Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

despre CSS in SEO

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
vectorialpx

vectorialpx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.10.2006

Quote

- elementele relevante din pagina trebuiesc subliniate vizual (BOLD, FONT-SIZE mare), insa NU o faceti din CSS ! Stiu ca e contra curentului actual de optimizare, insa motoarele de cautare nu interpreteaza si css-ul.

adica cum ? daca am un text intr-un div, nu mi-l vede ?

as vrea si eu cateva explicatii... pls !

#2
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005

 vectorialpx, on Dec 15 2006, 14:12, said:

adica cum ? daca am un text intr-un div, nu mi-l vede ?

as vrea si eu cateva explicatii... pls !

Adica in loc sa ii dai o clasa acelor cuvinte iar in CSS sa bagi "font-weight: bold;" sa pui
<strong></strong>
in jurul cuvantului/cuvintelor. De asemenea, se poate folosi
<em></em>
pentru italicizarea cuvintelor.

Cat despre font size, aici nu recomand folosirea acestui tag in html, ci definirea marimii heading-urilor (h1, h2, h3...) iar apoi aplicarea acestora pentru diferite puncte si subpuncte.

Bafta!

Edited by preacher, 15 December 2006 - 15:21.


#3
vectorialpx

vectorialpx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.10.2006

Quote

Adica in loc sa ii dai o clasa acelor cuvinte iar in CSS sa bagi "font-weight: bold;" sa pui
<strong></strong>
in jurul cuvantului/cuvintelor. De asemenea, se poate folosi
<em></em>
pentru italicizarea cuvintelor.

nu inteleg de ce si care-i dezavantajul... eu m-am cam indragostit de css si nu prea pricep care-i diferenta dintre <b> si font-weight:bold; si de ce nu face bine la seo ?

#4
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Nu e ca nu face bine la optimizare, e vorba de alta chestie aici. Cateva cuvinte cu o clasa care le bolduieste nu inseamna nimic pentru motoarele de cautare.

Si acum diferenta intre <b> si <strong>: primul spune cum ar trebui sa arate textul, pe cand al doilea arata ca acele cuvinte sunt cumva mai "puternice", mai importante un pic decat celelalte cuvinte.

Bafta!

#5
vectorialpx

vectorialpx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.10.2006
rescriu : diferenta dintre <b> si font-weight:bold;

cum adica nu inseamna nimic : nu le iau in considerare, sunt invizibile, :( ?
chiar nu pricep si sunt disperat pentru ca am multe astfel chestii prin pagini

#6
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005

 vectorialpx, on Dec 18 2006, 13:11, said:

rescriu : diferenta dintre <b> si font-weight:bold;

cum adica nu inseamna nimic : nu le iau in considerare, sunt invizibile, :( ?
chiar nu pricep si sunt disperat pentru ca am multe astfel chestii prin pagini

<strong> este preferat din motivele pe care ti le-am spus mai sus. font-weight-ul nu prea vad cum sa il ia in considerare decat daca iti scaneaza si css-ul iar apoi aplica clasele...

Ok, si pentru tine si pentru altii: optimizarea este cateodata facuta cu nuante - nu stii care e cifra exacta care trebuie sa o respecti pentru densitate, titlu, etc... La fel si chestia cu bold si strong: bold defineste partea grafica iar strong tonul. Baga in un screen reader un text care are bold in el si unul cu strong si ar trebui sa iti dai seama de diferente.

Oricum, nu te mai stresa atat, nu o sa iti crape rezultatele din cauza boldului. Ai grija de titlu, descriere si de link-urile care vin spre site-ul tau si vei fi ok!

Bafta!

#7
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
Matt Cutts on Searching Homepages Only and More

Quote

[On bold vs strong]

I need to clarify something about strong vs bold and emphasize vs italics. There was a previous question where somebody asked about whether it was better to use <b>, or whether it was better to use <strong>. Because bold is what everybody used in the old days (when the dinosaurs where roaming the earth) and strong is what the W3C recommends. At that time, last night [Sunday, July 30], I thought that we just barely, barely, barely – like, an epsilon – preferred bold over strong... and I said, for the most part don’t worry about it.

The nice thing is, an engineer actually took me to the code where I could see it for myself... and Google does treat bold and strong with exactly the same weight (thank you for that Paul, I really appreciate it!). In addition, I checked, he also found code that showed that <em> and <i> are treated exactly the same as well.

So there you have it – go forth and markup like the W3C would like you to do it! Do it semantically well, and don’t worry so much about crufty old tags, because Google will support them just the same either way.

Strong v.s. Bold and Emphaisis v.s. Italic tags

Quote

So what does this mean? If you are into the finer details of the semantics of markup, use <strong> and <em> tags. If you are into minimizing typing time, use <b> and <i>. We personally prefer to use <strong> and <em>, as we are simply in the habit of maximizing compliance with standards and recommendations, whenever it does not interfere with business results (which is most, but not all of the time).


Folositi search Google cand nu sinteti siguri..si vreti sa fiti.

matt cutts strong vs b

#8
vectorialpx

vectorialpx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.10.2006
0ke !
partea cu <b> vs <strong> am inteles-o... partea cu font-style, tot nu !
tot n-am inteles [poate sunt mai DUMB] : de ce sa scaneze css-ul cand el se uita dupa cuvinte ?

in fine... 10x a lot !

#9
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
split din alta discutie:

 xnoise, on Feb 8 2007, 19:47, said:

Later edit: in legatura cu problema css vs. bold/strong, aceasta se rezuma asa: google citeste documentul html in sine, nu citeste css-ul si nici javascripturile decat intr-o masura foarte mica (din cate stiu). atfel incat un <span style="font-size:bold">test</span> are aceeasi relevanta pt motorul de cautare ca si cuvantul test scris normal (desi browserul il bolduieste). In acelasi timp <strong>test</strong sau <b>test</b> ii semnalizeaza robotului care citeste pagina ca respectivul text este important pentru document. (are o anumita relevanta, mai mare decat a contentului normal).


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate