici, ca nu vedem ce aglomeratie e, si ca eu voi intra ultimul ca medicul care m-a vazut ziua anterioara la urgenta este acum in operatie si nu poate sa vina. Intre timp, mai veneau alti pacienti, care intrau inaintea mea, pe motiv ca eu am venit doar la un control sau sa-mi schimbe pansamentul de la atela. Cu accidentul, desi am scapat ieftin, nu a fost o experienta usoara. Am stiut ce se intampla in fiecare clipa. Probabil ca daca alergam mai incet (acei 2 pasi pe care am avut timp sa-i fac) sau daca nu alergam deloc, acum puteam sa fiu mort. M-am ridicat repede si am crezut deja ca am murit. Nu pot sa dau prea multe detalii deoarece nu a fost concluzionat cazul de catre politie. Politia a venit dupa mine la spital si mi-au luat datele, au spus ca ma vor chema la sectie pentru audieri, au trecut 4 zile atunci. Toti cei care au trecut pe langa noi (au fost mai multe victime, dintre care unele cu rani mai grave, dar niciuna in stare critica sau decedata) s-au uitat la noi terifiati, parca nu le venea sa creada.
Citind articolul asta deja ma face sa cred ca tot noi, pietonii vom fi gasiti vinovati. :mellow:

#77
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
Ai avut pe naiba. Intotdeauna TE UITI. Da, nu e normal sa te loveasca pe trecere, dar nici tu nu ai nici o scuza sa nu te uiti pe unde mergi.
Faptul ca a oprit o masina nu inseamna ca si cealalta masina te vede. Mor cand ii vad pe astia de se uita in stanga (DOAR IN STANGA), vad ca opreste o masina, si pe urma traverseaza agale cu privirea drept inainte.

#78
Silvermoon

Silvermoon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 20.03.2006

View PostAlice, on Aug 10 2008, 15:06, said:

Faptul ca a oprit o masina nu inseamna ca si cealalta masina te vede.
In primul rand, incearca sa iti mentii calmul. Apoi, incearca sa gasesti ce este gresit in citatul tau. Hai ca iti spun eu: nu trebuia sa se uite dupa mine, ci dupa vehiculul din fata. Trebuia sa pastreze viteza si distanta a.i. sa poata opri pana in a-l atinge pe cel din fata. Nu mai conteaza de ce a oprit cel din fata: ca e trecere, ca nu e trecere, ca e un bolovan pe drum, ca asa a vrut el sa faca o frana brusca, ca l-au apucat dracii, ca a cazut o cometa pe strada etc., cel din spate trebuie sa se asigure ca poate opri.

Quote

Art. 48.
   1. Conducatorul de vehicul trebuie sa respecte regimul legal de viteza si sa o adapteze in functie de conditiile de drum, astfel incat sa poata efectua orice manevra in conditii de siguranta.

Art. 49. Conducatorul unui vehicul care circula in spatele altuia are obligatia de a pastra o distanta suficienta fata de acesta, pentru evitarea coliziunii.
http://www.legislati...e-Art-35-Art-75

Prin neatentia mea, ca pieton-victima, puteam, in cel mai rau caz, sa mor doar eu. In schimb, prin neatentia soferului, puteau sa moara multi oameni acolo. Iar daca nu esti sigur pe tine la volan, daca stii ca nu respecti bine regulile de circulatie, daca ai probleme cu atentia la volan, daca pui stresul si graba inaintea sigurantei, daca nu iti iei masuri bune de precautie, , atunci   NU TE URCI LA VOLAN / NU CONDUCI  , deoarece pot muri oameni nevinovati din cauza neatentiei\incompetentei tale.

#79
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

View PostAlice, on Aug 10 2008, 15:06, said:

Ai avut pe naiba. Intotdeauna TE UITI. Da, nu e normal sa te loveasca pe trecere, dar nici tu nu ai nici o scuza sa nu te uiti pe unde mergi.
Faptul ca a oprit o masina nu inseamna ca si cealalta masina te vede. Mor cand ii vad pe astia de se uita in stanga (DOAR IN STANGA), vad ca opreste o masina, si pe urma traverseaza agale cu privirea drept inainte.
Amice, tu ai inteles ce a scris Silvermoon?

#80
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004
Mah, dar voi chiar mai credeti in dreptate si justitie in Romania? hahha Mai ales in caz de litigiu cu un cetatean strain... Get real
  Dintotdeauna statul romana a fost un model de impotenta. Este exact imaginea poporului, care accepta orice corvoada, orice josnicie cu o letargie de-a dreptul mioritica. Niciodata, de la instaurare comunismului incoace, statul n-a avut coaie sa isi protejeze proprii cetateni. Pana si cand un betivan grec a scufundat petrolierul Independenta, cu tot cu 42 de oameni (stindardul industriei comuniste bla-bl-bla), nimeni nu a facuit nimic. Au incasat asigurarea si criminalul a fost "condamnat", pedeapsa s-a echivalat in bani si in final primit o amenda de 850E.
  Cu drogatul ala de yankeu ce era pasionat de uciderea ghitaristilor romani ce s-a intamplat? Nimic. So... get real... chinezul e nevinovat, copilul roman a purtat culpa. Pah cum de ce? Era copil roman.

#81
cipix

cipix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.01.2006

View PostStapanul_clonelelor, on Aug 1 2008, 14:38, said:

Chestia e ca e un copil , daca-ar fi fost un adult ai mai fi zis "pai trebuia sa se asigure....sa nu se arunce in fata" . Insa copilul e copil si d-aia viteza maxima legala in orase e 50 si la treceri trebuie sa reduci viteza dupa cum scrie in lege, ca sa ai timp sa vezi copchii, sa franezi de la 30-40 la ora daca sesizezi vreun pericol. Oare cat o fi distanta de franare de la 30 kmh , si cat de la 60-70 kmh ...


nu mai e aia cu reducerea vitezei in lege la trecerile de pietoni de ceva timp, ani buni:)

e obligatia primariilor sa puna bordurile alea de cauciuc, si asta numai in afara localitatilor.

reducerea vitezei se face numai in anumite cazuri, trecerile de pietoni nu sunt printre ele.

#82
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

View Postcipix, on Aug 26 2008, 10:15, said:

nu mai e aia cu reducerea vitezei in lege la trecerile de pietoni de ceva timp, ani buni:)
este, daca strada are o singura banda pe sens. daca are 2 benzi pe sens, sau e semaforizata, nu e obligatorie reducerea.

#83
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
mai exact :

Quote

Art. 123 Conducătorul de vehicul este obligat să circule cu o viteză care să nu depășească 30 km/h în localități sau 50 km/h în afara localităților, în următoarele situații:
...
h) la trecerile pentru pietoni nesemaforizate, semnalizate prin indicatoare și marcaje, când drumul public are cel mult o bandă pe sens, iar pietonii aflați pe trotuar, în imediata apropiere a părții carosabile, intenționează să se angajeze în traversare


#84
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Bosorogu ala jegos a mai facut-o de oaie o data cu un copil lovit de o vaca cu un gipan, copilul fiind pe trotuar si tampita fugind de la locul accidentului.
Acuma parintii copilului se lupta in instanta sa admita aia o contraexpertiza ..Vasile Domnel sau cum il cheama pe cretin,,,are vreo 65 de ani, un idiot, se vede clar.A fost acum la PROTV.
Cica : domne, copilul a lovit masina!
In primul caz cu fetita de pe zebra, instanta i-a infirmat expertiza animalului.

Edited by sanddy1964, 22 October 2008 - 16:47.


#85
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Am vazut si eu acum la ce concluzie a mai ajuns sefu de autobaza (expert tehnic VASILE DOMNEL) la un accident unde un copil s-a ales cu piciorul rupt (pe trecerea de pietoni), cu tija in picior, deci nasol: copilu' a lovit masina de atatea ori pana si-a fracturat piciorul.  :huh:  INUMAN!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pe gugl se pot gasi toate datele sefului de autobaza.

#86
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
OFF TOPIC

Imi cer scuze pentru off dar... ce s-a intamplat cu topicul de accidente de la noi - jurnal de calatorie? A fost sters ori am orbit eu?
Multumesc si scuze inca odata.

#87
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 07.04.2006
e mai sus "sticky"

#88
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View PostAlice, on Aug 10 2008, 14:06, said:

Ai avut pe naiba. Intotdeauna TE UITI. Da, nu e normal sa te loveasca pe trecere, dar nici tu nu ai nici o scuza sa nu te uiti pe unde mergi.
Faptul ca a oprit o masina nu inseamna ca si cealalta masina te vede. Mor cand ii vad pe astia de se uita in stanga (DOAR IN STANGA), vad ca opreste o masina, si pe urma traverseaza agale cu privirea drept inainte.
Se uita si pietonul, DAR REGULA ELEMENTARA A UNUI SOFER (si pana acum am vazut doar femei sau bosorogi trecand pe langa mine care eram oprit la trecere fara sa ii pese ca e pietonul acolo, ba vorbind la telefon, ba nevazand - DE FAPT NEFOLOSINDU-SI NEURONII SA GANDEASCA "de ce naiba a oprit boul asta aici"? -) ESTE CA IN PERMANENTA SA AIBA GRIJA DE CEILALTI, SA FIE ATENT SI PREVAZATOR IN ORICE SITUATIE!
Alice e o femeie, din cate tin eu minte si NU IMI PARE RAU CA SUNT ASA MISOGIN CAND VINE VORBA DE FEMEI LA VOLAN!
ANCHETA A FOST FACUTA DE UN FOST SEF DE AUTOBAZA!!  si din datele pe care le detin, acelasi chinez a mai facut inca un accident in conditii identice si a scapat iar!!!!!!

#89
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
Ca sofer nu pot spune ca respect litera legii decat in 20-30% din cazuri.
Dar tot timpul incerc sa anticipez orice se intampla in fata mea.
De curand am fost lovit in spate de unul care nu a apucat sa franeze la fel de rapid ca mine. Am franat rapid din cauza ca Mergand in coloana cu 40-50 km/h aveam 5-6 metri fata de cel din fata si un pustan tampit s-a aruncat pur si simplu in fata mea.
Accidentele pe trecerile de pietoni pot fi evitate 90% de catre noi ca pietoni.
Se vorbea mai devreme de cei ce raman blocati pe rosu pe trecere: e normal sa ii lasi sa treaca. Dar cei ce intra pe rosu tot pe trecere cum sunt? Nu cumva nesimtiti? Exemplific prin trecerea intre intersport si magazinul unirea.
Sau ce faci cand opresti la trecere si pietonul care se afla in afara trotuarului pe zebra sta si se uita la tine ca prostul.

#90
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 30.01.2006
Vad ca multa lume spune ca imaginea cetatenilor se vede in justitie, ca inghitim totul si nu facem nimic... Am avut si eu 2 probleme la judecatorie pana acum, una de circulatie, si una cu asiguratorul, in ambele am pierdut, de fapt cu asiguratorul ma judec si acum, dar nu ma mai intereseaza deja nimic, am de recuperat 1000 Euro de 3 ani, si inca ne judecam, asa ca-mi bag picioarele. In ambele cazuri am dreptate legal 99,9%, ce pot face? daca fac gargara la Judecator ma baga ala la racoare cateva luni sau ani, daca dau in ziare o sa fiu un alt subiect interesant mai mult sau mai putin timp de o zi, si dupa aia nu se va rezolva nimic, altceva ce pot face? sa-mi cumpar un sniper? nu are rost, asa ca raman si eu in Turma si traim mai departe e oricum mai bine ca in Africa (orice tara) india, bangladej, etc. Deci nu murim de foame. Ori scoatem furcile din garaj toti si facem o treaba, ori ne multumim cu un acoperis de paie si un codru de paine pe zi, si gata frate. Noapte buna.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate