Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă
Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne. Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale. www.neurohope.ro |
Cum aflu locatia unei zone avand coordonatele stereo 70?
#1
Posted 29 May 2008 - 13:22
Salut,
Am un teren mostenit cu urmatoarele coordonate stereo '70: x(m) 40239.10 40229.15 40215.44 40225.47 y(m) 80085.89 80129.64 80120.91 80087.08 Se pot converti cumva in grade normale lat. N si V pentru a cauta pe google earth sau trebuie sa angajez un topograf? Edited by Psycho23609, 29 May 2008 - 13:23. |
#2
Posted 29 May 2008 - 19:38
poti folosi TransDat ca sa transformi din Stereo70 in WGS84
http://www.ancpi.ro/...p?page=download Ca sa ai calitate mai buna,poti folosi fotogramele din linkul de mai jos.Coordonatele afisate sunt Stereo 70 deci nu mai ai nevoie de transformare. http://195.138.192.4...anien/index.asp Edited by bolo, 29 May 2008 - 19:49. |
#3
Posted 29 May 2008 - 21:00
Multumesc pentru adrese, m-am mai luminat putin dar acum am alta problema: cand convertesc un x si un y la latitudinea si longitudinea corespunzatoare imi arata in google earth ca sunt in Albania ( Ce pot sa fac?
|
#4
Posted 29 May 2008 - 23:07
Vezi sa nu gresesti est cu west la latitudine. In gogle earth poti pune coordonatele corecte si le leaga cu linii intre ele sa ai ansamblu complet. (faci path mode)
Edited by andreic, 29 May 2008 - 23:08. |
#5
Posted 30 May 2008 - 12:23
Am incercat in toate modurile posibile si tot albania arata. Si http://195.138.192.4...anien/index.asp nu arata nici pe departe coordonatele in comuna Pantelimon. The hell with this land
|
#6
Posted 30 May 2008 - 16:34
Psycho23609, on May 30 2008, 13:23, said: Am incercat in toate modurile posibile si tot albania arata. Si http://195.138.192.4...anien/index.asp nu arata nici pe departe coordonatele in comuna Pantelimon. The hell with this land |
#7
Posted 30 May 2008 - 16:47
Mi-a dat ceva de genul 42°03'24.23516"N, 19°24'57.23797"E si de data asta m-a dus in Bulgaria cu x si y inversate... Oricum am ajuns mai aproape ^-^
|
#8
Posted 31 May 2008 - 00:57
Terenul e din intamplare in nordul Dobrogei aproape de delta, iar una din coordonate e asta ? 45.05689, 28.81942 (standard GPS grade) ?
|
#9
Posted 31 May 2008 - 01:38
andreic, on May 30 2008, 18:57, said: Terenul e din intamplare in nordul Dobrogei aproape de delta, iar una din coordonate e asta ? 45.05689, 28.81942 (standard GPS grade) ? Psycho23609, on May 30 2008, 06:23, said: Am incercat in toate modurile posibile si tot albania arata. Si http://195.138.192.4...anien/index.asp nu arata nici pe departe coordonatele in comuna Pantelimon. The hell with this land |
#10
Posted 31 May 2008 - 01:57
SuperDuper, on May 31 2008, 02:38, said: Nu ai ghicit: Zona Pantelimon la aprox 850m dupa centura are coordonate stereo70 de genul x329016.250 y599407.706 deci nimic de genul celor mentionate de Psycho23609. E posibil sa fi omis o cifra la inceput ? Sau sistemul e altul pana la urma ? Edited by andreic, 31 May 2008 - 02:02. |
|
#11
Posted 31 May 2008 - 10:14
Cel mai probabil acelea sunt coordonate relative fata de un punct de referinta de coordonate cunoscute,cum ar fi o cruce de biserica,o baliza topografica etc.
@psycho23609 ca sa te/ne lamutesti spune de unde ai citit acele coordonate(PUG,PUZ,CF,Titlu de proprietate etc.)? Edited by bolo, 31 May 2008 - 10:18. |
#12
Posted 31 May 2008 - 10:54
bolo, on May 31 2008, 11:14, said: Cel mai probabil acelea sunt coordonate relative fata de un punct de referinta de coordonate cunoscute,cum ar fi o cruce de biserica,o baliza topografica etc. @psycho23609 ca sa te/ne lamutesti spune de unde ai citit acele coordonate(PUG,PUZ,CF,Titlu de proprietate etc.)? Exista o manastire in apropiere (manastirea Cernica). Datele pe care le-am gasit in acte: Adresa corp proprietate: Com. Pantelimon, Tarlaua 77, parcela 791/3, Lotul B Nr. Cad. al Corp Proprietate 836/2/8/2 Se poate afla ceva in functie de datele astea? |
#13
Posted 31 May 2008 - 12:03
andreic, on May 31 2008, 02:57, said: Pai inseamna ca sunt gresite coordonatele in stereo70 ? Sistemul are o referinta undeva prin Serbia Punctul central al proiecției este situat aproximativ in centrul geometric al teritoriului României, la nord de orașul Făgăraș. Coordonatele geografice ale acestui punct sunt de 25˚ longitudine estică si de 46˚ latitudine nordica. In Stereo 70 inseamna (500.000;500.000) adica 500km pe axa N si 500Km pe axa E.Banuiesc ca este conventie datorata faptului ca din acel punct Romania se poate inscrie intr-un cerc cu raza de 400Km Psycho23609, on May 31 2008, 11:54, said: Exista o manastire in apropiere (manastirea Cernica). Datele pe care le-am gasit in acte: Adresa corp proprietate: Com. Pantelimon, Tarlaua 77, parcela 791/3, Lotul B Nr. Cad. al Corp Proprietate 836/2/8/2 Se poate afla ceva in functie de datele astea? Totusi nu ai spus de unde ai citit acele coordonate si in ce context.Se face referire la vreun punct fata de care s-au facut masuratorile?? |
#14
Posted 31 May 2008 - 13:58
Quote Se face referire la vreun punct fata de care s-au facut masuratorile?? |
#15
Posted 31 May 2008 - 17:57
bolo, on May 31 2008, 13:03, said: In Stereo 70 inseamna (500.000;500.000) adica 500km pe axa N si 500Km pe axa E.Banuiesc ca este conventie datorata faptului ca din acel punct Romania se poate inscrie intr-un cerc cu raza de 400Km bolo, on May 31 2008, 11:14, said: Cel mai probabil acelea sunt coordonate relative fata de un punct de referinta de coordonate cunoscute,cum ar fi o cruce de biserica,o baliza topografica etc. Edited by andreic, 31 May 2008 - 17:58. |
|
#16
Posted 02 June 2008 - 12:55
Încearcă să convertești și cu progrămelul atașat.
Viteaz Converter - Stereo-70, Gauss-Kruger, UTM, Marosvasarhely Stereo.zip Attached Files |
#17
Posted 02 June 2008 - 15:06
poate sa converteasca cu orice program,rezultatul va fi acelasi sau cu o marja de max 10-15 cm in functie de parametrii locali.Problema e ca acele coordonate ar trebui sa aiba 6 cifre inaintea celor 2 zecimale.
|
#18
Posted 02 June 2008 - 23:54
Psycho23609, on May 29 2008, 14:22, said: Salut, Am un teren mostenit cu urmatoarele coordonate stereo '70: x(m) 40239.10 40229.15 40215.44 40225.47 y(m) 80085.89 80129.64 80120.91 80087.08 Se pot converti cumva in grade normale lat. N si V pentru a cauta pe google earth sau trebuie sa angajez un topograf? si de unde stii ca sunt bune? Sunt programe care convertesc automat din stereo ' 70 in longitudine si latitudine. O sa incerc sa fac n upload si sa-ti dau un link. Hm cam ciudate coordonatele avand in vedere ca tara noastra este unde va intre X=430000 si 370000=y. |
Anunturi
▶ 0 user(s) are reading this topic
0 members, 0 guests, 0 anonymous users