Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 

Pretul unei licente AUTOCAD LT

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,713
  • Înscris: 11.01.2005
Cunosc o firma care in urma cu cateva luni a achizitionat licente AutoCAD LT (2007) la pretul de 3.100 RON bucata + TVA (deci vreo 3.700 RON pret final fara subscriptie)

Acum sunt interesat de achizitionarea unei licente AutoCAD LT (2008) si mi se cere 1125 EURO+TVA, pret total undeva la 4.700 RON. Daca cer AutoCAD LT (2007) ori mi se spune ca nu mai exista, ori ca este exact la acelasi pret.

Am inteles ca nu se ofera reducere pentru membru OAR pentru versiunea LT. De ce ?

De unde diferenta asta mare de pret de 1.000 RON in doar cateva luni ???

#2
Interitus

Interitus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 24.02.2004

 vladut_v, on Dec 4 2007, 22:52, said:

Cunosc o firma care in urma cu cateva luni a achizitionat licente AutoCAD LT (2007) la pretul de 3.100 RON bucata + TVA (deci vreo 3.700 RON pret final fara subscriptie)

Acum sunt interesat de achizitionarea unei licente AutoCAD LT (2008) si mi se cere 1125 EURO+TVA, pret total undeva la 4.700 RON. Daca cer AutoCAD LT (2007) ori mi se spune ca nu mai exista, ori ca este exact la acelasi pret.

Am inteles ca nu se ofera reducere pentru membru OAR pentru versiunea LT. De ce ?

De unde diferenta asta mare de pret de 1.000 RON in doar cateva luni ???


Reducerea de OAR se aplica numai la produsele verticale de la Autodesk (AutoCAD Architecture, Revit Architecture etc). Asta nu depinde de reseller, ci de acel acord incheiat intre Autodesk si asociatiile profesionale din Romania.

Diferenta de pret in cateva luni (mai exact de la 15 iulie) apare deoarece Autodesk a aliniat preturile pentru Romania la cele din Uniunea Europeana, deci le-a crescut cu 18,18%.
Intr-adevar, versiunile mai vechi de AutoCAD sau orice alt produs Autodesk au acelasi pret cu cele actuale, sa le zicem asa.

#3
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,713
  • Înscris: 11.01.2005

 Interitus, on Dec 5 2007, 14:51, said:

Diferenta de pret in cateva luni (mai exact de la 15 iulie) apare deoarece Autodesk a aliniat preturile pentru Romania la cele din Uniunea Europeana, deci le-a crescut cu 18,18%.

Deci sa inteleg ca nici inainte, LT-ul nu beneficia de reducerea de 25% pentru membru OAR ... si ca pretul a crescut doar din cauza alinierii ?

Parca asa tin minte ca toate produsele (inclusiv LT-ul) au beneficiat de reducere, pentru statutul de membru OAR ... dar s-ar putea sa ma insel ... concret cum satu lucrurile ?

#4
Interitus

Interitus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 24.02.2004

 vladut_v, on Dec 6 2007, 00:08, said:

Deci sa inteleg ca nici inainte, LT-ul nu beneficia de reducerea de 25% pentru membru OAR ... si ca pretul a crescut doar din cauza alinierii ?

Parca asa tin minte ca toate produsele (inclusiv LT-ul) au beneficiat de reducere, pentru statutul de membru OAR ... dar s-ar putea sa ma insel ... concret cum satu lucrurile ?

Acordul actual nu mai permite discount pentru LT. Cel dinaintea lui (pana in martie 2007) permitea un discount de 15% pentru LT-uri si se puteau cumula mai multe reduceri (ALP+OAR+discount de upgrade etc).
Acordul asta se innoieste (sau nu, depinde de Autodesk) de la an la an si are termeni diferiti  cu reduceri din ce in ce mai mici.
De exemplu LOI-ul de acum e valabil pana la 31 ianuarie 2008.

#5
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,713
  • Înscris: 11.01.2005
Dat fiind ca aveti informatii referitoare in domeniu, va rog sa-mi dati un sfat: sa apelez la un distribuitor autorizat sapatmana viitoare pentru a achizitiona o licenta LT 2008, fara subscriptie, la pretul de 1125 EURO+TVA (nu voi lucra prea mult de sarbatori poate nici ianuarie), sau sa astept si sa cumpar dupa 1 Februarie 2008.

Exista sansa sa scada pretul brut (1125 EURO) ?
Exista sansa sa se reintorduca in acordul Autodesk-OAR, o clauza de reducere, oricat ar fi ea 5-10-15-20 % ?

E posibil, de asemenea, sa creasca pretul variantei LT 2008 ?

Am inteles ca undeva prin luna februarie 2008 intra noua varianta 2009 ... dar nu stiu ce veridicitate are informatia.

#6
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
2009 intra in curind sigur, dar nu cred ca il februarie. Parca auzisem ceva de aprilie...

PS: am gasit un preview cu 2009 la rusi, sper sa nu intre la incalcari de conduita :)

Attached File  AutoCAD_2009_Preview_Guide_Beta2.rar   1.66MB   63 downloads

#7
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,713
  • Înscris: 11.01.2005
OK, sa fie aprilie ... dar n-a fost acoperita doleanta mea din postul anterior !

#8
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Pe o licenta de Autocad Architectural 2008 am platit aprox 2800 Euro si asta cu ceva reduceri prin programu' Autodesk cu Ordinu' Arhitectilor.
Daca ai o licenta Nemecec (nu fac spelling) aia de la Autodesk fac o reducere consistenta. Buna  politica.

#9
mishu56

mishu56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.08.2007

 vladut_v, on Dec 6 2007, 19:21, said:

Dat fiind ca aveti informatii referitoare in domeniu, va rog sa-mi dati un sfat: sa apelez la un distribuitor autorizat sapatmana viitoare pentru a achizitiona o licenta LT 2008, fara subscriptie, la pretul de 1125 EURO+TVA (nu voi lucra prea mult de sarbatori poate nici ianuarie), sau sa astept si sa cumpar dupa 1 Februarie 2008.

Exista sansa sa scada pretul brut (1125 EURO) ?
Exista sansa sa se reintorduca in acordul Autodesk-OAR, o clauza de reducere, oricat ar fi ea 5-10-15-20 % ?

E posibil, de asemenea, sa creasca pretul variantei LT 2008 ?

Am inteles ca undeva prin luna februarie 2008 intra noua varianta 2009 ... dar nu stiu ce veridicitate are informatia.


Daca mai esti interesat de aceasta problema, dupa 1 februarie, pretul a ramas acelasi, varianta 2009 va fi prin aprilie iar cat priveste acel discount nu se aplica la AutoCAD LT ci doar la aplicatii de verticala.

#10
smithsonius

smithsonius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 03.12.2007
2009 in martie si numai in engleza pentru moment, repede urmarit devariante in limbi locale.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate