Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Universuri paralele

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Va fi confiramta teoria universurilor paralele? Nu vreau link-uri, ci parerile voastre personale.

#2
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Daca sunt paralele, inseamna ca nu exista nici o legatura intre ele. Daca nu exista nici o legatura, teoria nu se poate confirma practic. Oricum n-are nici o importanta ca exista alte universuri daca noi nu putem interactiona nicicum cu ele.

#3
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007
Eu cred ca exista universuri paralele!  Teoretic ele exista. Practic cred  ca multi au luat contact cu astfel de entitati din planuri paralele!

#4
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postprometeu30, on Jan 27 2008, 17:15, said:

Eu cred ca exista universuri paralele!  Teoretic ele exista. Practic cred  ca multi au luat contact cu astfel de entitati din planuri paralele!
La ce fel de entitati te referi?

#5
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Ar exista la nivel cuantic în teoria corzilor.
Spațiu-timpul cu mai multe universe (paralele) se numește multivers. Eu sunt de părere că nu există deoarece nu există nici un argument pentru așa ceva.

#6
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007
Cred ca esti prea mic sau sunteti prea mici ca sa intlegeti asa ceva! Giditiva ca sunt oameni de stiinta care sut toba de carte si cred.....!

Edited by Bean, 27 January 2008 - 22:49.
incearca sa te exprimi romaneste


#7
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postprometeu30, on Jan 27 2008, 17:15, said:

Eu cred ca exista universuri paralele!  Teoretic ele exista. Practic cred  ca multi au luat contact cu astfel de entitati din planuri paralele!
Daca ar fi asa cum zici tu, n-ar mai fi paralele.

#8
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postprometeu30, on Jan 27 2008, 22:26, said:

Cred ca esti prea mic sau sunteti prea mici ca sa intlegeti asa ceva! Giditiva ca sunt oameni de stiinta care sut toba de carte si cred.....!
Dă-mi tu un argument științific, nu filosofic, despre existența universurilor paralele.
Nu văd ce aș putea înțelege aici, că tu postulezi existența lor :huh: ?
Zi-mi și mie 3 cercetatori care susțin așa ceva, și zi-mi ce descoperiri au făcut la viața lor.
Oricum la ce exprimare ai, cred că înțeleg mai multe ca și tine.

Edited by m3th0dman, 27 January 2008 - 23:21.


#9
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002

View Postm3th0dman, on Jan 27 2008, 23:18, said:

Dă-mi tu un argument științific, nu filosofic, despre existența universurilor paralele.
Nu văd ce aș putea înțelege aici, că tu postulezi existența lor :huh: ?
Zi-mi și mie 3 cercetatori care susțin așa ceva, și zi-mi ce descoperiri au făcut la viața lor.
Oricum la ce exprimare ai, cred că înțeleg mai multe ca și tine.
hai că-ți dau io:

În 1995 fizicianul Hugh Everett a avansat fabuloasa explicație a lumii cuantice care a stat ulterior la baza best-seller-ului ,,Timeline” a lui Michael Crichton ,,Ipoteza universurilor paralele” a lui Everett se referă la o descoperire de tip puzzle din fizica cuantică: atâta timp cât o particulă nu este observată, măsurată, sau nu interacționează nici într-un mod, se găsește într-o stare curioasă care este o superpoziție a tuturor stărilor posibile pe care le poate lua cuanta. Atunci când particula este observată, măsurată sau implicată într-o interacțiune, această stare de superpoziție devine rezolvată: particula este atunci într-o singură stare, asemeni unui obiect ,,obișnuit”. Deoarece această stare de superpoziție este descrisă de o funcție de undă complexă, numită după numele lui Schrodinger, atunci când starea de superpoziție este rezolvată se spune că funcția de undă Schrodinger ,,colapsează”.
Problema aici este faptul că nu se poate spune care dintre posibilele stări va fi cea pe care o va lua particula. Alegerea particulei pare să fie indeterminată – complet independentă de condițiile care au declanșat colapsarea funcției de undă. Ipoteza lui Everett afirmă că inderminația colapsării funcției de undă nu reflectă condițiile reale din lume. Nu există nici o indeterminație implicată aici: fiecare stare ocupată de către particulă este deterministă în ea însăși – pur și simplu are loc în într-o lume de capul ei, propria sa lume!
Iată cum s-ar întâmpla colapsarea funcției de undă: atunci când cuanta este măsurată, există un număr de posibilități, fiecare dintre acestea este asociată cu un observator sau cu un dispozitiv de măsurare. Noi percepem doar una dintre aceste posibilități într-un proces de selecție ce pare aleator. Dar, conform lui Everett, selecția nu este la întâmplare, ea nu are loc prima dată: toate stările posibile ale cuantei sunt realizate de fiecare dată când aceasta este măsurată sau observată, doar că ele nu sunt realizate în aceeași lume. Multele stări posibile ale cuantei sunt realizate în tot atâtea universuri.
Să presupunem că atunci când este măsurată, o cuantă precum electronul are 50% probabilitate să o ia în sus și 50% probabilitate să o ia în jos. Atunci nu avem doar un univers în care cuanta are o probabilitate 50/50 de a coborî sau urca ci 2 universuri paralele. Într-unul dintre acestea electronul o ia în sus și în celălalt în jos. Avem de asemenea un observator sau un instrument de măsurare în fiecare dintre aceste universuri. Cele 2 rezultate există simultan în 2 universuri și la fel și observatorii sau instrumentele de măsură.
Desigur, că nu sunt doar 2 ci un mare număr de stări posibile pe care o particulă le poate ocupa atunci când stările de superpoziție multiple se rezolvă într-o singură stare. În consecință, un mare număr de universuri trebuie să existe – posibil de ordinul a 10 la puterea a 100 – complete, cu observatori și instrumente de măsurare. Deoarece nu suntem conștienți de alte universuri decât de cel pe care-l observăm, aceste universuri trebuie să fie separate, izolate unul de altul.

#10
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007

View Postm3th0dman, on Jan 27 2008, 23:18, said:

Dă-mi tu un argument științific, nu filosofic, despre existența universurilor paralele.
Nu văd ce aș putea înțelege aici, că tu postulezi existența lor :huh: ?
Zi-mi și mie 3 cercetatori care susțin așa ceva, și zi-mi ce descoperiri au făcut la viața lor.
Oricum la ce exprimare ai, cred că înțeleg mai multe ca și tine.
  Intradevar cred am amestecat planurile paralele cu planurile de pe diferite frecvente de vibratie!
Pentru a intelege ce zice baiatul mai sus te rog sa te uiti la filmul ''What the #$*! Do We (K)now!?''
Vad ca esti un baiat cu carte dupa felul cum ai dat raspunsul de la ''mare inventator''!
Intleg ca nivelul meu de exprimare este mai mic decit nivelul tau de intelegere! Dar gindestete ca nivelul tau de intelegere este mai mic decit nivelul tau de cunoastere!

Edited by Bean, 28 January 2008 - 11:46.
intr-adevar, nivelul tau de exprimare (in scris) prezinta mari probleme. te rog, fa un efort si scrie corect.


#11
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Prometeu30, daca prin "universuri paralele" intelegi niste universuri metafizice, lumi supranaturale, entitati spirituale etc, iti recomand aria "Religie si spiritualitate".
Caci la un moment dat te intrebasem mai sus la ce entitati te referi. Si inclinam sa cred ca ai in minte niste entitati...spirituale sau ceva de genul.
Daca e asa, din pacate n-ai inteles teoria universurilor paralele. Acele universuri n-ar fi bizare ci ar fi variante ale universului nostru, cu "entitati" ca noi, nimic supranatural acolo.
Eventual poti merge pe aria respectiva si sa formulezi intrebarea: "daca universurile paralele exista, atunci ar rezulta ca exista x variante ale mele, x constiinte separate si fiecare isi vede de treaba ei, actionand in paralel. oare, in acest caz, mai este constiinta unica? sau este produsul unei aranjari si interactionari a materiei cu ea insasi?". Eventual mai poti intreba: "daca o varianta de-a mea moare intr-un univers, ce se intampla cu spiritul asociat ei, care in fond ar trebui sa fie al meu? sau exista cate un Rai/Iad/karma asociate fiecarui univers d-asta?" :D.
Oricum presupunerile/speculatiile de acest gen nu se discuta pe aceasta arie.

#12
prometeu30

prometeu30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 25.10.2007
Bean te rog sa recitesti postul meu anterior!Acolo am explicat faptul am amestecat planurile paralele cu planurile de pe diferite frecvente de vibratie! Apoi am zis ceva de un film pe care cred ca ar trebui sa-l vedeti si sa intelegeti ce a vrut sa zica shapeshifter !

Edited by prometeu30, 28 January 2008 - 14:27.


#13
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postprometeu30, on Jan 28 2008, 14:24, said:

Bean te rog sa recitesti postul meu anterior!Acolo am explicat faptul am amestecat planurile paralele cu planurile de pe diferite frecvente de vibratie! Apoi am zis ceva de un film pe care cred ca ar trebui sa-l vedeti si sa intelegeti ce a vrut sa zica shapeshifter !
:)
Noi cred ca am inteles ce spune shapeshifter. Pentru unii chiar nu e o noutate. Si documentarul l-am vazut.
Ce inseamna plan [de pe o]/[cu o] frecventa de vibratie? ;)

#14
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postshapeshifter, on Jan 28 2008, 00:23, said:

În 1995 fizicianul Hugh Everett ...
Hugh Everett a murit în 1982.
Din ce am înțeles eu, teoria asta susține că nu există o chestie care să nu se întâmple. Dacă nu se întâmplă în acest univers, se întâmplă în altul. Dar de la faptul că

View Postshapeshifter, on Jan 28 2008, 00:23, said:

o cuantă precum electronul are 50% probabilitate să o ia în sus și 50% probabilitate să o ia în jos
și până a spune că există încă un Univers pentru fiecare parte în care o ia fiecare particulă, mai este o cale lungă. Poate se va descoperi vreo ecuație, de care să depindă partea în care o ia electronul.
Poate se confirmă teoria corzilor, și pentru electronul care merge în sus, corzile sunt într-un fel și pentru celălat sunt în alt fel.

View Postprometeu30, on Jan 28 2008, 10:37, said:

Intleg ca nivelul meu de exprimare este mai mic decit nivelul tau de intelegere! Dar gindestete ca nivelul tau de intelegere este mai mic decit nivelul tau de cunoastere!
Atât timp cât primul nivel este pozitiv, există progres.

Edited by m3th0dman, 28 January 2008 - 15:11.


#15
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postm3th0dman, on Jan 28 2008, 15:11, said:

Poate se va descoperi vreo ecuație, de care să depindă partea în care o ia electronul.

Heisenberg a zis ca n-ar exista asa ceva. Adica poti afla directia in care o ia electronul, dar nu stii unde e acel electron. Einstein a cautat ceva de genul asta, dar n-a gasit-o. Dar nu te impiedica nimeni sa speri ca se va gasi, unii spera sa realizeze un perpetuum mobile intr-o zi, altii sa castige la loto.

#16
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postandrei_0, on Jan 28 2008, 15:30, said:

Heisenberg a zis ca n-ar exista asa ceva. Adica poti afla directia in care o ia electronul, dar nu stii unde e acel electron. Einstein a cautat ceva de genul asta, dar n-a gasit-o. Dar nu te impiedica nimeni sa speri ca se va gasi, unii spera sa realizeze un perpetuum mobile intr-o zi, altii sa castige la loto.
Aici i s-a părut suspicioasă treaba lui Einstein, de a zis că “Dumnezeu nu joacă zaruri” ?

#17
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postm3th0dman, on Jan 28 2008, 15:11, said:

Din ce am înțeles eu, teoria asta susține că nu există o chestie care să nu se întâmple. Dacă nu se întâmplă în acest univers, se întâmplă în altul. Dar de la faptul că  și până a spune că există încă un Univers pentru fiecare parte în care o ia fiecare particulă, mai este o cale lungă.
Nu chiar atat de lunga pe cat ai crede. :D

Quote

Poate se va descoperi vreo ecuație, de care să depindă partea în care o ia electronul.
Greu de crezut. Electronul o ia prin toate partile posibile, simultan.

#18
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postandrei_0, on Jan 28 2008, 15:30, said:

Heisenberg a zis ca n-ar exista asa ceva. Adica poti afla directia in care o ia electronul, dar nu stii unde e acel electron. Einstein a cautat ceva de genul asta, dar n-a gasit-o.

View Postbonobo, on Jan 28 2008, 16:27, said:

Greu de crezut. Electronul o ia prin toate partile posibile, simultan.

View Postm3th0dman, on Jan 28 2008, 15:11, said:

Poate se confirmă teoria corzilor, și pentru electronul care merge în sus, corzile sunt într-un fel și pentru celălat sunt în alt fel.
Nu știu de ce, dar nu îmi place ideea cu universurile paralele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate