Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Radiatoare/Calorifere Aluminiu, oţel, fontă, electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3984 replies to this topic

#163
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

 scheleton, on Aug 17 2008, 21:43, said:

Nu va mai certati: amandoi aveti dreptate! Unul indeamna la studiul teoretic, altul e mai pragmatic si vrea sa rezolve problema clientului cu cei zero lei pusi la dispozitie de acesta..

Sigur ca e mai bine sa faci un proiect de instalatii, dar nimeni nu-l face pe gratis, nu? Si din pacate sunt din ce in ce mai putini care sunt dispusi sa plateasca. Asa ca vor primi un calcul aproximativ.

Nu ma cert schele ci doar ii spun omului ca am intilnit (chiar proful de instalatii de la facultatea de instalatii) oameni care fac de exemplu calculul debitului si al vitezei fluidului ptr pex cu ajutorul stas-ului ptr fier si care a dat scris ca nu va functiona o anumita instalatie-care functioneaza f bine si azi duapa 4 ani!!!

#164
ingridel75

ingridel75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.06.2008
Seara buna,

Si eu sunt debusolata total. Am facut instalatia pe pexal izolat. Ca e bun ca nu e bun, nu mai conteaza! Parerile oricum sunt si vor fi impartite. Problema este ca am ajuns la radiatoare. Am fost la cei de la Romstal si mi-au facut o oferta de radiatoare HM, nemtesti. Stie cineva ceva despre ele? Am si de la Radson si intr-adevar sunt mai scumpe per total cu 1500 euro, la ce am eu. Sa incerc si la DElonghi?

Multam frumos.

PS. SAU KORADO?

Edited by ingridel75, 21 August 2008 - 21:18.


#165
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 ingridel75, on Aug 21 2008, 19:07, said:

Seara buna,

Si eu sunt debusolata total. Am facut instalatia pe pexal izolat. Ca e bun ca nu e bun, nu mai conteaza! Parerile oricum sunt si vor fi impartite. Problema este ca am ajuns la radiatoare. Am fost la cei de la Romstal si mi-au facut o oferta de radiatoare HM, nemtesti. Stie cineva ceva despre ele? Am si de la Radson si intr-adevar sunt mai scumpe per total cu 1500 euro, la ce am eu. Sa incerc si la DElonghi?

Multam frumos.

PS. SAU KORADO?

Radson sint scumpe,dar si cotate ca fiind printre cele mai bune.despre DeLonghi pot spune doar ca le-am vazut,dar nu instalate....o impresie superficiala,foarte ingrijit lucrate si finisate frumos....si Vogel&Noot zic eu ca ar merita,au un raport pret/calitate f. bun.

#166
ingridel75

ingridel75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.06.2008
Multumesc. Sa inteleg Caldut, ca de Korado sa nu ma ating, sau HM, cele de la Romstal. Nu stiu cine le aduce in Rom. pe cele austriece de la Vogel, sa pot vb si cu ei.

Ti-as multumi daca ma ajuti si cu asta.

#167
neotreo2

neotreo2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.05.2006

 ingridel75, on Aug 21 2008, 23:00, said:

Multumesc. Sa inteleg Caldut, ca de Korado sa nu ma ating, sau HM, cele de la Romstal. Nu stiu cine le aduce in Rom. pe cele austriece de la Vogel.
HM sunt f. bune, dar si f. scumpe -cam ca Radson. Si eu zic ca ar fi o solutie mai avantajoasa Vogel&Noot, Purmo, De Longhi, chiar si Korado. V&N sunt facute cu tabla de la ..Dunaferr, asa ca poti lua in considerare si Dunaferr, nu?

Edited by neotreo2, 21 August 2008 - 22:58.


#168
ingridel75

ingridel75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.06.2008
Multumesc neotreo 2. Asa este. Dar am facut o socoteala si pe o camera care are 6 radiatoare, Radson e mai sus la pret  cu vreo 9 mil fata de HM de la Romstal. Unde gasesc o firma distribuitoare de Vogel?

#169
neotreo2

neotreo2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.05.2006

 ingridel75, on Aug 22 2008, 08:06, said:

..pe o camera care are 6 radiatoare..
Acea camera pare a fi un salon de bal.
V&N gasesti in reteaua black sea si la dealeri termomax -nu stiu din ce oras esti...

#170
ingridel75

ingridel75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.06.2008
:lol:  Din Buc. Este bucata de casa a parintilor. :)

#171
octavr

octavr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.02.2007
Salutare. Cu ceva timp in urma mi-am aruncat caloriferele vechi de fonta care erau f urate si greoaie cu gandul sa-mi pun altele. Desteptul de instalator nu mi-a spus ca daca-mi voi lua calorifere nu se vor potrivi la tevile vechile (adica distanta dintre axele noului calorifer este posibila sa fie diferita de distanta dintre tevi si de asemenea distanta de la perete la noul calorifer nu o sa fie aceeasi cu distanta veche). Astfel ca m-am vazut in ipostaza ca dupa ce am terminat de zugravit ap. sa-mi fac modificari la tevile de la caldura sa se potriveasca la noile calorifere. Eu sunt conectat la RADET.

Poate cineva sa-mi recomande un instalator bun care sa-mi monteze calorifere fara sa taie tevile ci sa lucreze pe cuplu (mi-a spus un instalator cum se poate face dar el ia cam mult pe montaj).
Ce calorifere ar fi mai bine sa-mi iau? De aluminiu sau de otel? Aluminiu mi se pare mai rezistent si mai estetic. (am gasit de aluminiu marca ferolli undeva la V. Cascadelor)

Va multumesc.

#172
cip85

cip85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 17.08.2006
Stie careva pe unde gasesc calorifer DeLonghi in Timisoara ? Multumesc anticipat!

#173
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 neotreo2, on Aug 22 2008, 08:39, said:

V&N gasesti in reteaua black sea si la dealeri termomax -nu stiu din ce oras esti...

In Bucuresti pe unde ar veni astea ?

Merci.



Am vazut ieri la Brico calorifere PURMO. Stie cineva ceva de ele ?  Sunt cu vreo 25% mai scumpe ca DUNEFERR si de asta mi-au atras atentia.  S-ar merita o asa diferenta in plus ?

Edited by DDuras, 02 September 2008 - 16:35.


#174
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 DDuras, on Sep 2 2008, 17:35, said:

In Bucuresti pe unde ar veni ...calorifere PURMO. Stie cineva ceva de ele ?  Sunt cu vreo 25% mai scumpe ca DUNEFERR
Purmo e o marca cunoscuta, e la nivelul V&N. Nu stiu daca merita diferenta de 25% fata de Dunaferr: ba parca astea unguresti sunt mai ..grele.

Nu mai dau tel. sau link-uri, ca iar se trezeste din somn vreun admin d-asta si cenzureaza, etc. Mai bine sa-ti dea astia detalii, ca sunt super-profesionisti, nu?
Odata am dat un citat de pe un forum de limba engleza din Australia si a sarit unul ca ars ca fac reclama la ..alt forum !!

#175
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 DDuras, on Sep 2 2008, 15:35, said:

In Bucuresti pe unde ar veni astea ?

Merci.



Am vazut ieri la Brico calorifere PURMO. Stie cineva ceva de ele ?  Sunt cu vreo 25% mai scumpe ca DUNEFERR si de asta mi-au atras atentia.  S-ar merita o asa diferenta in plus ?

pentru Dunaferr,tre sa le iei cu vreo 20 cm mai mari decit ceea ce-ti iese din calcul,pentru ca grosimea sau,ma rog, adincimea este ceva ma mica.
altcumva sint f. bune,tabla groasa,nu ruginesc,merita.caloriferele .....se ciocanesc cu degetul,dai o sfirla si se aude un zgomot infundat....tabla e groasa,e ok....daca tiuie atunci tabla e cam subtirica,e naspa.totusi V&N mie imi plac mai mult,aripioarele sint ceva mai groase.

#176
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Merci de informatii.

Totusi prin Bucuresti, pe unde se gasesc V&N ? Dati un PM daca va e frica de warn-uri. (eu sunt tabacit, dupa cum se vede  ;)  )

Edited by DDuras, 03 September 2008 - 16:52.


#177
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 DDuras, on Sep 3 2008, 17:51, said:

Totusi prin Bucuresti, pe unde se gasesc V&N ?..
De ex. in Valea Cascadelor

#178
vsorinel

vsorinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.12.2006
Salut,

am si eu ceva probleme in alegerea unui calorifer. Optiunile mele ar fi:
1. Purmo, otel, 2 panouri, 2 convectoare, 600/1200 (H/L) ~ 350 RON + instalator ~ 420 RON;
2. Ferroli, seria CLAN (orizontal), aluminiu, 1 element = 600/80 (H/L) = 36 RON => 10 elementi = 360 RON + accesorii + instalator ~ 450 RON (dealerii respectivi zic ca sunt facuti prin turnare, nu prin presare, dar mie mi se par prea ieftini);
3. Ferroli, seria TAL (vertical), aluminiu, 3 elementi = 2000/250 (H/L) = 420 RON  + accesorii + instalator ~ 500 RON (dealerii respectivi zic ca sunt facuti prin turnare, nu prin presare, dar mie mi se par prea ieftini);
4. <noname, probabil turcisme>, fonta, 1 element de 600 (H) = 48 RON => 10 elementi ~ 480 RON + accesorii + instalator ~ 550 RON;
5. ar mai fi fost si fonta de la Nova Florida prin Romstal, da' Romstal sunt nebuni de legat, cer 108 RON pe element !!!

Daca puteti sa ma ajutati in legatura cu urmatoarele probleme ?
1. Ce sa aleg dintre cele de mai sus tinand cont ca sint legat la termoficare (saruri gramada, namol, vara nu e apa pe instalatie, etc) ? La mine in oras nu am acces la alte firme gen Vogel & Noot, Dunaferr, Buderus, Radson, etc, decat la cele de mai sus; daca are rost sa ma avant la cele de fonta, tinand cont si de pretul mai mare ?
2. Care este durabilitatea in timp la caloriferele din aluminiu realizate prin presare, fata de cele realizate prin turnare ? Nu sunt foarte sigur ca cele de la Ferroli sunt turnate, desi ei zic ca daca au dopuri de turnare in partea de sub element atunci sunt turnate;
3. Care este problema functionala la radiatoarele aluminiu verticale (2m) fata de cele orizontale (0.6m) ? Ma pot astepta sa nu se-ncalzeasca in totalitate sau sa se-nfunde mai repede in timp ? Personal, as opta pt cele inalte (Ferroli, seria TAL) dar asta mai mult pt aspect.

Multumesc, Sorin.

#179
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Aluminiul da mai bine, dar ce-ti pot spune ca troznesc; se aud zgomote in ele cand sunt incinse. La mine asa se intampla.

#180
vsorinel

vsorinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.12.2006

 DDuras, on Sep 10 2008, 17:42, said:

Aluminiul da mai bine, dar ce-ti pot spune ca troznesc; se aud zgomote in ele cand sunt incinse. La mine asa se intampla.

Multumesc mult pt raspuns.
Intre timp am rezolvat. Cred ca ar fi fost bune si cele 4 variante la care m-am gandit (exceptand-o pe a 5-a de la Romstal care e de-a dreptul SF - in felul asta o sa dea faliment Romstal ;)), dar a intervenit o alta oferta:
Ferroli, fonta, 1 element = 685 (H) = 4 coloane = 48 RON. Am luat 10 elementi din-astia care m-au rupt pana le-am carat pana la etajul 3 (au vreo 70kg in total).
Pretul e ceva mai ridicat fata de cele pe otel, si aluminiu dar garantia pt fonta este de 25 de ani pe termoficare, in timp ce pt cele din otel si aluminiu, Ferroli nu vrea sa dea niciun fel de garantie pe termoficare.

Ca design sunt ceva mai urate cele pe fonta decat cele pe otel si aluminiu, mai ales ca vin decat grund-uite, nu si vopsite.
Cand l-am intrebat pe dealer cu ce vopsea sa dau peste grundul ala, a zis "cu ce culoare vrei tu" :)).

Se pare ca pt cele pe fonta, Ferroli are linie numai in Italia, nu si in Turcia (cel putin asa zicea dealerul).

Edited by vsorinel, 12 September 2008 - 10:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate