Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cum sa fac sa slabesc mai repede

- - - - -
  • Please log in to reply
222 replies to this topic

#1
UnU-BuN

UnU-BuN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.02.2008
Salut ..
Vreau sa aud sfaturi si pareri de la cineva care se pricepe ..
Am 15 ani , 1.77 inaltime si 90 de kg .. fac sala o zi dupa aceea iau pauza si tot asa .. dupa ce imi fac grupa de muschi mai fac cate o serie pentru celelalte grupe de muschi .. Inainte de sala iau 2 pastile de L-Carnitine 500+ dar vad ca nu prea functioneaza .. unii mi`au spus sa nu mai mananc dupa ora 6 .. este o idee buna sau e degeaba ?

Multumesc

#2
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
pai e buna ideea ta cu nemancatul dupa 6. eu am luat cuts II de la prolab si am slabit ceva 3 kg in 2 saptamani, acum am o lene cronica si nu cred ca mai continui. incearca sa mergi mai mult pe jos si sa faci cardio si abdomene dupa fiecare antrenament. daca ai bani ia si un termogenic!

#3
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Sportul sustinut, nemancatul dupa 6, dar fara sa sari peste mese. Evita painea, alimentele bogat calorice, dulciurile, fara sa te infometezi. Mananca in principal lactate slabe, pui, peste, salate, legume, cereale, fructe. Fa rost de un tabel cu numarul de calorii pe care le contine fiecare aliment.

"Inainte de sala iau 2 pastile de L-Carnitine 500+" Eficienta zero. Parerea mea sa renunti.

Daca nu reusesti cu un regim obisnuit, nu evita un nutritionist. Si, in ultima instanta, un control endocrinologic.

#4
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
clara spiele, sa sti ca e foarte importanta carnitina in slabire, ea mobilizeaza grasimile.
unu-bun daca tot iei carnitina aia ia 2-3 grame/zi sa vezi rezultatul!

#5
subiect

subiect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 27.01.2008
Post negru 2-3 saptamani sau iti tai un picior si scapi direct de cel putin 10 kg. :P

#6
UnU-BuN

UnU-BuN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.02.2008
:lol: :D  

Tre` sa vad cum fac sa slabesc .. incerc sa fac si acasa abdomene ..  

Cardio fac pe banda ..

Si Cuts II si Termogenic unde gasesc ? M`am uitat pe redis.ro dar nu am gasit

Edited by UnU-BuN, 04 February 2008 - 20:13.


#7
zalman

zalman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 10.09.2007
comanda-ti L-Carnitina ..pliculetele alea mici...
ia 3/zi(in ziua in care faci sala) 1-dim,1-la amiaz,1-seara
fara mancare dupa ora 6
incearca sa reduci carbohidratii cat de mult
fara paine, bere...tot ce fermenteaza(contine drojdie)
fara dulciuri
fara fast-food`uri
fara sucuri
apa plata cat de multa

si inca ceva...nu te asptepta ca in 2 saptamani sa dai jos 15 kg...slabirea sanatoasa este un proces care se produce destul de incet...intreaba pe oricine vrei si o sa-ti zica ca nu este sanatos sa slabesti dintr-o data...

nu redu excesiv numarul de calorii consumate pentru ca dupa aia o sa ai urmari (cum mananci putin mai mult decat ai obisnuit organismul te ingrasi)...

tot ce e mult strica (chiar si reducerea aberanta a cantitatii de mancare)....
deci ...spor la treaba

ps:pentru dezvoltare poti sa iei si aminoacizi (continut redus de carbo)

#8
zalman

zalman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 10.09.2007

 UnU-BuN, on Feb 4 2008, 14:22, said:

Salut ..
Vreau sa aud sfaturi si pareri de la cineva care se pricepe ..
Am 15 ani , 1.77 inaltime si 90 de kg .. fac sala o zi dupa aceea iau pauza si tot asa .. dupa ce imi fac grupa de muschi mai fac cate o serie pentru celelalte grupe de muschi .. Inainte de sala iau 2 pastile de L-Carnitine 500+ dar vad ca nu prea functioneaza .. unii mi`au spus sa nu mai mananc dupa ora 6 .. este o idee buna sau e degeaba ?

Multumesc

care e faza cu o serie pentru celelalte grupe?

#9
stef9

stef9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 14.11.2005
salut,

am auzit la cateva cucoane pe la scara blocului ca iau niste suplimente nutritive chinezesti si cica isi fac treaba, slabisera una nu stiu cat

daca vrei o sa ma interesez sa vad cum se cheama produsu si daca aflu dau de stire
da un pm maine

Spor

PS ziceau ca au cumparat de pe net

#10
UnU-BuN

UnU-BuN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.02.2008
Mersi de sfaturi .. stef9 nu e nevoie sa te mai deranjezi :P .. cred ca ma pun sa iau pliculete din acelea si batoane de la redis ..

Deci sa zic ca fac picioare .. fac 6 aparate .. am terminat picioarele dupa aceea ma duc sa fac si pt. piept o serie si pt. spate si pt. umeri s.a.m.d.

#11
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Eu am citit intr-un studiu de la o universitate ca ai destula L-Carnitina in organism si ca nu ai nevoie de suplimente.

Eu zic sa faci superseturi, am facut asa intr-un timp si am slabit. De exemplu faci 12 repetari piept si apoi 12 spate(75% din greutatea normala), fara pauze(ii destul cat te muti de la un aparat la altu), de 4 ori pana termini ambele seturi. Lucreaza picioare mult, alea ajuta la ars grasimi pentru ca sunt muschi mari. Daca faci abdomene nu dai jos burta.

Cam orice iti face inima sa bata repete ajuta cu slabitu.

#12
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Te lasi de sala vreo 6 luni si te apuci de alergat + abdomene(o zi una, o zi alta).E deajuns sa alergi cam 30 de minute iar pentru abdomene poti folosi programul acela "8 minute ptr un abdomen perfect".Dupa aia nu mananci dupa ora 6, mananci de vreo 3-4 ori pe zi dar niciodata sa nu te ridici de la masa cu burta plina. In 6 luni daca respecti programul acesta slabesti minim 10 kilograme chiar mai mult si poti sa te reapuci de sala dar trebuie sa ai grija din nou la alimentatie. Succes

#13
zalman

zalman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 10.09.2007

 keeekeeess, on Feb 5 2008, 01:59, said:

Eu am citit intr-un studiu de la o universitate ca ai destula L-Carnitina in organism si ca nu ai nevoie de suplimente.

ai destula pentru ca organismul sa isi desfasoare activitatea normal ...e..cand vrei sa slabesti tu tre` sa suplimentezi cantitatea pe care o ai deja in organism...

Edited by zalman, 05 February 2008 - 11:54.


#14
zalman

zalman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 10.09.2007

 flavius1990, on Feb 5 2008, 11:31, said:

Te lasi de sala vreo 6 luni si te apuci de alergat + abdomene(o zi una, o zi alta).E deajuns sa alergi cam 30 de minute iar pentru abdomene poti folosi programul acela "8 minute ptr un abdomen perfect".Dupa aia nu mananci dupa ora 6, mananci de vreo 3-4 ori pe zi dar niciodata sa nu te ridici de la masa cu burta plina. In 6 luni daca respecti programul acesta slabesti minim 10 kilograme chiar mai mult si poti sa te reapuci de sala dar trebuie sa ai grija din nou la alimentatie. Succes


nu trebuie sa te lasi de sala...poti sa combini antrenamentele...o zi sala...o zi alergat insa ai grija...3 zile /saptamana de sala maxim...ca la urma faci supraantrenament si nu o sa mai fi bun de nimic

#15
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007

 zalman, on Feb 5 2008, 11:54, said:

nu trebuie sa te lasi de sala...poti sa combini antrenamentele...o zi sala...o zi alergat insa ai grija...3 zile /saptamana de sala maxim...ca la urma faci supraantrenament si nu o sa mai fi bun de nimic
Dupa parerea mea asta ar inseamna ca tot timpul sa fi solicitat fizic si totusi e dificil sa mentii acest ritm timp de 6 luni de zile sau ma rog pana slabesti.In plus ca eforturile fizice sa dea randament maxim tu trebuie sa fi odihnit asta ar insemna ca sa nu ai o alta activitate in afara de sala si alergat si abdomene si dupa aia somn :). Depinde de tine ce alegi..

#16
zalman

zalman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 10.09.2007

 flavius1990, on Feb 5 2008, 12:21, said:

Dupa parerea mea asta ar inseamna ca tot timpul sa fi solicitat fizic si totusi e dificil sa mentii acest ritm timp de 6 luni de zile sau ma rog pana slabesti.In plus ca eforturile fizice sa dea randament maxim tu trebuie sa fi odihnit asta ar insemna ca sa nu ai o alta activitate in afara de sala si alergat si abdomene si dupa aia somn :). Depinde de tine ce alegi..

poate sa le combine in aceeasi zi...dupa ce termina antrenamentrul sa alerge....

sau daca vrea doar sa slabeasca se lasa de sala...si face inot si alergare...

Edited by zalman, 05 February 2008 - 12:32.


#17
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

 UnU-BuN, on Feb 4 2008, 14:22, said:

Salut ..
Vreau sa aud sfaturi si pareri de la cineva care se pricepe ..
Am 15 ani , 1.77 inaltime si 90 de kg .. fac sala o zi dupa aceea iau pauza si tot asa .. dupa ce imi fac grupa de muschi mai fac cate o serie pentru celelalte grupe de muschi .. Inainte de sala iau 2 pastile de L-Carnitine 500+ dar vad ca nu prea functioneaza .. unii mi`au spus sa nu mai mananc dupa ora 6 .. este o idee buna sau e degeaba ?

Multumesc

In primul rand, nu trebuie sa-ti fixezi un target din a slabi "mai repede" ci ...din "a slabi". Nu te grabi. Nu incerca metode de slabire radicala. Ele vor da rezultate, dar pe termen scurt. In plus, tu ai doar 15 ani...esti in faza in care, cu niste greseli, te dai peste cap pentru tot restul vietii.
Daca esti predispus la ingrasare, trebuie sa urmezi un regim (dieta) de reglare a metabolismului. Cel mai bine e s-o faci apeland la un nutritionist.
Sportul este un "must do" dar nu te baza doar pe sport pentru a slabi si pentru a te mentine. La un moment dat, mai devreme sau mai tarziu, vei abandona sportul din varii motive: lipsa de timp, lipsa de chef, lene acuta...etc si in acel moment te vei ingrasa groaznic.
Tu va trebui sa muncesti in primul rand la regimul alimentar. Intr-adevar, evitarea mancatului tarziu e un pas inainte, dar nu e singurul. Daca te indopi (caloric vorbind) inainte de ora 6, nu rezolvi nimic.

#18
jonae

jonae

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.04.2004
Mancatul dupa ora 6 intotdeauna ingrasa! Eu am reusit sa slabesc 24 KG in 5 luni (aici se adauga si sabratorile de iarna si in acea perioada am mai incalcat putin regula dar nu m-am ingrasat, nici nu am slabit).  Nu am mancat dupa ora 6, si niciodata pe saturate, adica sa manci pana cand simti ca esti plin.

Alimente la care am renuntat: paine, grasimi, dulciuri, maioneze, fripturi, prajeli carne de porc, carne de vita, suc de ori ce fel

Alimente pe care le mananc: salate, carne din pui, carne de curcan, cremwursti din piept de pui, parizer din piept de pui, fructe, supe (nu instant pentru ca distrug ficatul), ciorbe.

Nu am luat nici un fel de medicament si nu am facut nici un fel de sport ...

Atentie slabitul nu se intampla brusc .. poti stagna la o anumita greutate si 2 saptamani desi te retii de la anumite mancaruri. Poti pune in greutate 1-2 kg. Aceasta este perioada cea mai grea .. cand vezi ca nu slabesti sau cand te urci pe cantar si vezi ca ai pus 1 kg. Trebuie multa vointa si rabdare. Nu te infometa pentru ca iti distrugi stomacul. Daca nu mai poti de foame incearca sa mananci ceva usor si putin ...

Si inca un lucru: de ingrasat te ingrasi mai repdede decat slabesti. Nu fa greseala sa spui:" gata am ajuns la greutatea ideala ... de azi nu mai tin regim " Daca esti mai plinut de fire tot timpul va trebui sa controlezi cum si ce mananci. Nici eu nu am crezut ca se poate dar am reusit si ma simt mult mai bine.

bafta. si sper ca am fost de folos.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate