Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Act aditional la contractul de munca

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
alin__1

alin__1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.03.2008
Salut! De curand am primit o oferta pentru un nou loc de munca, mai bine platit decat cel pe care il am acuma. La interviu mi s-a spus ca o sa merg la specializare, in urma careia va trebui sa semnez si un contract cu firma(ma gandesc ca e vorba de acest act aditional) prin care ma oblig sa nu plec timp de 3 ani de la ei(detalii privind alte clauze nu stiu). Bineinteles ca acest contract este in avantajul angajatorului, care va beneficia de serviciile mele timp de 3 ani, desi sunt deja specializat in ceea ce ma vor angaja... Intrebarea mea este daca in acest act aditional voi putea negocia o clauza care sa fie si in avantajul meu. Ma gandesc la ceva de genul unei mariri salariale in valoare de ... o data la 6 luni - 1 an. Conform legislatiei se poate specifica asa ceva in actul aditional?
M-ar ajuta mult un raspuns deoarece nu sunt hotarat si trebuie sa le dau un raspuns oamenilor.
Help me pls  :)

#2
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Dupa parerea mea, da. In lege spune ca in contractul de munca trebuie trecute niste elemente: data de la care incepe contractul de munca, functia, numarul zilelor de odihna, salariul de baza si alte venituri salariale, samd. Orice modificare adusa acestor elemente trebuie mentionata intr-un act aditional (fara exceptii de la regula - ceea ce inseamna ca inclusiv modificarea salariului poate fi stipulata prin contractul aditional).
Atasez un model de act aditional.




#3
tete

tete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 10.11.2004
Eu as pune o clauza cam asa: daca angajatorul ma da afara actul aditional isi pierde valoare
Ai grija la ceea ce iti cere. La numarul de ore. la cate zile de lucru, sunt niste chestii pe care ei ti le pot oferi dar si cer, insa mai mult cer decat ofera. Am trecut printr-o situatie asemanatoare.

#4
dcrst75

dcrst75

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 82
  • Înscris: 08.04.2004
sigur ca ai dreptul..poti cere orice vrei in limita bunului simt si al intelegerii lor.

#5
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Dpdv juridic, Bebeluska are perfecta dreptate. Trebuie sa ai in vedere insa raportul cerere-oferta: cand angajatorul isi va gasi un salariat mai docil, care accepta sa doarma la birou si se multumeste cu mai putin actul aditional nu te va ajuta la nimic.
PS Gandeste-te bine daca vrei sa continui la aceeasi firma dupa cei trei ani de zile!
Succes!

#6
alin__1

alin__1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.03.2008
O sa ma gandesc foarte bine inainte de a lua decizia... Oricum, eu sunt impotriva acestui contract pe 3 ani, nu-mi place deloc ideea de a fi "legat" de cineva atata timp si o sa fac tot posibilul sa nu il semnez.
Mersi pt. sfaturi si bafta si voua!

#7
Jacques

Jacques

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.08.2005
Ca sa nu mai deschid alt thread o sa pun si eu intrebarea aici intrucat are oarecum legatura cu subiectul prezent: cat de legal este actul aditional prin care angajatorul interzice angajatului sa plece la concurenta?

#8
hai_hui

hai_hui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 18.09.2006

 Jacques, on Mar 27 2008, 16:16, said:

Ca sa nu mai deschid alt thread o sa pun si eu intrebarea aici intrucat are oarecum legatura cu subiectul prezent: cat de legal este actul aditional prin care angajatorul interzice angajatului sa plece la concurenta?

este cate se poate de legal daca:
a.) interdictia are caracter temporar (maxim 2 ani);
b.) sunt indicate in mod expres activitatile interzis a fi efectuate dupa incetarea contractului, tertii in favoarea carora iti va fi interzis sa lucrezi si aria geografica in care se aplica aceste interdictii;
c.) cuantumul indemnizatiei lunare de neconcurenta pe care angajatorul trebuie sa ti-o platesca pe intreaga perioada de neconcurenta. fii foarte atent cum negociezi aici.

in lipsa oricaruia dintre elementele de mai sus, actul nu-si produce efectele.

#9
cornelbente

cornelbente

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.01.2008

 alin__1, on Mar 23 2008, 19:15, said:

O sa ma gandesc foarte bine inainte de a lua decizia... Oricum, eu sunt impotriva acestui contract pe 3 ani, nu-mi place deloc ideea de a fi "legat" de cineva atata timp si o sa fac tot posibilul sa nu il semnez.
Mersi pt. sfaturi si bafta si voua!

nu esti deloc legat. poti pleca oricand vrei cu conditia de a plati contravaloarea cursului si a cheltuielilor (cazare, masa, dupa caz), proportional cu perioada nelucrata pentru firma.

 hai_hui, on Mar 27 2008, 18:16, said:

este cate se poate de legal daca:
a.) interdictia are caracter temporar (maxim 2 ani);
b.) sunt indicate in mod expres activitatile interzis a fi efectuate dupa incetarea contractului, tertii in favoarea carora iti va fi interzis sa lucrezi si aria geografica in care se aplica aceste interdictii;
c.) cuantumul indemnizatiei lunare de neconcurenta pe care angajatorul trebuie sa ti-o platesca pe intreaga perioada de neconcurenta. fii foarte atent cum negociezi aici.

in lipsa oricaruia dintre elementele de mai sus, actul nu-si produce efectele.

in completare, clauza de neconcurenta isi produce efectele doar dupa incetarea contractului....

#10
Jacques

Jacques

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.08.2005
Stie cineva daca exista o durata maxima a preavizului de demisie in codul muncii?

Edited by Jacques, 11 April 2008 - 09:07.


#11
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006

 Jacques, on Apr 11 2008, 10:06, said:

Stie cineva daca exista o durata maxima a preavizului de demisie in codul muncii?

        SECȚIUNEA a 8-a

        Demisia

    

        ART. 79

        (1) Prin demisie se înțelege actul  unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunica  angajatorului încetarea contractului individual de munca, după împlinirea unui  termen de preaviz.

        (2) Refuzul angajatorului de a inregistra  demisia da dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace  de proba.

        (3) Salariatul are dreptul de a nu motiva  demisia.

        (4) Termenul de preaviz este cel convenit  de părți în contractul individual de munca sau, după caz, cel prevăzut în  contractele colective de munca aplicabile și nu poate fi mai mare de 15 zile  calendaristice pentru salariații cu funcții de execuție, respectiv de 30 de  zile calendaristice pentru salariații care ocupa funcții de conducere.

        (5) Pe durata preavizului contractul  individual de munca continua sa isi producă toate efectele.

        (6) În situația în care în perioada de  preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va  fi suspendat corespunzător.

        (7) Contractul individual de munca  încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunțării totale  ori parțiale de către angajator la termenul respectiv.

        (8) Salariatul poate demisiona fără preaviz  dacă angajatorul nu isi îndeplinește obligațiile asumate prin contractul  individual de munca.

#12
Jacques

Jacques

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.08.2005
Multumesc frumos. Exact asta ma interesa. Eu n-am functie de conducere si aveam 20 de zile pentru preaviz (initial 15, dupa care s-a taiat si s-a scris 20 cu pixul deasupra).

Edited by Jacques, 11 April 2008 - 09:21.


#13
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

 Jacques, on Apr 11 2008, 10:20, said:

Multumesc frumos. Exact asta ma interesa. Eu n-am functie de conducere si aveam 20 de zile pentru preaviz (initial 15, dupa care s-a taiat si s-a scris 20 cu pixul deasupra).
si modificarea asta apare si pe exemplarul inregistrat la ITM? Sau doar pe exemplarele de uz intern?

#14
Jacques

Jacques

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.08.2005

 solitudes, on Apr 11 2008, 09:24, said:

si modificarea asta apare si pe exemplarul inregistrat la ITM? Sau doar pe exemplarele de uz intern?
Probabil apare si pe exemplarul de la ITM. Dar poate sa treaca prevederea asta peste ce scrie in Codul Muncii ?

#15
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

 Jacques, on Apr 11 2008, 10:19, said:

Probabil apare si pe exemplarul de la ITM. Dar poate sa treaca prevederea asta peste ce scrie in Codul Muncii ?

(4) Termenul de preaviz este cel convenit de părți în contractul individual de munca sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de munca aplicabile și nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariații cu funcții de execuție, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariații care ocupa funcții de conducere.
daca esti in functie de conducere maxim 30 de zile, daca esti simplu angajat maxim 15 zile. De asta intrebam daca apare si in exemplarul de la ITM  :naughty:

#16
Jacques

Jacques

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.08.2005
Corect. Am observat si eu respectivul articol din Codul Muncii. Cu siguranta nu sunt intr-o functie de conducere, deci perioada de preaviz poate fi de maxim 15 zile chiar daca, sa zicem, eu am semnat respectiva prevedere din contractul de munca.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate