Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?
 Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 

"Vraciul" de Tadeusz Dotega Mostowicz

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
Objective_Alien

Objective_Alien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 10.04.2004
Am citit Vraciul cand aveam doar 12 ani dar atunci nu am inteles chiar tot.Am vazut si filmul de fapt inainte.Pe parcurs recitind cartea cand eram mai matur, am desprins o multime de alte semnificatii.
Acest scriitor se remarca printr-o extraordinara capacitate pune in evidenta niste sentimente care se pot gasi in foarte multi oameni, insa el le da o nota aparte.Aici se poate vedea pana unde merge sacrificiul de sine.Este un roman remarcabil.
Pt cei interesati am si filmul.

#2
ciobanul2001

ciobanul2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.03.2005

Objective_Alien, on Nov 4 2004, 19:51, said:

Am citit Vraciul cand aveam doar 12 ani dar atunci nu am inteles chiar tot.Am vazut si filmul de fapt inainte.Pe parcurs recitind cartea cand eram mai matur, am desprins o multime de alte semnificatii.
Acest scriitor se remarca printr-o extraordinara capacitate pune in evidenta niste sentimente care se pot gasi in foarte multi oameni, insa el le da o nota aparte.Aici se poate vedea pana unde merge sacrificiul de sine.Este un roman remarcabil.
Pt cei interesati am si filmul.

<{POST_SNAPBACK}>


Eu am gasit pe net un fisier Word care pare sa aiba textul subtitrarii insa nu am extrase frame-urile la care trebuie puse. Nu prea ma pricep la subtitrari, dar daca exista un soft care sa extraga frame-urile as putea adauga textul...As dori sa stiu ce versiune a filmului ai, al meu avea peste 700 M si nu incapea pe cd asa ca am facut 2 cd-uri, de fapt doua fisiere .rar, asteptând "vremuri mai bune". Am cautat peste tot, am vorbit cu polnezi despre film si subtitrare, nimic :( Stie cineva cum se poate trage pe un cd-writer mai mare de 700 M ? Am cateva cd-uri de 800 M luate din România dar cd-writer-ul nu vede decât 700. Daca as putea trece filmul asta pe un cd mai ca m-as apuca singur sa-i fac subtitrarea..

#3
Objective_Alien

Objective_Alien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 10.04.2004
Probabil ca fisierul se numeste Multumesc.doc, iar autorul(adica cel care a creat fisierul) este Vivian ?Cu dezamgire te anunt ca aceea traducere contine doar 3o minute de film din 132 parca.Pentru treaba asta am muncit cu o profesoara de poloneza timp de 9 ore(cu pauze).Momentan nu am mai reusit sa o contactez,(cred ca i s-a acrit de atata munca gratuita).
     Cred ca ar fi mai profitabil sa cumpar DVD de pe net, si sa traduc sub-ul de acolo.Vorbesti poloneza ?
In rest sa stii ca este foarte simplu sa scrii un fisier de 775 Mb cat are acest fisier, folosind Nero. Doar bifeaza activarea overburn-ului si mareste limita corespunzator, 90 minute sa zicem.

#4
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Daca are un model mai vechi de CDRW se poate sa nu stie overburn.
Ti-asi recomanda virtualdub...e free pe internet si gasesti si tutoriale....il recomprimi....incerci mai multe combinatii de setari pt codor si sigur iese de 700 la o calitate acceptabila.

#5
Florinm

Florinm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 14.09.2004
Cartea e exceptionala intradevar, singurele probleme sunt numele poloneze care sunt cam greu de tinut minte (am citit cartea pe la 14 ani).

De acest film este vorba ? Znachor (1982)

#6
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Da.
E unul din filmele care ma fac sa fiu multumit ca nu fac parte dintr-o cultura "mare": franceza, engleza, etc....probabil asa nu l-asi fi vazut niciodata...e multe care este de vorovit aici...:-P}

#7
gionescuro

gionescuro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.05.2005
Pot sa spun ca ma pricep la subtitrari si cred ca acest film (Znachor)
merita sa fie subtitrat - cu rabdare se rezolva - recent l-am facut rost
in limba poloneza
M-as apuca de treaba asta daca as avea subtitrarea in romana pentru a
o putea sincroniza sau in engleza pentru a o putea traduce
Astept variante de subtitrare sau informatii pe e-mail la
[email protected]

#8
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,137
  • Înscris: 09.09.2003
am si eu cartea in biblioteca si desi mi-a recomandat-o maicamea, n-am avut tupeul sa ma apuc de ea ca e cam groasa  :confuzzled:  si daca n-am facut-o pana acum... cred ca o mai citesc cand oi avea pensie  ^_^

#9
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002
prea tare. cartea am citit-o tot pe la 12-13 ani, e una din cartile care te marcheaza. poate ca de aceea m-am si facut farmacist.

#10
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
Da` Martin Arrowsmith ce impresie v-a facut?

#11
Rodeo

Rodeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 11.08.2004
Reciteam cartea pentru a 3-a oara cand a venit un vecin si m-a anuntat ca a fugit Ceausescu. :) Dar am mai recitit-o si mai tarziu, mai matur si am trecut de latura senzationala si i-am observat si minusurile dar si partile valoroase. E o carte care merita timpul petrecut cu ea dar nu o carte "de căpătâi". Personajul meu favorit este Cipryan zis șecspir :)

Editia mea cuprindea de fapt doua carti, "Vraciul" si continuarea "Profesorul Wilczur", numite popular si pe scurt Vraciul. Voi ati avut aceeasi editie?

@Add: daca inca mai masori cartile in grosime inainte de a le citi atunci mai ai si tu rabdare, cam pana incepi clasa a 7-a... dupa aia poti sa citesti si de alea mai groase si fara poze.

#12
un_oarecare

un_oarecare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 01.12.2004
Cartea Vraciul ar merita o ecranizare hollywoodiana cu actori polonezi* alesi de regizori americani (si filmat macar in parte, pentru atmosfera, in Polonia).  -_-  Filmul e cam slabutz dar, cat am vazut din el cu subtitrarea aia partiala de 30 minute, are meritul de a fi urmat fidel cartea.
_____
* si sa fie vorbit in engleza cu accent polonez. Sa si intelegem si sa si intram in atmosfera. -_-

Edited by un_oarecare, 04 September 2005 - 13:29.


#13
Objective_Alien

Objective_Alien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 10.04.2004

un_oarecare, on Sep 4 2005, 13:26, said:

Filmul e cam slabutz dar, cat am vazut din el cu subtitrarea aia partiala de 30 minute, are meritul de a fi urmat fidel cartea.

<{POST_SNAPBACK}>

Dar daca urmareai filmul pina la final ai fi vazut ca de fapt este o denaturare total idioata a romanului, fiindca personajele negative, in film devin pozitive.
Insa ca realizare artistica este foarte bun.Oricum filmul reprezinta doar prima parte a romanului, continuarea fiind "Profesorul Wilczur".
Cit despre subtitrare ma gandeam ca as putea sa o iau de pe un DVD, dar aici spune ca nu are.Oare e posibil asa ceva ?Sa vinzi DVD polonez fara subtitraj in Canada !!!Eu totusi cred ca este o greseala.

Edited by Objective_Alien, 05 September 2005 - 21:15.


#14
ramona7x7

ramona7x7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.11.2005
Salut!Ma numesc Ramona si sunt studenta in Iasi. Intamplator am intalnit un domn foarte inteligent cu care e fascinat sa imi petrec cele cateva clipe libere pe care le am. Mi-a recomandat sa vad acest film "Vraciul" despre care vorbesti pe forum. M-as bucura tare mult sa putem lua legatura in vreun fel sa vad acest film. Multumesc anticipat. Mailul meu este [email protected]

View Postramona7x7, on Nov 22 2005, 20:43, said:

Salut!Ma numesc Ramona si sunt studenta in Iasi. Intamplator am intalnit un domn foarte inteligent cu care e fascinat sa imi petrec cele cateva clipe libere pe care le am. Mi-a recomandat sa vad acest film "Vraciul" despre care vorbesti pe forum. M-as bucura tare mult sa putem lua legatura in vreun fel sa vad acest film. Multumesc anticipat. Mailul meu este [email protected]


#15
MIKY07H

MIKY07H

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.05.2006
Si eu am citit cartea pe la 12-13 ani,apoi am vazut si filmul la cinematograf(sau invers,nu mai tin minte) si am ramas impresionata.Mi-a placut atat de mult !!!! Iata ca acum,dupa 17 ani, am luat cartea din rafturile bibliotecii si o recitesc cu aceeasi mare placere.A fost una din cartile care mi-au marcat copilaria.O recomand oricui.Mi-ar placea si mie sa am filmul in arhiva mea.

#16
bogdancon

bogdancon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.07.2006
Am citit si eu cartea de 2 ori (cand aveam veo 12 ani) si am vazut si filmul. Cartea are si o continuare care se numeste Profesorul Wilczur.

Acum insa, dupa ce am citit si altele, as zice ca e un fel de telenovela ceva mai reusita

#17
jinks2006

jinks2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.01.2007
Am citit-o in tinerete, de cand am citit prima pagina pana la ultimul cuvant singurele pauze ce le-am facut au fost de papa si pipi.
As fi curios sa o recitesc acum, sigur as vedea-o cu alti ochi.. poate de aceea nici nu o voi citi, prefer sa ramana asa.. cum am perceput-o eu cand eram copil.
Am citit mult, mai ales in perioada aceea, dar nici o carte nu m-a prins asa.

#18
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Citind posturile de mai sus am ramas cu o nedumerire. S-a introdus cumva in lecturile obligatorii pentru clasa a 5-a si cartea Vraciul? In anii urmatori sper sa se introduca si "Pe aripile vantului" sau "Marele Gatsby". Ecranizarile cred ca le-au vazut in clasa a 2-a.

Edited by Laberta, 01 February 2007 - 18:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate