Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

cum se manifesta infarctul?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Buun,

Am auzit ca murit George Pruteanu.  Nu va spun ce trist am fost, imi placea omul. Sincer, imi placea. Si site-ull ui era interesant, acum vad ca nu mai e on-line.

Din articolele din ziar si de la TV am aflat ca a avut infarct si, citez: "mai avusese unul pe care il dusese pe picioare".
Am o nelamurirle si tare as vrea un raspuns.

Cine sunt eu: sunt un tip de 30 de ani, rotofei (adica, sunt gras ca porcu' ce mai, am 100+ la 175cm), cu antecedente in familie (TOTI inaintasii au murit de inima, tata a murit de inima la 49, mama are 62 si e bolnava cu inima, bunicii TOTI PATRU au murit de inima, namuri "connexe" au probleme cu inima).
Din cate stiu, boala de inima se manifesta prin oboseala accentuata. Altfel de simptome nu am auzit.

As vrea sa aflu:
1. cum se poate duce un infarct "pe picioare" fara sa-ti dai seama;
2. cum pot sa aflu in ce stare ma aflu eu cu "pitpalacul".

Stiu ca sunt gras, promit ca slabesc, dar asta dureaza. Oricum, am "explodat" in ultimii 3-4 ani. greutatea am pus-o gradat. In liceu si mult dupa liceu am avut 74kg la 175 cm.
Cand eram mic eram poreclit "buric" sau mai plastic "globula" pentru ca eram foarte gras... apoi de-odata am scazut brusc, am tinut-o asa multi ani, acum am pus iar...    
WELL?


va multumesc.

#2
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 ciureanuc, on Mar 30 2008, 00:25, said:

Din cate stiu, boala de inima se manifesta prin oboseala accentuata. Altfel de simptome nu am auzit.

As vrea sa aflu:
1. cum se poate duce un infarct "pe picioare" fara sa-ti dai seama;
2. cum pot sa aflu in ce stare ma aflu eu cu "pitpalacul".

daca n-ai auzit tu, nu inseamna ca nu exista. iar "boala de inima" e un termen prea general si deloc stiintific.

1. pur si simplu ai impresia ca ai doar un junghi toracic sau nici macar.
2. cardiolog

#3
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Tx!  Ce spuneti, ar fi cazul sa-i fac o vizita?
Am 30 de ani...



Edit: am sa reproduc dintr-un banc: "simtiti ceva aici?  Acum daca m-ati intrebat, parca as simti ceva."  
Cam asa sa fie si cu "junghiul la inima" = Infarct?  Cum isi da seama omul ca de fapt nu are "junghi" ci e grav?
Cati dintre noi nu am avut "intepaturi la inima" care au trecut in cateva ore (poate minute)?

Edited by ciureanuc, 30 March 2008 - 01:19.


#4
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 17.09.2007

 ciureanuc, on Mar 30 2008, 01:13, said:

Tx!  Ce spuneti, ar fi cazul sa-i fac o vizita?
Ar fi cazul sa faci alte vizite: la sala de fitness, sauna, in parc pentru jogging zilnic si la un nutritionist sa-ti taie caloriile din meniu in mod corect.

Grasimea ta de 100+ nu se coreleaza cu gradul aterosclerozei care te va rapune prin infarct la un moment dat. Daca ar fi fost asa nu ar mai fi existat rotofei peste 150+ si mai mult. Poate nici peste 100+, dar, din moment ce nu exista corelatia, cine poate spune? Ideea de baza este ca momentan esti incadrat cel putin la obezitate de gradul 1 cu IMC = 32+ si ai doar 30 de ani. Glumind, iti zic ca e grav sa depaseasca IMC-ul varsta dupa 25 de ani  :rolleyes:

Spor la slabit!

#5
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mã întãrește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
tocmai am vazut un documentar despre infarct.
concluzia e ca :

- ai nevoie de o dieta corecta (fara grasimi multe, carne rosie, prostii gen: pleºcãviþa, fast food) plina cu fructe si legume
- fara fumat (no smoking)
- miscare multa regulat
- nu-ti face griji [ s-a obs. o legatura a "inimii frante" (atunci cand te superi muuult peste limita din cauza unei pers. decedate sau aflarii unor vesti) cu sentimentele ]
- in cazul in care esti obez si ai cardiopatie [ probleme cu inima ], ai nevoie de o supraveghere a colesterolului [ deci medicamente (insa muult mai importante sunt primele 3, insa fara pastile nu au efect [ something like that ] ) ] deoarece acesta va fi privit drept inamic de anticorpi, care se vor acumula rezultand un chist pe artera, care duce la blocarea ei, deci infarct.

detalii aici

#6
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003
Din strict cultura mea generala (parintii mei nu au probleme cu inima, bunicii si strabunicii mei au murit din cu totul alte cauze) infarctul debuteaza brusc cu o durere crunta in piept care iradiaza in special spre spate, dificultati de respiratie, etc. Cam 50% din cei care sufera un infarct mor imediat. Ce mi se pare mai periculos e ca simptomele infarctului pot fi confundate cu simptomele altor boli, parca acum cateva saptamani un individ pe la 30 de ani, militar profesionist care a luptat in Afghanistan, a fost plimbat pe la cateva sectii de spital cu un diagnostic de laringita (avea dificultati de respiratie) pana cand a murit  <_<

#7
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 DanCld, on Mar 30 2008, 15:26, said:

infarctul debuteaza brusc cu o durere crunta in piept care iradiaza in special spre spate,

corectie: in special in mana stanga, prinzand si ultimele doua degete.

#8
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
George Pruteanu fuma? L-am vazut in niste imagini prezentate la stiri cum tragea dintr-o tigara. Oare era fumator greu sau ocazional?

#9
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 ***MIHAI***, on Mar 30 2008, 13:15, said:

- in cazul in care esti obez si ai cardiopatie [ probleme cu inima ], ai nevoie de o supraveghere a colesterolului [ deci medicamente (insa muult mai importante sunt primele 3, insa fara pastile nu au efect [ something like that ] ) ] deoarece acesta va fi privit drept inamic de anticorpi, care se vor acumula rezultand un chist pe artera, care duce la blocarea ei, deci infarct.

Nu e chiar asa - anticorpii nu sunt implicati in formarea placilor de aterom, iar chisturile sunt cu totul altceva.

Colesterolul e depozitat in peretele arterelor impreuna cu niste celule, formand placa de aterom. Daca peretele se fisureaza (inspre interiorul vasului), se acumuleaza acolo trombocite care incearca sa repare fisura (asta fac ele in mod normal cand se rupe un vas de sange). Trombocitele formeaza un tromb (sau "cheag" in limbaj popular) care blocheaza artera, ducand la ischemie si necroza (adica moartea celulelor) in zonele irigate de artera respectiva.

@Dragon Warrior: am auzit pe la televizor ca fuma vreo 2 pachete pe zi.

#10
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
pe bune ca ma faceti sa rid. voua vi se pare ca pruteanu era gras? daca ai probleme cu inima pina la urma crapi, poti sa fii si vegetarian si sa nu fumezi deloc. partea buna daca ti-au murit toate neamurile de inima este ca stii cum o sa mori si tu

#11
days

days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 17.09.2007

 Mosotti, on Mar 30 2008, 15:46, said:

voua vi se pare ca pruteanu era gras?
Mie nu. Tie da?  :huh:

 Mosotti, on Mar 30 2008, 15:46, said:

voua vi se pare ca pruteanu era gras? daca ai probleme cu inima pina la urma crapi, poti sa fii si vegetarian si sa nu fumezi deloc.
Nu a zis nimeni pe acest subiect (cu exceptia initiatorului subiectului) ca va muri pentru ca e gras, la fel cum nu a zis nimeni ca de gras ce este are colesterolul ingrozitor de mare. Reciteste subiectul cu atentie sa intelegi ideea corect. Nu fa ca alti moderatori...

 Mosotti, on Mar 30 2008, 15:46, said:

partea buna daca ti-au murit toate neamurile de inima este ca stii cum o sa mori si tu
Serios? A murit D-zeu si te-a lasat pe tine in post sau de unde stii? Cu siguranta nu au grait cunostinele tale medicale excesive.  -_-

#12
scunpica

scunpica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.05.2007
Din cate stiu eu, colesterolul foarte mare il pot avea si oamenii slabi, depinde de organismul fiecaruia.Iar acest lucru favorizeaza aparitia infarctului. Stiu ca inainte de infarct,omul simte durere in zona pieptului si chiar dureri de maini..in general la mana stanga,undeva in partea de sus, dar depinde si at de puternic e infarctul. Tatal meu a fost readus la viata in urma unui infarct cu 16 electrosocuri. In general la infarct se fac 3-4 electrosocuri iar daca persoana nu revine la viata este lasat asa. Am avut noroc cu o doctorita care facuse la Iasi specializare iar acolo erau invatati sa faca multe electrosocuri, pentru ca unii oameni rezista. O explicatie "babeasca" as putea spune a infarctului e ca o bucatica de grasime blocheaza un vas de sange iar inima nu mai are cum pompa sange. Din pacate,tatal meu a murit un an mai tarziu, in urma unui infarct de trunchi coronarian, undeva la creier, unde nu se intervine chirurgical. Asa ca, cine are probleme cu colesterolul, va sfatuiesc sa mergeti la un control, pentru ca sangele e ingrosat si exista mare pericol. Cred ca ati vazut cam cati mor acum de infarct. Si am cunoscut de curand pe cineva de 23 de ani care a facut infarct, asa ca domnule de 30 de ani...nu va ganditi ca "mie nu mi se poate intampla!Sunt tanar!"

#13
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
scunpica, nu am pretentii sa studiezi atlase si carti de anatomie, dar macar la National Geographic mai da un ochi, zau asa.

Infarctul miocardic survine in urma privarii de sange a miocardului. Nu te-ai asezat niciodata aiurea pe scaun si cand te-ai ridicat sa vezi ca pur si simplu un picior nu te mai asculta timp de cateva zeci de secunde? Asta se intampla cand presezi femurala si nu se mai iriga muschiul.

Practic infarctul miocardic survine in urma obstructionarii vaselor de sange care iriga muschiul respectiv. Iar orice muschi lipsit de substante nutritive si oxigen necrozeaza.

#14
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Multumesc pentru raspunsuri, m-am lamurit cat de cat... Vroiam sa stiu daca boala de inima are si "semne" inainte sa mori. :)  Cum la stomac incepi cu arsuri (parca asa, nu?) pana dai in ulcer...

Daca mai intereseaza pe cineva, am incercat sa ma apuc de slabit de foarte multe  ori, nu mai am motivatie... e naspa. Cred ca tre sa-mi spuna unul clar ca am sa mor, ca sa am motivatie...
Am noroc ca nu fumez, nu beau (doar in weekend-uri cate o bere, un vin - maxim 3 pahare), nu prea mananc gras, ador legumele crude si fructele, foarte rar bag prajeli - si asta numai friptura.   Orice cu ceapa prajita, sarmalele, etc.   imi fac rau.
Ca si "bube" pot spune ca ador dulciurile, si mananc o groaza de paine. De asta cred ca sunt asa cum sunt.
Merg zilnic vreo juma de ora pe jos = am casa departe. hi hi hi

Cred ca am tensiunea cam mare, uneori cand sunt foarte obosit imi tiuie urechile... (si tensiunea e mosteenire de familie, absolut toti inaintasii directi sau mai putin directi au avut si au probleme cu tensiunea).

Cat priveste colesterolul, nu mi l-am verificat inca. Ultima data cand s-a verificat colesterolul "in gasca" la firma... cea mai grasa persoana avea cel mai mic colesterol (nu eu. :-) ), cea mai slaba persoana avea cel mai mare colesterol...  Daca mai tin minte bine, diferenta de unitati era de 100 in favoarea persoanei grase...  :-)

Inca odata multumesc pentru raspunsuri.




edit:  "partea buna daca ti-au murit toate neamurile de inima este ca stii cum o sa mori si tu"  stiti bancul ala, nu?
Bautura l-a omorat, saracul.  
Bea mult?  
Nu, deloc, dar l-a lovit un camion cu bere.  :-)

Edited by ciureanuc, 31 March 2008 - 13:25.


#15
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006

 ciureanuc, on Mar 31 2008, 13:22, said:

Daca mai intereseaza pe cineva...

Prietene, nu vreau sa par insensibil or smtng, dar nu cred ca intereseaza pe nimeni starea ta de sanatate si faptul ca poti da coltul in orice moment. Si in nici un caz nu o sa planga nimeni de pe forum dupa tine. Prin urmare, toate eforturile pe care le faci iti imbunatatesc calitatea vietii TIE si nu altora, asa cum nici pe tine nu te incanta in mod deosebit formele baietilor de la flamingo boys. Dar daca tu ai arata asa, alta ar fi starea ta mentala. Intelegi unde bat?

Pune mana si papa legume, fa niste sport, joc de glezne si ciocul mic ;)

#16
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 scunpica, on Mar 31 2008, 12:14, said:

infarct de trunchi coronarian, undeva la creier, unde nu se intervine chirurgical.
Nu stiu exact ce vrei sa spui... Arterele coronare sunt la inima, ele iriga miocardul.
Oricum, in infarct nu se face tratament chirugical, ci medicamentos sau interventionist.

Quote

Si am cunoscut de curand pe cineva de 23 de ani care a facut infarct
De obicei tinerii care mor din cauze cardiace au o malformatie cardiaca congenitala, cunoscuta sau nu (vezi si niste fotbalisti care au cazut pe teren si au murit, fiind considerati perfect sanatosi pana atunci).

 ciureanuc, on Mar 31 2008, 13:22, said:

Vroiam sa stiu daca boala de inima are si "semne" inainte sa mori. :)
Uite aici un articol destul de clar si cuprinzator.

Quote

Cum la stomac incepi cu arsuri (parca asa, nu?) pana dai in ulcer...
Nu intodeauna. La unii debuteaza cu o hemoragie masiva si gata.

#17
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

 Dragon Warrior, on Mar 31 2008, 14:39, said:

Prietene, nu vreau sa par insensibil or smtng, dar nu cred ca intereseaza pe nimeni starea ta de sanatate si faptul ca poti da coltul in orice moment. Si in nici un caz nu o sa planga nimeni de pe forum dupa tine. Prin urmare, toate eforturile pe care le faci iti imbunatatesc calitatea vietii TIE si nu altora, asa cum nici pe tine nu te incanta in mod deosebit formele baietilor de la flamingo boys. Dar daca tu ai arata asa, alta ar fi starea ta mentala. Intelegi unde bat?
Pune mana si papa legume, fa niste sport, joc de glezne si ciocul mic ;)
Eu ma intreb de ce ai citit acest thread...  pe bune. De ce l-ai citit? Sa... ce? De ce ai scris 2 posturi la intrebarea mea?   -_-


E cineva de aici care urmeza  tratamentul ala cu aspirina? un sfert de aspirina pe zi....

#18
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 antigen, on Mar 31 2008, 15:17, said:

Nu stiu exact ce vrei sa spui... Arterele coronare sunt la inima, ele iriga miocardul.

cate trunchiuri stii tu "undeva la creier"? :) probabil era trunchiul cerebral. si probabil infarctul era un avc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate