Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7062 replies to this topic

#55
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
Concentratia nu ar fi o problema. In 10 l de apa pot sa fac 3% solutie de substanta x si 1% solutie de substanta y. Ideea era daca e mai bine sa aplic tratamentul in doua stropiri, fiecare cu solutia ei sau pot sa le combin. Am inteles ca intre stropiri, indiferent daca este un fungicid sau insecticid trebuie sa treaca ~ 10 zile. Daca le dau impreuna mai au aceeasi eficienta?
Multumesc.

#56
greenworld

greenworld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 25.01.2009
Am intrebat pe altcineva mai invatat ca mine si mi-a spus ca lasa cam o saptamana intre stropiri.

#57
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
Multumesc mult. Nu-mi dai o veste foarte buna, trebuie sa fac toata munca de doua ori, dar..... asta e voi face efortul asta.

#58
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
Ce fel de var este acela care se da primavara pe tulpina pomilor?

Am luat anul trecut o punga de var ... simplu de la un depozit de constructii, am dat pe pomi si la prima ploaie s-au spalat.

#59
dalibori

dalibori

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.08.2009
buna seara tuturor.
vad ca acest subiect este deja lasat deoparte. este un subiect interesant si un hobby frumos. am si eu 40 de pomi si umpic de vita de vie pt consum propriu. toate astea sunt intr-o gradina. din cei 40 de pomi am: mar, par, visin, gutui, cires, piersic,, cais, prun. din toate acestea doar 4 meri sunt batrani (5-6ani) restul sunt plantati de 1-2 ani.

A venit toamna si incepe un nou procedeu, adica: curatarea pomilor, stropirea cu.... prin luna.... la o temperatura de....

daca are cineva cunostinte si ne poate ajuta sa posteze pe o perioada de un an toate lucarile ce se fac si cu ce se stropeste. E clar ca daca se inbolnavesc pomii pe parcurs trebuie tratati cu un anumit insecticid sau fungicid. dar per total exista ceva ce se da regulat si mai pe toti pomii la fel cu mici exceptii.

va rog frumos reactivati acest subiect si ajutati pe cei ce nu stiu dar ar vrea sa aibe cate un fruct sanatos fara viermi si fara pete sau stricat.
cum spuneam si mai sus e un HOBBY si nu alceva.

va multumesc

#60
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
subscriu, m-ar ajuta si pe mine ceva informatii de tratamente de iarna-primavara

#61
dalibori

dalibori

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.08.2009
buna ziua,
revin cu ce am scris mai sus si va rog daca se poate ceva informati utile, chiar un mic calendar cu luniile anului si ce lucrari se fac.
eu akuma astept pe cineva (ca eu nu ma pricep) sa curete pomii si dupa aia sa vad sa le stropesc. am citit si pe forum aici dar si pe alte site-uri dar ar fi interesant sa am ceva de la un cunoscator si sa stiu in fiecare luna si saptamana ce ar trebui sa fac.  Uni spun ca iarna in februarie sa dau cu oliocarbetox, alti cu....uni spun la 10 grade, altii la maxim 8 grade ziua
Unii spun ca dupa caderea florilor saptamanal insecticid+fungicit, poate e bine poate nu. Multi spun ca in fodbal,agricultura si politica toti se pricep, de aceea cer sfatul unor oameni care se pricep. Sa nu ma iau dupa vorbe si sa am o gradina ok, fara boli si daunatori.
Akuma iarna daca vine zapada sa arunc npk, azot sau ce? am sapat toata gradina. akuma ca am pomi vreau la primavara sa pun gazon sub pomi sa fie frumos. am inteles ca e cel mai bine primavara.

Va rog sa ma ajutati

Multumesc

#62
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009

View Postdalibori, on 2nd December 2009, 17:58, said:

buna ziua,
revin cu ce am scris mai sus si va rog daca se poate ceva informati utile, chiar un mic calendar cu luniile anului si ce lucrari se fac.
eu akuma astept pe cineva (ca eu nu ma pricep) sa curete pomii si dupa aia sa vad sa le stropesc. am citit si pe forum aici dar si pe alte site-uri dar ar fi interesant sa am ceva de la un cunoscator si sa stiu in fiecare luna si saptamana ce ar trebui sa fac.  Uni spun ca iarna in februarie sa dau cu oliocarbetox, alti cu....uni spun la 10 grade, altii la maxim 8 grade ziua
Unii spun ca dupa caderea florilor saptamanal insecticid+fungicit, poate e bine poate nu. Multi spun ca in fodbal,agricultura si politica toti se pricep, de aceea cer sfatul unor oameni care se pricep. Sa nu ma iau dupa vorbe si sa am o gradina ok, fara boli si daunatori.
Akuma iarna daca vine zapada sa arunc npk, azot sau ce? am sapat toata gradina. akuma ca am pomi vreau la primavara sa pun gazon sub pomi sa fie frumos. am inteles ca e cel mai bine primavara.

Va rog sa ma ajutati

Multumesc

Nu cred ca e bine sa-i tai acum, stiu ca se taie incepand din februarie !
Eu am pus NPK 15/15/15 in sapatura din jurul pomilor, pe margine (i-am sapat inainte ) si mai pun balegar . NPK-ul e cel mai bun  si, cel mai scump, ai Azot , Fosfor, Potasiu. Eu l-am luat cu 140 RON sacul, azotatul e mai iefitin cca. 60 RON sacul !
Le-am mai dat o stropire cu cupru ( vezi ca sunt discutii cateva pagini mai inainte ) dupa care e bine sa le mai dai un oleo !

#63
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
se gasesc ingrasamintele complexe cu raport diferit al componentelor (15-15-15 sau 20-10-10 sau...) in principiu e bine sa stii pentru ce le pui. e bine sa stii si compozitia solului, pentru ca planta nu absoarbe complet chimicalele din sol, si dupa citiva ani de tratamente poti avea un procent mare de azot remanent - sau de fosfor. de regula in terenurile agricole exista oarece dopaj cu azot. exista de asemena ingrasaminte cu eliberare lenta, care se descompiun treptat in 2-4 luni.
Din ce stiu eu, acum nu stiu daca e chiar momentul sa pui ingrasaminte. ele se vor dizolva in sol si o parte vor fi spalate si poate duse in apa freatica, pentru ca plantele sint in repaos acum, nu consuma prea mult. merge sa pui gunoi de grajd, pentru ca ii trebuie ceva mai mult timp sa se descompuna si intra mai bine in sol pe parcursul iernii. sa mranita. dupa ce trece iarna tragi o sapa iute si asa se amesteca f bine insol.
tratamentele gen oleocarbtox se fac in jur de februarie, inainte de deschiderea mugurilor - nu atit temperatura, cit starea de vegetatie e importanta. Se foloseste OLEOCARBETOX 100 ml / 10 l apa. Tramentele se aplica cu o emulsie de imbaiere, cand temperatura este intre 5si 12C. dar inainte de inmugurire. mai sint si altele. tratamentul se face pe vreme uscata, cu trunchiul pomului uscat, si se stropeste in intregime (se "imbaiaza").
inainte de asta cu o saptamina se da cu PIATRA VANATA 200 gr in 10 l de apa dupa aceeasi tehnica. exista si fungicide moderne care inlocuiesc piatra vinata
la scara mica, adica daca nu va framinat productia si alte alea, tratamentele sint valabile si pentru trandafiri si tufe gen agris zmeur.

Edited by gomez99, 08 December 2009 - 18:42.


#64
dalibori

dalibori

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.08.2009
buna seara,

am inteles unele chesti de la voi si va multumesc. o sa astept primavara sa arunc 15-15-15 daca pot sa prind si ultima zapada ar fi cel mai ok. de piatra vanata am primit un sfat ca e bine imbaierea atunci cand pomi sunt curatati. din pacate persoana care trebuia sa vina sa le curete nu a venit. am inteles ca e bine acuma pe timpul asta cat sunt pomi in repaus, daca ii las asa...............nu e bine. o sa vad sa gasesc pe cineva sau sa reiau legatura dinou si sa vad cand are timp sa vina.  gunoiul de grajd nu pot sa pun ca nu am posibilitatea. deci ramane ingrasamantul chimic. mai revin cu discuti si astept si pe voi la alte pareri. multumesc

#65
nedelea91

nedelea91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 24.06.2008

View Postdalibori, on 2nd December 2009, 17:58, said:

buna ziua,
revin cu ce am scris mai sus si va rog daca se poate ceva informati utile, chiar un mic calendar cu luniile anului si ce lucrari se fac.
eu akuma astept pe cineva (ca eu nu ma pricep) sa curete pomii si dupa aia sa vad sa le stropesc. am citit si pe forum aici dar si pe alte site-uri dar ar fi interesant sa am ceva de la un cunoscator si sa stiu in fiecare luna si saptamana ce ar trebui sa fac.  Uni spun ca iarna in februarie sa dau cu oliocarbetox, alti cu....uni spun la 10 grade, altii la maxim 8 grade ziua
Unii spun ca dupa caderea florilor saptamanal insecticid+fungicit, poate e bine poate nu. Multi spun ca in fodbal,agricultura si politica toti se pricep, de aceea cer sfatul unor oameni care se pricep. Sa nu ma iau dupa vorbe si sa am o gradina ok, fara boli si daunatori.
Akuma iarna daca vine zapada sa arunc npk, azot sau ce? am sapat toata gradina. akuma ca am pomi vreau la primavara sa pun gazon sub pomi sa fie frumos. am inteles ca e cel mai bine primavara.

Va rog sa ma ajutati

Multumesc

Acum am ceva probleme de rezolvat, dar saptamana care vine iti trimet foi scanate, de pe o carte de pomicultura cu perioada tratramentelor pomicole, cat si a substantelor folosite. Cartea este de prin ani 80.

#66
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
As ramane recunoascator daca ai pune aici acele pagini scanate.

#67
nedelea91

nedelea91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 24.06.2008

View PostCristist50, on 7th February 2010, 10:36, said:

As ramane recunoascator daca ai pune aici acele pagini scanate.


 Atentie, :nonobad: unele solutii de stropit, nu sunt compatibile intre ele [image 1]

 Imaginile sunt scanate, din cartea "Pomicultura pe intelesul tuturor", aparuta in anul 1983.

 Sper sa va fie de folos :thumbup: .

Attached Files



#68
antonyakz

antonyakz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.02.2010
se zice ca toata lumea se pricepe la agricultura si la fotbal...uite ca nu-i chiar asa simpla agricultura asta...bat-o vina :)

Stropirea pomilor depinde de specie, de fenofaza, de conditiile climatice, de rezerva de boli si daunatori, de varsta plantatiei, de soi, portaltoi....ei, cel mai usor ar fi daca ai lua un buletin de analiza de la protectia plantelor pt judetul/zona respectiva pe specia dorita.
Nu dati substante dupa ureche, puteti face mai mult rau decat bine.

#69
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Postantonyakz, on 15th February 2010, 00:38, said:

....ei, cel mai usor ar fi daca ai lua un buletin de analiza de la protectia plantelor pt judetul/zona respectiva pe specia dorita.

Ceva mai tintit ... ?
Pe unde trebuie cautata protectia plantelor ?
Pentru Valenii de Munte ?

#70
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Pana la urma plicurile din comert din care se face zeama bordeleza sunt bune?

#71
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 17.03.2008
Daca vreti sa aveti niste recolte bune, trebuie sa mergeti la directiile agricole si sa luati de la ei avertizarile de daunatori!.Eu am 4 ha de meri si sun in fiecare sapt la ei pt avertizari. Sunt f multe de spus. Taierile se pot  face in sezonul rece, dar numai de cunoscatori, altfel....... :nonobad:
    Eu incep stropirile prin martie, dar numai la avertizare. Nu se stropeste cu orice fel de insecticid in floare, face rau albinelor. Eu chiar nu dau insecticid atunci.
Anul trecut am sarit o stropire   cu insecticid  la avertizare si..........20 de tone de mere la industrie. :wacko:( aveau vierme)

Edited by sacos, 15 February 2010 - 22:48.


#72
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Poate ai dreptate, dar eu i-am chemat sa-mi spuna ce boala au pomii, cei drept au venit, n-au stiu ce e, au luat o craca sa o studieze, le-am lasat mailul si telefonul, mi-au promis ca imi comunica ce boala e si ca pe viitor imi dau si mailuri pt. atentionari de stropiri si de atunci au trecut 2 ani. Si nimic! Asa ca am luat-o pe cont propriu!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate