Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Gardenia

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#55
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
poate cineva sa-si dea cu parerea de ce bobocii gardeniei sunt asa parca impartiti in 2 acelas boboc ?
asta e una din cele 2 gardenii cumparate la sfarsitul lui sept la reduse .

Attached Files


Edited by HADE 61, 21 February 2009 - 20:48.


#56
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Sunt 2 boboci "siamezi"... e o mutatie genetica.

#57
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
o fi , ce sa zic ..

#58
gabrielairina

gabrielairina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 17.02.2009
Diaroma, am cumparat cea mai mica gardenie, doar 10 lei am dat pe ea. Timp de 5 luni nu a facut nimic: nu s-a uscat, n-a inflorit, n-a crescut. Cand a inceput sa creasca, am rarit-o, am lasat in ghiveci doar doua plante.Acum arata asa cum ai vazut-o. Inca ceva, eu cand cumpar o planta de la florarie, o mut imediat intr-un ghiveci putin mai mare.

#59
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Vazand ce bine le merge gardeniilor lui Hade afara, le-am scos si pe doua dintre ale mele, pentru ca erau jalnice. Deci mai rau de atat nu se mai putea, asa ca m-am gandit ca afara ori isi revin frumos, ori crapa de tot si le scutesc de chin. Stau pe pervaz, nu e curent, e umbrit de la pomi. Cea de-a treia gardenie care sta pe raftul cu neoane langa violete e foarte frumoasa, creste, deci nu simte nevoia sa se alature celorlalte doua. Fie ce-o fi. Ca o paranteza, soacra-mea tine o azalee afara in curte, o bate soarele dupa amiaza, noaptea e frig ca e la munte, si arata de nu-mi vine sa cred. Facand toate parte din familia mofturoaselor, banuiesc ca si gardeniile mele o vor duce bine asemeni azaleei. Revin cu noutati.
Ah, si putin offtopic dar nu chiar atat de rau, ca tot acidofila e. Si camelia sta tot pe pervaz ca si aia incepuse sa se cam usuce. Poate racoarea le revigoreaza pe toate.

#60
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
eu cred ca isi vor reveni  .vezi cu apa , ca mie mi s-a parut ca se usuca pamantul mai repede afara .
acum tot off topic , camelia nu e planta de exterior ?

#61
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 14.03.2006
Gardenia mea, luata acum o saptamana (am pus poza la galeria de plante), mi-a facut figura: bobocul care statea sa se deschida s-a ingalbenit, intai de la varfurile petalelor, apoi tot. O fi de la apa cu care am stropit planta, am citit ca e bine ca bobocii sa fie feriti. O tin pe balcon, la lumina, dar nu in plin soare. Mai are boboci, dar nu asa avansati ca dezvoltare, care nu dau semne ca ar avea ceva.

#62
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
ce sa spun , eu nu stropesc gardeniile pe frunze deloc , imi plac frunzele lucioase , totusi uneori rar de tot se mai ingalbeste si la ele cate un boboc , de obicei mai mic si mai ales la codita - dupa care cade .

#63
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View PostHADE 61, on Apr 22 2009, 09:36, said:

acum tot off topic , camelia nu e planta de exterior ?
Habar n-am  :P . Stiu doar ca e tot acidofila si la fel de mofturoasa ca gardeniile si azaleele.

View Postkerkyra, on Apr 22 2009, 10:00, said:

Gardenia mea, luata acum o saptamana (am pus poza la galeria de plante), mi-a facut figura: bobocul care statea sa se deschida s-a ingalbenit, intai de la varfurile petalelor, apoi tot. O fi de la apa cu care am stropit planta, am citit ca e bine ca bobocii sa fie feriti. O tin pe balcon, la lumina, dar nu in plin soare. Mai are boboci, dar nu asa avansati ca dezvoltare, care nu dau semne ca ar avea ceva.
Nu te alarma. Din cauza schimbarii de mediu (florarie cu apartament) e normal sa mai piarda cativa boboci sau frunze. Nu pulveriza apa cand are boboci formati! Regula foarte importanta. Ca sa-i asiguri umiditate, mai bine pune-o pe o tavita cu pietricele si apa, dar nu pulveriza. Stai linistita ca ti se vor deschide ceilalti. Eu pe a mea am bagat-o sub dus, am stropit-o cu mujdei de usturoi si tot si-a deschis bobocii si era un miros mortal de gardenie combinat cu usturoi  :lol: .

View PostHADE 61, on Apr 22 2009, 11:56, said:

ce sa spun , eu nu stropesc gardeniile pe frunze deloc , imi plac frunzele lucioase , totusi uneori rar de tot se mai ingalbeste si la ele cate un boboc , de obicei mai mic si mai ales la codita - dupa care cade .
Si in plus, oricat de dedurizata ar fi apa, tot apar depuneri de saruri pe frunze si cu greu pot fi curatate sa arate lucioase ca la inceput.

#64
nelaionut

nelaionut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.05.2009
Am si eu o gardenie ,am cumparat-o acum un  an ,i-a mers bine pana am bagat-o in casa asta iarna cand a inceput sa se ingalbeneasca frunzele si sa cada.Acum am scos-o afara(locuiesc in Atena deci nu e rece deloc),i-am schimbat si pamantul (nu am umblat la radacina)am pus un pamant special pt anthuriu am zis ca e mai usor dar nu isi revine deloc ,ce as putea face?

#65
miruna_catalin

miruna_catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.05.2008

View PostArrielle, on 15th February 2009, 11:43, said:

Am udat-o la 2-3 zile cu apa de la robinet. NU i-am scimbat locul. Este adevarat ca statea ea, cumva, in curent, in dreptul unei usi care se inchidea si deschidea destul de des.
Nu vad nici un daunator.
Sper sa se mai poata face ceva.


M-ar intersea sa stiu, in final ce s-a intamplat cu gardia. Mai traieste sau nu.
Din pozele atasate, am observat, ca pe pamant, si probabil si in ghiveci, exista niste bobitze albe. Eu, de foarte multa vreme, banuiesc ca acestea nu sunt ingrasaminte, ci niste daunatori. In majoritatea ghivecelor cumparate de la Mr Bricolage si Bricostore o sa observati asa ceva. Majoritatea plantelor pe care le-am cumparat dei aceste retele, si care mi-au murit, au avut asa ceva in pamant. Mai mult de atat, am observat ca aceste bobitze se inmultesc, iar in fazele de tinerete au culoare lila, apoi galben, portocaliu, iar la amaturitate devin albe. In fazele timpurii, bobitzele stranse intre degete pleznesc si curge un lichid din ele.

#66
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postmiruna_catalin, on 5th December 2009, 17:11, said:

M-ar intersea sa stiu, in final ce s-a intamplat cu gardia. Mai traieste sau nu.
Din pozele atasate, am observat, ca pe pamant, si probabil si in ghiveci, exista niste bobitze albe.
De fapt bobitele alea sunt ori ingrasaminte ori cristale care retin apa (water crystals). Isi schimba culoarea din cauza apei presupun :habarnam:.

#67
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nu-s daunatori  :lol: . Dadusem la un moment dat peste un articol care explica ce-s alea dar am uitat pe ce site era. In mod sigur nu-s daunatori si nu se inmultesc. Mentin umiditatea substratului. Se si gaseste pamant la punga cu asa ceva prin el.

#68
yofi

yofi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 25.02.2010
Cum sa ingrijesc aceasta gardenie? dupa cum arataAttached File  flori_079.jpg   1.8MB   44 downloads nu cred ca se simte prea bine la mine.o am de 5-6 luni,nu a crescut,isi pierde toti bobocii,iar mai nou culoarea ei e prea deschisa.Nu am ingrijit-o in mod special,am udat-o cu apa de la robinet statuta,lumina are,se afla la geam,pe timp de vara printr-o hartie alba pusa pe geam. ...si alte poze Attached File  flori_081.jpg   1.55MB   38 downloadsAttached File  flori_084.jpg   1.91MB   32 downloads
De obicei nu pulverizez atata apa,era pentru sedinta foto :)

Edited by yofi, 14 April 2010 - 21:59.


#69
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Gardenia e o planta acidofila, prin urmare solul trebuie sa fie, exact, acid. Adica ph-ul sa fie aproximativ 4,5-5,0. Nu mai mult ca nu-i place. Ca sa mentii ph-ul potrivit, fie uzi cu apa de ploaie, fie apa de turba (adica scufunzi un saculet de turba intr-o galeata de apa si-l lasi o zi acolo), fie pui cateva picaturi de lamaie sau otet in apa FARA CALCAR. Nu apa de la robinet, nu cu clor, nu cu calcar. Cel putin in teorie. In practica, vezi in functie de cum se adapteaza planta. Observ ca frunzele sunt spalacite. Adica lipsa de fier. Ca sa fie in forma lui asimilabila de catre planta, trebuie sa fie chelati de fier. Cauta pe la fitosanitare sau la farmacie sulfat feros (se gaseste pt anemie). Unii pun cuie ruginite in ghiveci, la mine nu a functionat. Si repet ce am spus la identificare plante, pulverizeaza apa doar pe frunze, nu si pe boboci. Nu-i plac curentii, temperaturile ridicate si uscaciunea in aer, dar iubeste racoarea. Cam astea-s sfaturile la o prima strigare. Bafta!

#70
yofi

yofi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 25.02.2010
O noua achizitieAttached File  flori_155.jpg   2.05MB   27 downloadsAttached File  flori_158.jpg   1.45MB   27 downloads                       Attached File  flori_149.jpg   1.65MB   29 downloads
Vechea gardenie,careia i-am schimbat substratul(am folosit turba ramasa de la orhidee),de rusine, sau poate din gelozie,infloreste  :thumbup:                                                                                                                                         Attached File  flori_171.jpg   1.41MB   29 downloads                                                                                                Attached File  flori_173.jpg   1.73MB   25 downloadsAttached File  flori_176.jpg   1.86MB   26 downloads
Diorama multumesc pentru sfaturi. Nu am reusit sa cumpar sulfat feros,dar cred ca turba folosita i-a facut bine.O ud cu apa fiarta si racita in care pun cateva picaturi de lamaie.Sunt foarte fericita ca infloreste.

Edited by yofi, 27 April 2010 - 16:42.


#71
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Felicitari! Daca infloreste, ii place.
A mea e aproape un cadavru, nu stiu ce sa-i mai fac. Pe a mea, toate sfaturile nu dau rezultate. Cred ca are o vointa de fier in a arata jalnic.

#72
ludmila_june

ludmila_june

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.06.2009
Deci sunt la a "n" incercare de a creste o amarata de gardenia. Am citit/auzit ca ii place solul cu pH acid. I-am pus 2 bucati de lamaie in pamant. Peste 3 zile cateva dintre frunze erau patate. Nu i-or fi placand lamaile. Incercam cu otet?

Oare acum e solul prea acid? :)) Complicat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate