Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Fiat Bravo vs Kia cee'd

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#1
aaron111

aaron111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 14.12.2007
M-am gandit sa supun "criticilor" voastre cele 2 modele noi, care incearca sa se impune si pe piata romaneasca.
Ce ati alege si ... de ce?  :)

#2
mircea2ro

mircea2ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.01.2006
Bravo. Design, e frumos rau, are personalitate. Motoare mai puternice la cilindree mica (150CP pe 1.4 turbo) si discountul de 1000 euro.

#3
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
ambele masini nu prea au o imagine buna,macar Kia e ieftina,pe cand bravo concureaza la pret cu Mazda,auris,leon,golf V,civic,etc

cel mai ieftin Fiat brava e 13000e ddp (daca ziceti ca are reducere de 1000e) si ofera doar 90cp pe benzina abs,ebd,2airbag,AC,computer (fara geamuri electrice,nici macar un casetotofn) -pana si loganu ofera ami mult

cea mai ieftina kia c'eed e 11800e ddp ofera 109cp benzina abs,ebd,6airbag,computer,geamuri fata,oglinzi electrice,mp3+iesire usb+comenzi volan

#4
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
daca-ti permiti bravo si nu te deranjeaza ca platesti in plus mergi pe italianca. Vorba celor de mai sus: are personalitate, dpdv al fiabilitatii Fiat nu sta rau, arata fain de tot.

#5
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,982
  • Înscris: 01.02.2006
fiat-ul arata mult mai bine, iar daca-ti permiti motorul de 1,4 150cp...

#6
soaie

soaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 17.04.2007
FIAT  :wub:

#7
silviu_82

silviu_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 18.12.2007
FIAT
pur si simplu nu suporta comparatie. ma gandesc destul de serios sa-mi iau si eu unul, m-am indragostit de felul cum arata. pacat ca nu stim mai mult despre fiabilitate, dar ca aspect il prefer Golfului sau altor concurente din clasa :rolleyes:

#8
sonic2007

sonic2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 30.04.2007
clar Kia ceed pentru ca e mult mai ieftina iar la 13 000-14 000 pui si ceva dotari. fiabilitate conteaza mai putin ca vb aia 7 ani e in garantie si nu cred ca o tii asa mult.

#9
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
legat de ce zicea un nene mai sus, Fiat bravo nu are o imagine buna doar daca il vezi pe intuneric sau esti prea intoxicat cu "fiabilitate" japoneza sau "calitate" germana. discutabile amandoua, mai ales la modelele populare in romania,  dar folosite ca argument intotdeauna de dealeri si mai ales samsari.

pana la urma bravo a aparut ca sa fure clientii modelelor traditionale ale classei compacte iar ceed a aparut ca sa fure clientii traditionali ai clasei mici care acum au posibilitatea ca la aceeasi bani sa isi cumpere mai multi metri de masina.

Edited by undercoverbrother, 14 February 2008 - 20:32.


#10
aaron111

aaron111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 14.12.2007
Eu am o mare rezerva in ceea ce priveste acea garantie de 7 ani (care de fapt e de 5 la motor si cutie, iar cei 7 ani nu cuprind toate componentele) a cee'd-ului.
Nici Fiat-ul nu e un fruntas in ce priveste garantia (desi trompeteaza 3 ani in limita a 100.000 km, insa nu pentru toate componentele). Dar, macar si pentru placerea de a o privi in parcare, cred ca Bravo merita mai multa atentie decat insipida (parerea mea, nu vreau sa jignesc pe nimeni) cee'd.
Totusi, dupa Geneva, poate reusim sa vedem si pe strazile noastre noua Lancia Delta ...  :D

#11
sonic2007

sonic2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 30.04.2007
aaron11 - ce rezerve sa ai in legatura cu garantia, pana acum din ce am vazut pe forum s-au schimbat piese fara sa se stea prea mult la discutii. poate zici de service-uri ca sunt proaste dar nici la Fiat ca la majoritatea firmelor din romania nu sunt prea bune service-urile. asa ca eu unul nu as da 2-3k in plus doar pt ca se numeste fiat.

#12
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
KIA. Fix It Again Tony nu cred ca ofera ceva la fel de bun in acelasi pret. Personalitate my ass! Sunt masini de sub 15k. Aici e primul lucrul pe care trebie sa-l elimini. Ca sari cu pretul la alta clasa.

#13
bicorpus

bicorpus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 16.02.2008
Fiat is a pretty car  :rolleyes:

kia e firma din tara care mananca borste si caini. Plus ca e copiata dupa mazda3


go fiat

#14
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Clar e un motiv excelent de a alege o masina pe principii de gastronomie ale tarii originare. Eu nu stiu cum de atati romani au putut conduce un Tico!

#15
sonic2007

sonic2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 30.04.2007

View Postbicorpus, on Feb 17 2008, 17:13, said:

Fiat is a pretty car  :rolleyes:

kia e firma din tara care mananca borste si caini. Plus ca e copiata dupa mazda3


go fiat

oau ce argumente beton ai. din astea 2 masini parerea mea e ca nu poti alege altceva decat ceed pentru ca e mult mai ieftina, are dotari mai multe, garantie mai mare. eu prefer ceed si la aspect.

#16
raduvasil

raduvasil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 31.07.2007
Ca sa se lamureasca toata lumea: Kia e marca din coreea de sud, iar ceed-ul e facut in slovacia.
Acum, subiectiv fiind, ceed-ul are cel mai bun raport pret-dotari, de aceea cand am aflat de ea, nu mi-a trebuit decat 2-3 zile sa ma hotarasc sa mi-o iau.
In privinta comparatiei cu fiatul, nu-mi vin in cap decat cateva "+"-uri pt. ceed:
-garantie(3 ani fara limita de km, 5 ani din bara in bara si 7 pt motor si cutie,ultimele 2 in limita a 150.000 km, ca sa o lamuri si pe asta)
-pret
-dotari, pt echiparea de baza
-calitatea finisajelor

Despre cum arata nu ma pronunt, este o problema strict legata de fiecare individ in parte.

#17
pisicutza

pisicutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 21.05.2006
Ia ce-ti place ca o viata ai. Eu as lua Fiat fara discutii si sa fie rosu. :P

#18
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
in calitate de vajnic proprietar de ceed, iti recomand Fiat Bravo. Prea au aparut Cee'durile ca ciupercile dupa ploaie pe plaiurile mioritice. Fix It Again Tony!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate