Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

dreptul de autor

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
oana2983

oana2983

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 160
  • Înscris: 20.06.2006
Salut! Am si eu o problema. Am lucrat la o firma pe postul de grafician, unde prelucram pozele de la nunti. Dupa incetarea contractului cu ei, mi-am luat o parte din pozele pe care le-am prelucrat pentru a-mi face un portofoliu si ulterior le-am publicat pe site-ul personal.
Ei ma acuza ca nu am nici un drept sa folosesc pozele lor si ca le pot folosi doar daca mentionez si firma lor, rezulta = reclama gratuita.
As vrea sa stiu daca am pana la urma acest drept de folosinta si daca trebuie sa cer acordul persoanelor care apar in poze, lucru cam imposibil.

2. In weekenduri am filmat pentru aceasta firma, fara a se incheia vre-un contract. As vrea sa obtin macar 2-3 filmari pentru a le folosi tot la portofoliu.
Cum as putea obtine acest lucru daca ei nu vor?  Ma ajuta cu ceva daca mentionez acest lucru celor de la ITM?
Va multumesc

#2
tete

tete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 10.11.2004
Cu pozele este cu dus si intors. Trebuie sa treci autorul pe poza. Asa spune legea din cate stiu eu.
Dar nu mi se pare corect sa iei poze si sa le publici pe site-ul tau, nu reflecta munca ta, sunt poze facute de tine?
Puteai sa te folosesti de "relatiile" pe care ti le-ai facut intre timp acolo si sa muncesti mai mult la inceput ca sa iesi pe piata.

#3
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
Tu lucrai ca angajat. Firma facea contract pe numele ei, deci ei ii reveneau dr de autor.

#4
oana2983

oana2983

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 160
  • Înscris: 20.06.2006
"Cu pozele este cu dus si intors. Trebuie sa treci autorul pe poza. Asa spune legea din cate stiu eu.
Dar nu mi se pare corect sa iei poze si sa le publici pe site-ul tau, nu reflecta munca ta, sunt poze facute de tine?
Puteai sa te folosesti de "relatiile" pe care ti le-ai facut intre timp acolo si sa muncesti mai mult la inceput ca sa iesi pe piata"

Pozele erau facute de diversi fotografi care nu aveau contract cu firma, cum n-am avut nici eu pt filmari. Nu ma deranjeaza sa trec numele fotografilor pe poze, dar nu vreau sa trec numele firmei pt a-i face reclama.
Am fost platita sa le prelucrez, dar pozele nu sunt folosite in scop comercial ci ca portofoliu. La fel de bine puteam sa le iau de la mirii respectivi, nu? Oricum o sa-i caut si o sa le cer acordul.
Nu era vorba de iesit pe piata sau muncit mai mult! nu mai judeca oamenii dupa principiile tale. as fi lucrat la firma aia si astazi daca erau corecti, daca mi-ar fi facut contract si n-ar fi venit cei de la ITM sa le dea amenda! le-a dat amenda si i-au obligat sa imi faca contract de munca pe perioada lucrata!
si multe altele...  Am intrebat ceva si as fi vrut un raspuns obiectiv si mai ales autorizat!!!

#5
tete

tete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 10.11.2004
Poti face asa cum ai zis, sa le ceri mirilor acordul.
Poti exemplifica: asa prelucrez eu, asta stiu eu sa fac, asta stiu eu sa fac. si mai jos: pozele sunt nu-mi apartin.
Nu judec, insa ai cerut doar o parere. Apoi nu fi ca ei daca ei au fost asa....
Si un raspuns autorizat ar insemna consultanta . . . , nu ?, asta ar insemna factura/contract, nu ?
Nu vreau sa ma iau de tine, insa fii asa cum ei nu au fost ei.

#6
NGphotographer

NGphotographer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 02.07.2008
la foto nu ai ce face. la video ii si poti da in judecata.neexistand contract scris drepturile de autor pe filmari iti revin in totalitate tie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate