Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Se poate infiinta SRL fara salariati ?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
magicfiresnake

magicfiresnake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.03.2006
Ma gandesc sa infiintez un SRL.
Problema este ca volumul incasarilor ar fi (pentru inceput doar, sper eu) la limita subzistentei, in sensul ca nu as avea bani decat sa platesc un contabil.

SRL-ul poate functiona doar cu mine ca unic asociat/administrator fara salariu, in conditiile in care eu am carte de munca si sunt si salariat al unui alt angajator?
Multumesc anticipat.

#2
morris777

morris777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.01.2008

 magicfiresnake, on Jan 28 2008, 19:52, said:

Ma gandesc sa infiintez un SRL.
Problema este ca volumul incasarilor ar fi (pentru inceput doar, sper eu) la limita subzistentei, in sensul ca nu as avea bani decat sa platesc un contabil.

SRL-ul poate functiona doar cu mine ca unic asociat/administrator fara salariu, in conditiile in care eu am carte de munca si sunt si salariat al unui alt angajator?
Multumesc anticipat.


Pentru a infinta o societate cu raspundere limitata nu este neaparat nevoie ca aceasta societate sa aibe si salariati , dar nu inteleg dece vrei sa investesti pentru inceput asa multi bani pentru infintarea unei societati cu raspundere limitate ? Poti mult mai simplu sa mergi la primarie sa te inregistrezi ca si persoana fizica autorizata daca vrei sa desfasori activitati pe langa serviciul tau .

#3
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 09.09.2004
Inca o data spun (dar de data asta in alt topic) nu e chiar asa ....
Raspunsul la intrebarea: "Se poate infiinta SRL si fara salariati" este si DA si NU ...
Si cred ca ar trebui lamurite lucrurile astea sa nu-si faca omu' planuri si apoi sa si le dea peste cap din lipsa de informare.
Asadar... SRL-ul poate fi infiintat si poate avea activitate si FARA a avea salariati cu conditia sa fie platitor de impozit pe profit.
Daca se opteaza pentru infiintarea uni SRL platitor de impozit pe venit / microintreprindere atunci este OBLIGATORIU ca intermen de 60 (daca nu ma insel... si cred ca nu) de zile de la infiintare sa fie facuta o angajare (chiar si cu timp partial 1ora/zi sau mai putin/mult), altfel societatea isi va pierde statutul de micro si va trece automat la impozitarea pe profit, nemaiputand reveni la micro.
Cam asta-i povestea...

#4
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006

 magicfiresnake, on Jan 28 2008, 19:52, said:

Ma gandesc sa infiintez un SRL.
Problema este ca volumul incasarilor ar fi (pentru inceput doar, sper eu) la limita subzistentei, in sensul ca nu as avea bani decat sa platesc un contabil.

SRL-ul poate functiona doar cu mine ca unic asociat/administrator fara salariu, in conditiile in care eu am carte de munca si sunt si salariat al unui alt angajator?
Multumesc anticipat.


Poti sa faci SRL...angajezi o persoana specializata juridic, platesti toate taxele si comisioanele si esti fericitul posesor al unui SRL.
SRL-ul odata creat si inscris pe unde trebuie functioneaza si fara tine chiar daca nu ai activitate si nici macar contabil...de ex. trebuie sa depui lunar o balazta si alte asemenea. Daca nu le depui in termenul legal...primesti amenda...

Chestia cu asociat/administrator unic...poate lua dividente din firma (srl) numai dupa un an fiscal...?

#5
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Nu depui nici o balanta. Nici macar nu esti obligat sa o intocmesti decat la data depunerii situatiilor financiare, ceea ce inseamna  semestrial (la 6 luni si la an).
Trebuie insa sa depui declaratiile trimestriale (in cazul tau, neavand salariati).
Chestia cu dividendele e cu interpretare. Legea spune ca dividendele se pot lua doar din profituri certe, ori profitul cert e la sfarsitul anului, cand se incheie bilantul si se repartizeaza profitul net. Dar poti lua avansuri de trezorerie in timpul anului; acu' depinde de inspectorii fiscali din fiecare judet.  :P Eu de exemplu, le consideram dividende.

#6
magicfiresnake

magicfiresnake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.03.2006

 morris777, on Jan 28 2008, 20:37, said:

Pentru a infinta o societate cu raspundere limitata nu este neaparat nevoie ca aceasta societate sa aibe si salariati , dar nu inteleg dece vrei sa investesti pentru inceput asa multi bani pentru infintarea unei societati cu raspundere limitate ? Poti mult mai simplu sa mergi la primarie sa te inregistrezi ca si persoana fizica autorizata daca vrei sa desfasori activitati pe langa serviciul tau .

Ma gandeam ca sa angajez cu contract de colaborare la proiecte sporadice, deoarece in faza incipienta nu pot sustine salariati, iar din cate stiu eu ca PFA nu pot avea colaboratori in sensul acesta. In plus pe viitor sper o dezvoltare destul de rapida (cam 1 an sa zic) cand voi fi nevoit sa infiintez un SRL, in cele din urma. Si din cate stiu eu nu pot "converti" un PFA in SRL, sau mai exact nu am nici un avantaj de natura baneasca.

#7
magicfiresnake

magicfiresnake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.03.2006

 Bandit, on Jan 28 2008, 20:48, said:

Asadar... SRL-ul poate fi infiintat si poate avea activitate si FARA a avea salariati cu conditia sa fie platitor de impozit pe profit.
Daca se opteaza pentru infiintarea uni SRL platitor de impozit pe venit / microintreprindere atunci este OBLIGATORIU ca intermen de 60 (daca nu ma insel... si cred ca nu) de zile de la infiintare sa fie facuta o angajare

mersi!

Acolo ar putea intra de exemplu un contabil angajat cu 4 ore pe luna ?

Edited by magicfiresnake, 30 January 2008 - 18:22.


#8
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 magicfiresnake, on Jan 30 2008, 19:21, said:

mersi!

Acolo ar putea intra de exemplu un contabil angajat cu 4 ore pe luna ?

Salariat cu minim sfert de norma, adica 2 ore pe zi. Impozitele pe salariu vin cateva sute de mii pe luna.

#9
dj_luchian

dj_luchian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 10.12.2007
din cate imi amintesc eu un srl pt a putea functiona trebuie sa aiba cel putin 5 angajatii(sper sa nu confunc cu SA)

#10
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003

 dj_luchian, on Jan 30 2008, 19:19, said:

din cate imi amintesc eu un srl pt a putea functiona trebuie sa aiba cel putin 5 angajatii(sper sa nu confunc cu SA)

un SRL poate functiona fara nici un angajat.
ideal e sa functioneze, ca sunt o multime care se fac si multe dispar inainte de a face ceva...

tot citesc pe aici tot felul de intrebari stupide prinvind contabilitatea...
oameni buni care incepeti o afacere, primul vostru gand cand va hotarati sa va faceti afacerea e sa angajati o firma de contabilitate care sa se ocupe de hartii. costa intre 100-1000 Euroi/luna, faceti un contract cu ea, si ati facut un prim pas ptr. a fi in ordine. cand veti creste mari iar firma de contabilitate o sa va ceara scoruri mari ca-i dati prea mult de lucru angajati un contabil permanent. atunci trebuie sa va permiteti. nu va jucati cu actele, ptr. ca a face afaceri e un joc serios, ptr. oameni mari, iar daca gresiti, pe langa amenzile uriase mai puteti avea belele si mai mari!  :o

#11
magicfiresnake

magicfiresnake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.03.2006
@ radumiki
Da e adevarat, asa e. Si eu sunt constient ca e ideal sa nu ai probleme cu actele, iar asta costa. Daca nu am de ales, macar incerc sa o fac sa coste cat mai putin asa ca pana atunci am apelat la bunavointa unor oameni ca dvs. Va multumesc pentru contributie!

Oricum am intalnire pe luni la o firma de contabilitate, iar multiumita voua ma duc cu un bagaj de termeni cat-de-cat la subiect. Oricum nu ma apucam de afaceri (ce pompos suna!) numai in baza unor discutii pe forum.

Am intalnit o lista de intrebari pe care poate o voi posta pe forum sa fie de folos si altora, dupa ce ma lamuresc eu.
Inca odata multumiri.

#12
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 09.09.2004
Nuuuuuuuuuuu.... nu te duce la o "firma de contabilitate"
E adevarat ca nu sunt toate asa... prietenii stiu de ce.
Succes!

#13
firmasrl

firmasrl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.02.2008
Daca intereseaza pe cineva:

Cedez firma SRL din 2004, din Bucuresti, cu titlu gratuit. Nu are datorii, nu are salariati, platitoare pe impozit pe profit, nu functioneaza din 2005, este neplatitoare de TVA, are depuse la zi: Decl. 100 si Bilanturile contabile anuale (la finante si la Registrul Comertului) si cele semestriale. Daca o doreste cineva sa ma contacteze la [email protected]

#14
dreamtime

dreamtime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 03.01.2005
as vrea sa infiintez un SRL fara niciun angajat. Intrebarea e:
1. daca pot fi administratorul propriei firme fara a avea carte de munca.
2. daca pe contabil trebuie neaparat sa-l angajez. Sa presupunem ca un prieten care e contabil si care ma ajuta...pe o bere.

#15
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 dreamtime, on 23rd August 2010, 01:44, said:

as vrea sa infiintez un SRL fara niciun angajat. Intrebarea e:
1. daca pot fi administratorul propriei firme fara a avea carte de munca.
2. daca pe contabil trebuie neaparat sa-l angajez. Sa presupunem ca un prieten care e contabil si care ma ajuta...pe o bere.

1. Da.
2. Nu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate