Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Doamna Ghica Plaza (ex-Romfelt)

- - - - -
  • Please log in to reply
667 replies to this topic

#1
SweetSpicy

SweetSpicy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.04.2007
Hello!

Stie cineva ceva de acest proiect? E construit de Bog'art si e in zona Dna Ghica - Gara de Est, zona Planorama si Neopeninsula.

Site: www.romfeltplaza.ro

Bloc A – 24 etaje – 144 apartamente cu 2 si 3 camere, prevazut cu 3 ascensoare, dintre care unul de mare capacitate
Blocurile C, E, G, I – 16 etaje – 96 apartamente in fiecare bloc. Au 2 ascensoare, din care unul de mare capacitate.
Blocurile B, D, F, H – etaje – Intre 16 si 28 apartamente in fiecare bloc. Au in dotare cate 1 ascensor

Daca stie cineva preturi sau a cumparat, share please :)

Mersi!

#2
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Ansamblul are ceva "pedigree", inprivinta dezvoltatorului (Pascariu, Sima, ca business men, nu ca developeri). Constructorul e printre cei mai tari de la noi. Zona asa si asa, in crestere insa. Un articol cu cateva informatii utile gasesti aici. Overall, un proiect in care as fi tentat sa am incredere, spre deosebire de altele.

Am si ceva informatii mai concrete dintr-un mail primit de un coleg in decembrie, nu stiu cat de actuale mai sunt dar poti sa-ti faci o idee ;)

"Apartamentele cu 1 camera au o suprafata totala ce poate fi intre 61 si 83 mp (suprafata utile intre 40 si 50 mp), iar pretul intre 80000 si 108000 Eur (TVA inclus).
Apartamentele de 2 camere au preturi cuprinse intre 113 844 Eur si 155 000 Eur (TVA inclus) cu supr. utila intre 74 ? 102 mp.
Separat exista optional locuri de parcare in cele 2 subsoluri subterane la pretul de 14 280 Eur (TVA inclus) si boxe cu suprafete intre 1,68 si 6,43 mp cu un pr?t de 892,5 Eur/mp (TVA inclus).
Pretul este promotional, fara diferenta de pr?t intre etaje, pentru un numar de 50 de apartamente, din care o parte au fost deja contractate.
Oferta nu este transmisibila si este valabila numai pana la completarea numarului de 50 de apartamente cu pr?t promotional.
Pentru detalii suplimentare va invit la sediul firmei noastre din Calea Dorobantilor nr.194 sau incepand cu 17 decembrie la showroom-ul deschis langa santier, pe Str. Paharnicul Turturea."

Edited by coldplay, 06 February 2008 - 11:05.


#3
SweetSpicy

SweetSpicy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.04.2007
Mersi de informatii.
Am solicitat si eu preturi, mi se par cam sus pentru zona + stadiul la care se afla lucrarea. Cred ca alea 50 apart. cu pret promotional s-au vandut deja :)
La " pedigree " m-am uitat si eu cand am dat de ansamblu, probabil de aici si preturile. In orice caz, sunt curioasa daca cu tot pedigree-ul asta, vor termina in 2 ani atatea blocuri :)
Daca a contractat cineva rog sa posteze ce probleme a avut cu contractul, ce preturi, ce finisaje :)

#4
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Par seriosi prin prima investitorilor si al bancii care ii finanteaza (e doar o impresie personala). Au luat un imprumut destul de mare si au bani sa ridice o mare parte din complex. Se misca foarte bine in ceea ce priveste ridicarea cladirilor. Comparat cu Planorama, care este in aceeasi zona, au acelasi pret pe metru patrat (sau aveau acum o luna cand am facut comparatia) singura diferenta fiind ca la acelasi tip de apartament, suprafata utila este cu 1-3% mai mare, deci si pretul final mai mare.

Probleme:
- preturile mari atat la apartamente cat si la garaje. Un apartament de 3 camere cu suprafata utila de 72-73 metri patrati, cu vedere trista + 2 garaje sare usurel de 220.000 euro, TVA inclus.
- nu au scos toate apartamentele la vanzare. O parte le tin si le vor scoate la vanzare preferential sau mai tarziu.
- nu au nici un fel de flexibilitate in ceea ce priveste planul de plati. Nu se poate negocia nimic in ceea ce priveste pretul, metoda de plata, predarea la rosu fara finisaje.
- este aproape de gara Obor (in spatele ei), cei care vor avea vedere spre gara vor avea parte si de concerte feroviare.

Edited by tartorul, 06 February 2008 - 11:49.


#5
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
ce era inainte prin zona Obor dar ce e acum....parca esti in Botswana nu in Romania :death:

#6
SweetSpicy

SweetSpicy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.04.2007

View Posttartorul, on Feb 6 2008, 11:48, said:

Par seriosi prin prima investitorilor si al bancii care ii finanteaza (e doar o impresie personala). Au luat un imprumut destul de mare si au bani sa ridice o mare parte din complex. Se misca foarte bine in ceea ce priveste ridicarea cladirilor. Comparat cu Planorama, care este in aceeasi zona, au acelasi pret pe metru patrat (sau aveau acum o luna cand am facut comparatia) singura diferenta fiind ca la acelasi tip de apartament, suprafata utila este cu 1-3% mai mare, deci si pretul final mai mare.

Probleme:
- preturile mari atat la apartamente cat si la garaje. Un apartament de 3 camere cu suprafata utila de 72-73 metri patrati, cu vedere trista + 2 garaje sare usurel de 220.000 euro, TVA inclus.
- nu au scos toate apartamentele la vanzare. O parte le tin si le vor scoate la vanzare preferential sau mai tarziu.
- nu au nici un fel de flexibilitate in ceea ce priveste planul de plati. Nu se poate negocia nimic in ceea ce priveste pretul, metoda de plata, predarea la rosu fara finisaje.
- este aproape de gara Obor (in spatele ei), cei care vor avea vedere spre gara vor avea parte si de concerte feroviare.

Vecinul meu din Planorama :)

Pai ... eu zic la Planorama a fost 1000-1100eur/m2, in fct de cand ai cumparat. De ex, gars in planorama era 35k cand s-a lansat, deci sub 1000eur/m2.
Aici garsoniera are 62m2. Deci ar fi 62k + TVA. Aproape dublu fata de pretul oferit de planorama la inceputul proiectului, dar cu vreo 20m2 in plus.
Si ai un plus in garantia posibila ca nu vei avea probleme cu constructorul.

Ce nu inteleg eu de pe site ... centrala.. e de bloc? Ar fi o treaba f interesanta la atatea apartamente cum o sa functioneze, dar e doar opinia mea.

Si ce mi se pare naspa: la 24 de etaje 3 lifturi, 16 etaje- 2 lifturi...  planorama e lux 4 lifturi la 15 etaje in acest caz =))
Prin gara aia nu trec asa multe trenuri, asa ca nu vad asa o mare problema din asta. Cel putin asa stiu eu de la oameni care stau in zone. Oricum se aude si de la Planorama daca e sa se auda si sa fie proaste termopanele :)

Mie mi se par ok dimensiunile, nu gasesc ala de 70m2 utili, am gasit 81 utili cel mai mic. Dar nu prea imi merge bine site-ul asa ca orice e posibil.

Si un alt plus: se termina in acelasi timp,deci fara praf, si alte mizerii, cel putin pentru cei de la etajele inferioare.

PS minus: Nu mi-au raspuns la intrebari si au trecut aproape 2 zile...

#7
sistizol

sistizol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.12.2007

View PostSweetSpicy, on Feb 6 2008, 10:48, said:

Hello!
E construit de Bog'art
cred ca mai important e faptul ca e contruit si de Mota Engil, care sunt mult mai mari decat Bog'Art

#8
SweetSpicy

SweetSpicy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.04.2007

View Postsistizol, on Feb 6 2008, 12:26, said:

cred ca mai important e faptul ca e contruit si de Mota Engil, care sunt mult mai mari decat Bog'Art
Eu nu am auzit de Mota Engil, Bog'Art e destul de cunoscut la noi.
De asta comentariul.
Da-ne detalii despre Mota Engil daca stii ce au mai facut

#9
emilianm

emilianm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 09.09.2004

View PostSweetSpicy, on Feb 6 2008, 13:25, said:

Vecinul meu din Planorama :)

Pai ... eu zic la Planorama a fost 1000-1100eur/m2, in fct de cand ai cumparat. De ex, gars in planorama era 35k cand s-a lansat, deci sub 1000eur/m2.
Aici garsoniera are 62m2. Deci ar fi 62k + TVA. Aproape dublu fata de pretul oferit de planorama la inceputul proiectului, dar cu vreo 20m2 in plus.
Si ai un plus in garantia posibila ca nu vei avea probleme cu constructorul.

Ce nu inteleg eu de pe site ... centrala.. e de bloc? Ar fi o treaba f interesanta la atatea apartamente cum o sa functioneze, dar e doar opinia mea.

Si ce mi se pare naspa: la 24 de etaje 3 lifturi, 16 etaje- 2 lifturi...  planorama e lux 4 lifturi la 15 etaje in acest caz =))
Prin gara aia nu trec asa multe trenuri, asa ca nu vad asa o mare problema din asta. Cel putin asa stiu eu de la oameni care stau in zone. Oricum se aude si de la Planorama daca e sa se auda si sa fie proaste termopanele :)

Mie mi se par ok dimensiunile, nu gasesc ala de 70m2 utili, am gasit 81 utili cel mai mic. Dar nu prea imi merge bine site-ul asa ca orice e posibil.

Si un alt plus: se termina in acelasi timp,deci fara praf, si alte mizerii, cel putin pentru cei de la etajele inferioare.

PS minus: Nu mi-au raspuns la intrebari si au trecut aproape 2 zile...

conteaza si cate apartamente au pe palier... :) nu numai cate etaje au...

site-ul arata bine ,apartamentel par la fel.....preturile de care vorbiti aici mie mi se par cam maricele pentru zona unde se fac...

#10
SweetSpicy

SweetSpicy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.04.2007
Am pus in primul post nr de apartamente
La ala de 24 etaje sunt 144 de apartamente. Adica cam 170 de oameni cel putin care vor folosi liftul la ora 6:30 seara... sau 8 dimineata.
La 16 etaje - 96 apartamente

#11
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Ziua buna vecina ;)

View PostSweetSpicy, on Feb 6 2008, 12:25, said:

Pai ... eu zic la Planorama a fost 1000-1100eur/m2, in fct de cand ai cumparat. De ex, gars in planorama era 35k cand s-a lansat, deci sub 1000eur/m2.
Aici garsoniera are 62m2. Deci ar fi 62k + TVA. Aproape dublu fata de pretul oferit de planorama la inceputul proiectului, dar cu vreo 20m2 in plus.
Si ai un plus in garantia posibila ca nu vei avea probleme cu constructorul.
Am comparat preturile din luna ianuarie 2008, la apartamentele de 3 camere din ambele complexe. Am comparat de asemena si suprafata utila (locuibila) nu porcariile pe care le anunta ei de genul 120 mp (construit+balcon+spatiu comun+cusca cainelui+umbra de langa bloc).

View PostSweetSpicy, on Feb 6 2008, 12:25, said:

Ce nu inteleg eu de pe site ... centrala.. e de bloc? Ar fi o treaba f interesanta la atatea apartamente cum o sa functioneze, dar e doar opinia mea.
Centrala de bloc nu de apartament. Daca e ok dimensionata poti sa iesi mai ieftin decat la o centrala de apartament. Daca o fac contorizarile cu repartitoare obosite o sa fie nasol.

#12
SweetSpicy

SweetSpicy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.04.2007

View Posttartorul, on Feb 6 2008, 14:21, said:

Ziua buna vecina ;)
Am comparat preturile din luna ianuarie 2008, la apartamentele de 3 camere din ambele complexe. Am comparat de asemena si suprafata utila (locuibila) nu porcariile pe care le anunta ei de genul 120 mp (construit+balcon+spatiu comun+cusca cainelui+umbra de langa bloc).
Ziua buna :)

Iata raspunsul pe care l-am primit in urma cu cateva secunde. Aparent e acelasi pe care l-a primit omul acela in decembrie :) Se si vede ca e copy paste (2* Buna ziua)

"
Buna ziua,
Complexul nostru rezidential ofera apt de1, 2, 3 si 4 camere la pretul de 1100 euro+tva( prêt promotional pt u numar de 25 de apartamente) cu suprefete si planuri diferite( variaza de la un bloc la altul)
Buna ziua,
Pentru moment mai avem disponibile apartamente de 2 camere cu preturi cuprinse intre 113,000 si 135,000 Euro (TVA inclus) si au suprafete construite cuprinse intre 78 mp si 84 mp.
Apartamentele de 3 camere au preturi cuprinse intre 160 000  Eur si 227 000 Eur (TVA inclus)si au suprafete construite intre 100mp si 147 mp. Apartamentele de 4 camere au supr construita de 161 mp si prêt de 250 000Euro( tva inclus) Garsonierele au preturi intre 88 000-107 000(tva inclus) si supr construiet intre 56mp-68

Preturile sunt promotionale  pentru un numar de 50 de apartamente, din care 25 parte au fost deja contractate.
Oferta nu este transmisibila si este valabila numai pana la completarea numarului de 50 de apartamente cu prêt promotional.

Pentru detalii suplimentare va invit la showroom-ul deschis langa santier, pe Str. Paharnicul Turturea 18 bis (colt cu Ziduri intre Vii).Puteti accesa situl nostru :  www.romfeltplaza.ro
Nu in ultimul rand va invit sa aveti in vedere conditiile speciale negociate pentru clientii nostri cu Alpha Bank pentru credite. Coordonatele consultantului Alpha Bank le gasiti pe site.   Nu este necesar sa ipotecati un imobil, putand benficia de ipoteca de gradul 2, pe baza ipotecii de gradul 1 a dezvoltatorului.
"

#13
bubu22

bubu22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.02.2008
Si eu am primit exact acelasi mail.
A contractat cineva aici? Ce parere aveti ?

#14
agentult

agentult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 18.02.2008
Pentru cel care se mira de incalzirea centralizata... niciodata o centrala de apartament nu o sa bata o incalzire centralizata, la niciun capitol, investitie initiala, randament, intretinere si asa mai departe.
Ca plusuri pentru acest proiect:
- probabil ca nu va avea o abatere la varf precum Planorama.
- probabil ca cele 9 blocuri vor fi gata la timp si in acelasi timp.
Ca minusuri:
- cand toate proiectele din zona vor fi gata (se preconizeaza chiar si un Romfelt Plaza 2), pe unde vor iesi cele cateva mii de masini in plus ale viitorilor proprietari?
- vecinii de peste drum
- cine ajunge pe la showroom sa intrebe si cam cat il va costa sa mute o priza sau o lampa
- costuri de intretinere posibil destul de mari

#15
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Ai intrat in forta pe forum, ce sa zic... Cam ce valoare au afirmatiile tale legate de asa-zisele plusuri ale proiectului care incep cu "probabil" si continua cu insinuari si afirmatii gratuite? Ai masurat tu "abaterea la varf" de la Planorama? Si de unde stii tu de pe acum ca vor fi gata cele 9 blocuri "la timp si in acelasi timp"? Legat de minusuri, se pare ca stii cat costa mutatul prizei/lampii si cam cat ar putea fi costurile de intretinere - arata-mi ca gresesc in privinta ta si spune niste cifre concrete.

Apropo, fara nici o legatura, stii cumva si de unde vine numele asta, romfeLT plaza? Daca tot stii si de no.2...

#16
agentult

agentult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 18.02.2008

View Postcoldplay, on Feb 19 2008, 00:28, said:

Ai intrat in forta pe forum, ce sa zic... Cam ce valoare au afirmatiile tale legate de asa-zisele plusuri ale proiectului care incep cu "probabil" si continua cu insinuari si afirmatii gratuite? Ai masurat tu "abaterea la varf" de la Planorama? Si de unde stii tu de pe acum ca vor fi gata cele 9 blocuri "la timp si in acelasi timp"? Legat de minusuri, se pare ca stii cat costa mutatul prizei/lampii si cam cat ar putea fi costurile de intretinere - arata-mi ca gresesc in privinta ta si spune niste cifre concrete.

Apropo, fara nici o legatura, stii cumva si de unde vine numele asta, romfeLT plaza? Daca tot stii si de no.2...
Sa spunem ca "stiu". E destul sa arunci o privire peste gardul santierului si vei sti si tu.
Legat de respectivele costuri... nu le cunosc, dar nici nu cunosc daca macar va fi posibila mutarea lampilor sau a prizelor, inainte sau dupa terminarea apartamentului.
Numele vine de la numele fabricii in locul careia se dezvolta proiectul, fabrica mutata si facuta cadou muncitorilor.

#17
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Asa pot sa spun si eu "cine ajunge pe la showroom sa intrebe si cam cat il va costa inlocuirea gresiei cu marmura...", nu ca ar avea vreo relevanta, doar asa...
Ceva util in schimb ar fi asta, dupa parerea mea - vedeti si attachments din dreapta, eventual daca aveti o lista "oficiala" de preturi comparati-le si spuneti-ne si noua daca e vreo oferta speciala...

#18
agentult

agentult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 18.02.2008

View Postcoldplay, on Feb 19 2008, 14:32, said:

Asa pot sa spun si eu "cine ajunge pe la showroom sa intrebe si cam cat il va costa inlocuirea gresiei cu marmura...", nu ca ar avea vreo relevanta, doar asa...
Ceva util in schimb ar fi asta, dupa parerea mea - vedeti si attachments din dreapta, eventual daca aveti o lista "oficiala" de preturi comparati-le si spuneti-ne si noua daca e vreo oferta speciala...
Prietene, incearca sa privesti tot ce am scris aici ca pe un sfat. Am prezentat niste plusuri si niste minusuri dintr-un punct de vedere destul de avizat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate