Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Tara Hategului

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
cine a fost in zona si poate oferi detalii cu privire la acest loc? informatiile de pe net sunt subtirele.

multumesc.

#2
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007

View PostDeathRipple, on Nov 14 2007, 08:52, said:

cine a fost in zona si poate oferi detalii cu privire la acest loc? informatiile de pe net sunt subtirele.

multumesc.


Death,prin Tara asta a Hategului,sper sa nu gresesc,poti merge in Retezat....Exista locuri de vizitat...cred ca sti si tu cetatile romane si asa mai departe.Daca vrei ca turist sunt si locuri cu cabane si pesniuni.Unul din ele este Rausor,cu peisaj foarte frumos.Se poate face schi acolo.Nu stiu nici eu foarte multe de zona asta....
Ca sa avansez putin mai la vale,din Petrosani poti merge la Straja,alta statiune faina....

#3
Gert

Gert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.05.2007

View PostDeathRipple, on Nov 14 2007, 08:52, said:

cine a fost in zona si poate oferi detalii cu privire la acest loc? informatiile de pe net sunt subtirele.

multumesc.

Buna,

Am trecut acum 2-3 ani, intr-un circuit prin tara si e zona care mi-a placut cel mai mult. Era vara - iunie, in depresiune erau 30 de grade dar de jur-imprejur sa vedeau crestele muntilor, unele inca cu zapada.

De vizitat: Sarmisegetuza romana, biserica Densus (este construita cu bucati de coloane romane), ruinele castelului Coltea, palatul-castel din Santa Maria Orlea (acum 3 ani era motel, se putea innopa acolo :-), rezervatia de zimbri din Hateg. Drumurile sunt foarte bune in zona (inclusiv cele intre sate) si sunt multe indicatoare turistice.

#4
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
In vara asta o sa ajungem si noi in zona la un botez si cu ocazia asta vream sa vizitam si imprejurimile!In parcul Retezat se ajunge usor>Sunt grele traseele?Ceva pensiuni in oras,in Hateg ne puteti recomanda?Cu gogu am gasit doar 2 si nu am fost foarte incantata de ele!La rezervatia de zimbrii se plateste intrarea?

#5
andrei1975

andrei1975

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 06.07.2006
Daca treceti prin zona, incercati si manastirea Prislop! De pe europeanul care trece prin Valea Jiului, faceti stanga, dupa Hateg(daca nu ma-nsel). Oricum veti avea indicator mare. De la european pana acolo mergeti pe un drum comunal sau judetean, destul de ingust, dar bun. N-o sa aveti semnal in zona manastirii. Biserica e monument istoric, iar in cimitirul manastirii este si mormantul parintelui Arsenie Boca. Un pic mai sus de cimitir e o pestera a unui sfant, al carui nume nu-l mai stiu. Cert e ca zona e foarte frumoasa.

#6
danahd

danahd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.03.2008

View Postvalentinag, on May 23 2008, 09:54, said:

In vara asta o sa ajungem si noi in zona la un botez si cu ocazia asta vream sa vizitam si imprejurimile!In parcul Retezat se ajunge usor>Sunt grele traseele?Ceva pensiuni in oras,in Hateg ne puteti recomanda?Cu gogu am gasit doar 2 si nu am fost foarte incantata de ele!La rezervatia de zimbrii se plateste intrarea?

Din cate imi aduc eu aminte la "zimbrii" se plateste intrarea. Eu nu am mai fost in zona de mai bine de 5 ani. Ultima data cand am fost nu mai erau asa multi zimbrii, cred ca vreo 2-3, daca nu ma insel. Poate acum lucrurile s-au mai schimbat....in bine!
Atentie! La Man. PRislop trebuie sa fiti imbracati decent, adica nu in pantaloni scurti sau cu bluze decoltate. Si intr-adevar este zona extraordinar de frumoasa!

In Hateg stiam de un hotel dar nu imi mai aduc aminte exact numele.


Stiu de pensiunea IRis, dar este mai departe un pic de HAteg, adica in Rau de Mori si motelul Art in HAteg. Au si pagina de net:

http://www.geraico.r...l/art_motel.php

Numai bine!

#7
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Este zona mea preferata din Romania, unde dealtfel mi-am si cumparat acum cativa ani un teren cu o cabanuta in Muntii Retezat.
Este inca o zona mai putin cunoscuta a Romaniei, insa este de o frumusete aparte, cu multe locuri istorice, fiind - intr-un fel - leaganul civilizatiei din Romania. Santamaria Orlea, castelul familiei Kendeffy, este o bijuterie arhitecturala si se afla la cativa km de orasul Hateg. Apoi, Ulpia Traiana Sarmizegetusa, capitala Daciei Romane; Cetatea Colt, construita la 1280, loc de inspiratie pentru binecunoscutul roman al lui Jules Verne "Castelul din Carpati"; Rezervatia de Zimbri (s-a marit familia!); Geoparcul Dinozaurilor de la Hateg (102.392 ha, singurul din Romania acreditat de UNESCO); Biserica Densus, care dateaza din secolul al XIII-lea; Biserica Strei; Biserica Santamaria Orlea si nu in ultimul rand Parcul National Retezat, care adaposteste cel mai mare lac glaciar din Romania, Bucura, (peste 10 ha) si lacul Zanoaga, care este cel mai adanc din tara (29 m); mai sunt cascada Lolaia, varful Peleaga (2509 m), lacul Stanisoara si multe alte minunatii...

Postez mai jos doar cateva dintre sutele de poze facute in timpul vacantelor petrecute in Tara Hategului.

Attached File  0708210287.JPG   573.8K   294 downloads Attached File  0708210290.JPG   487.54K   319 downloads

Attached File  0708210295.JPG   464.85K   220 downloads Attached File  0708210308.JPG   443.23K   248 downloads

Attached File  DSCF2455.JPG   442.21K   196 downloads Attached File  DSCF2659.JPG   248.23K   188 downloads

Attached File  DSCF2681.JPG   530.32K   169 downloads Attached File  DSCF2909.JPG   552.06K   160 downloads

Attached File  DSCF2910.JPG   537.51K   145 downloads Attached File  DSCF2911.JPG   478.53K   166 downloads

Attached File  DSCF2912.JPG   520.98K   133 downloads Attached File  DSCF2913.JPG   541.93K   127 downloads



P.S. Cand aveti timp vizitati zona, n-o sa va para rau!

#8
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007
Si eu caut cazare, pentru 1 noapte in zona Hateg-Sarmizegetusa. Imi puteti recomanda o pensiune, un motel, ceva ca sa pot face rezervare. Fiind doar o noapte nu sunt pretentios la conditii.

Rocknroll, te-as ruga sa imi raspunzi la cateva intrebari:

La cetatea Colt se poate ajunge cu masina? Cum e drumul? (pe harta mea e trecut drum forestier). Au mai ramas ruine in picioare care sa merite vazute?

La Sarmizegetusa cum mai este? Am fost o singura data cu parintii, acum multi ani si nu prea imi mai amintesc mare lucru, oricum la vremea respectiva nu prea m-a impresionat.

La geoparcul dinozaurilor este ceva amenajat, merita vizitat? Ce este mai exact acest geoparc (banuiesc ca e un fel de sit arheologic unde au gasit fosile de dinozauri, imi scapa denumirea exacta acum).

Edited by TweakPwnz, 28 August 2008 - 21:01.


#9
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
1. La Cetatea Colt nu se poate ajunge cu masina. Doar pana la Manastirea Colt. Pana la Cetate mai e ceva de mers, insa e un drum greu, inaccesibil unei masini. Cetatea in sine e o ruina, insa depinde cum o privesti...  ;)

2. Sarmizegetusa merita vazuta! Biletul de intrare costa numai 3 lei, insa e interesant sa vezi o canalizare de acum 2000 de ani cand in Bucuresti inca mai sunt strazi lipsite de acest elementar semn de civilizatie...

3. De Geoparc nu stiu prea multe pentru ca n-am ajuns sa-l vizitez inca.

P.S. Cu cazarea, in plin sezon e destul de greu pentru ca pensiunile sunt cam pline de turisti, insa acum pe final nu cred sa fie vreo problema.

Drum bun!

#10
delsim

delsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 17.03.2006
E foarte frumoasa Tara Hategului! Iar Retezatul este de vis! Am fost si am vizitat cam tot ce a scris Rocknroll.
La Hateg am stat la Casa Veche si apoi am stat in Rau de Mori , la pensiunea Tereza.Le recomandam pe amandoua.

#11
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Azi ne-am intors si noi!Am stat in Hateg la Pensiunea Gheorghita,am mancat la Casa veche,foarte frumos tot!N-am ajuns la rezervatia de zimbrii,in rest,Prislop,Cetatea de la hunedoara,biserica din ostrov,Densus,Sarmizegetusa,Parcul retezat!Minunat!Ce tara minunata avem si nu suntem in stare s-o exploatam!
Cateva poze:

Attached Files


Edited by valentinag, 31 August 2008 - 20:58.


#12
im1looser

im1looser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 17.10.2006
Eram in trecere si am ramas la o pensiune de pe marginea DN66, cum iesi din Hateg catre Simeria, pe partea dreapta (nu stiu cum se numea, nu scria, o sa atasez foto). Cazarea parca a costat 80 lei sau 60, nu mai retin. La restaurantul pensiunii are mancare buna, erau acolo chiar si straini(din Ungaria). Peste drum mai e o pensiune de 3*, dar e mult mai scump. Inca o pensiune am vazut pe acelasi drum, tot pe dreapta, cum se termina orasul.
De la pensiunea la care am stat, mai mergi putin catre Simeria, ajungi la o carciuma mai mare, iar drumul catre rezervatia de zimbri este imediat la stanga. Atentie la viraj, e o curba periculoasa si poate sa vina vreunul din fata cu viteza.
Drumul catre rezervatie trece prin padure, a fost candva asfaltat, acum are cam multe gropi, dar nu de speriat.
Intrarea costa parca 4 lei de pers. Am vazut 4 exemplare adulte si doi pui. Pacat ca oamenii au vanat pana la disparitie aceste animale frumoase! Unul dintre vizitatori chiar se lauda ca a mancat carne de zimbru. SA-I STEA IN GAT!

Intrebare: mai este o rezervatie la Radauti? Asa am auzit de la cineva.

Attached Files



#13
delsim

delsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 17.03.2006
Intrarea la zimbriie 3 ron pentru adulti si 2 pentru studenti, pensionari, copii.

#14
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006

View PostRocknroll, on Aug 28 2008, 23:09, said:

1. La Cetatea Colt nu se poate ajunge cu masina. Doar pana la Manastirea Colt. Pana la Cetate mai e ceva de mers, insa e un drum greu, inaccesibil unei masini. Cetatea in sine e o ruina, insa depinde cum o privesti...  ;)

P.S. Cu cazarea, in plin sezon e destul de greu pentru ca pensiunile sunt cam pline de turisti, insa acum pe final nu cred sa fie vreo problema.

Drum bun!

de ce vrei neaparat sa induci oamenii in eroare?
doar am fost de pasti la manastirea Colt(a se citi coltz) si cu masina poti merge lejer, drumul hateg-caransebes e super bun iar  de la rau de mori pana la Colt e un drum obisnuit de tzara, dar asfaltat. si e asfaltat de la DN pana in fata la manastire, iar exact peste drum de manastire , treci un paraias si urci vreo 50 m pe un deal si ai ajuns la ruinele cetatii Colt.

deci oameni buni, ascultati un hunedorean care sta de 23 de ani in hunedoara si are neamuri la hateg, nu de un bucurestean care habar n-am unde s-a dus de n-a ajuns cu masina pana in fata manastirii si a cetatii.
intr-adevar dupa manastire incepe un drum pietruit, forestier, care duce mai adanc in inima retezatului si unde gasesti pensiuni. de fapt pensiuni gasesti si in comuna Rau de Mori, e un hotel imens chiar la intrarea in comuna. deci nu va faceti griji de cazare sau de mers cu masina. totul se poate.

sper sa va dati seama mai bine din poze cum sta treaba cu manastirea, cetatea, si drumul din fata manastirii si cetatea care este peste drum de manastire.

in a 3-a poza e drumul din fata manastirii iar in dreapta pozei unde se observa inceputul de deal, pe acel deal e cetatea(ruinele cetatii)
iar in a 4-a poza este drumul de dupa manastire

Edited by VipeR85, 01 September 2008 - 15:58.


#15
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007
am fost si noi prin Hateg la inceputul lui august, am stat doar o noapte acolo, dar ne-a placut tare mult. ne-am cazat la pensiunea Cora, 4 margarete, camere intre 100 si 200 lei. noi am avut una de 100, cu televizor in camera si mic dejun. singurul neajuns pe care il avea camera aia era ca era la mansarda, si fereastra era pe acoperis, era un velux d-ala, si deci nu aveam priveliste. dar asta nu ne-a deranjat, ca n-am stat in camera decit noaptea. in rest, ne-am plimbat prin oras, am fost la rezervatia de zimbri, la sarmisegetusa romana si la regia (nu e foarte aproape de Hateg Regia, dar ne-a placut mai mult decit Ulpia Traiana).

Attached Files


Edited by tonks, 01 September 2008 - 16:30.


#16
delsim

delsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 17.03.2006
Spune-mi si mie , te rog , cum se ajunge la Sarmisegetuza Regia? Cum e drumul? Si pe unde si cat este de mers.

#17
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
La regia nici eu n-am fost,data viitoare!Plus Costesti si Blidaru ca nici pe astea nu le-am vazut!

#18
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007
la Regia se ajunge pe drum bun prin Orastie, de la Hateg ar fi cam vreo 50 km.
noi am incercat sa facem o scurtatura, pe harta cind te uiti, de la Hateg spre Costesti se face un fel de U, si am zis sa taiem, numai ca drumul ales de noi era de pamint, cum se vede in poza 5 de sus. am mers vreo ora pina am ajuns in Costesti.
de la Costesti, inca vreo 11 km pina la Gradistea de Munte sosea, si pe urma iar 15 km pina sus la Regia, drum de pamint. noi am reusit sa ducem masina pina sus, dar daca e vreme ploioasa, trebuie sa ai masina de teren ca sa te duca pina acolo. frate-miu, de ex, a fost in primavara, si a ramas intepenit cu masina, si l-au scos jandarmii din mocirla. noi am gasit niste unii campati acolo, citeva corturi si masini, inclusiv o dacie 1300.

nu va bazati pe distantele spuse de mine, ca nu am harta in fata, si cu tinerea de minte stau prost :P

uite si citeva poze

Attached Files


Edited by tonks, 01 September 2008 - 20:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate