Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Somaj

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 27.09.2006
As avea si eu doua intrebari cu privire la somaj.
1) Eu am fost angajat cu carte de munca (din anul 2004) la un internet cafe care se va inchide luna viitoare. In aceasta situatie beneficiez de somaj? Daca da, care ar fi suma pe care as primi-o, tinand cont de faptul ca in cartea de munca am trecut salariul minim pe economie?
2) In cazul in care din toamna ma duc la o facultate (de stat, dar pe locurile cu taxa), am dreptul in continuare la somaj, sau acesta se sisteaza?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Scuze, mai era un topic asemanator, nu l-am vazut pana acum.
1. Daca nu ai foat concediat pe motiv disciplinar, ai dreptul. Te inscrii la Oficiul fortei de munca din cadrul Directiei de munca si protectie sociala din judetul unde ai domiciuliul/resedinta. Poti fi trimis la calificare, recalificare, ti se poate oferi un job corespunzator pregatirii in localitatea de domiciliu, resedinta. Daca refuzi, plata ajutorului de somaj este sistata.

2. Plata ajutorul de somaj inceteaza pe perioada studentiei, ai avea dreptul pana in toamna. Legea (L1/91 privind protectia sociala a somerilor si reintegrarea lor profesionala, disponibila pe www.clr.ro) spune clar ca au dreptul la ajutorul de somaj persoanele aflate in cautarea unui loc de munca. Este vorba de persoanele fara ocupatie care cauta un job, in nici un caz studentii.

#3
Luka_luka

Luka_luka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 26.11.2007
De asemenea, nu ai dreptul la plata ajutor somaj daca ti-ai dat demisia.

#4
Fantasio

Fantasio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 15.04.2005
Vezi ca legea 1/91 a fost abrogata prin legea 76/2002.

#5
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 27.09.2006
Revin cu inca o intrebare. In cazul in care pe decizia de desfacere a contractului de munca scrie ca se desface conform art. 55 lit. b, pot beneficia de somaj? sau trebuia scris acolo alt articol?
Mersi anticipat pt raspunsuri.

#6
soul_attitude

soul_attitude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.07.2008

View PostLuvRaluK, on Jul 2 2008, 16:05, said:

Revin cu inca o intrebare. In cazul in care pe decizia de desfacere a contractului de munca scrie ca se desface conform art. 55 lit. b, pot beneficia de somaj? sau trebuia scris acolo alt articol?
Mersi anticipat pt raspunsuri.
fara 55 b , care este incetarea CIM prin acordul partilor.
revin cu incadrarea imediat.
Art. 56
Contractul individual de munca inceteaza de drept:
a) la data decesului salariatului sau angajatorului persoana fizica;
b ) la data ramanerii irevocabile a hotararii judecatoresti de declarare a mortii sau a punerii sub interdictie a salariatului ori a angajatorului persoana fizica, daca aceasta antreneaza lichidarea afacerii;
c) ca urmare a dizolvarii angajatorului persoana juridica, de la data la care persoana juridica isi inceteaza existenta;

Nu mai stiu exact daca se si trece efectiv 56 c in carnetul de munca .. ca nu mai am treaba cu astea de ceva vreme si am cam uitat :D
eventual intreaba la ITM .
de fapt cel mai bine e sa intrebi acolo , e posibil sa mai fie nevoie si de alte hartoage

Edited by soul_attitude, 02 July 2008 - 15:10.


#7
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 27.09.2006
Problema e ca la mine nu s-a inchis intreaga firma, ci doar un punct de lucru (un net cafe ce apartinea de o firma de calculatoare).

#8
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 27.09.2006
Revin cu inca o intrebare: internet cafe-ul s-a inchis in 30.06 (aceasta e si data ce apare pe decizia de desfacere a contractului de munca). Eu sunt programat sa-mi ridic cartea de munca de la ITM pe 04.08 (se misca incet, n-am ce-i face). Presupunand ca o sa reusesc sa-mi depun dosarul pt somaj prin 5-6 august, probabil va dura vreo luna pana se aproba si asta. Eu de fapt din ce data o sa primesc somaj? Din momentul in care s-a desfacut contractul de munca (si mi se va da retroactiv) sau doar de prin septembrie, cand se aproba dosarul?

#9
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 27.09.2006
Revin cu o intrebare: am tot citit legea 76/2002 dar nu am gasit referire specifica la incetarea dreptului la somaj in situatia mea (lucrat si dupa aceea intrat la facultate), ci doar la cei care au terminat liceul si apoi au luat somaj pana au intrat la facultate. Am gasit si un articol:
"08-08-2003
O somera din judetul Covasna, care s-a luptat pentru drepturile ei, a reusit sa schimbe Legea somajului (76/2002) cistigind un proces al carui verdict a dus la sesizarea Curtii Constitutionale cu privire la greselile dintr-un articol al actului normativ. Lenuta Hancu, din Sfintu Gheorghe, a dat in judecata Agentia Judeteana de Ocupare a Fortei de Munca (AJOFM) pe motiv ca, dupa ce a intrat la facultate, nu a mai beneficiat de ajutor de somaj. Desi Legea 76/2002 prevede la articolul 44 ca plata indemnizatiei de somaj inceteaza la data admiterii intr-o forma de invatamint, femeia a cistigat procesul, iar Curtea Constitutionala a fost sesizata cu privire la faptul ca articolul amintit contravine Constitutiei si legislatiei muncii din Romania."
In Legea 76/2002, articolul a fost modificat: "Conform DECIZIEI CURȚII CONSTITUȚIONALE nr. 217 din 15 mai 2003,publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 425 din 17 iunie 2003, a fost admisăexcepția de neconstituționalitate a dispozițiilor art. 44 lit. m) din Legeanr. 76/2002.Litera m) a art. 44 a fost modificată de pct. 19 al art. I din LEGEAnr. 107 din 7 aprilie 2004 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 338 din 19aprilie 2004"
Dar in legea 107/2004 eu vad exact acelasi text ca si in legea veche.
Stie cineva cum sta treaba de fapt? Mersi anticipat pt raspunsuri.

#10
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 27.09.2006
Am aflat raspunsul la intrebarea mea, asa ca il scriu aici in caz ca intalnesc si altii aceeasi problema: daca lucrezi, iesi in somaj si apoi intri la facultate (indiferent ca e de stat sau particulara, la buget sau la taxa) somajul merge inainte, NU se sisteaza.

#11
BALANTAA

BALANTAA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 04.11.2009
Am si eu cateva nelamuriri.Am fost concediata pe motiv ca s-au facut disponibilizari de posturi si au spus ca ma da in somaj.Lucrez la ei de 1 an si 10 luni,pe 30 mi se termina preavizul.Care sunt urmatori pasi care trebuie sa-i fac pt a obtine somajul,cand or sa-mi trimita cartea de munca,sediul firmei era in hunedoara eu sunt din targoviste,aici lucram.Ce trebuie sa fac dupa 30 incolo?

#12
Tearla

Tearla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.12.2009
As avea si eu o intrebare in legatura cu somajul...Am luat somajul pe primele 2 luni din cele 9 date de ei...din pacate am fost plecat si nu am mai putut ajunge sa pun stampila pe carnet cum se cere in fiecare luna...Se mai poate face ceva sa iau somajul pe diferenta de luni care mi a mai ramas?stiu ca restul le am pierdut si nu ii mai pot recupera...

#13
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Ai lipsit mai mult de 3 luni?

#14
Tearla

Tearla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.12.2009
din pacate da...am lipsit mai mult de 3 luni...nu se mai poate face nimica nu?

#15
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Din pacate nu.

#16
puita_ag1

puita_ag1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 08.10.2013
daca am terminat liceul, am depus primul dosar de somaj, apoi m-am angajat , contract pe trei luni, dupa care a incetat contractul de munca, mai am dreptul la somaj?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate