Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7062 replies to this topic

#253
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
am o problema cu piersicul. Varfurile crengutelor, unde trebuiau sa fie mugurii de floare sunt uscati. Anul asta desi l-am stropit cu bordeleza, apoi cu ulei horticol, nu a facut nici o floare.

Acuma i-au dat frunzele si unele din ele, nu foarte multe sunt bolnave. Va arat o poza edificatoare. Cu ce e mai bine sa tratez si cum procedez. tai intai crengutele uscate pana la punctul la care sunt verzi, smulg frunzele bolnave si apoi stropesc? repet stropirea la un interval ceva?

Multumesc pentru ajutor anticipat.

Attached Files



#254
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Uscarea ramurilor si a mugurilor de rod e urmarea gerurilor din iarna, toti piersicii sunt afectati. La mine la 30 de piersici am doar 2 flori, m-am uitat la Baneasa la livada lor de piersici, e aceeasi situatie... asta e, ghinion, an prost, mancam piersici de la greci.
Taie toata uscatura, ca nu mai ai ce face cu ea.

Boala din poza se numeste Taphrina deformans (basicarea). E un thread putin mai jos, in care ai intr-unul din ultimele posturi si schema generala de tratamente.
http://forum.softped...howtopic=633291
Eu iti recomand ruperea frunzelor atacate, cu foarte multa grija sa nu rupi si ramurile, care sunt crude si foarte fragile, apoi stropirea cu Systhane+Bravo, in amestec. Urmatoarea stropire peste doua saptamani, cu dythane, apoi conform schemei.

#255
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Posteureur, on 20th April 2010, 10:58, said:

Uscarea ramurilor si a mugurilor de rod e urmarea gerurilor din iarna, toti piersicii sunt afectati. La mine la 30 de piersici am doar 2 flori, m-am uitat la Baneasa la livada lor de piersici, e aceeasi situatie... asta e, ghinion, an prost, mancam piersici de la greci.
Taie toata uscatura, ca nu mai ai ce face cu ea.

Boala din poza se numeste Taphrina deformans (basicarea). E un thread putin mai jos, in care ai intr-unul din ultimele posturi si schema generala de tratamente.
http://forum.softped...howtopic=633291
Eu iti recomand ruperea frunzelor atacate, cu foarte multa grija sa nu rupi si ramurile, care sunt crude si foarte fragile, apoi stropirea cu Systhane+Bravo, in amestec. Urmatoarea stropire peste doua saptamani, cu dythane, apoi conform schemei.


Multam, hai ca ma uit acolo.

#256
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostMirelaLucia, on 20th April 2010, 11:47, said:

Multam, hai ca ma uit acolo.
Si ce bucuroasa erai ca ai terminat cu stropitul! Ce s-a intamplat? Nu ai stropit cu ce trebuia?

#257
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postdorel232004, on 20th April 2010, 22:59, said:

Si ce bucuroasa erai ca ai terminat cu stropitul! Ce s-a intamplat? Nu ai stropit cu ce trebuia?


pai am stropit cu bordeleza cand inca nu erau frunze muguri plecati.
Apoi am stropit toti pomii cu ulei pentru paduchele de san Jose cu Apladus Super si urma sa apara florile, sa treaca si sa dau iara alta stropire. Piersicul nu a mai facut flori, pentru ca mugurii de floare n-au mai crescut si ramurelele erau mai negre la varf. Au inceput sa iasa frunzele si am bservat saptamana trecuta ca unele se umfla si se rosesc. Asta e. Acuma ii fac tratament lui, sau sa stropesc toti pomii. sau sa stropesc toti pomii care nu au floare?

#258
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 17.03.2008
poti sa stropesti toti pomii daca inca nu au flori. Exista si substante care se pot da in floare. In principiu nu baga insecticid in floare.

#259
florinclaudiu

florinclaudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 12.01.2009
am si  eu o intrebare...am stropit ieri livada mea de pruni(11 hectare) cu ,,bravo"si alta solutie care nu imi vine in minte acu...avea eticheta portocalie...am inceput pe la 2 si am terminat pe la 6 ..azi dimineata pe la 5 a plouat ...are ceva daca a plouat?...si cand sa ii mai stropesc ca pe eticheta scrie pe 7 zile ...un prieten care se pricepe in pomicultura mia zis ca in 21 de zile..

#260
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.11.2006
sacos: ce are insecticidul in floare? Ca sa nu mai faca viermi sau alte ganganii in cirese, mere, prune? Eu am dat cu Grenade Syn (lambda cihalotrin).

MirelaLucia: eureur zice bine, dar eu as zice sa lasi doar 7 zile in loc de 2 saptamani si abia apoi sa incepi schima. Si eu am ceva probleme la piersicul meu cu taphrina, dar stau pe el. Ce am pus eu in plus este un ingrasanant foliar.

florinclaudiu: daca tu ai 11 hectare de pruni, cred ca ai putea macar in vizita sa aduci un inginer agronom sa te sfatuiesti si sa inveti. Daca nu, vezi ca a zis eureur ceva mai sus de pagina cu schema de tratament.

#261
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010

View Postvalyb, on 23rd April 2010, 22:11, said:

sacos: ce are insecticidul in floare? Ca sa nu mai faca viermi sau alte ganganii in cirese, mere, prune? Eu am dat cu Grenade Syn (lambda cihalotrin).
Cred ca are legatura cu polenizarea...chiar azi a sosit o instiintare de la primarie cu recomandarea de a nu stropi livezile cu insecticid in perioada infloritului si doar cu instiintarea in prealabil a asociatiilor de apicultori

#262
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 17.03.2008
Da, are legatura cu polenizarea. Lambda cihalotrin-ul stiu ca este foarte puternic si afecteaza albinele. Calypso stiu ca nu afecteaza albinele, dar la cat costa. mai bine las sa se strice cateva mere si-l folosesc la vierme.

florinclaudiu cu ce utilaje ai stropit 11 ha in 4 ore? Ca deja mi se invart beculetele.

#263
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.11.2006
Mai asta nu e o problema cu polenizarea. Sau macar nu incat sa o iau in considerare. Mor cateva albine si cateva flori, dar nu mai am probleme la cules. E treaba lor ce decizii iau primariile. Eu ma duc direct si ma uit ce au nevoie pomii, nu stau dupa ei cu avertizarile. Fac stropiri in floare de ani de zile si mananc foarte bine din gradina.

#264
XENNA

XENNA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 07.11.2005
Cu piersicii asa e ; gerul da asta iarna i-a cam afectat. Am si eu unul care anul acesta are 2 flori exact ca anul trecut cand avea doar un an de la plantare.
Am si eu o intrebare?
M-am uitat cu atentie la un mar de 2 ani si am vazut putin rumegus prins de tulpina. L-am inlaturat si am vazut o gaura in tulpina cam de 2 mm in diametru care intra adanc in tulpina. L-am stropit imediat cu ce am avut la indemana. Stie cineva ce o fi si cum se eradicheaza?

#265
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.08.2005

View PostXENNA, on 24th April 2010, 13:25, said:

Am si eu o intrebare?
M-am uitat cu atentie la un mar de 2 ani si am vazut putin rumegus prins de tulpina. L-am inlaturat si am vazut o gaura in tulpina cam de 2 mm in diametru care intra adanc in tulpina. L-am stropit imediat cu ce am avut la indemana. Stie cineva ce o fi si cum se eradicheaza?
Vezi si aici cite ceva:
http://egradini.ro/f...3458&highlight=

Se ia o sirmulita subtire si suficient de lunga si se introduce pe canal pina omori "bestia" dupa care pui ceva insecticid in masura in care se poate si astupi orificiul.
Eu am taiat efectiv ramura respectiva cu galerie cu tot. Insa la final au venit niste iepuri amabil si mi-au ros de la baza coaja de pe tulpina marului  :(    Noroc ca marul a lastarit din nou si la anul cred ca voi avea prima recolta  :)

#266
XENNA

XENNA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 07.11.2005
Multumesc Kosstel ! Asta se pare ca este. Am sa incerc faza cu sarmulita si apoi incerc cu insecticid.

#267
bogdan_l

bogdan_l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 23.05.2006
Salut!
Sa va zic, am si eu un piersic care l-am plantat in toamna lui 2008, are cam 1m jumate inaltime, si in primavara asta a inflorit abundent, dupa care au aparut intre 50 si 70 de piersicute mici. In acelasi timp a aparut si basicarea la frunze. E drept, nu l-am stropit niciodata cu nimic. Mai pot face ceva acum? Pot sa-l stropesc cu Captan sau Dithane cum am gasit pe net cu gugalu? Inca ceva, piersicile alea nu-s foarte multe? avand in vedere ca nu l-am tuns niciodata (nu stiam cum sa fac si nici n-am gasit pe nimeni disponibil atunci, asa ca am zis ca aman o vreme ca n-o fi foc...) Mi-i sa nu rupa crengile destul de firave, daca apuc azi ii fac o poza sa vedeti. Si daca trebuie rarite, cum citeam pe undeva cum fac, pur si simplu rup fructele mai mici? Merci anticipat.

#268
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
In principiu, distanta intre doua piersici pe o creanga sa fie de 15-20 cm, daca ai crengute mai mici de 20 cm (firave) lasi o piersica sau maxim doua pe fiecare. Iti alegi si tu piersicile cele mai bine dezvoltate, si celelalte jos, fara mila.

#269
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
ce stropiri se fac acum.

prunii si visinii au fructe mici
merilor le-a trecut floarea

mai am par, gutui, cires, cais piersic care nu au avut flori fiind prea tineri.

#270
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.11.2006

View PostMirelaLucia, on 8th May 2010, 21:30, said:

ce stropiri se fac acum.

prunii si visinii au fructe mici
merilor le-a trecut floarea

mai am par, gutui, cires, cais piersic care nu au avut flori fiind prea tineri.

Acum mai faci stropiri la avertizare.
La piersic te uiti dupa taphrina (basicarea). Daca este stai cu tratamente pe el la 7-10 zile, 2 maxim 3 tratamente cu Bravo 500 (Canyon 500) Score 250 sau Rias 300, Ridomil Gold 68 MZ, etc.
La cires, visin si cais te uiti de monilioza. Daca este sau incepe faci 2 tratamente tot la 7-10 zile cu tebuconazol sau mancozeb sau amandoua (Ridomil Gold 68 MZ, Tebucur, Orius 25 FS, Folicur Solo 250, etc.)
La meri te uiti dupa fainare. Acelasi tratament ca la monilioza cu tebuconazol sau mancozeb.
La  gutui mare atentie la focul bacterian sau arsura bacteriana. Daca e foc bacterian (erwinia amylovora) il scoti si il arzi. Daca e arsura bacteriana (pseudomonas spp.) tratamente pe baza de cupru (Alcupral, Champion 50 WP, etc) 2-3 la 7 zile.
In rest atentie la daunatori. Intri prin gradina si mai te uiti. Succes.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate