Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Rentacoder.com - opinii si sfaturi se cer

- - - - -
  • Please log in to reply
464 replies to this topic

#1
radd

radd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 10.02.2004
cred ca s-a mai discutat despre subiectul : rentacoder.com (in general modalitatile de a face bani stand acasa si facand ceea ce-ti place). am deschis acest topic in special pentru a primi sfaturi de la cei care sunt in masura sa le dea. stiu ca sunt multi care au terminat slujbe, dar sunt curios daca sunt si multumiti si daca pot sa-mi ofere mici secrete  :huh:. si eu sunt unul dintre cei ce au terminat o slujba (singura de pana acum) prin acest sistem si vreau sa spun ca nu sunt prea multumit. imi doresc mult sa mai castig bani (munciti asa, fiind la inceput, anul I facultate) prin metoda asta dar cred ca totul e o jegmaneala: am primit slujba care la inceput era de $45, din care rentacoder iti ia 15% (cunoscatorii stiu f bine). suma a ajuns astfel la vreo $38. cand am terminat-o, cred ca am facut marea gresala de a alege ca medoda de incasare a banilor : snail mail. pentru ca scrisoarea cu cecul a venit cu avionul (si ca sunt dintr-un "non-usa state") mi s-au mai luat $10. ca sa "vad" cu adevarat verzisorii a trebuit sa ma duc la o banca. nu stiu cum am ajuns la BCR, unde am si completat formularul. ei imi mai iau $5 (asa de fentã...) si o sa-i vad in minim 45 de zile (este vorba despre $23 si 23 de centi mai exact).
deci, din minima mea experienta eu clar inteleg ca te cam chinui degeaba, nu? n-are rost sa merg pe calea asta...
haideti spuneti-mi voi cei care ati trecut prin astea.
multumesc ca ati citit si sper ca nu am fost prea off-topic !

#2
cez

cez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 11.09.2004

radd, on Nov 25 2004, 23:25, said:

cred ca s-a mai discutat despre subiectul : rentacoder.com (in general modalitatile de a face bani stand acasa si facand ceea ce-ti place). am deschis acest topic in special pentru a primi sfaturi de la cei care sunt in masura sa le dea. stiu ca sunt multi care au terminat slujbe, dar sunt curios daca sunt si multumiti si daca pot sa-mi ofere mici secrete  :huh:. si eu sunt unul dintre cei ce au terminat o slujba (singura de pana acum) prin acest sistem si vreau sa spun ca nu sunt prea multumit. imi doresc mult sa mai castig bani (munciti asa, fiind la inceput, anul I facultate) prin metoda asta dar cred ca totul e o jegmaneala: am primit slujba care la inceput era de $45, din care rentacoder iti ia 15% (cunoscatorii stiu f bine). suma a ajuns astfel la vreo $38. cand am terminat-o, cred ca am facut marea gresala de a alege ca medoda de incasare a banilor : snail mail. pentru ca scrisoarea cu cecul a venit cu avionul (si ca sunt dintr-un "non-usa state") mi s-au mai luat $10. ca sa "vad" cu adevarat verzisorii a trebuit sa ma duc la o banca. nu stiu cum am ajuns la BCR, unde am si completat formularul. ei imi mai iau $5 (asa de fentã...) si o sa-i vad in minim 45 de zile (este vorba despre $23 si 23 de centi mai exact).
deci, din minima mea experienta eu clar inteleg ca te cam chinui degeaba, nu? n-are rost sa merg pe calea asta...
haideti spuneti-mi voi cei care ati trecut prin astea.
multumesc ca ati citit si sper ca nu am fost prea off-topic !

<{POST_SNAPBACK}>


Asa se intampla cu cecurile in romania indiferent de unde le primesti. Deci, daca suma e mica e cam pierdere de timp.

#3
radd

radd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 10.02.2004
dar sunt alte variante? ma refer la o alta metoda de a primi banii (nu cec sau Western Union). sau care mai sunt site-urile de profil cu mai putina jegmaneala?

#4
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,137
  • Înscris: 09.09.2003
iti trimite insu respectiv un card pe numele lui cu suma de bani (se merita daca e peste 100 $ ) pe care pune suma respectiva, ti-l pune intr-o revista scu ceva si il costa 10 $ transportul, aici te duci binemersi la bancomat si scoti bistaru'

#5
cez

cez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 11.09.2004

add, on Nov 26 2004, 12:49, said:

iti trimite insu respectiv un card pe numele lui cu suma de bani (se merita daca e peste 100 $ ) pe care pune suma respectiva, ti-l pune intr-o revista scu ceva si il costa 10 $ transportul, aici te duci binemersi la bancomat si scoti bistaru'

<{POST_SNAPBACK}>


N-o sa faca nimeni asta.
Pe de alta parte exista IKOBO.

#6
mmariusel

mmariusel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 26.11.2001
Eu iti recomnad sa vorbesti cu cineva de afara sa itzi faca paypal. Trabsferul din RAC in paypal e instantaneu. Daca ai nevoie de alte sfaturi legate de RAC cautama pe PM. Eu am trecut de 10.000$ pe RAC luna asta.

#7
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003

mmariusel, on Nov 26 2004, 19:40, said:

Eu iti recomnad sa vorbesti cu cineva de afara sa itzi faca paypal. Trabsferul din RAC in paypal e instantaneu. Daca ai nevoie de alte sfaturi legate de RAC cautama pe PM. Eu am trecut de 10.000$ pe RAC luna asta.

<{POST_SNAPBACK}>


Si daca iti face paypal, cum te poti folosi de banii aia?

#8
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Omu, stai si munceste, dar mai mult de 45$/luna, si nu lasa sa iti trimita banii la fiecare doua saptamani. Poti pune limita..cand se aduna vreo 200 incepe sa merite cat de cat. Nu e mare lucru, dar e ceva. Daca castigi 40-80 intre doua perioade de plati te omoara

uite calculu pentru un prj de 100 si plata prin Wetern Union

Ai casitgat un Prj de 100...in escrow account ajung 85 (15% merge la RAC). La transferul din contu tau RAC la WU se ia o taxa de 10$. Wu mai ia un comision de 15..deci: 85-10-15 = 60$. :) Macar iei mai mult de jumatate. Precum vezi, nici la 100$ nu prea merita sa faci tranferul...lasai sa se adune.....sau....munceste mai multe  :D

#9
radd

radd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 10.02.2004
daca stau sa se adune, ma poate prinde pastele din 2006, iar daca ii iau asa cate putin cate putin, imi ajunge si mie de bilete de autobuz  :P
offf... e clar ca de unul singur nu prea merge treaba cu rentacoder !

#10
Cracku

Cracku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 23.09.2004

radd, on Nov 26 2004, 20:40, said:

daca stau sa se adune, ma poate prinde pastele din 2006, iar daca ii iau asa cate putin cate putin, imi ajunge si mie de bilete de autobuz  :P
offf... e clar ca de unul singur nu prea merge treaba cu rentacoder !

<{POST_SNAPBACK}>


Nu merge... lasa-te... n-avem nevoie de concurentza :P
Nu acu serios sa shti ca merge treaba daca te tzi shi daca mai eshti shi bun la ce faci, shi mai ai shi umpic de vrajeala in tine. Eu lucrez de un an jumate pe RAC shi ma descurc destul de bine... sunt shi in top pe locu 270 shi ceva :))

#11
mmariusel

mmariusel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 26.11.2001
Deci cum itzi spuneam si pe YM nu te descutaja, trebuie decat sa fii atent la biduri. Eu sunt extrem de multzumit de RAC .

#12
radd

radd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 10.02.2004
mmariusel, spune-mi te rog ce trebuie sa fac ca sa incep cu dreptul. nu vreau sa te stresez prea mult dar dintre toti RAC-erii te respect cel mai mult. vreau sa stiu pe scurt... care sunt lucrurile esentiale pentru un incepator... ce ai facut tu cand ai inceput, de exemplu?
merci mult

#13
mmariusel

mmariusel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 26.11.2001
- fati un mod de lucru organizat
- documente de requierements
- managmenturi de buguri

Eu lucrez profesionist adica merg din faza de adunare de req pana in teste cu clientul alaturi. Shi nici un client nu lam pierdut pana acuma. E important sa te orientezi pe proiecte care iti convin cel mai mult si sa te specializezi pe acelasi tip de proiecte.

Buyerilor de pe RAC le place un singur lucru:
- timeframe-uri batute
- comunicatie

#14
radd

radd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 10.02.2004
mai exista si alte site-uri de profil?
am mai gasit dar erau niste sume pe bid-uri de-mi sareau ochii. ceva astronomic oricum... la Guru de ex
altele?

#15
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 13.03.2005
Intotdeauna inceputul e mai greu. Cu fiecare job terminat ai mai mari sanse pentru urmatorul. Eu sunt de o luna inscris si am facut 290$ din 5 joburi dintre care 3 de la acelasi buyer. Ieri l-am terminat pe ultimul si azi trebuie sa mai primesc unul tot de la el. Dupa ce scazi toate comisioanele ajungi la aprox. 210$. Eu zic ca e destul de bine pentru inceput. Acum fac doar content writing, dar din chestia asta nu prea faci bani si ai ceva de lucru. Cred ca dupa sesiune ma apuc de Flash, Photoshop si DreamWeaver.

Bafta.

#16
radd

radd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 10.02.2004
eu am mari probleme cu banii,

am strans ceva si nu mi-au ajuns. ca sa mai scap de taxe si alte cele am bifat (Snail Mail Check). am avut primul check de $30 care a venit (prin posta romana, fara tam-tam, am fost la BCR care mi-a luat $5 si in 10 zile am ramas cu restul).

mi s-a parut corect....
acum, am mai strans si a trebuit sa primesc unul de vreo $400... n-a venit nici pana cum (de 3 luni)... am renuntat sa-l mai astept si de acum vreau sa folosesc WU. voi ce folositi ? WU are taxe prea mari chiar daca ii ridic imediat...
pai am $800 si nu-mi convine sa da dau $80 pt suma asta...

mai, muncesti prea mult si platesti taxe tot multe. am impresia uneori ca muncesc ca sa am de unde sa le platesc comisionanele.

voi cum va descurcati? n-ati incercat Snail Mail Check fiindca nu va pasa cat va ia WU?
merci, salut

#17
maelstrom

maelstrom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.01.2005

mmariusel, on Nov 26 2004, 19:40, said:

Eu iti recomnad sa vorbesti cu cineva de afara sa itzi faca paypal. Trabsferul din RAC in paypal e instantaneu. Daca ai nevoie de alte sfaturi legate de RAC cautama pe PM. Eu am trecut de 10.000$ pe RAC luna asta.

<{POST_SNAPBACK}>


Felicitarile mele pentru cei 10.000 de verzisori. Banuiesc ca stii chestii avansate si iti permiti sa lucrezi mult timp pe RAC. Eu de una an jumate nu am strans decat vreo 350$, si mai am acum de luat vreo 200. Totusi pentru un student e ok, daca am lucrat foarte putin timp. A fost greu la inceput pana m-au ales prima oara.

SFAT PENTRU INCEPATORI : riscati-va sa faceti un proiect mai greut la un pret mai mic prima oara, dar sa fie un proiect in domeniul vostru.

MMariusel, eram curios de ce spuneai de PayPal. Cum sa iti faca cineva din afara? Cine ar vrea sa iti faca?
Si sa zicem ca iti face cineva contul. De unde stii ca nu se face ca a uitat parola si cere generarea unei parole noi pe paypal.com si te lasa fara bani? :death:  (Asa gandeste un roman adevarat  :coolspeak: )
Apoi, cum scoti banii daca in Romania nu exista PayPal? Pe mine ma intereseaza banii, nu sa cumpar chestii online cu ei, asta stiu ca se poate, nu ma indoiesc.

Mersi

#18
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
pai cu paypal nu se poate mai nimic in/din romania... banii care ar urma sa-i primesti ar trebui sa-i incaseze persoana care iti face contul si sa ti-i trimita tie ulterior...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate