Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

VOLKSBANK - Comision de risc!

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#1
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
Sunt revoltata.

Am de aproape un an de zile un credit de nevoi personale cu ipoteca, la Volksbank. Primul an dobanda fixa, apoi variabila.

Toate bune si frumoase, pana azi cand a fost prietenul meu la ei sa achite rata si s-a trezit ca in loc de 550 RON cat ii spusesem eu ca este rata, i-au cerut 650 RON.

Explicatia oarecum balbaita a cucoanelor de acolo a fost ca am intarziat o zi la plata luna trecuta iar luna asta 2 zile, si din cauza asta mi-au aplicat un comision de risc de 40 de CHF (deci aprox. 100 RON). Iar daca se mai intampla o data, ma baga in Biroul de Credite.  :eek:

Cum e posibil asa ceva? A mai patit cineva asa?

Ma duc acasa sa studiez contractul, desi eu nu imi aduc aminte de vreo clauza de genul asta - sa mi se aplice comision de risc pentru 1-2 zile de intarziere!!! Dar cu aia care intarzie o saptamana sau 30 de zile ce fac, angajeaza recuperatori sa le rupa picioarele? Ii penalizeaza cu 600% din valoarea ratei?

#2
kaspersky

kaspersky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 12.08.2004
ia citeste aici intrebarea 1 ca sa vezi ce se raporteaza la biroul de credit
comisionul ala de risc eu zic ca-i trecut in contract

Edited by kaspersky, 12 March 2008 - 18:45.


#3
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
Si cu toate astea tanti aia de la ghiseu asa a spus.

Am studiat contractul si comisionul de risc este prevazut, este 0.1% din sold si se percepe lunar. M-am uitat pe graficul de rambursare si surpriza, comisionul de risc este 40 CHF si este inclus in rata aia de 550 RON (240 CHF) de care va spuneam.

Singura explicatie la care ma pot gandi este ca au aplicat penalizari, in contract scrie ca astea sunt 2% dar nu mai putin de 25 CHF (pe asta nu o mai tineam minte, probabil ca la vremea respectiva nu mi s-a parut important). Dar tot da cu virgula.

O sa le trimit maine un mail si o sa ii rog sa imi explice cum au calculat ei diferenta.

Edited by reli, 12 March 2008 - 21:30.


#4
tesio

tesio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 07.01.2005

View Postreli, on Mar 12 2008, 21:23, said:

Si cu toate astea tanti aia de la ghiseu asa a spus.

Am studiat contractul si comisionul de risc este prevazut, este 0.1% din sold si se percepe lunar. M-am uitat pe graficul de rambursare si surpriza, comisionul de risc este 40 CHF si este inclus in rata aia de 550 RON (240 CHF) de care va spuneam.

Singura explicatie la care ma pot gandi este ca au aplicat penalizari, in contract scrie ca astea sunt 2% dar nu mai putin de 25 CHF (pe asta nu o mai tineam minte, probabil ca la vremea respectiva nu mi s-a parut important). Dar tot da cu virgula.

O sa le trimit maine un mail si o sa ii rog sa imi explice cum au calculat ei diferenta.
Ti-au explicat de ce e impus acest comision de risc? Ti-l da inapoi la rambursarea creditului? (ca doar e risc....si daca riscul nu s-a intamplat, trebuie sa ti-l inapoieze)
Si eu am o boala imensa pe ei dar se pare ca sunt mai ieftini decat alte banci.Eu am un credit ipotecar de 51000eur si o sa platesc un com de risc de 20000EUR pe 28 de ani.Traiasca romania si locuitorii ei minunati

#5
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
Iti dai seama ca nu inapoiaza nimeni nimic. De ce, tie ti-au spus ca ti-l dau inapoi?  :D

Am vorbit cu cei de la banca. Din cauza ca am intarziat, "sistemul" vede dublat comisionul de risc - explicatia este ca asa se vede la casierie  :confuzzled: . Acum am un excedent pe cont - contravaloarea acelui comision de risc pe care practic l-am platit de doua ori.

Dar distractia nu se opreste aici. Penalizarile nu se vad decat daca le "cauta" casiera. Deci eu pot sa am penalizari de plata - care atentie!!! nu se compenseaza automat cu soldul contului meu - iar daca nu le platesc, pot fi raportata la CRB chiar si dupa 2 zile (CRB - Centrala Riscurilor Bancare nu e acelasi lucru cu Biroul de Credite, unde raportarea se poate face dupa 30 de zile). Volksbank-ul are o perioada de "gratie" de 5 zile.

Deci eu pot avea restante si nici macar sa nu stiu, pot fi inregistrata in CRB, iar cei de la casierie nici macar nu verifica daca ai penalitati de plata decat daca ii rogi tu sau se autosesizeaza ei ca ai intarziat la plata (si au chef sa verifice fara sa ii rogi tu).

#6
bogdanpaul

bogdanpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 21.11.2007
cei de la VOLKSBANK au cel mai taare sistem informatic, cel putin din ce am incercast eu.
Tin evidente in Excel pt fiecare client, daca suna unuia telefonul baga o cifra in plus la dobanda, dau situatii aiurea, nu pot sa-ti spuna cat ai de plata daca n-ai graficul de rambursare, ai bani in cont dar ei nu-i vad, e veselieee mare

#7
willy_ro

willy_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.07.2007
Salut

In aceeasi nota de profunda "multumire" legata de serviciile Volksbank, postez mailul unui fost client Volksbank (si niciodata viitor client) care a primit o instiintare legata de o datorie de 12.5 lei la 5 luni de la inchiderea tuturor conturilor legate de un credit ipotecar (conturile sunt in numar de 3; daca aflati de ce e nevoie de toate sunteti tari  :D):

"In mod normal as fi inceput cu "Stimati domni/Stimate doamne", insa mi-e atat de lehamite de prostia si incompetenta din aceasta banca in care activati si in care semnati hartii fara sa verificati ce semnati, incat nu meritati formula amintita.

Asadar...dupa toate experientele neplacute avute cu sucursala Stefan cel Mare- pentru cei care nu stiu despre ce vorbesc as aminti doar cateva din mostrele de indolenta si incompetenta: rambursari anticipate fara retinerea comisionului aferent decat dupa sesizarile mele, emiterea de extrase eronate si intarziate, tranzactii neautorizate de titular din cauza confuziei contului curent cu contul de card, pierderea intabularii imobilului care facea obiectul creditului, aroganta si obraznicia personalului novice si nestiutor, sub obladuirea asa-zisei directoare **** care habar nu are ce se petrece in sucursala pe care chipurile o conduce etc...lista e lunga- , dupa ce mi-am achitat pana la ultimul ban creditul inca de anul trecut din luna august si mi-am inchis toate conturile avute la VOLKSBANK in octombrie 2008...

CUM MAMA DRACULUI va permiteti sa-mi trimiteti adresa in februarie 2009 cum ca figurez cu "debit neautorizat"(sunteti foarte destepti, ce mai formula!!!!dupa parerea mea debit neautorizat= furt) de cont de card in valoare de 12,50 RON?????????????cat de idioti puteti sa fiti sa semnati ditamai directorul de sucursala si respectiv ofiter credite o hartie fara sa aruncati un ochi in sistem pe informatii???ieri pana si fata de la ghiseu a putut sa vada ca toate conturile mele au fost inchise...cu alte cuvinte e o eroare, dar e mai simplu sa-l hartuiesti pe client/fost client cu aberatiile tale de 2 parale decat sa verifici...care cont de card daca eu l-am inchis in 14.10.08?????

Si la fel, cine dracu' va credeti voi sa ma amenintati pe mine ca veti demara "procedurile de recuperare a debitelor"????ce sa astept, sa-mi bata recuperatorii la usa pentru fabuloasa suma de 12,50 lei pe care nici macar nu v-o datorez?de ce nu va duceti voi la prasit, la maturat strazi, acolo unde nu va trebuie nici prea multa carte si nici creier???de ce nu ne scutiti de imbecilitatea voastra de bancheri ridicata la rang de virtute?

In final, va urez o disparitie rapida din sistem pentru ca oricum latul a inceput sa se stranga in jurul gaturilor voastre si clientii s-au trezit la realitate si nu mai sunt dispusi sa fie calcati in picioare de bancheri mai mari sau mai mici...mai ales cand se dovedesc a fi si prosti, si mandri, si idioti...

Asadar, o singura hartie de avertizare/amenintare/informare gresita daca mai primesc de la vreun dobitoc de angajat Volksbank, imi iau  in brate dosarul cu toate erorile si ororile comise de Volksbank-pentru ca nu vorbesc din carti, chiar am documente care justifica ceea ce spun- si ma opresc la OPC, ca tot am auzit ca s-au dublat amenzile pentru banci...sa vedem daca va tin curelele sa mai fiti atat de ingamfati si de rupti de realitate...cat despre ignoranta voastra...sunteti varza!!!si da, as fi putut folosi si un limbaj elevat, insa la prestatia voastra de 2 bani nu meritati sa fiti tratati altfel decat am facut-o."

Acest mail i-a fost trimis directorului de sucursala care a semnat mizeria de document. Se asteapta inca un raspuns.

#8
androam

androam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.05.2009
Atac la volksbac, solicotatile scris anularea pct. 3d si 5a abuzive conform L193/2000 si precizarilor BNR, dupa care mergeti la OPC din raza de competenta apoi - Viziteaza portalul instantelor de judecata, Dosare, cauta ca parte in proces Volksbank si ai sa gasesti la toate judetele procese cistigate, iar mare parte dintre ele sunt deja pe rol. Exemplu dosar: Judecatoria Brasov 19410/197/2009, Judecatoria Deva 4337/221/2009, Judecatoria Satu - Mare 2085/296/2009, Judecatoria Dr. Tr. Severin 9657/225/2009 (comision de risc), Judecatoria Slatina 3614/311/2009, Judecatoria Buzau 11964/200/2009, Judecatoria Focsani 1092/231/2009, judecatoria Oradea 16075/271/2009, Trbunalul  Vrancea 10517/231/2009, Judecatoria Bihor 560/271/2010, Judecatoria Slatina 11649/311/2009,Judecatoria Slatina11650 /311/2009,Judecatoria Slatina 11651/311/2009,Judecatoria Slatina11110 /311/2009,Judecatoria Slatina 10987/311/2009, Judecatoria Slatina10597 /311/2009,Judecatoria Slatina9717 /311/2009,Judecatoria Slatina 5315/311/2009

#9
ana_radulescu

ana_radulescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.01.2010
Buna, legat de Volsbank, o mare problema am si eu,. Din cauza nenorocitilor nu imi pot luat credit ipotecar.
Sunt revoltata....sunt nervoasa....you name it.
Acum doi ani am achitat integral ce mai aveam de platit (mai ramasese un an....) - in feb 2008.
Ce-i drept, la vremea acea nu stiam mai nimic despre cerere inchidere si alte formalitati.
Doamna de la ghiseu, in momentul discutiei avuta cu ea, si anume, ca vreau sa inchis acest credit, nu m-a indrumat catre persoana in drept sa imi inchida acest credit (consilier credite).
Am achitat si am plecat cu constiinta impacata ....mai inchisesem un credit.
La inceputul anului 2009 am facut o interogare la biroul de credite....totul era ok..fara intarzieri.
Anul acesta am mai facut o interogare la biroul de credite....pt a putea sa contractez creditul ipotecar.
Imaginati-va surpriza pe care am avut-o cand m-au sunat si mi-au spus ca figurez cu intarzieri din martie 2009. :death:
Cum adica martie 2009? Eu achitasem totul din feb 2008!
Habar nu aveam de chestia asta.
Cica nu am achitat doua rate! :raygun:
Este incredibil..nu pot sa cred....nici nu vor sa imi dea o cerere din partea bancii prin care sa isi ceara scuze..de fapt nici nu am nevoie de asta....dar macar sa a stearga din baza aia de date nenorocita..........
s-a dus visul de a avea o casa.... :madanimated:
le-am dat mail cu protectia consumatorului in cc.
Daca nu primesc rasp de la ei sapt viit...merg la sediul central....habar nu am daca o sa rezolv ceva..eu inca mai sper.jegosii naibii...scuzati-mi limbajul! :wacko:

#10
forprobe

forprobe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 10.10.2004
plangerea referitoare la comisionul de risc poate fi facuta si daca nu mi-a marit nimeni dobanda sau rata?
si daca prevederea e abuziva si tu tot ai semnat contractul cum e in final treaba?

prin proces n-ar mai trebui sa platesti comisionul si ai putea cere sa ti-l inapoieze si ce ai achitat pana acum?

#11
preotul75

preotul75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.03.2007
Pentru clientii de la volksbank care vor mai multe informatii
http://portal.just.r...DAwMDAxMDA5Nzk*
Aici e sentinta din respecivul dosar numar dosar   22627/300/2009 dati cautare pe http://portal.just.ro. Sa speram ca scapam si noi de acest comision. Chiar maine voi face o cerere pentru anularea comisionului de risc si recuperarea platilor facute pana acum. Si o plangere la ANPC.

Bafta tuturor

#12
lightsb

lightsb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpreotul75, on 26th May 2010, 12:12, said:

Pentru clientii de la volksbank care vor mai multe informatii
http://portal.just.r...DAwMDAxMDA5Nzk*
Aici e sentinta din respecivul dosar numar dosar   22627/300/2009 dati cautare pe http://portal.just.ro. Sa speram ca scapam si noi de acest comision. Chiar maine voi face o cerere pentru anularea comisionului de risc si recuperarea platilor facute pana acum. Si o plangere la ANPC.

Bafta tuturor


si aici un .. http://www.bankingne...zile clientilor

#13
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Știe cineva dacă Volksbank a făcut cumva recurs? S-au cam împlinit cele 15 zile de la pronunțarea sentinței...

#14
tiz

tiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 31.12.2006

View Postpreotul75, on 26th May 2010, 12:12, said:

Pentru clientii de la volksbank care vor mai multe informatii
http://portal.just.r...DAwMDAxMDA5Nzk*
Aici e sentinta din respecivul dosar numar dosar   22627/300/2009 dati cautare pe http://portal.just.ro. Sa speram ca scapam si noi de acest comision. Chiar maine voi face o cerere pentru anularea comisionului de risc si recuperarea platilor facute pana acum. Si o plangere la ANPC.

Bafta tuturor


Salut, ai rezolvat ceva?
Si eu vreau sa scap de comisionul de risc, dar nu stiu de unde sa o apuc ...
Diferenta la mine este ca in contract scrie ca acest comision se aplica pe toata derularea conventiei de credit, pe cand in cazurile din proces parca se aplica doar in primul an cu posibilitate de prelungire in al doilea an.

Pe de alta parte dupa noua OUG se pare ca va trebui eliminat acest comision. Dar daca avem putem benificia dedecizia instantei ca si clauza abuziva, putem sa ne recuperam si banii dati pana acum, nu ?

Edited by tiz, 14 June 2010 - 15:19.


#15
i96nds

i96nds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.04.2009
Eu am avut la Volksbank problema cu marirea dobanzii fixe...
Mai era si comisionu de rezerva minima obligatorie pe care ei mi l-au luat in mod abuziv si in urmatorul an.
Cu comisionul de risc... nu stiu ce sa zic, am platit mereu la timp. Uneori au gresit ei si au uitat sa-si traga singuri rata din cont si dupa aia ma sunau sa le platesc !!!

Astept si eu recursul acela sa vad ce se mai intampla. Dar sigur mai dureaza un an pana primim inapoi banii.

#16
oanachicu

oanachicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.07.2010

View Posttiz, on 14th June 2010, 16:19, said:

Salut, ai rezolvat ceva?
Si eu vreau sa scap de comisionul de risc, dar nu stiu de unde sa o apuc ...
Diferenta la mine este ca in contract scrie ca acest comision se aplica pe toata derularea conventiei de credit, pe cand in cazurile din proces parca se aplica doar in primul an cu posibilitate de prelungire in al doilea an.

Pe de alta parte dupa noua OUG se pare ca va trebui eliminat acest comision. Dar daca avem putem benificia dedecizia instantei ca si clauza abuziva, putem sa ne recuperam si banii dati pana acum, nu ?

Eu am aceeasi problema ca si tine.
Am vorbit cu un avocat specializat in astfel de lucruri, care a mai castigat impotriva lor. Mi-a spus ca se poate obtine comisionul dat pana acum si anularea comisionului de risc pentru viitor, dar numai prin proces. Ca ei nu vor da niciodata banii inapoi, cu atat mai putin sa respecte Ordonanta 50, care este destul de ambigua. Deja le-am trimis o convocare la conciliere si asteptam sa-i dam in judecata.

#17
i96nds

i96nds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.04.2009
Stie cineva care e numarul dosarului de recurs ?
Ca as vrea sa urmaresc care e stadiul lui....

Stefan

#18
tiz

tiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 31.12.2006
Am fost la Volskbank pentru a solicita alinierea la OUG50 si mai ca am fost scuipat in fata. Mi s-a spus cu zambtul pe buze ca ei au la dispozitie 90 de zile pentru asta si nu vor face nimic mai devreme. Am incercat sa discut cu ei si le-am spus sa nu interpreteze cum vor ei, ca legea este clara si e sunt obligati la cererea mea sa se alinieze la lege acum si nu peste 90 zile, dar degeaba. Am depus o cerere dar mi s-a spus ca oricum va fi refuzata (sic!) si ca ei NU au un termen in care sa dea un raspuns, ca nu sunt companie de stat! Dar ca prin amabilitatea lor voi primi un raspuns in 40 zile, daca se poate ....
Drept urmare pasul urmator a fost ANPC. Astept sa se mai stranga astfel de reclamatii si poate ii vor forta cumva ...
Partea proasta este ca si aia de la ANPC sunt niste dobitoci .... Cica ei au iterpelat bancile in urma atator reclamatii dar ca bancile le raspund ca au 90 zile termen ...
Nu legea e neclara si nici proasta nu e, ci dobitocii care nu stiu sa o aplice! Auzi, cica asa le-au spus bancile ...

In fine, am auzit din niste surse din interior ca Volksbank pregateste niste mizerii, gen atacul legii pe la curtea constitutionala si altele, plus inglobarea comisioanelor in alte tipuri de comisioane/taxe, dar astfel incat ei sa nu piarda nimic.
Deci atentie la ce semnati, ca una spun si alta pun pe hartie!
Si inca o chestie: Daca nu sunteti de acord cu ce va dau ei, dati IN SCRIS cu numar de intregistrare !
Altfel, daca doar nu semnati, nu aveti nicio dovada ca nu ati fost de acord, pentru ca legea spune ca nesemnarea actelor aditionale inseamna acordul tacit !!! Si probabil Volksbank se va folosi de treaba asta pentru a impune conditii cu care sa nu fiti de acord! Adica nu ai semnat inseamna ca esti de acord tacit ...

Niste mizerabili ordinari ....


View Postoanachicu, on 3rd July 2010, 20:09, said:

Eu am aceeasi problema ca si tine.
Am vorbit cu un avocat specializat in astfel de lucruri, care a mai castigat impotriva lor. Mi-a spus ca se poate obtine comisionul dat pana acum si anularea comisionului de risc pentru viitor, dar numai prin proces. Ca ei nu vor da niciodata banii inapoi, cu atat mai putin sa respecte Ordonanta 50, care este destul de ambigua. Deja le-am trimis o convocare la conciliere si asteptam sa-i dam in judecata.


Tu cum ai comisionul de risc trecut? pe toata perioada creditului sau doar pe 12/24 luni?
Eu am pe toataperioada, scris atat la conditii specifice, cat si la conditii generale.
Cei din procesul respectiv au avut scris una la conditii generale si alta la conditii specifice, si cred ca de-aia a fost considerat clauza abuziva... E doar o presupunere de-a mea ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate