Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Amenda pentru rovinieta

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#1
spacemarcian

spacemarcian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 28.08.2005
Salut!

Stie cineva cat costa amenda daca nu am rovinieta ? (daca este mai mica sau egala cu suma rovinietei pe un an este un risc acceptabil pentru mine)

Imi expira acusi si am in plan sa nu o mai platesc, o parte din pretul benzinei se duce oricum la drumuri si nu imi aduc aminte sa fi reparat cineva un drum cel putin pe unde umblu eu cand ies din oras.

Eventual daca cineva a si primit amenda pentru asta , nu imi aduc aminte sa ma fi intrebat cineva de rovinieta vreo data cu toate ca o cumpar de multi ani.

#2
axel_1

axel_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 16.12.2005
din cate stiu  poate ajunge pana la cateva zeci de milioane ...

#3
ionel_danciulescu

ionel_danciulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 09.05.2006

View Postspacemarcian, on Feb 2 2008, 10:38, said:

Salut!
Imi expira acusi si am in plan sa nu o mai platesc, o parte din pretul benzinei se duce oricum la drumuri si nu imi aduc aminte sa fi reparat cineva un drum cel putin pe unde umblu eu cand ies din oras.

mda - uite m-a oprit politia pe mine in prima  zi  de valabilitate, dupa ce imi cumparasem rovinieta cu cateva ore inainte - si aproape ca s-a zgariat pe ochi cand a vazut ca eram in regula la limita...
te sfatuiesc sa nu te joci cu focul - desi pretul ei este bublu ca valoare fata de anul trecut - politia iti cere rovinieta la fel cum iti cere asigurarea si actele - daca nu o ai te indoaie... amenda e prea mare si chiar jumatatea ei depaseste ca valoare pretul vignetei.

#4
mecatronyx

mecatronyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 01.02.2008
Salut! 5(cinci)milioane este amenda minima pt autoturisme.Maxim este 20 (douazeci)mil.

#5
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
am si io o intrebare ? si-a luat cineva amenda de rovinieta ? ca io nu am auzit pe nimeni....

io la masina in leasing nu folosesc asa ceva deoarece :

`Achitarea tarifului de utilizare pentru vehiculele achizitionate in sistem leasing sau vehiculele inchiriate, se poate face de catre locatar/chirias, in baza unui mandat eliberat de societatea de leasing (locatorul) sau de proprietar, intrucat, responsabilitatea achitarii tarifului de utilizare revine detinatorului vehiculului si nu utilizatorului acestuia. `

iar la masina propietate ma opresc mai mereu dar nu mi-au cerut nicioadata rovinieta.....oricum sunt `sub acoperire` :D

Edited by cosmin_miu, 02 February 2008 - 17:06.


#6
spacemarcian

spacemarcian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 28.08.2005

View Postcosmin_miu, on Feb 2 2008, 06:05, said:

am si io o intrebare ? si-a luat cineva amenda de rovinieta ? ca io nu am auzit pe nimeni....

io la masina in leasing nu folosesc asa ceva deoarece :

`Achitarea tarifului de utilizare pentru vehiculele achizitionate in sistem leasing sau vehiculele inchiriate, se poate face de catre locatar/chirias, in baza unui mandat eliberat de societatea de leasing (locatorul) sau de proprietar, intrucat, responsabilitatea achitarii tarifului de utilizare revine detinatorului vehiculului si nu utilizatorului acestuia. `

iar la masina propietate ma opresc mai mereu dar nu mi-au cerut nicioadata rovinieta.....oricum sunt `sub acoperire` :D


Si eu tot in leasing, nu stiam de faza asta ...  am tot platit rovinieta si la masina noua si la cea veche, nu am auzit nici eu pe nimeni sa ia amenda pentru asta si niciodata nu m-a intrebat nimeni de ea, as plati cu placere dar cand intri cu 100 km/h intr-un crater pe ditamai sosea intre orase oarecum importante si sa treci la un pas de a face praf masina parca nu mai am chef sa platesc nimic, (de fapt drumurile sunt varza toata lumea stie, acum pur si simplu mi s-a pus pata) in orice caz o suma mare din benzina este pentru drum, as vrea sa stiu daca cineva a luat amenda pentru rovinieta? .. si cat a fost sa stiu la cat sa ma astept sa nu fiu stresat cand ma plimb fara rovinieta

#7
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Rovigneta poate fi controlata doar daca exista o echipa mixta, politie - CNADNR!
Politia nu poate aplica sanctiuni pentru lipsa rovignetei, nu este in sfera lor de competenta.
Daca va intreaba de ea este pentru intimidare si pentru a castiga timp sa mai gaseasca altceva.

Later-edit: am scris dintr-o confuzie RAR in loc de CNADNR. Ma gandeam de fapt ca celelalte masini inafara de autoturisme sunt controlate de ARR.

Edited by Speedo, 05 February 2008 - 00:44.


#8
Matrics

Matrics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 17.02.2004
Ce treaba are RAR-ul cu rovinieta ?!
Poate Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR) , oricum te poate verifica si la iesirea din tara, de exemplu la Giurgiu... ;)!

Edited by Matrics, 04 February 2008 - 16:56.


#9
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,407
  • Înscris: 08.12.2006

View Postcosmin_miu, on Feb 2 2008, 17:05, said:

io la masina in leasing nu folosesc asa ceva deoarece :

`Achitarea tarifului de utilizare pentru vehiculele achizitionate in sistem leasing sau vehiculele inchiriate, se poate face de catre locatar/chirias, in baza unui mandat eliberat de societatea de leasing (locatorul) sau de proprietar, intrucat, responsabilitatea achitarii tarifului de utilizare revine detinatorului vehiculului si nu utilizatorului acestuia. `

De unde ai luat citatul asta? Te intreb pentru ca in contractul meu de leasing se specifica faptul ca proprietarul a.k.a firma de leasing nu este obligata sa plateasca nici o taxa ce tine de dreptul autovehiculului de a circula(in speta rovigneta, impozit anual, RCA) si ca achitarea acestor taxe intra in raspunderea utilizatorului.

Asa ca cei cu leasing, fiti atenti, cititi-va contractele de leasing.

Edited by closchkutza, 04 February 2008 - 17:30.


#10
1Q_Giku

1Q_Giku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 07.03.2004
Mda...sfarsit de decembrie 2007, coada la posta, undeva in bucuresti.
Domnul din fata mea, dupa ce a stat la coada 20minute:
Dl: O rovinieta as dori si eu...
Posta: Masina e in leasing?
Dl: Da.
Posta: Ok. Va trebuie copie dupa contractul de leasing, imputernicire de la firma de leasing, semnata si parafata, CUIul firmei de leasing, copie dupa talon etc etc etc........
Dl: Multumesc, nu mai am nevoie.

Urmatorul la coada am fost eu. Aceeasi situatie, insa spre deosebire de domnul mai sus mentionat am insistat sa-mi dea. Si mi-a dat pana la urma, cu acordul sefei de tura.

@cosmin_miu: Nu e chiar asa...daca ar fi asa, cu RCAul de ce ar fi diferit? Pe ala doar il platesti... :)

#11
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 11.01.2005

View PostMatrics, on Feb 4 2008, 16:54, said:

oricum te poate verifica si la iesirea din tara, de exemplu la Giurgiu... ;)!

Patit la fel si la Sculeni (vama de la Iasi spre Rep. Molvoda). Coada ceva mai mare ... vamesii faceau sondaj la intamplare. Nu stiu daca au competenta de a sanctiona sau doar de a nu te lasa sa iesi. In cel mai fericit caz esti intors si trimis la prima statie de alimentare, sau primul oras - dupa caz, sa te pui in legalitate.

#12
ichebau

ichebau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 05.09.2006
@ spacemarcian
amenda pt lipsa rovinietei in cazul autoturismelor este de la 500 la 1000 ron.
am atasat mai jos un document care prevede sanctiunile pt fiecare categorie de vehicule in parte.

Attached File  rov2008_tarife_si_amenzi.pdf   327.66K   884 downloads

@ Speedo  
politia iti poate da amenda si fara prezenta celor de la C.N.A.D.N.  si chiar iti poate retine certificatul de inmatriculare. in cazul unui control mixt(poliite + C.N.A.D.N) atunci C.N.A.D.N iti va aplica sanctiunea.
s-a modificat legea iar acum si politisti pot sa aplice amenzi pt lipsa rovignetei. nu se gaseste aceasta sanctiune in cod sau regulament; este trecuta in regimul
contraventiilor si publicata in monitorul oficial.

#13
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Te rog citeaza din regimul contraventiilor, nr. si data publicare.

Edited by Speedo, 05 February 2008 - 00:49.


#14
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,728
  • Înscris: 03.12.2005
Si eu am auzit acelasi lucru in alta parte, argumentat cu tot cu pasajul din lege, dar nu mai retin exact unde, si era vorba de o discutie pe multe pagini.

In fine, omul are dreptate.

#15
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Fara articolele din Regimul Contraventiilor citate aici nu putem sa ne dam seama daca are dreptate.
La modificarea Regimului Contraventiilor din 2006 nu au fost introduse articole prin care sa i se permita politiei sa aplice amenzi pentru taxa de drum.

Astept citat ca sa evaluez aspectele juridice.

Edited by Speedo, 05 February 2008 - 08:17.


#16
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,407
  • Înscris: 08.12.2006

View Post1Q_Giku, on Feb 4 2008, 20:04, said:

Mda...sfarsit de decembrie 2007, coada la posta, undeva in bucuresti.
Domnul din fata mea, dupa ce a stat la coada 20minute:
Dl: O rovinieta as dori si eu...
Posta: Masina e in leasing?
Dl: Da.
Posta: Ok. Va trebuie copie dupa contractul de leasing, imputernicire de la firma de leasing, semnata si parafata, CUIul firmei de leasing, copie dupa talon etc etc etc........
Dl: Multumesc, nu mai am nevoie.

Urmatorul la coada am fost eu. Aceeasi situatie, insa spre deosebire de domnul mai sus mentionat am insistat sa-mi dea. Si mi-a dat pana la urma, cu acordul sefei de tura.

@cosmin_miu: Nu e chiar asa...daca ar fi asa, cu RCAul de ce ar fi diferit? Pe ala doar il platesti... :)

Aceeasi chestie am patit-o si eu, in Campina, tot la sfarsitul lui decembrie 2007.
Nu a vrut sa-mi dea si pace, ca masina este in leasing. Am rugat-o sa-mi arate despre ce vorbeste. N-ai cu cine. I-am zis" Doamna draga, daca ma duc acum pana la Bucuresti, aduc contractul de leasing si-ti arat ca scrie negru pe alb ca toate taxele se achita de catre utilizator, nu de catre proprietar, imi polatesti matale rovigneta pe un an??" Imi venea sa o dau cu capul de masa!

#17
ichebau

ichebau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 05.09.2006
ART. 1
    Ordonanța Guvernului nr. 15/2002 privind introducerea tarifului de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 82 din 1 februarie 2002, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 424/2002, se modifică și se completează după cum urmează:
........................................................................
8. Articolul 8 va avea următorul cuprins:
    "ART. 8

    (1) Fapta utilizatorilor români sau străini de a circula fără a deține rovinieta valabilă constituie contravenție și se sancționează cu amendă.

    (6) O dată cu aplicarea amenzii contravenționale, conducătorilor vehiculelor înmatriculate în România, care circulă fără a avea rovinieta valabilă, li se reține certificatul de înmatriculare al vehiculului și, după caz, utilizatorului român i se reține licența, până la prezentarea dovezii de achitare a tarifului de utilizare.

9. Articolul 9 va avea următorul cuprins:
    "ART. 9

       Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor prevăzute la art. 8 se fac de către:
    a ) personalul împuternicit din cadrul Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România - S.A.;
    b ) personalul împuternicit de Ministerul Transporturilor, Construcțiilor și Turismului, în numele Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România - S.A.;
    c ) personalul împuternicit din Ministerul Administrației și Internelor, care îndrumă, supraveghează și controlează circulația pe rețeaua rutieră din România, în situația când efectuează controlul tarifului de utilizare fără personalul menționat la lit. a) și  b );
    d ) personalul poliției de frontieră care își desfășoară activitatea în punctele de control pentru trecerea frontierei de stat a României, împreună cu personalul prevăzut la lit. a)."


#18
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Ai dreptate, mai mult, prin Legea LEGE nr. 424 din 27 iunie 2002 pentru aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 15/2002 privind introducerea unor tarife de utilizare a infrastructurii de transport rutier se modifica inca o data Art.9 din Ordonanta care va avea urmatoarea forma

Quote

Art.10. La articolul 9, literele a) si B ) vor avea urmatorul cuprins:

"a) personalul împuternicit din cadrul Ministerului Lucrarilor Publice, Transporturilor si Locuintei, din agentiile de control si încasare ale Regiei Autonome ?Administratia Nationala a Drumurilor din România?, care functioneaza în punctele de trecere a frontierei, împreuna cu organele politiei de frontiera;

B ) ofiterii si subofiterii de politie care îndruma, supravegheaza si controleaza circulatia pe reteaua de drumuri nationale din România."


Deci CNADNR mai poate controla rovienieta doar la frontiera, in rest este strict treaba politiei rutiere.

Alte modificari ulterioare n-am mai gasit deocamdata.

Edited by Speedo, 05 February 2008 - 12:29.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate