Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Deutsche Telekom cumpara 20% din OTE

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
Deutsche Telekom a anuntat ca a acceptat sa cumpere o participatie de 20% din cea mai mare companie de telefonie de Grecia, OTE, pentru 2,5 miliarde euro, participatia fiind detinuta de catre Marfin Investment Group (MIG), informeaza Reuters, citat de NewsIn.
Acordul mai trebuie sa primeasca acceptul consiliului de supraveghere al Deutsche Telekom precum si al guvernului grec, ce detine o participatie de aproximativ 28% din OTE.


Deutsche Telekom a precizat intr-un comunicat ca se asteapta sa initieze un dialog cu guvernul Greciei, in viitorul apropiat.

Grupul german a precizat ca va plati 26 de euro pe actiune, sau aproximativ 2,5 miliarde euro (3,33 miliarde dolari) pentru aceasta participatie.

In 2007, grupul german a achizitionat divizia de telefonie mobila a France Telecom si compania american de servicii wireless SunCom.

Cotatia titlurilor OTE a crescut cu peste 2% in cursul saptamanii trecute dupa aparitia unor zvonuri conform carora Deutsche Telekom ar putea fi interesat sa devina un investitor strategic in cadrul companiei grecesti.

MIG, al carui principal actionar este din Dubai, a declarat ca detinerea sa din cadrul OTE este strategica si ca doreste o reprezentare minoritara in consiliul de administratie al OTE.

Guvernul Greciei a votat o lege ce limiteaza detinerile straine in companiile strategice de stat, limitand grupul MIG sa detina o participatie de maxim 20% din compania de telecomunicatii.

Grupul OTE detine 54,01% din actiunile companiei romanesti de telefonie Romtelecom, in timp ce statul roman controleaza restul.

#2
lepov

lepov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 12.07.2005
Am asistat la o serie de investitii strategice in Romania din partea unor grupuri mari din Vest (Banci, Gaz, Petrol, Auto). Ceea ce face Deutsche Telekom este o miscare si mai buna. Intra in piata de telecom (fix, mobil, date, TV) din toata Europa de sud-est printr-o singura miscare. Cumparand OTE. Acum ia o parte mica, care va fi urmata de pachete care ii vor asigura un grad mai mare de control.

Miza e mare. Zona e efervescenta dpdv economic si acest lucru se vede si in rata de crestere a pietei de telecom. In plus au sansa de a-si asigura controlul pe transportul de voce-date pe ruta catre estul Europei si Orientul apropiat.

Din punct de vedere al serviciilor catre utilizatorul final e greu de apreciat sau speculat un vitor trend. Vom trai si vom vedea.

#3
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Conform legislației grecești proaspăt adoptate, nu pot achiziționa mai mult. Deci singura șansă e să achiziționeze părți din alte firme. Cred că utilizatorul final nu va simți mare diferență.

#4
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Orange cumpara UPC, astfel va rezulta cea mai temuta si performanta companie de telecom din Romania.

Sansa RTL de a lupta si a avea market share poate veni din cumpararea RDS, altfel nu va exista viitor pe termen lung, poate doar ca carrier.

Vodafone ca sa faca fata viitorului imperiu Orange are nevoie rapida sa cumpere si ea ceva sa intre pe TV si date fixe. Salvarea ar putea fi RDS.

DT, prin OTE vrea sa isi conserve o parte importanta din piata in RO, in concluzie o miscare logica ar fi achizitia RDS si lipirea lui la RTL.

Ce-o sa fie, ce-o sa fie?!?!?!

Cert e ca RDS s-ar putea vinde pe bani foarte buni cu atatia petitori!

Edited by Speedo, 18 March 2008 - 00:35.


#5
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Singura versiune plauzibilă e ca DT să cumpere RDS. Unui alt operator deja existent nu cred că i-ar permite consiliul concurenței.
Speedo, de ce subestimezi potențialul RTC? Ei au făcut mișcări trăznet și au perspective foarte bune. La UPC mai e mult de lustruit.

#6
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

View PostSpeedo, on Mar 17 2008, 23:54, said:

Orange cumpara UPC, astfel va rezulta cea mai temuta si performanta companie de telecom din Romania.

Orange daca se baga si in TV la fel ca in business-ul de IP... dar na, UPC a inceput.

Quote

Sansa RTL de a lupta si a avea market share poate veni din cumpararea RDS, altfel nu va exista viitor pe termen lung, poate doar ca carrier.
Automat presupui ca nici OTE si nici DTAG nu ar dori sa faca investitii agresive... adevarul e ca nici unii n-au aratat pe undeva ca ar fi dispusi. (agresiv eu inteleg prin a-ti ignora infrastructura curenta -cupru, coaxial etc.- si a te baga in ceva mai bun)

Quote

Vodafone ca sa faca fata viitorului imperiu Orange are nevoie rapida sa cumpere si ea ceva sa intre pe TV si date fixe. Salvarea ar putea fi RDS.
Vdf a anuntat de mult ca e interesat, dar vad ca doar Orange a miscat. Lili dear, we are waiting.

#7
dragosbm

dragosbm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 14.09.2006
Baza de clienți a RDS face cu ochiul multor investitori ... Dar varianta ca Romtelecom să cumpere RDS este cât se poate de puțin plauzibilă... Mai degrabă alte firme de afară ar putea să cumpere RDS .

#8
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Nimic nu e imposibil, cum de asemenea nu intotdeauna baza de clienti poate sa fie "drive"-ul intr-o achizitie.

Toate entitatile au bani sa cumpere RDS, DT direct, VDF sau DT prin OTE.

Edited by Speedo, 18 March 2008 - 12:10.


#9
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006
eu sper ca teszari zoltan sa nu vanda. rds-ul este compania cea mai corecta dpdv al preturilor. daca rds-ul se va vinde, astia mari se pot intelege f. usor intre ei si vom avea parte de niste preturi mari si nejustificate. mai bine sa ramana rds-ul de sine statator si sa le fie un ghimpe in coasta. un reminder permanent ca se poate si mult mai ieftin si totusi ok dpdv al calitatii.

Edited by aum, 18 March 2008 - 13:48.


#10
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Ar fi frumos sa fie atatia jucatori pe piata insa financiar, logistic, politic nu cred ca o sa se poata la nesfarsit.

RDS are o anumita politica de preturi pentru ca pana acum nu au fost reglementati privitor la costuri, s-a putut face subventie incrucisata, nu au declarat toti abonatii, etc, au fost de capul lor.

Pe masura ce trece timpul ne integram tot mai mult in EU si in etica vestica, presiunea pe institutii, pe guvern si in general politica va fi tot mai mare si se va cere ca si RDS sa fie reglementat si sa aiba contabilitate separata si clar evidentiata pe servicii, atunci o sa fie mai greu sa sustina (poate imposibil) tarifele pe care le practica acum.

Credeti ca daca DT si OTE prin guvernul German si grec, Orange prin cel francez... pun presiune pe Bucuresti pentru o piata concurentiala corecta RDS scapa?

Edited by Speedo, 18 March 2008 - 14:06.


#11
stefan94

stefan94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 09.11.2006
Va propun o varianta ce nu are la baza nicio documentare, ci, un simplu exercitiu: "impartirea de la Yalta". In Romania exista doi mari operatori (Orange si Voda) si o jumatate (OTE) care prin "casatorie" se mai apropie putin de masa bogatilor. Ca in orice domeniu, concurenta este benefica. Intreb: de cate ori s-au calcat pe bombeuri Orange cu Voda??? Cand au scos sabiile din teaca? Asadar, traiasca, pauza, concurenta. De aceea spun: oare s-au trasat teritoriile? Ar fi trist. Mai departe. DT ce a luat? 20% din OTE ceea ce inseamna si un 20% dintr-un RTC mult slabit financiar fata de anii anteriori (profitul vorbeste). Orange ce doreste? Uf, un UPC hulit si aproape de coma! Ce va urma? RDS-ul... Se duce la Voda? Daca da, se va astepta slabirea lui (deja l-au bagat in datorii) pana va fi cumparat la "pretul corect", iar daca va sari din schema, ii prevad un viitor stralucit, la nivel de firma de cartier.
A fost doar un exercitiu, speculativ daca doriti. Sper sa nu am dreptate in ce am scris, dar....adevarul este al celor puternici.

View PostSpeedo, on Mar 18 2008, 11:58, said:

Ar fi frumos sa fie atatia jucatori pe piata insa financiar, logistic, politic nu cred ca o sa se poata la nesfarsit.

RDS are o anumita politica de preturi pentru ca pana acum nu au fost reglementati privitor la costuri, s-a putut face subventie incrucisata, nu au declarat toti abonatii, etc, au fost de capul lor.

Pe masura ce trece timpul ne integram tot mai mult in EU si in etica vestica, presiunea pe institutii, pe guvern si in general politica va fi tot mai mare si se va cere ca si RDS sa fie reglementat si sa aiba contabilitate separata si clar evidentiata pe servicii, atunci o sa fie mai greu sa sustina (poate imposibil) tarifele pe care le practica acum.

Credeti ca daca DT si OTE prin guvernul German si grec, Orange prin cel francez... pun presiune pe Bucuresti pentru o piata concurentiala corecta RDS scapa?


Ati postat cu 1-2 minute inaintea mea. Involuntar am raspuns intrebarii d-vs. Faptul ca cineva s-a apropiat foarte mult de "combinatia" mea, incepe sa mi se intareasca ideea ca adevarul e la cei puternici. Cineva a deranjat cam mult pe Voda si Orange. salveze.

#12
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Ceea ce a spus Speedo e oarecum corect. Ce a facut RDS pana acum a facut cu acceptul tacit al autoritatilor, ca sa nu spun ca au fost chiar tinuti in brate. Faptul ca ministrul comunicatiilor e de la UDMR, iar RDS a crescut atat de mult nu e o simpla coincidenta. Doar sa nu vrei sa vezi asta. Problema lor e ca am intrat in UE si daca autoritatile de la Bucuresti nu fac nimic pentru ca nu vor, atunci ne trozneste UE. Cu alte cuvinte, RDS si interesele celor de la Bucuresti sunt mult prea mici ca sa se joaca ca pana acum. Acum nu ne mai jucam doar pe teritoriul Romaniei, acum suntem obligati la ceea ce sunt obligati sa faca toti cei care sunt membri UE.
Nicio companie din afara nu practica preturi de dumping, asa cum face RDS.
Sau alt exemplu. De ce nu au fost in stare sa se listeze la Bursa din Londra? Pentru ca pentru a fi acceptat pe acea Bursa, trebuie ca toate informatiile referitoare sa fie transparente, lucru care nu se poate intampla in cazul RDS.
O sa vedeti ca in urmatoarea perioada, RDS o sa aiba din ce in ce mai mari probleme, nu pot tine pasul urmand standardele si legislatia UE decat cu investitii majore si cu preturi pe masura (adica mai mari).
Mai mult, vor fi alegeri si UDMR va iesi de la guvernare aproape sigur....un alt factor care o sa conteze.

P.S. Oare achizitionarea UPC de catre Orange ar fi aprobata de Oificiul Concurentei?

#13
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Sa nu ne lansam in discutii despre RDS, ce-a facut si ce n-a facut, sa privim problema de la inaltime mai mare si cu datele din acest moment.

Consiliul Concurentei tine seama de ponderea in piata a UPC, si raportat la cifre relative nu este ingrijoratoare preluarea acestuia de catre o alta companie romaneasca.
Daca totusi se da aviz degativ exista si intermediari prin care poti achizitiona, deja exista unul pregatit...

#14
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Apolloimi place cum gandesti...mai putin insa pe partea politica!UDMR a fost cam tot timpul la Guvern,asa ca...!In fine... noul ministru nu ar trebui sa fie tot de la ei, obligatoriu!

Edited by arab, 18 March 2008 - 14:59.


#15
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Hmm...iata ca apar si primele efecte ale tranzactiei preconizate....ia cititi un pic aici! :excl:

#16
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Am spus asta in conditiile actuale, cand DT a cumparat 20% din OTE si implicit din RTC si cosmote, iar Orange cocheteaza cu UPC. In aceste conditii, evident ca acela care ramane singur si nu colaboreaza, nu se asociaza, nu cumpara sau nu reactioneaza, va avea o misiune dificila.

Edited by danutz1, 18 March 2008 - 22:36.


#17
stefan94

stefan94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 09.11.2006

View Postblu3lion, on Mar 18 2008, 21:03, said:

Hai ca imi place, Deutsche Telekom a incercat sa cumpere RDS si nu a putut, acum au reusit sa cumpere 20% din OTE. Daca pe piata nu ar fi aparut RDS si UPC si acum am fi platit la Romtelecomt 40 RON abonament lunar la telefon si internet am fi avut de maxim 1 Mbit/sec. Citisem mai demult pe un alt topic ca de fapt Romtelecomul ar fi vrut de mult sa bage servicii superioare de internet si telefonie, dar nu au fost lasati de Uniunea Europeana, cica trebuia sa lase loc concurentei pe piata. Asta mi se pare cea mai mare minciuna. Oricum, se pare ca serviciile tuturor companiilor sunt din ce in ce mai bune si sunt competitive.

Concurenta este singurul lucru bun pentru consumator! :)

Daca tu crezi ca Deutsche nu a putut cumpara RDS-ul... La un stranut al nemtilor si RDS si RTC si UPC simteau furtuna. Am patruns in jungla numita U.E. unde regulile sunt deja facute de altii. Acum ne-a venit randul si noua sa ne "aliniem". Cu fibra, fara fibra, cu adsl, fara adsl, Romania a ajuns in atentia rechinilor. Cat de curand se pare ca vom plati preturi europene si in domeniul comunicatiilor.

#18
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Țin să reamintesc că sunt doar 20%. Nu se va schimba nimic radical.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate