Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Mozilla Firefox:

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
pro_windows

pro_windows

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 05.09.2007
De Firefox 2(2.0.0.14) am auzit si il folosim (aproape) cu totii. Destul de curand s-a lanssat si varianta 3, cei drept, inca in stadiul Beta. Nici nu a aparut inca bine pe piata, ca a aparut pentru download si versiunea pre-alfa a Firefox 4. Eu am testat deocamdata doar primele doua variante. Acum folosesc varianata 3.0b5, care spre surprinderea mea se misca ceva mai bine decat cea anterioara(2.0.0.14). Daca nu aveti plug-inuri la care tineti foarte mult, va recomand sa incercati varianta 3.

Si acum sa trecem si la varianta 4. Din ce am citit pe net am aflat ca va fi gata prin 2009 si ca are niste functii destul de interesante, printre care:

-Prism: o tehnologie care va permite rularea offline de content web. Cu Prism, browserul devine un fel de sistem de operare virtual, permitand oricarei aplicatii online sa ruleze ca o aplicatie de desktop. In aceasta directie va merge si standardul HTML, care in versiunea 5 va include suport pentru resurse locale/offline si cu care Firefox 4 va fi compatibil.


-Weave: permite crearea si stocarea online a unui profil de utilizator, care sa-i ofere acestuia o aceeasi experienta online, indiferent de unde acceseaza internetul. Profilul va include bookmark-uri, pagina de start, lista de linkuri favorite si chiar parole la diverse servicii online, acestea putand fi sincronizate intre diversele masini de unde utilizatorul acceseaza netul, spre exemplu, intre laptop, telefon mobil si mai multe PC-uri.

-O alta functionalitate care sa ajute utilizatorii sa gaseasca mai usor o adresa web. In Firefox 4, acesta va fi extins(exista ceva semenator si pe 3) la ceea ce Beard numeste “interfata lingvistica cu utilizatorul” care va permitte utilizatorilor sa scrie in address bar un fel de comenzi in engleza pentru a gasi ceea ce doresc pe net.

Cine doreste sa ofere feedback este binevenit.

Edited by pro_windows, 02 May 2008 - 16:38.


#2
JOBY PROTOSS

JOBY PROTOSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 21.03.2004
Acum scriu de pe versiunea portabilă a Firefox_4a1pre :) .
Să fiu cinstit habar n-am ce diferențe sunt față de v3 (am citit ce-ai scris dar nu simt chestiile alea, încă nu-s palpabile). Se mișcă identic.
Până în 2009 cred că o să mă satur de Opera :) .
Concluzia mea e că versiunea 4 pre alpha nu e pentru oricine, ci doar pentru cunoscători (programatori etc.).

Edited by JOBY PROTOSS, 02 May 2008 - 17:11.


#3
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Firefox 2 : http://forum.softped...howtopic=278080
Firefox 3 : http://forum.softped...howtopic=316692
Firefox 4 : http://forum.softped...howtopic=372178

#4
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Eu folosesc versiunea finala, 2.0.0.14 pentru ca folosesc destule plugin-uri si la asta sunt toate ok, sunt multe, sunt asa cum vreau eu! :P

Edited by d4m4g3, 02 May 2008 - 19:18.


#5
pro_windows

pro_windows

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 05.09.2007
Am facut topicul special pentru a face o comparatie intre cele 3 versiuni(si 2 si3 si 4). :)

#6
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
dar de 1.x si versiunile pre 1.0 de ce nu amintesti ?!

#7
pro_windows

pro_windows

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 05.09.2007
Pentru ca nu cred ca le mai foloseste cineva.

#8
blueyez

blueyez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 11.09.2005

Quote

Am facut topicul special pentru a face o comparatie intre cele 3 versiuni(si 2 si3 si 4). smile.gif

dumb ^^ beta tester ?
nu inteleg ideea, cand tu nici nu ai scos 3, te apuci de 4, de ce nu a bagat ce a adus nou in 4 in 3? si la urma urmei e un browser (  UNU BUN )
nu poti faci comparatii aici ( de parca toata lumea so fi apucat sa instaleze ff 2-3-4 doar ca sa vada noile iconitze... ca la change log nu se uita nimeni :o ), noi nu suntem testeri inraitzi, noua ne place fara feedback si fara crush. pup


Quote

Pentru ca nu cred ca le mai foloseste cineva.

ba multi l'ar vrea inapoi, ca nu suporta addonuri si ramane stabil si nu incarca sistemul

si dc linkul de download duce la rapidshare si nu la mozilla ???!!!

Edited by blueyez, 04 May 2008 - 09:44.


#9
0000000000

0000000000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 01.05.2008

View Postpro_windows, on May 3 2008, 11:23, said:

Pentru ca nu cred ca le mai foloseste cineva.
Eu acum ma uit si nu pricep.Am instalat Mozilla Firefox si acolo scria Firefoc Setup 2.0.0.7, dar in folderul lui apare ca e versiunea 1.8.20080.40413  :o  :w00t: Attached File  setup.jpg   155.3K   25 downloads Attached File  prop.jpg   596.17K   29 downloads Pana la urma eu ce versiune folosesc?

#10
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Accesei meniul Help  >about si te lamureste exact programul.

#11
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
Du-te la product version nu la File Version . Nu are nicio legatura. Peste tot apare 1.8.20080.40413 . In schimb, ,la product version va fi 2.0.0.7

#12
0000000000

0000000000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,865
  • Înscris: 01.05.2008
:frust: :frust: :roflmaofast: :roflmaofast:    Asa e :)) .La About si la Product Version apare 2.0.0.14 :))

#13
pro_windows

pro_windows

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 05.09.2007
Firefox 4. Acum esti multumit?  
Eu unul nu as vrea sa ma intorc la Firefox 1. Fara sa luam in seama versiunile 3 si 4, ultimul release al Firefox-ului nu ar trebui sa fie mai bun decat cele precedente? Daca nu vrei plug-inuri, nu le instala. Eu unul folosesc Download ThemAll!, iar cand foloseam versiunea 2, am avut instalat si FoxyTunes.

#14
blueyez

blueyez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 11.09.2005
ok sa zicem ca nu ne intoarcem la FF 1

dar totusi nu mi se pare normal ca tu sa vrei sa scoti 3 si sa te apuci de 4
cred ca e un fel de windows xp home / pro ( same -_- different story )

#15
BlueMe

BlueMe

    The One & Only

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 19.02.2005
Eu cred ca 5.0 e cea mai buna versiune  :wacko:

#16
pro_windows

pro_windows

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 05.09.2007
Tocmai a aparut Firefox 3 RC1.

Edited by pro_windows, 24 May 2008 - 17:26.


#17
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Tocmai a aparut de acum cateva zile ;)

View PostantinVidia, on May 17 2008, 12:08, said:

Primul RC e gata Posted Image . Firefox 3 Release Candidate now available for Download

New features and changes in this milestone:

* Improvements to the user interface based on user feedback, including changes to the look and feel on Windows Vista, Windows XP, Mac OS X and Linux.
* Changes and fixes for new features such as the location bar autocomplete, bookmark backup and restore, full page zoom, and others, based on feedback from our community.
* Fixes and improvements to platform features to improve security, web compatibility and stability.
* Continued performance improvements: changes to our Javascript engine as well as profile guided optimization continues to improve performance over previous releases as measured by the popular SunSpider test from Apple, and in the speed of web applications like Google Mail and Zoho Office.

Poate vrei sa spui Firefox 3.1 pre-alpha 1 ;)

http://news.softpedi...a-1-86359.shtml

:)

Edited by crysty2k5, 24 May 2008 - 18:13.


#18
pro_windows

pro_windows

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 05.09.2007
Nu, vreau sa spun RC1. Nu am fost la PC cateva zile si cand am intrat am vazut ca am update disponibil.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate