Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

declaratie angajare

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
k3nt

k3nt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 09.11.2007
deci maine incep si eu lucrul dar cum nu am implinit inca 18 ani este devoie de acceptul scris al tutorelui/parintelui
Acesta declaratie cum poate fi formulata?
Astept cateva exemple de declaratii

#2
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Da,este obligatoriu.
Poate suna asa


Domnule Director,

Subsenatul.... , parinte/tutore al numitului.... sunt de acord ca acesta sa lucreze in incinta firmei dumneavoastra....,situata in...ca...(meserie anume)  , cu norma intreaga (sau nu,in functie de situatie)
Precizez ca am luat la cunostinta situatile si conditile de munca si sunt intrutotul constient de riscurile la care se expune (daca este cazul,again) si-mi iau intreaga raspundere asupra acestuia in masura in care respecta strict normele de munca.
Data .....................                                     Semnatura....................

Edited by tyrael, 01 July 2008 - 20:57.


#3
k3nt

k3nt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 09.11.2007
ok mersi mult
Sa mai precizez ca voi lucra in Strand ca vanzator ochelari de soare si altele declaratia sa fie adecvata pentru astfel de munca

#4
soul_attitude

soul_attitude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.07.2008

View Postk3nt, on Jul 1 2008, 22:42, said:

ok mersi mult
Sa mai precizez ca voi lucra in Strand ca vanzator ochelari de soare si altele declaratia sa fie adecvata pentru astfel de munca
la minori nu exista norma intreaga , nu mai bateti campii!~
Art. 109
(1) Pentru salariatii angajati cu norma intreaga durata normala a timpului de munca este de 8 ore pe zi si de 40 de ore pe saptamana.
(2) In cazul tinerilor in varsta de pana la 18 ani durata timpului de munca este de 6 ore pe zi si de 30 de ore pe saptamana.
codul muncii

#5
k3nt

k3nt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 09.11.2007
nu conteaza aici sunt minor si lucrez mai mult de 6 ore ca si mii de alti minori oricum ms de atntionare
Nu am cerut nimic din codul muncii doar nu ii scriu pe declaratie codul muncii.
Deci sa nu deviem de la subiect Doar  Exemple De Declaratii

#6
soul_attitude

soul_attitude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.07.2008

View Postk3nt, on Jul 1 2008, 23:26, said:

nu conteaza aici sunt minor si lucrez mai mult de 6 ore ca si mii de alti minori oricum ms de atntionare
Nu am cerut nimic din codul muncii doar nu ii scriu pe declaratie codul muncii.
Deci sa nu deviem de la subiect Doar  Exemple De Declaratii
pai atunci scrie asa , daca nu stii sa apreciezi un sfat:
" Subsenatul.... , parinte/tutore al numitului.... sunt de acord ca acesta sa lucreze in incinta firmei dumneavoastra....,situata in...ca...(meserie anume) , cu norma intreaga
Precizez ca am luat la cunostinta situatile si conditile de munca si sunt intrutotul constient de riscurile la care se expune (daca este cazul,again) si-mi iau intreaga raspundere asupra acestuia in masura in care respecta strict normele de munca.
Data ..................... Semnatura..................."
si apoi sa vina ITM- ul sa o beleasca si tacto si angajatorul !
plus ca atentionarea nu era pentru tine , era pentru tyrael!
in fine ..

Edited by soul_attitude, 01 July 2008 - 22:32.


#7
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006

View Postsoul_attitude, on Jul 1 2008, 23:29, said:

pai atunci scrie asa , daca nu stii sa apreciezi un sfat:
" Subsenatul.... , parinte/tutore al numitului.... sunt de acord ca acesta sa lucreze in incinta firmei dumneavoastra....,situata in...ca...(meserie anume) , cu norma intreaga
Precizez ca am luat la cunostinta situatile si conditile de munca si sunt intrutotul constient de riscurile la care se expune (daca este cazul,again) si-mi iau intreaga raspundere asupra acestuia in masura in care respecta strict normele de munca.
Data ..................... Semnatura..................."
si apoi sa vina ITM- ul sa o beleasca si tacto si angajatorul !
plus ca atentionarea nu era pentru tine , era pentru tyrael!
in fine ..
Am specificat in cazul in care se respecta protectia muncii,ce-i gresit in asta ?  -_-

#8
k3nt

k3nt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 09.11.2007

View Postk3nt, on Jul 1 2008, 23:26, said:

nu conteaza aici sunt minor si lucrez mai mult de 6 ore ca si mii de alti minori oricum ms de atntionare
Nu am cerut nimic din codul muncii doar nu ii scriu pe declaratie codul muncii.
Deci sa nu deviem de la subiect Doar  Exemple De Declaratii
parca scria pe undeva mersi de atentionare,In loc sa ma ajuti si tu putin mai mult cu o declaratie corecta sau care sa ocoleasca acest lucru ai postat din codul muncii.
Ce pot face eu cu el?Nu ii pot da codul munci scris,asa ca ceva e mai bun decat nimic ,era singurul care s-a obosit sa dea un exemplu fie el perfect sau doar ca o idee
Daca nu te superi imi poti da si dummneata unul?Sa vedem cum ai fi formulat

#9
soul_attitude

soul_attitude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.07.2008

View Postk3nt, on Jul 1 2008, 23:36, said:

parca scria pe undeva mersi de atentionare,In loc sa ma ajuti si tu putin mai mult cu o declaratie corecta sau care sa ocoleasca acest lucru ai postat din codul muncii.
Ce pot face eu cu el?Nu ii pot da codul munci scris,asa ca ceva e mai bun decat nimic ,era singurul care s-a obosit sa dea un exemplu fie el perfect sau doar ca o idee
Daca nu te superi imi poti da si dummneata unul?Sa vedem cum ai fi formulat
tyrael , juniorul spune ca e minor.
tu scrii in declaratia aia ca " norma intreaga"
codul muncii specifica clar ca minorii lucreaza 6 ore zi / 30 ore pe saptamna( norma intreaga are 40 de ore , remember??? )
acu intelegi ce ai gresit?
KENT: ia declaratia aia a lu tyrael , scoate faza cu norma intreaga si da-o la ai tai sa o semneze.
sper ca s-a lamurit acuma. si cu codul muncii ce se poate face? in genere puteti incepe prin a-l respecta , ca e interesul vostru!

Edited by soul_attitude, 01 July 2008 - 22:39.


#10
k3nt

k3nt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 09.11.2007
Nu a fost chiar asa greu nu?Va multumesc mult
Am terminat cred declaratia sintetizata

Subsenatul....  parinte al numitului.... sunt de acord ca acesta sa lucreze pe perioada vacantei ca vanzator al produselor dumneavoastra situat in Baile 1 Mai.Precizez ca am luat la cunostinta situatile si conditile de munca si sunt intrutotul de accord si-mi iau intreaga raspundere asupra acestuia
Data ..................... Semnatura....................
PS.Inca o intrebare este neaparat ca declaratia sa fie scrisa de mana,sau o pot scoate la imprimanta si semneaza parintele si cius??

Edited by k3nt, 01 July 2008 - 23:10.


#11
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Nu cred ca are nicio relevanta,insa iti supun atentiei urmatoarele chestiuni; Daca vrei ca angajatorului sa-i ofere o nota de personalitate si sa fie ferm convins de autenticitatea cerereii,scrisa la mana.Daca vrei sa fi la moda,sa redactezi o cerere frumos aranjata in pagina si  care sa dea bine,mergi pe varianta imprimantei.It's your choice ;)

#12
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
Taman am angajat un elev. E drept, pe perioadă determinată (pe vacanță). Nu am dus nici un œacceptul scris al tutorelui/parinteluiœ.
Am dus:
-copie după certificatul de naștere
-copie după buletin
-adeverința medicală de la medicul de familie
-adeverință de la școală. Asta trebuia în principal dacă se merge pe subvenționarea locului de muncă dar eu am lăsat-o baltă.
-declarație că nu are carte de muncă.

Restul se completează la ajofm

în contract trebuie scris 6 ore/zi 30 ore/săpt
21 zile de concediu + 3 zile de concediu suplimentar.

:peacefingers:

#13
k3nt

k3nt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 09.11.2007
si eu vreau asa
Sunt din oradea....tocmai am ajuns acasa doar am facut un dush am mancat si inca cate ceva
chiar daca parea usor sant rupt de obosit de la 8 n-am fost acasa

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate