Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

De unde se poate cumpara aur in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#19
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
stiu ca unii cereau un nou topic despre aur...va rog sa postati aici.

pt moderatori:

daca se poate copy / paste sau muta ultimele posturi din ultimele 2-3-4 pagini de la piata valutara (parca acolo se posta despre aur...) ar fi excelent.

repet postul meu de acu 2-3 zile:

un coleg are de vanzare un lant de 18K, 100gr. cere 7000ron asta inseamna echivalent (regula de 3 simpla, 24/18x70 =) 93 ron/gr de 24k. cam atat are BNRul.

mi s-a spus pe forum ca aurul ala nu e recunoscut ca investitie.

adica? nu e recunoscut de institutiile statului? asta inseamna? tot aur este. tot bani iau pe el la consignatie sau la bijutier.

daca dau pe el 70ron/gr, la consignatie aia au pret 61-65ron/gr (functie de model). daca imi trebuie cat sa cumpar mancare pe-o saptamana, vand o singura za...

corectati-ma daca gresesc pls

#20
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
aurul este destul de greu de vandut. singura varianta rapida ar fi amanetarea, dar pretul obtinut acolo e foarte mic.

#21
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Ok, deci toata discutia incepuse aici:

http://forum.softped...t...t&p=5867710

Rog si eu moderatorii daca pot muta sau copia discutia respectiva pe acest topic, ca sa nu mai postam o data ce s-a discutat deja.

Ultimele detalii se dadeau despre linkul de mai jos ca sursa ok cu pret bun pentru achizitie:

http://www.coininves...?country_id=175

Fiti siguri inainte de a comanda ca marfa exista in stoc si se poate livra in maxim 1-2 saptamani, ca sa nu aveti surprize ulterior. Cererea de coins sau bullions a inceput sa creasca de prin toamna trecuta, iar in curand s-ar putea sa asistam la lipse de stocuri.

Celor care mai viseaza aurul la 700USD le uram in continuare... vise placute ;)

#22
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

View Postflaviand, on Jan 26 2009, 13:12, said:

Ok, deci toata discutia incepuse aici:

http://forum.softped...t...t&p=5867710

Rog si eu moderatorii daca pot muta sau copia discutia respectiva pe acest topic, ca sa nu mai postam o data ce s-a discutat deja.

Ultimele detalii se dadeau despre linkul de mai jos ca sursa ok cu pret bun pentru achizitie:

http://www.coininves...?country_id=175

Fiti siguri inainte de a comanda ca marfa exista in stoc si se poate livra in maxim 1-2 saptamani, ca sa nu aveti surprize ulterior. Cererea de coins sau bullions a inceput sa creasca de prin toamna trecuta, iar in curand s-ar putea sa asistam la lipse de stocuri.

Celor care mai viseaza aurul la 700USD le uram in continuare... vise placute ;)

Chiar daca nu-i pe stoc moneda cred ca pretul ramane fixat la cel din momentul comenzii.

#23
ansdana

ansdana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.11.2008
enemy2day, stiu eu pe cineva care vrea sa vanda niste bijuterii din aur. Cateva zeci de grame, cum zici tu.. si sunt sigura ca o sa va intelegeti la pret. Fa o oferta si eu o transmit imediat. Poti sa imi trimiti un mail la [email protected]
Merci

#24
gatan1249

gatan1249

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.10.2008

View Postgatan1249, on Oct 29 2008, 14:30, said:

Mai este valabila oferta din mesajul din 25 iulie, privind cumpararea de aur la un "spread" de 0.5% ...? M-ar interesa  aceasta posibilitate. Cum putem lua legatura (mail, telefon)?
Adresa mea de email este [email protected], unde imi puteti trimite eventual un numar de telefon la care sa va contactez.

Numai bine,
George Atanasiu


@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Pentru toti cei care m-au intrebat daca am primit vreo informatie privind oferta "de aur" (imi cer scuze ca nu am putut sa va raspund la emailuri) dar si pentru cei care vor mai gasi mesajul meu din octombrie:
nici pana in prezent, ianuarie 2009, nu am primit raspuns, deci nici eu nu stiu de unde se poate cumpara aur, convenabil (nu bijuterii!).
Succes in cautari!  :thumbup:

#25
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Urca cursul: gramul de aur este cotat acum la 100RON sau 23EUR sau 30USD.

In cazul asta cum vi se pare aurul de 14k la 50RON ? :)

Sau cel de 18k la 70RON ?

Facem un calcul simplu: 14/24 = 58RON  sau 18/24=75RON

Asta pentru cei care nu vor sau nu au bani suficienti sa se incurce cu comenzi pentru coins/bullions ?

Sau nu au chef sa astepte o livrare incerta din afara tarii...

#26
mdc

mdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 05.08.2005
Cumperi aurul, dar apoi unde-l mai vinzi? Cat iti mai dau pe el?

Sa presupunem ca vrei sa vinzi aur de 24k, unde o poti face si cat iti dau pe el?

#27
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008
il vinzi ori la consignatie, bijutier, ori poate la bnr? bnr-ul iti cumpara aur?

la consign, daca vrei sa le vinzi aur de 18k, acu 2 sapt aveau pretul 61-65 , in fct de manopera.

poate (sigur) ar trebui s creasca si ei pretul, in paralel cu bnr

#28
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Daca vreti sa cumparati aur, va pot ajuta. E din interiorul tarii, si e la cursul BNR. :)

#29
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008

View PostAlexIP, on Jan 31 2009, 20:53, said:

Daca vreti sa cumparati aur, va pot ajuta. E din interiorul tarii, si e la cursul BNR. :)


nu stiu altii cum sunt (vorba lu creanga) da io VREAU...

ia , zi tot ce stii...de unde , cum, etc

#30
ciprianandrei

ciprianandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.03.2004

View PostAlexIP, on Jan 31 2009, 20:53, said:

Daca vreti sa cumparati aur, va pot ajuta. E din interiorul tarii, si e la cursul BNR. :)

PM si la mine cu info. Merci!

#31
ciprianandrei

ciprianandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.03.2004
Ok, cumparam aur ca sa ne protejam valoarea banilor.
Intrebarea mea este: Ulterior, cand vrem sa rascumparam valoarea aurului, cui vindem aurul? Cine cumpara aur in RO? Gen la ghiseu ca daca iti pui speranta in anunturi, banuiesc ca nu e tocmai ok...
Deci, cui vindem ulterior aurul?

Numai bine.

#32
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
Monedele si lingourile recunoscute international pot fii valorificate la dealerii de aur din europa costurile fiind doar cele de transport.

Sunt curios totusi de ce fel de aur poate sa faca rost AlexIp?

#33
andreipaul82

andreipaul82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.03.2007

View PostAlexIP, on Jan 31 2009, 20:53, said:

Daca vreti sa cumparati aur, va pot ajuta. E din interiorul tarii, si e la cursul BNR. :)


PM si mie ... daca e vorba de coins de 24k.

A incercat cineva sa cumpere de pe numeroasele site-uri din afara? stie cineva daca se pot livra ( nu de alta dar as prefera sa le tin aici in banca ).

#34
Sorinakis

Sorinakis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.02.2006
PM si la mine cu info. Merci! Deci vreau si eu mai multe informatii.

#35
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Nu era vorba de monezi ci de lingouri. E o firma care se ocupa cu prelucrarea de metale pretioase si are si dinastea, cu certificat de calitate.

#36
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Dacă se mai pășunează aiurea pe aici, oi, vaci sau capre, garantez că în scurt timp pe aici vor mișuna unii de pe la Crimă Organizată!!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate