Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Panouri radiante infrarosu

- - - - -
  • Please log in to reply
3862 replies to this topic

#55
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Ups, comentariile mele te incurca sa-ti vinzi tablele pe forum? Problema ta este nu sunt foarte multi creduli. Sincer nici eu nu am chef sa ma iau la tranta cu un inteprinzator de colt de bloc (imi place formularea asta si cred ca ti se potriveste la o adica), doar incerc sa mai ajut pe unul sau pe altul.

Apropose, vezi ca prin Bucuresti preturile sunt mai mici decat ale tale si termostatul e inclus in pret.

Edited by LED, 19 December 2008 - 16:35.


#56
AlinZen

AlinZen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.12.2008

View PostLED, on Dec 19 2008, 16:32, said:

Ups, comentariile mele te incurca sa-ti vinzi tablele pe forum? Problema ta este nu sunt foarte multi creduli.
Dragule, am mai spus clar pe forum : NU SCRIU AICI PENTRU CA MA INTERESEAZA VINZAREA !
Daca m-ar fi interesat vinzarea as fi avut o cu totul alta ordine de idei!
Imi cer scuze daca am fost prea elegant pentru tine si nici de data aceasta nu ai inteles un lucru asa de mic.
Nu a spus nimeni ca aceste panouri ar fi "oala minune" sau mai stiu eu ce, mai uita-te si pe la TV unde s-a facut un reportaj pe tema asta, chiar la un cartier din cluj, unde constructorii nu au avut alta varianta, iar la urma, consumatorii finali - adica locatarii s-au declarat foarte multumiti.
De asemenea, clientii cu care am vorbit personal sunt multumiti  -- CEEA CE MA LINISTESTE PE MINE! ca sa nu-ti spun ca eu personal folosesc un panou la inclazirea magazinului si sunt super multumit.
Si daca vrei sa mai aflii cum se vind ele in perioada asta, intreaba-l pe dealer-ul din scara aia ta de bloc, cam in cit timp ti le-ar aduce (in cazul in care nu le are pe stoc).
Cu riscul de a ma complace cu tine, fa si tu un calcul la o centrala atit la achizitie si montaj cit si la consum.
Mai multe oricum n-are rost sa-ti spun.

#57
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
sunt placate cu aur?

#58
AlinZen

AlinZen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.12.2008

View PostLED, on Dec 19 2008, 16:32, said:

Sincer nici eu nu am chef sa ma iau la tranta cu un inteprinzator de colt de bloc (imi place formularea asta si cred ca ti se potriveste la o adica), doar incerc sa mai ajut pe unul sau pe altul.

Apropose, vezi ca prin Bucuresti preturile sunt mai mici decat ale tale si termostatul e inclus in pret.

Hai ca-i dat-o cu mucii-n fasole! Prietene m-ai lasat fara cuvinte!
Si in caz ca un corporate manager ca tine nu poate intelege simtul meu etic si profesional de a da preturi de lista pentru a nu supara pe alti vinzatori, asta spune totul despre cit esti tu de destept.

#59
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View PostLED, on Dec 19 2008, 18:32, said:

...comentariile mele te incurca sa-ti vinzi tablele pe forum?...sa ma iau la tranta cu un inteprinzator de colt de bloc...
cool down

View PostAlinZen, on Dec 19 2008, 19:00, said:

Hai ca-i dat-o cu mucii-n fasole! ..
cool down

View Postbozo85, on Dec 19 2008, 17:12, said:

hai sa facem forumul asta util ok?
deci eu am o casa cu aproximativ 130 mp, 300 metrii cubi ; camere: 1-  22 mp 50 mc 2-  13 mp 30 mc 3- 13mp 30 mc 4- 16mp 37 mc 5- 16mp 37 mc
6- 16mp 37 mc hol 1- 14mp 32 mc hol 2- 12mp 28 mc baie -8mp 19 mc ..pretul sistemului(care sa cuprinda panourile, termostatele, sistemul de control, daca exista , montaj) consumul estimat, pentru cea mai friguroasa luna a anului...
subscriu. Hai sa mai vedem si ceva cifre, ceva calcule economice, eventual niste poze de la panouri instalate pe la user-i.

In plus, eu tot mai astept sa-ti iei rolul pe care ti l-ai asumat singur: de cobai al topicului  :punk:

#60
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006

View PostAlinZen, on Dec 19 2008, 13:11, said:

Nu stiu nimic despre aceasta folie, insa pot sa te asigur si poti sa-ti dau si un nr de tel al unui client care are la suprafata asta un panou de 1Kw si lui ii consuma undeva la maximul maxim 10 Kw pe zi, si asta la -6 grade afara. Hai te rog nu confunda folia cu panourile - si plus de asta un panou nu te-ar fi costat mai mult de 2000 RON
Nenea, mergi si vindeti panourile in alta parte. Folia pe care am montat-o e tot pe principiul cu radiatii in infrarosu.
Eu va spun un caz real de consum, nu merita, costurile la elecricitate sunt imense. Eu am renuntat dupa o saptamana si am deconectat-o de la curent ca se invartea contorul mai ceva ca o elice de elicopter, ar fi trebuit sa-i pun si un cooler pentru racire. :lol:
Tot la solutia cu centrala termica am ramas. Folia, dupa cum am spus, am montat-o doar experimental ca sa vad real cat consuma si daca merita.
Daca pui la o vila asa ceva deja te indoaie la consum la modul foarte serios plus ca-ti trebuie priza de forta.

#61
bozo85

bozo85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.11.2008
pai un calcul economic ar fi simplu:
daca puterea e de 8.35 kw/h la functionare 12 ore pe zi: consum de 100 kw/h pe zi, deci3000 kw/h pe luna =aproximativ 1000 ron-foarte mult nu???
daca puterea e de 8.35 kw/h la functionare de 4 ore pe zi: consum de 22 kw/h pe zi, deci 1002 kw/h pe luna =aproximativ 350 ron-destul de convenabil nu?
pretul investitiei de 15000 ron e acceptabil daca sistemul e eficient, insa se apropie de un sistem conventional.
deci, fiinca situatia nu e clara o sa caut un dealer din Bucuresti si o sa cumpar un panou sa ii testez eficienta.
va rog sa va abtineti de la comentarii rautacioase, nu ne ajuta la nimic, se vede ca nu prea e nimeni de pe forum obiectiv...
daca tot va contraziceti veniti cu calcule si argumente si pastrati un grad de civilizatie

#62
AlinZen

AlinZen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.12.2008

View Postbozo85, on Dec 19 2008, 21:15, said:

pai un calcul economic ar fi simplu:
daca puterea e de 8.35 kw/h la functionare 12 ore pe zi: consum de 100 kw/h pe zi, deci3000 kw/h pe luna =aproximativ 1000 ron-foarte mult nu???
daca puterea e de 8.35 kw/h la functionare de 4 ore pe zi: consum de 22 kw/h pe zi, deci 1002 kw/h pe luna =aproximativ 350 ron-destul de convenabil nu?
pretul investitiei de 15000 ron e acceptabil daca sistemul e eficient, insa se apropie de un sistem conventional.
deci, fiinca situatia nu e clara o sa caut un dealer din Bucuresti si o sa cumpar un panou sa ii testez eficienta.
va rog sa va abtineti de la comentarii rautacioase, nu ne ajuta la nimic, se vede ca nu prea e nimeni de pe forum obiectiv...
daca tot va contraziceti veniti cu calcule si argumente si pastrati un grad de civilizatie
Pai mai obiectiv decit asa cum as fi putut sa fiu?
Iar panourile cu folia chiar nu se pot compara. La fel cum o centrala termica pe curent nu se poate compara cu una pe gaz la consum - iar principiul de incalzire este aclasi.
Asa ca ti-am mai spus inca o data la suprafata de 50 mc ar fi fost arhi-suficent un panou de 1 kw.
Iar al doilea lucru pe care nu stiu citi de pe forum il stiu, este ca aceste panouri, pe perioada de functionare, au pe suprafata lor undeva la 85-90 de grade celsius.
V-as ruga mult de tot ca inainte de a face diferite afirmatii, macar sa citi acest topic de la inceput.
Si ca sa nu mai apara tot felul de confuzii, eu am vorbit despre panourile Infratherm.

#63
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

View Postbozo85, on Dec 19 2008, 21:15, said:

daca puterea e de 8.35 kw/h la functionare de 4 ore pe zi: consum de 22 kw/h pe zi, deci 1002 kw/h pe luna =aproximativ 350 ron-destul de convenabil nu?
Nu stiu ce formula ai aplicat, da 8,35x4 nu o sa dea in veci 22.

Si daca tot apleci urechea catre tot ce ti se sopteste, transmite-i unui anumit personaj ca metrul cub este unitate de masura pentru volum, nu pentru suprafete. QED.

#64
AlinZen

AlinZen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.12.2008

View Postexorcistul, on Dec 19 2008, 19:42, said:

Nenea, mergi si vindeti panourile in alta parte. Folia pe care am montat-o e tot pe principiul cu radiatii in infrarosu.
Eu va spun un caz real de consum, nu merita, costurile la elecricitate sunt imense. Eu am renuntat dupa o saptamana si am deconectat-o de la curent ca se invartea contorul mai ceva ca o elice de elicopter, ar fi trebuit sa-i pun si un cooler pentru racire. :lol:
Tot la solutia cu centrala termica am ramas. Folia, dupa cum am spus, am montat-o doar experimental ca sa vad real cat consuma si daca merita.
Daca pui la o vila asa ceva deja te indoaie la consum la modul foarte serios plus ca-ti trebuie priza de forta.
Da, imi cer scuze am sarit peste cei 50 de mp si i-am interpretat direct ca si mc, din obisnuinta. Si la panouri, ca si achizitie tot pe acolo ai fi ajuns insa cred ca ti-ar fi fost suficienti 2,65 kw si din cite m-am interesat eu de folia aceasta, este facuta la rusi si aceasta intr-adevar ar consuma mult. Acuma daca as fi in locul tau cred ca as gindi la fel. insa daca ai ocazia sa mergi la cineva care foloseste panouri, ai sa vezi ca sunt altceva.

Edited by AlinZen, 20 December 2008 - 15:35.


#65
bozo85

bozo85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.11.2008

View PostLED, on Dec 20 2008, 14:40, said:

Nu stiu ce formula ai aplicat, da 8,35x4 nu o sa dea in veci 22.

Si daca tot apleci urechea catre tot ce ti se sopteste, transmite-i unui anumit personaj ca metrul cub este unitate de masura pentru volum, nu pentru suprafete. QED.

asa e rectific 33 kw/h pe zi, deci 1002 kw/h pe luna =aproximativ 350 ron am tastat gresit 22 in loc de 33, in rest calculul e bun.

inca nu am gasit un dealer in Bucuresti...as vrea totusi sa cumpar unul si sa ii pun un termostat de priza sa vedem ce poate...
cine ma poate ajuta?

#66
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Puterea e data  in kw ( kwatt sau kilowatt tot aia)

Consumul se exprima in kwh (killowatt-ora) nu in kw/h nici kw.  Nu se pune semnul impartirii "/" intre "kw" si "h" pentru ca se inmultesc kilowattii cu nr de ore, nu se impart.

De ex in 4 ore un resou de 2 kwatt  consuma 2x4 = 8 kwh.

#67
bozo85

bozo85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.11.2008
da merci,...aia era problema...am scris gresit, dar se intelege ce vreau sa zic...nu sunt fizician am zis si eu cum m-am priceput din cunostintele mele.
important e altceva...

#68
pompi

pompi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.01.2008
Salutare, sunt si eu interesat de aceste panouri si am ceva intrebari (sper sa nu fie chiar stupide... dar poate ma ajuta sa ma lamuresc cu privire la acestea), si cred ca sunt adresate in primul rand lui AlinZen deoarece se pare ca este cam singurul care chiar a "interactionat" cu aceste panouri.

1) Just to be sure: este vorba de panouri PANOURI RADIANTE cu infrarosii, nanosilver si ioni negativi? sau astea sunt altceva? Eu de astea am dat pe net la prima cautare si apoi am dat de acet thread. Daca sunt diferite: sunt mai bune sau mai proaste?
2) Toti am vazut ca vb despre neste panouri facute in CJ. Eu initial am dat de altele (de tipul mentionat mai sus) din Brasov. M-ar interesa si alte marci/tipuri (mai bune), chiar de import eventual. Alte detalii de genul acesta aveti?
3) Cum este sistemul de prindere la aceste panouri? Se pot prinde de orice? (ma intereseaza in primul rand daca pot fi prinse de un tavan fals)
4) Cred ca cineva a mentionat la un moment dat ca pe suprafata unui astfel de panou se ajunge la o temp. de aprox. 80 grade. Intrebare: pot fi montate astfel de panouri pe un tavan in lemn (dulapi lemn + OSB)?
5) Plecand de la ideea ca aceste panouri nu incalzesc aerul si corpurile din camera... 2 intrebari: incalzesc doar corpurile de sub ele (sau la ce unghi)? Daca in camera nu prea am corpuri (un living mai maricel ce nu are decat o canapea si un tv sa zicem) in cat timp (si cat de eficient) ar incalzi aceasta camera un panou?
6) Ultima intrebare :D ... mai pe concret: camera 4x5x2.8 (56mc) - spatiu deschis (un living fara un perete si fara usa... deci este "legata" de un hol si scarile ce duc spre etaj - deci mult mai mult volum). camera este un living deci ffff putine obiecte/corpuri ce ar putea inmagazina caldura. de ce panou (putere) am nevoie pentru a o putea incalzi, cate ore/zi o sa mearga, considerand o temp de -15 gr. afara (hai -10) :)... si in cat timp ar ajunge la o temperatura de 16-20 grade?

cred ca as mai fi avut cateva ... dar deja sunt prea multe :).
Ma intereseaza pentru ca am casa in lucru si chiar as vrea o solutie de incalzit pe curent. Pe lemne este exclus, gaze inca nu am (sunt la aprox. 500m - dar o sa dureze cel putin 1an pana o sa reusesc sa ma bransez).

Stiti/puteti recomanda o solutie completa pentru incalzire + apa menajera (bazata pe curent si care sa fie eficienta evident - conteaza f mult si costurile de intretinere si cele de investitie initiala).

Multumesc anticipat!

BTW: La Multi Ani! :)

#69
bozo85

bozo85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.11.2008
din toate incercarile mele concluziile sunt:
-nu am gasit nici un dealer serios...cred ca toti se ocupa cu panourile in timpul liber, la nivel amator
-nu am gasit pareri obiective...numai dinastia care se baga si ei in seama sau dinaia care vor sa le vanda...
-toate sistemele astea au cam acelas randament- nu depaseste nici unul 100% , deci mai bine folosesti un aer conditionat, care a ajuns si la randament de 600%!!(cu inverter- inverseaza sistemul de racire pentru a genera caldura, poate fi considerat o pompa de caldura aer-apa);un aer conditionat cu COP=3(randament 300%) are un pret acceptabil si un comfort incomparabil;
-la un simplu calcul de consum o sa observi ca de fapt consuma mult-fa si tu socoteala 1m cub- 35 kw/h -functioneaza aproximativ 10 ore pe zi...
-o varianta ar fi folosirea unei pompe de caldure(vezi alte forumuri) insa e prea scumpa ca sa iti poti amortiza cheltuiala

concluzie generala: vreau sa achizitionez un sistem de climatizare tip inverter pentru toata casa+boiler electric

daca gasesti solutii mai bune te rog sa ma anunti si pe mine

#70
pompi

pompi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.01.2008
Multumesc pentru respuns.
O sa ma intersez si de pompa si de sistem de climatizare tip inverter pentru toata casa+boiler electric (pare buna combinatia la prima vedere).

O sa revin daca aflu ceva ce merita atentia!

#71
AlinZen

AlinZen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.12.2008

View Postbozo85, on Jan 5 2009, 15:43, said:

din toate incercarile mele concluziile sunt:
-nu am gasit nici un dealer serios...cred ca toti se ocupa cu panourile in timpul liber, la nivel amator
-nu am gasit pareri obiective...numai dinastia care se baga si ei in seama sau dinaia care vor sa le vanda...
-toate sistemele astea au cam acelas randament- nu depaseste nici unul 100% , deci mai bine folosesti un aer conditionat, care a ajuns si la randament de 600%!!(cu inverter- inverseaza sistemul de racire pentru a genera caldura, poate fi considerat o pompa de caldura aer-apa);un aer conditionat cu COP=3(randament 300%) are un pret acceptabil si un comfort incomparabil;
-la un simplu calcul de consum o sa observi ca de fapt consuma mult-fa si tu socoteala 1m cub- 35 kw/h -functioneaza aproximativ 10 ore pe zi...
-o varianta ar fi folosirea unei pompe de caldure(vezi alte forumuri) insa e prea scumpa ca sa iti poti amortiza cheltuiala

concluzie generala: vreau sa achizitionez un sistem de climatizare tip inverter pentru toata casa+boiler electric

daca gasesti solutii mai bune te rog sa ma anunti si pe mine

OK. Am sa incerc (in limita timpului meu:)) sa iau pe rind fiecare aspect:
1. Eu am vorbit despre produs (PANOURI RADIANTE), si nu despre dealeri - ce fac unii dintre ei, este problema lor! Daca ar fi sa recomand vre-unul ar fi cel din Brasov( avind in vedere pe cei care locuiesc in Bucuresti)
2. Daca ai nevoie de o parere obiectiva ma poti intreba chiar pe mine, desi cred ca am scris deja suficient pe aceasta tema
3. Chiar ieri m-a sunat cineva care vrea sa renunte la climatizare si era atit de dezamagit incit mi-a propus ca mai intii sa-i montez panoul, dupa care daca este OK sa-mi plateasca!
4. Incep sa fiu deja descurajat de inteligenta romanului -  am scris mai devreme CLAR : 100 mc ii acopar lejer cu un panou de 2 kw/h , iar daca acolo este izolat+termopan as putea merge si pina la 130 mc cu acest panou. VA ROG FRUMOS NU MAI CITITI PRINTRE RINDURI
5. Ma ocup de climatizare de peste 4 ani de zile, sunt reprezentant LG pe Caras, iar pentru caldura intotdeuna am recomandat panouri radiante - Compresorul cu INVERTER este o discutie mult mai lunga!
Discutia aer conditionat vs panouri este prea lunga pt a scrie pe aici
6. Nu cred ca in ziua de astazi se mai poate trai doar prin vinzarea unui singur tip de produs, insa aceasta nu inseamna ca ar trebui sa fii lipsit de profesionalism.
8. Am vazut mai demult intrebarea ta despre de unde sa cumpar asaceva, dar m-am gindit ca daca ai avut atita dibacie incit sa ajungi pe forum, cu siguranta ai fi gasit si de unde sa cumperi.

Sincer nu vreau sa supar pe nimeni, insa dupa cit am scris pe acest forum si dupa citi si-au dat cu parerile pe aici, mi se pare ca mai mult fac un monolog, iar intentia a fost pt dialog.


View Postpompi, on Jan 5 2009, 13:31, said:

Salutare, sunt si eu interesat de aceste panouri si am ceva intrebari (sper sa nu fie chiar stupide... dar poate ma ajuta sa ma lamuresc cu privire la acestea), si cred ca sunt adresate in primul rand lui AlinZen deoarece se pare ca este cam singurul care chiar a "interactionat" cu aceste panouri.

1) Just to be sure: este vorba de panouri PANOURI RADIANTE cu infrarosii, nanosilver si ioni negativi? sau astea sunt altceva? Eu de astea am dat pe net la prima cautare si apoi am dat de acet thread. Daca sunt diferite: sunt mai bune sau mai proaste?
2) Toti am vazut ca vb despre neste panouri facute in CJ. Eu initial am dat de altele (de tipul mentionat mai sus) din Brasov. M-ar interesa si alte marci/tipuri (mai bune), chiar de import eventual. Alte detalii de genul acesta aveti?
3) Cum este sistemul de prindere la aceste panouri? Se pot prinde de orice? (ma intereseaza in primul rand daca pot fi prinse de un tavan fals)
4) Cred ca cineva a mentionat la un moment dat ca pe suprafata unui astfel de panou se ajunge la o temp. de aprox. 80 grade. Intrebare: pot fi montate astfel de panouri pe un tavan in lemn (dulapi lemn + OSB)?
5) Plecand de la ideea ca aceste panouri nu incalzesc aerul si corpurile din camera... 2 intrebari: incalzesc doar corpurile de sub ele (sau la ce unghi)? Daca in camera nu prea am corpuri (un living mai maricel ce nu are decat o canapea si un tv sa zicem) in cat timp (si cat de eficient) ar incalzi aceasta camera un panou?
6) Ultima intrebare :D ... mai pe concret: camera 4x5x2.8 (56mc) - spatiu deschis (un living fara un perete si fara usa... deci este "legata" de un hol si scarile ce duc spre etaj - deci mult mai mult volum). camera este un living deci ffff putine obiecte/corpuri ce ar putea inmagazina caldura. de ce panou (putere) am nevoie pentru a o putea incalzi, cate ore/zi o sa mearga, considerand o temp de -15 gr. afara (hai -10) :)... si in cat timp ar ajunge la o temperatura de 16-20 grade?

cred ca as mai fi avut cateva ... dar deja sunt prea multe :).
Ma intereseaza pentru ca am casa in lucru si chiar as vrea o solutie de incalzit pe curent. Pe lemne este exclus, gaze inca nu am (sunt la aprox. 500m - dar o sa dureze cel putin 1an pana o sa reusesc sa ma bransez).

Stiti/puteti recomanda o solutie completa pentru incalzire + apa menajera (bazata pe curent si care sa fie eficienta evident - conteaza f mult si costurile de intretinere si cele de investitie initiala).

Multumesc anticipat!

BTW: La Multi Ani! :)

1. Nu stiu despre aceste panouri prea multe, deci nu comentez!
2. Sunt aceleasi panouri - 2 asociati, fabrica este in Cluj, iar firma are ca doua sedii principale de vinzare(sa zic asa) Cluj si Brasov, unde dealerul din bucuresti aprtine de Cluj, iar cei care apartin de Brasov sunt pusi pe site-ul  - celui din Brasov cu panouri radiante, nu vreau sa scriu numele site-ului ca sa nu fiu acuzat de reclama sau mai stiu eu ce.
Ca sa-ti spun o parere personala, cele de import nu sunt asa de grozave, ca sa nu vorbesc degeaba, referitor la calitate - am vazut panouri montate de mai bine de 5 ani de zile si care inca merg.
3. am atasat o poza cu sistemul de prindere si panoul vazut din spate, si inca una referitor la cum se propaga undele termice.
4. Ideea este ca un panou de 2000 w/h are in jur de 30 kg, deci nu se poate monta ulterior pe un tavan fals. Insa, se pot monta pe perete la un unghi de 40-45 de grade
5. pentru restul detaliilor, ar fi cel mai bine sa apelezi la dealerul din Brasov, sunt convins ca el iti va da toate detaliile necesare.

Attached Files



#72
bozo85

bozo85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.11.2008
nu faci deloc un monolog.
Eu mi-am spus parerile mele. Nu am gasit inca pe nineni sa se incalzeazca numai cu aceste panouri, sa obtin si o parere de cumparator...cea de vanzator nu poate fi obiectiva...despre climatizare, ce sa zic...sunt mai multi dealeri, mai seriosi, dupa calcule iese destul de bine la consum.
As avea totusi o intrebare: cati kw de caldura produc panourile dintr-un kw de energie electrica?

Edited by bozo85, 07 January 2009 - 13:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate