Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Incepatorul in hobby-ul dx-ului in banda 87,5-108MHz

- - - - -
  • Please log in to reply
239 replies to this topic

#1
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
care doreste detali dx , propagare , care doreste sa invete meseria aceasta de dx-er , care doreste sa intrebe diverse denumiri , rugamintea mea este sa postati aici si sa dezbatem impreuna amical subiectul !
va astept cu drag in lumea dx-erilor  B)
topic pentru incepatori !

rog o sinceritate mare ! si fara glume!

Edited by Zvartoshu, 15 July 2009 - 05:19.


#2
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BRfEYotCIPA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] cum se face o editare spectrica !

#3
bucatarul232

bucatarul232

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 22.03.2008
Cer si eu o detaliere exacta pentru :
1) distanta de la antena la geam , de la geam la aparat si firul de coaxial cat trebuie sa fie minim
2) daca dipolul deschis trebuie obligatoriu pe coaxial .
3) cand posturile de radio se aud dardait de la ce este problema , de la antena sau de la radio ?

Va multumesc , astea sunt cateva necunoscute si trebuie sa le elimin !

#4
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006

View Postbucatarul232, on Mar 23 2008, 23:36, said:

Cer si eu o detaliere exacta pentru :
1) distanta de la antena la geam , de la geam la aparat si firul de coaxial cat trebuie sa fie minim
2) daca dipolul deschis trebuie obligatoriu pe coaxial .
3) cand posturile de radio se aud dardait de la ce este problema , de la antena sau de la radio ?

Va multumesc , astea sunt cateva necunoscute si trebuie sa le elimin !
1 - 10cm / multiplu de 3.25m obigatoriu
2 - da fara coaxial incearca sa vezi cum iei suiciurile din bloc si interfoanele
3 - de la propagare , devine instabila receptia ca inra si iese extrem de repede , vezi o schita medicala a propagari pe aici facuta de zvartosh cauta ca ai asa ceva , este cu negru pe fundal si cu verde la forma ! si arata ca niste boabe apropiate .

#5
bucatarul232

bucatarul232

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 22.03.2008

View PostAntenistu', on Mar 24 2008, 02:46, said:

1 - 10cm / multiplu de 3.25m obigatoriu
2 - da fara coaxial incearca sa vezi cum iei suiciurile din bloc si interfoanele
3 - de la propagare , devine instabila receptia ca inra si iese extrem de repede , vezi o schita medicala a propagari pe aici facuta de zvartosh cauta ca ai asa ceva , este cu negru pe fundal si cu verde la forma ! si arata ca niste boabe apropiate .
Merci mult omule . Daca ai fi in Bucuresti te-as ajuta cu ce ai dori . Mi-a reusit , iau si mai bine OK ploiestiul mai ales iau acum 105.15 cum ai zis radio 21 Baneasa cu decalaj mare fata de bucuresti si cam egal cu 98.7mhz de la releul istrita. Sanatate ;)

#6
mariusms83

mariusms83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.05.2007
cerinte
1 antena , 2 radio , 3 cablu coaxial 4 cunostinte minime de radio , 5 cunostinte minime de semnal de propagare , 6 modificarea selectivitatii in functie de zona / tara

capitoul 2 , receptie in casa ,
antena de tv de 75cm X2 telesopice se deschide si se pozitioneaza pe orizontal pe balcon . se leaga de ceva sa stea orizontal in aer , de preferat cu sfoara sa se lege ori cu ata pescareasca .
Panglica de 300 se taie de la bucata de plastic cu 5cm mai lunga , se desfasoara firele de plasticul cu care este imbracat , de leaga de el coaxialul . legatura se face asa , prima sarma e masa si a doua e semnalul , atentie sa nu se atinga , de scociuieste la greu sa nu se mai miste sarma de coaxial . in capat opus se leaga tunerul . mufa de tv . masa pe caroseria metalica . semnalul pe mijlocul , tja ce intra in selectorul din aparat.

deschizi aparatul de radio si bagi dejetu pe un semnal departat , depinde unde stai in romania . in sud se stie , bagi degetu in sofia , botevgrad , swistrob , ruse , silistra , sumen venez , si asa mai departe , in nord dupa urcraineni nord vest dupa hunghuri , si in nord est dupa edineti dupa chisinau etc !
se regleaza in timp ce merge antena in pozitia unde semnalul este tare si cu mai multe posturi


in camp se face asa
se tine bucata de plastic a celor doua telescopice si incepeti sa rotiti usor pe postul departat pana il prindeti bine . daca vine in valuri , propagarea isi schimba culoarul !
bafta de la ing electronist Marius Morosan Macovean. mures!

#7
bucatarul232

bucatarul232

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 22.03.2008
Am respectat pasi acestia . Tin sa spun ca ok ploiesti se ia si mai bine pe combina . Am suit de curiozitate bateria si blaupunkt-ul si se receptioneaza stereo 88.3 ok si 90.0 info pro . Deci sa inteleg ca radioul din combina este slab la performanta in prins radiouri!

#8
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Intr-adevar Blaupunkt-ul este mai bun, dar nu vad de ce si radioul de pe combina ar fi mai slab, care ar fi explicatiile?

#9
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
La faza asta intr-adevar s-a demonstrat, insa ar trebui facuta comparatie pe mai multe posturi pentru concluzia finala.

#10
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postbucatarul232, on Mar 28 2008, 20:23, said:

Deci să înțeleg că trebuie sa o pun in sus . Am sa te contactez când o sa refac antena și o să o montez și pe cea de sporadic.
EXACT BA , asa ! fi jmeker nu ca astia cu coada pe sus ! ;)
auzi ba , ia baga antena spre laterala de la hotelu lebada ca am facut o calculare de teritoriu , si urmareste 102.5 exact in 20 de min sau 15 si zimi ce prinde !
in aceeasi pozitie dar pe vertical vezi daca ai 105.5 si 105.6  2-oo emitatoare , dupa aia 105.0 vezi daca ai romanesc !
fac diferenta fata de centru !
cei care citesc , grija mare ca sa nu va prindeti oki printre randurile scrise de mine!

#11
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postbucatarul232, on Mar 29 2008, 01:19, said:

Nu mă compara pe mine cu ceilalți te rog eu .
Merci mult că ai calculat deschideri si poziți ale antenei mele spre bulgari si turci , stiind că de acum vor incepe semnale de propagare.
102,5 se receptioneaza pe directia aia amestec intre 2 semnale slabe pe pureci . 1 este cultural cu o goarna si al doilea este horizontul bulgaresc cu rock electric. Semnalele sunt slabe si se balabane Culturalul . ora 01:13 am executat verificarea.
105,5 si 105,6 . prind stil fm 105,5 am auzit un jingle. 105,6 se aude slab muzică sacadată de sport total . Acela se aude de zici că este stricat pe 105,6mhz
105,0 am RRACTUAL cu rds

atasez o fila mp3 realizată la ora 01:19
Corect , ai gasit pozitia cu ISTABUL b CAMLICA TEPESI Unde sunt amplasate pampaloaicele de emitatoare ce devasteaza pe ale nostre
102.5 - horizont de BURGAS

ai prins momentul cand vorbea una ! si cu ala ! lol , asta ascult si eu . dar la mine se aud mai bine ca am directiva!  loooooool . Hai ca ai aparat cu integrat ca al meu . M-am convins , faci si tu dx fara sa iti dai seama! looool

STIL FM se ia fara sa fie nevoie de citestie ce antena , este cu botu spre noi antena lor . ;) esti bun de pus dx-er , contribuiesti ca si mine pentru listele de bucuresti .
ia si auzi cum iau eu bulgarii de pe 102.5.

ATENTIE , AI PUS O FILA de 16k la 16khz , BAGA minim 64 kilo 44100 cu editorul tau audio! Editor , este programul cu ce ai tras fila aia !

Attached Files



#12
bucatarul232

bucatarul232

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 22.03.2008
Îmi cer scuze pentru inconvenientele aparute in urma codari fisierului cu bitrate foarte mic. Mi-am ascultat opera de artă și nici eu nu am ințeles ce am inregistrat.
Am reținut ce ai spus. Am notat loguri si la tine in site-ul dx-ers pagina 3 cu radio zet unde e sectiunea de chatbox să sti ce am prins eu cu aparatul meu si cu antena de televizor . Daca imi dai voie eu te voi ajuta pentru site sa iți scriu logurile cand sunt cu aparatele deschise . Merci mult că mă ajuți.

#13
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postbucatarul232, on Mar 29 2008, 01:38, said:

Îmi cer scuze pentru inconvenientele aparute in urma codari fisierului cu bitrate foarte mic. Mi-am ascultat opera de artă și nici eu nu am ințeles ce am inregistrat.
Am reținut ce ai spus. Am notat loguri si la tine in site-ul dx-ers pagina 3 cu radio zet unde e sectiunea de chatbox să sti ce am prins eu cu aparatul meu si cu antena de televizor . Daca imi dai voie eu te voi ajuta pentru site sa iți scriu logurile cand sunt cu aparatele deschise . Merci mult că mă ajuți.
important este bai sa scri ce trebuie si sa nu le dai apa la moara ca dupa aia incep sa isi bata joc de tine , ce copii prosti . hahahahahahhahaahahhahahahahahahah asta fiind oftica mea RVICIANA .
Bine ca tiai dat seama ca alfel te facea vre unu pe aici ca esti prost de behai . bagator se seama , si retradat ca nu ai ce face si te iei DUPA MINE , postu prostilor si unu care nu are somn de dorul "ce se mai prinde pe radio"
SUNT CAL BATRAN deja nu mai vreau sa aud si sa vad . asta e zona AM FM LW SW . daca mai este ceva zi pe aici sa nu zica lumea ca vorbim pe la spate si te invat eu sa le raspunzi unora . Ca astia ma fac sa devin un mare instabil de cat ii duc capu .

#14
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
[ http://i67.servimg.com/u/f67/12/17/05/46/p1030713.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


ordinea filtrelor de DX
10.7 A - 230+5khz
10.7 S - 180+7khz punct dreapta sus , 10.7S ' - 230khz - 8khz maxim punct stanga sus
10.7 J - dublu punct - 150khz - 6khz diferenta de caldura poate adauga +2khz
10.7JA - 150khz +4khz , diferenta de caldura tine spre 149khz
SKN4N - SK10.7N4M - 150khz - 18khz diferenta de caldura [ canicula ] 128-134khz [ daca aparatul de radio nu receptioneaza sau fuge ± 50khz [ overload ]
SKN5N - SKN5H - SKN5K - SK10.7N5N - 110khz - 8khz diferenta de caldura poate atinge la unele si cote alarmante -12 sau cu defecte +7khz [ acesta daca este pus si frecventa are tendinta +50khz peste F base  = OVERLOAD

73's

#15
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
cablurile coaxiale la control :
RG213 - antena cu bucla pe 90 , divizor pe 90 - receptie infecta , cel mai varza
RG6 - antena cu bucla pe 90 , divizor pe 90 - receptie fara noise , intermodulata pe unele bucati de banda - si mai franjuri
RG6-U - ''- ''-  receptie cu toata banda moarta zici ca e rupta antena in doua - shumen fara rds
RG59 -''-''-- receptie medie , cu mici portiuni de banda muta , cablu bunicel - shumen fara rds
RG59-U -''- receptie pe toata banda slabuta - bunicel - spre mediu shumen cu rds
F11 - ''- receptie medie si spre 98mhz e moarta banda fara zgomot de fond mare
H1000 - receptie medie - spre maxim - fara pucte oarbe
Cablu rusesc telestar - toata banda are scattere ale radiourilor departate , activitate , radio trinitas 96.5 slab si continuu
CABLU RKTV - cablu rusesc extra dur ce nici cu mama indoieli nu se incovoaie ca isi revine - banda e muta , zici ca antena e rupta in 4 :D shumen fara rds

#16
ionut2

ionut2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 19.04.2005
Pai ce cablu e bun?Ca nici unu de mai sus nu l-ai vorbit de bine

#17
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
ala rusesc gen rg 59 , ala merge pe directiva
apai stai ca tu daia nu aveai semnal in directiva , bagasi javra daia rg6-u .. apai aia i bou de natie .. culege floricele din fm

PS uitasi sa itzi zic ce bou e - iau 104.5 semnal V cu directiva H si cu reflectoru spre el .. dejtept de beheie .. acu sunt cu ala fara /U pe coada .. sa vad in timp ce pliciuie .. am bagat rusi pe antena de sus sa vad ce latra in HUIF

#18
ionut2

ionut2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 19.04.2005
Nu stiu de unde ai gasit tu atatea tipuri de cabluri,eu am vazut numa rg6u peste tot, chiar si la rusi pe piatza este rg6u ,nu au rg59

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate