Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vreau telefon satelit, de unde, care, cum?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
mi-am cumparata o casa undeva la munte si nici vorba de semnal la telefoanele mobile - ce telefon prin satelit mi-ati recomanda si de unde sa-l iau, ce abonemanet eventual, dar macar supneti-mi ce servicu mi-ar trebui
multumesc

#2
Cross-Gleam

Cross-Gleam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 16.01.2006
Thuraya. Au si reprezentanta in Romania.
http://www.thuraya.c...romania-sa.html

#3
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Vezi daca nu ai semnal pe Zapp fixtel cu o antena suplimentara.

#4
razvandragomire

razvandragomire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.06.2003

View PostCross-Gleam, on Nov 28 2007, 15:35, said:

Thuraya. Au si reprezentanta in Romania.
http://www.thuraya.c...romania-sa.html

Si eu zic tot Thuraya, dar nu din Romania (au preturi aproximativ duble fata de cele de afara). Daca ai un card poti sa iti iei si telefonul si SIM-ul aferent de pe net fara probleme. Eu am luat un Thuraya SO-2510 (care e satellite-only, mai exista si modele care au si GSM - dar daca n-ai semnal acolo oricum nu te prea intereseaza partea de GSM) cu SIM Thuraya ECO (39 de centi apeluri catre orice destinatie din lume, 20 centi Thuraya la Thuraya). Eu l-am luat de la SatCom Group din Marea Britanie (www.satcomgroup.com) dar daca vrei preturi si mai mici, poti sa-l iei de la SatTrans (www.sattrans.com) care sint in Ucraina dar sint super ok.

Arunca-ti un ochi pe www.thuraya.com pentru detalii, gasesti toate informatiile acolo.

Razvan

#5
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
multumesc pentru idei, din fericire am vorbit cu un localnic de pe acolo si mi-a spus ca el are zapp fixtel cu antena suplimentara si merge ok, deci am scapat de a da o caruta de bani pe un satelit

#6
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,354
  • Înscris: 05.05.2005

View PostRaiden, on Nov 29 2007, 15:01, said:

multumesc pentru idei, din fericire am vorbit cu un localnic de pe acolo si mi-a spus ca el are zapp fixtel cu antena suplimentara si merge ok, deci am scapat de a da o caruta de bani pe un satelit
Oricum cu telefonul prin satelit nu stiu daca prindeai semnal din casa...

#7
razvandragomire

razvandragomire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.06.2003

View Postjovan, on Dec 8 2007, 10:51, said:

Oricum cu telefonul prin satelit nu stiu daca prindeai semnal din casa...

Ai semnal in casa cu un adaptor special (de fapt o antena externa). Exista si o solutie mult mai scumpa care re-radiaza semnalul intr-o cladire, dar costa peste 4000 EUR. Adaptorul "de casa" costa vreo 350$. Eu am semnal in casa fara nici un adaptor special daca las telefonul linga geam (pe pervaz). Din pacate, la Thuraya, telefonul vrea sa aiba si semnal GPS o data la 24h sau ceva in genul asta, deci cam o data pe zi, maxim o data la 2 zile, tre' sa-l scoti sub cerul liber sa isi reactualizeze pozitia prin GPS. Dupa aia poti sa-l aduci inauntru pina la urmatoarea repozitionare.

Razvan

Edited by razvandragomire, 09 December 2007 - 03:09.


#8
ekumax

ekumax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 01.02.2008

View Postrazvandragomire, on Dec 9 2007, 04:08, said:

Ai semnal in casa cu un adaptor special (de fapt o antena externa). Exista si o solutie mult mai scumpa care re-radiaza semnalul intr-o cladire, dar costa peste 4000 EUR. Adaptorul "de casa" costa vreo 350$. Eu am semnal in casa fara nici un adaptor special daca las telefonul linga geam (pe pervaz). Din pacate, la Thuraya, telefonul vrea sa aiba si semnal GPS o data la 24h sau ceva in genul asta, deci cam o data pe zi, maxim o data la 2 zile, tre' sa-l scoti sub cerul liber sa isi reactualizeze pozitia prin GPS. Dupa aia poti sa-l aduci inauntru pina la urmatoarea repozitionare.

Razvan

cat mai costa acum telefonul...primul link de care ai spusu tu acum nu merge...

#9
razvandragomire

razvandragomire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.06.2003

View Postekumax, on Jul 6 2008, 13:43, said:

cat mai costa acum telefonul...primul link de care ai spusu tu acum nu merge...

SO-2510 (sat only) e 750 EUR + TVA, SG-2520 (cel cu GSM + satelit) e 1000 EUR + TVA. Da-mi un PM pentru detalii.

Razvan

#10
festus

festus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 25.12.2007

View Postekumax, on Jul 6 2008, 13:43, said:

cat mai costa acum telefonul...primul link de care ai spusu tu acum nu merge...

In ce frecventa opereaza telefonul catre satelit?

#11
razvandragomire

razvandragomire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.06.2003

View Postfestus, on Jul 6 2008, 16:47, said:

In ce frecventa opereaza telefonul catre satelit?

De la telefon spre satelit (uplink) : 1626.5-1660.5MHz
De la satelit spre telefon (downlink) : 1525.0-1559.0MHz

#12
festus

festus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 25.12.2007

View Postrazvandragomire, on Jul 6 2008, 18:51, said:

De la telefon spre satelit (uplink) : 1626.5-1660.5MHz
De la satelit spre telefon (downlink) : 1525.0-1559.0MHz
Merci.

#13
festus

festus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 25.12.2007
as mai fi interesat sa stiu cate retele opereaza pe satelit, la ce putere de emisie lucreaza un telefon pe satelit cand are semnal bun si pana la ce putere poate ajunge in conditii de ecranaj.

#14
error357

error357

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 24.12.2006
Puterea maxima de emisie cred ca e 1W.
Retelele disponibile sunt:

Globalstar
Iridium (daca nu cumva a dat iar faliment)
Thuraya
In afara de ei mai e reteaua Inmarsat dar foloseste sateliti geostationari si deci terminale nu sunt chiar "portabile" ci mai degraba "mobile", in genul statiilor de TIR.
In ceea ce priveste tipul obstructiilor care fac nefunctionala legatura, ca sa iti faci o idee, pe un drum cu doua benzi prin padure cam pierzi semnalul si incepe sa se auda prost. E bine deci sa ai orizont cat mai liber si evident sa tii antena in pozitie verticala (antena e de tip elicoidal, pentru polarizare circulara).

#15
razvandragomire

razvandragomire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.06.2003
Globalstar mai merge rezonabil doar in simplex (doar transmisie), au probleme cu satelitii.
Iridium nu a dat faliment din nou, le merge chiar bine lately.
Thuraya are tot sateliti geostationari (2 bucati, Thuraya 2 si Thuraya 3), ca si Inmarsat.
Terminalele Inmarsat nu mai sint asa de mari, uita-te la http://www.inmarsat....;textonly=False

La Globalstar si Iridium, avind in vedere ca satelitii se misca (sint pe orbita joasa), semnalul poate sa apara si sa dispara, dar e bine ca poti avea semnal si intr-o vale cu munti pe amindoua partile (cind trece cite un satelit pe deasupra). La Thuraya si Inmarsat, daca nu ai vedere la satelit, s-a terminat, nu poti sa astepti sa "rasara" altul. Pe de alta parte, daca ai vedere la satelit si stai pe loc, poti sa vorbesti cu orele (daca te tine buzunarul :) ).

Razvan

View Posterror357, on Jul 8 2008, 21:44, said:

Puterea maxima de emisie cred ca e 1W.
Retelele disponibile sunt:

Globalstar
Iridium (daca nu cumva a dat iar faliment)
Thuraya
In afara de ei mai e reteaua Inmarsat dar foloseste sateliti geostationari si deci terminale nu sunt chiar "portabile" ci mai degraba "mobile", in genul statiilor de TIR.
In ceea ce priveste tipul obstructiilor care fac nefunctionala legatura, ca sa iti faci o idee, pe un drum cu doua benzi prin padure cam pierzi semnalul si incepe sa se auda prost. E bine deci sa ai orizont cat mai liber si evident sa tii antena in pozitie verticala (antena e de tip elicoidal, pentru polarizare circulara).

Edited by razvandragomire, 11 July 2008 - 13:52.


#16
telecomro

telecomro

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.04.2008
Am avut Thuraya o perioada si pot sa spun ca mergea foarte bine. Adevarat ca in paduri(intr-o poiana ) nu a functionat. Uneori pierdea semnalul chiar in timpul apelului. Este o solutie destul de buna dupa mine iar preturile nu sunt chiar foarte mari. Am avut SG-2520.

#17
razvandragomire

razvandragomire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.06.2003
Eu n-am patit niciodata sa imi dispara semnalul in timpul apelului (in afara cazurilor in care m-am rotit eu cu telefonul la ureche si l-am indreptat in directia opusa). Daca stai pe loc (cu telefonul la ureche si cu spatele spre sud), n-ar trebui sa ai probleme.

Razvan

View Posttelecomro, on Jul 12 2008, 15:28, said:

Am avut Thuraya o perioada si pot sa spun ca mergea foarte bine. Adevarat ca in paduri(intr-o poiana ) nu a functionat. Uneori pierdea semnalul chiar in timpul apelului. Este o solutie destul de buna dupa mine iar preturile nu sunt chiar foarte mari. Am avut SG-2520.


#18
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,713
  • Înscris: 11.01.2005

View Postrazvandragomire, on Jul 11 2008, 14:49, said:

La Globalstar si Iridium, avind in vedere ca satelitii se misca (sint pe orbita joasa), semnalul poate sa apara si sa dispara, dar e bine ca poti avea semnal si intr-o vale cu munti pe amindoua partile (cind trece cite un satelit pe deasupra).
Razvan

Foarte interesant aspectul ! Ce inseamna orbita joasa, cam ce altitudine ? Dar la ceilalti la care satelitii sunt fixi, ce altitudine au ? Astia 4 sunt toti operatorii pe satelit ? Caror tari sau caror companii le apartin ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate