Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cursuri foto

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
bogdan.tody

bogdan.tody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 20.07.2005

Quote

Iesenii pasionati de arta fotografica vor avea posibilitatea de a participa timp de zece luni la „Atelierul de fotografie“, care va avea loc in fiecare luna in incinta Centrului Cultural Francez (CCF) din Iasi. Atelierul a fost lansat de artistul fotograf profesionist freelancer Ozolin Dusa, cu sprijinul Universitatii de Arte „George Enescu“, deschiderea sesiunilor urmind sa aiba loc pe data de 19 ianuarie, incepind cu ora 10.00, in sala „B. Fondane“ din incinta CCF.

Cursul cuprinde zece teme, fiecare tema urmind sa se desfasoare pina in sesiunea urmatoare. Prima tema care va fi dezvoltata pe parcursul lunii ianuarie va fi portretul, in cadrul intilnirii de simbata urmind sa fie proiectate si o serie de diaporame apartinind fotografului Vasile Dorolti, din Baia Mare. Proiectia va cuprinde seriile tematice „Zidul“, „Ultima noapte pe Atlantida“, „Oameni si cruci“, „Cea mai frumoasa zi“, „Simple Blue“, care vor fi prezentate de Mihai Cantea, iar moderatorul intregii activitati va fi fotograful Ozolin Dusa.

Orice persoana poate participa la acest atelier, indiferent de virsta sau pregatire, aparatul digital fiind varianta ideala si deloc costisitoare pentru fiecare cursant. In plus, cele mai bune lucrari selectate pina in luna iunie vor fi incluse intr-o expozitie, a doua parte a sesiunii urmind sa se incheie cu o expozitie similara. Cursantii se vor putea documenta folosind materialele din biblioteca Centrului Cultural Francez, in cadrul orelor de curs acestia urmind sa primeasca si o serie de link-uri utile ale unor site-uri specializate sau ale unor artisti fotografi consacrati.

Sursa: EFoto

#2
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
imi place ultimul comentariu

http://www.badorgood...il.php?id=45690

#3
rellyc

rellyc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 08.06.2005
Am frunzarit nitel blogu' domnului Ozolin pt ca m-a intrigat acum vreo 2 luni cand a criticat "parinteste" expozitia unui prieten, am vrut sa vad cine-i tipul asta asa de activ pe fotomagazin.
http://blog.360.yaho...l...x=227&lmt=5
Asta-i galeria de care omul este atat de mandru. Poate am eu niste conceptii mai ciudate vis-a-vis de arta dar domnul profesor de fotografie Ozolin Dusa mi se pare un fotograf...mediocru.

Edited by rellyc, 21 January 2008 - 00:28.


#4
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004

 rellyc, on Jan 20 2008, 23:04, said:

Poate am eu niste conceptii mai ciudate vis-a-vis de arta dar domnul profesor de fotografie Ozolin Dusa mi se pare un fotograf...mediocru.
Mie imi place, e un pic mai subtil. ;)
Depinde de gusturi si de cultura fiecaruia, eu prefer scoala franceza de fotografie asa ca apreciez creatiile dlui Ozolin.
Nu e din categoria celor cu Wow!!! ci mai degraba a celor cu Hmm...

#5
Puful3tu

Puful3tu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.10.2007
Aici puteti vedea fotografiile participantilor la acest curs foto. Sunt cateva foarte ok, iar Ozolin face treaba buna cu prelucrarile.

#6
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
in afara de vreo 3 cu originale jalnice, variantele ozolin arata mai rau decit initial. nu numai ca incadrare, cum e aia cu baba pe care a stricat-o cu talent, dar spre ex la cea unde a blurat el fundalul sa simuleze dof, a blurat si sapcalia omului. daca nu cumva era in timpul unei calatorii cu warp drive nu vad cum tacalia poate sa fie 20m in urma gurii.

Edited by sorin79, 25 January 2008 - 12:45.


#7
asrfel

asrfel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.08.2005
@rellyc :  De ce ti se pare Ozolin Dusa un fotograf mediocru ? Eu recunosc faptul ca sunt la inceput cu fotografia, dar fotografiile dansului imi plac. Nu toate cap coada, da Magul ori nudurile de la Costinesti mi se par superbe.
Poate explici un pic.

#8
rellyc

rellyc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 08.06.2005
Nu vad un continuum ideatic, doar prelucrari bombastice de 2 lei ale unor cadre banale (multe persoane in acelasi loc, in acelasi moment ar fi realizat aceeasi poza). Pozele nu-mi spun nimic, nu-mi trezesc nici o emotie, fac parte dintr-o melodrama (copii ai strazii, batrani coplesiti de griji, etc.) fara a spune "ceva" despre omul din cadru sau atmosfera momentului.

Edited by rellyc, 07 February 2008 - 00:05.


#9
asrfel

asrfel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.08.2005
Sunt si din acestea de care ai spus - adica prelucrari, dar daca vei mai rasfoi un pic vei gasi si lucruri care mie mi-au placut.
Nudurile de la Costinesti, Magul, pozele de pe la ruine .....
Le-ai vazut ?

#10
rellyc

rellyc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 08.06.2005

 asrfel, on Feb 7 2008, 14:27, said:

Sunt si din acestea de care ai spus - adica prelucrari, dar daca vei mai rasfoi un pic vei gasi si lucruri care mie mi-au placut.
Nudurile de la Costinesti, Magul, pozele de pe la ruine .....
Le-ai vazut ?
Cand zici de nudurile de la Costinesti te referi la pozele alea cu tipa in variate pozitii si epava in fundal? Doar "Intre oglinzi paralele" mi se pare mai reusita.
280 pagini cu poze pt 2-3 fotografii?  :lol:  
Imi place afirmatia dansului "De maine am sa va arat ce facea "expiratul" cand Bumbut se juca cu aparatul ala care scuipa apa prin obiectiv!..." ("expiratul" = Ozolin), are un simt deformat al realitatii din cate se pare.
Uite doar 2 exemple momentan: http://photo.net/photos/florianabarbu, http://the35mmstudio.blogspot.com fa si tu o comparatie, ca ei sunt destui in tara asta si fara pretentii de mari fotografi sau profesori de fotografie. La nenea de mai sus orgoliul este invers proportional cu "ochiul". Daca era un pozar oarecare, de pe un forum oarecare totul ar fi fost OK. Dar  in momentul in care se considera o autoritate in domeniu si un formator de talente (aka profesor)...ooops.  
Legat de cursuri foto mai este cel al dlui Agapi, pune baza din pdv al tehnicii si compozitiei, restul depinde de fiecare in parte (netul este o resursa nelimitata). Cel mai important la cursul dlui Agapi este faptul ca faciliteaza intalnirea intre oameni ce impartasesc aceeasi pasiune si de la care, in final, se invata cel mai mult (iesiri in grup, schimb de impresii). Multi ne-am intalnit acolo si ulterior am pastrat legatura iesind impreuna in decor.
Daca vrei sa cunosti fotografi din acelasi oras cu tine nu te opreste nimeni sa dai PM-uri la useri pe forum sau sa pui un topic de "hai sa ne cunoastem".

Edited by rellyc, 07 February 2008 - 23:22.


#11
rellyc

rellyc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 08.06.2005
Din punctul meu de vedere consider polemica incheiata (am vazut pe blogul atelierului ca dl Ozolin s-a simtit foarte lezat de comentariile mele si nu vreau ca topicul sa se transforme intr-un flame). Elemente de comparatie, tovarasi de iesiri (sunt o multime de fotografi amatori in Iasi), surse de informare gasiti din belsug pe forumuri si bloguri, trebuie doar sa cautati.

#12
simi_id

simi_id

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 12.08.2004
Tehnica fotografica dupa mine e ceea ce reusesti mai mult sau mai putin sa scoti by default din aparat, nu picture processing facut dupa. Aici conteaza sa ai si lentile, nu ai, dai cu photoshopul, dar ... sa nu deviez de la ideea de baza, tehnica fotografica din punctul meu de vedere, si poate gresesc, din cate am mai vazut pe pbase si asa mai departe, e sa discuti despre focala, apertura, shuter si tot asa ... ca PP poti face si la un P&S.
PP isi are si ea rolul ei, dar ... nu se mai numeste arta fotografica, parerea mea ... e editare de imagini atunci si o dam intr-un alt domeniu.

#13
bandrei

bandrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.02.2007
cred ca nu se merita ca faci un curs foto daca acesta te invata sa prelucrezi imaginile.

#14
flavius89

flavius89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.05.2007
Aveti idee daca in Iasi in viitoru apropiat vor mai exista cursuri/seminarii foto?

#15
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 12.11.2003

 flavius89, on 11th January 2011, 02:26, said:

Aveti idee daca in Iasi in viitoru apropiat vor mai exista cursuri/seminarii foto?

Si eu sunt interesat de un curs foto in Iasi. A fost unul la CC Mihai Ursachi, insa au aparut neintelegeri intre cel care sustinea cursurile si de la casa de Cultura.

#16
Costy-is

Costy-is

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 02.10.2005
Ati mai aflat ceva de curs foto in Iasi?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate