Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

POI Actualizate pentru Romania si Europa !

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Master-Vyk

Master-Vyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 07.03.2006
As dori sa stiu si eu cum imi updatez baza de date cu POI -uri noi ! Stiu ca se pot download-a gratuit de pe net (sunt free) dar nu stiu de unde ! Poate ma ajutati voi !

Va multumesc anticipat !

PS: Probabil ma ve-ti intreba ce soft de navigatie folosesc , insa as dori niste adrese de unde putem downloada free POI-uri pentru mai multe soft-uri ( MioMap , Destinator , Traffic , iGO , etc )

Multumesc anticipat !

#2
cvpcj

cvpcj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 02.12.2007
O varianta buna ar fi asta: http://www.poiplaza.com/
Salutari,
cvp

#3
scorpionul

scorpionul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 05.04.2006

 cvpcj, on Jan 8 2008, 01:16, said:

O varianta buna ar fi asta: http://www.poiplaza.com/
Salutari,
cvp
Este foarte utila dar cum se adauga la Route66, pentru ca am incercat in diferite feluri si nu le gaseste.

#4
cvpcj

cvpcj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 02.12.2007
Nu am idee, pentru ca nu am Route 66. Mai sapa pe alte forumuri, poate gasesti ceva. De multe ori Googe-ul este chiar folositor. ;)

#5
scorpionul

scorpionul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 05.04.2006

 cvpcj, on Jan 8 2008, 19:55, said:

Nu am idee, pentru ca nu am Route 66. Mai sapa pe alte forumuri, poate gasesti ceva. De multe ori Googe-ul este chiar folositor. ;)
Am sapat... am gasit... dar cum erau explicate acolo nu mi-au fost de folos.

#6
Master-Vyk

Master-Vyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 07.03.2006

 cvpcj, on Jan 8 2008, 01:16, said:

O varianta buna ar fi asta: http://www.poiplaza.com/
Salutari,
cvp
m-am tot invartit pe site si nu am inteles de unde le iau !

#7
cvpcj

cvpcj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 02.12.2007
In stinga sus apesi pe "Countries", apoi pe "Europe", apoi pe tara pentru care doresti sa iei POI-uri. Iti alegi categoria de POI care te intereseaza, apoi apesi "Download" si  mouse-dreapta si "Save target as..." pe Route 66. Nu-i prea greu.
Explicatii referitoare la instalare gasesti aici: http://www.poiplaza....en/route66.html
Salutari,
cvp

#8
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,554
  • Înscris: 01.02.2007
Si daca vrei mai multe categorii de POI fisierele iGO.db se copiaza succesiv unul peste celalalt? Daca da, unde se face operatiunea asta, pe calculator (si apoi se copiaza pe PDA) sau direct pe PDA?

#9
cvpcj

cvpcj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 02.12.2007
Modalitatea de editare a POI-urilor difera de la un soft la altul (MIO/Garmin/TomTom, etc.). Sint linkuri de explicatii pentru fiecare in parte, jos in homepage.

#10
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,554
  • Înscris: 01.02.2007

 cvpcj, on Jan 10 2008, 11:57, said:

Modalitatea de editare a POI-urilor difera de la un soft la altul (MIO/Garmin/TomTom, etc.). Sint linkuri de explicatii pentru fiecare in parte, jos in homepage.

Am vazut si eu ce era acolo, dar nu explica cum faci daca vrei mai multe categorii de POI. Acolo e explicata doar in cazul uneia singure. Daca suprascii noul fisier va avea exact marimea ultimului fisier copiat, adica nu pare ca baza de date sa creasca in urma copierilor repetate. Pe mine ma intereseaza pt Mio.

#11
forza-stiinta

forza-stiinta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 20.05.2007
la igo my way 006 +, in poi-urile mele am contacte. Acolo nu pot adauga contacte prin igo ci adauga el automat persoanele din agenda windows carora le recunoaste adresa.
Am adaugat in agenda de la windows mobile contacte, la adresa de servici si de acasa am completat si da, le-a recunoscut igo, mi le arata pe harta.
DAR icoana default este "un fel" de ying-yang care nu se asociaza prea bine cu persoana. Doresc sa o schimb in alta icoana (sunt icoane standard, deci deja incluse in igo, cu fete de oameni, etc).
Cum fac acea schimbare?

multam

#12
felixoncrusoe

felixoncrusoe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.09.2007

 forza-stiinta, on Feb 18 2008, 12:53, said:

la igo my way 006 +, in poi-urile mele am contacte. Acolo nu pot adauga contacte prin igo ci adauga el automat persoanele din agenda windows carora le recunoaste adresa.
Am adaugat in agenda de la windows mobile contacte, la adresa de servici si de acasa am completat si da, le-a recunoscut igo, mi le arata pe harta.
DAR icoana default este "un fel" de ying-yang care nu se asociaza prea bine cu persoana. Doresc sa o schimb in alta icoana (sunt icoane standard, deci deja incluse in igo, cu fete de oameni, etc).
Cum fac acea schimbare?

multam
Salut! Scuze ca intreb, dar eu am completat adresele la contactele din Pocket pc, dar la poi in IGO nu mi le vede. In plus, cand dau clic pe un contact in pocket pc si accesez navigare( are optiunea asta in contacte), primesc un mesaj de acces denied. Am un ASUS 636N. Te rog sa imi explici un pic mai exact cum ai facut tu!

#13
forza-stiinta

forza-stiinta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 20.05.2007

 felixoncrusoe, on Feb 24 2008, 21:43, said:

Salut! Scuze ca intreb, dar eu am completat adresele la contactele din Pocket pc, dar la poi in IGO nu mi le vede. In plus, cand dau clic pe un contact in pocket pc si accesez navigare( are optiunea asta in contacte), primesc un mesaj de acces denied. Am un ASUS 636N. Te rog sa imi explici un pic mai exact cum ai facut tu!
la address home am zis: country romania, street numele_strazii_exact_asa_cum_il_vede_igo [pauza] nr_strada si atat!!!! n-am bagat bloc, scara ca nu merge
ex:
daca cineva sta pe strada bulevardul forza stiinta, nr. 69 (ca asa scrie in buletin) tu cauti in igo si vezi ca gaseste strada forza stiinta si deci acolo unde scrie strada tu vei scrie forza stiinta 69

#14
Banderas23

Banderas23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 27.10.2005
Am si eu o nelamurie ... am luat POI-uri de pe poiplaza.com le-am copiat in folderul ASC (de exemplu: RO-Hotels.asc), apoi le-am convertit in igo.db.  am copiat igo.db inapoi pe pda, am deschis igo si cand m-am uitat la POI-uri am gasit in POI pers categoriile de poi-uri ce au fost convertite, printre care si RO-Hotels. Aici exista 169 de "pagini" de hoteluri, dar mai exista hoteluri si in Cazare -> Hotel/motel inca 50 pagini la numar. Acum vine nelamurirea: cum pot ca in urma conversiei, cele 169 pagini de hoteluri din POI pers sa se "duca" in categoria lor din Cazare??

Este valabil si pt benzinarii, banci, restaurante, magazine, auto ...

Sper ca m-am facut inteles ...

#15
Sergheiq

Sergheiq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 23.01.2006
Cele din "cazare" cum zici tu, apartin hartii (parca). Daca vrei sa apara acolo trebuie introduse intr-un CSV din data.zip in config folder. Nu stiu cum se face, dar pare foarte greu.

#16
Banderas23

Banderas23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 27.10.2005
ms mult!

adica cu alte cuvinte sa introduc tot ce am si imi vor aparea in POI pers, nu? Oare vor fi si dubluri?? Adica voi avea acelasi hotel si in POI pers si in categoriile lor predefine al IGO ?

#17
ionut_p71

ionut_p71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2006
Ce se intampla daca in folderul CONTENT\POI pun mai multe fisiere .poi ale aceleiasi tari (NQ, TopMap samd) ? Le cumuleaza ?

#18
eugen_b_e

eugen_b_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 25.01.2007
Da, se cumuleaza. In cazul in care dai cautare in soft dupa un poi o sa-ti apara de doua ori .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate