Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Recomandare Espressor cafea si rasnite

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
7642 replies to this topic

#1765
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 Durpaneus_Tarabostes, on 19th December 2011, 16:29, said:

P.S. de unde pot achizitiona sita, sau dupa ce dimensiuni ar trebui sa o caut?

echipamentehoreca.ro in Bucuresti sau mag-pro in Cluj. Ai nevoie de o sita cu diametrul de 58mm, de 14g (sa specifici ca nu vrei de 12g ci de 14g caci mai trimit aiurea). Daca vrei ceva profi, go for VST!  Asta pentru un espresso dublu, deci 60ml. Daca bei si espresso (30ml) atunci ai nevoie si de o sita de 7g.

Tone de informatii despre preparare/cafea etc. gasesti pe topicul celalalt.

#1766
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Interesant de citit comentarile : http://www.zoso.ro/c...resor-de-cafea/

#1767
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

 Hawkie, on 20th December 2011, 09:30, said:

Interesant de citit comentarile : http://www.zoso.ro/c...resor-de-cafea/
Sa vezi ce au sarit capsulacii. :D

#1768
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 Hawkie, on 20th December 2011, 09:30, said:

Interesant de citit comentarile : http://www.zoso.ro/c...resor-de-cafea/
Daca tot m-au pomenit doi comentatori (si deja am 350 de vizitatori pana la ora asta pe blog) i-am lasat si eu un comment lui zoso, care oricum e un ignorant profund atunci cand vine vorba de cafea. A se vedea si articolul - http://www.zoso.ro/c...ea-recomandati/
In mixul acela de pareri de pe aria de comentarii se vede cel mai bine cum gandesc romanii si cat de insignifianti ca numar suntem noi astia care incercam sa obtinem acasa un espresso ca la carte. Asa se vede cel mai bine munca departamentelor de marketing, furibunda pe partea de capsulate si zero  pe partea de "real espresso" si de cafea de calitate!

Edited by Lyvyoo, 20 December 2011 - 12:56.


#1769
ecsclusiv4u

ecsclusiv4u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 07.08.2009
Salut vreau sa imi iau un expresor pentru casa si nu sunt hotarat ce firma delonghi sau saeco in buget de 400-500 ron .
Spuneti-mi si cateva argumente de ce unul si nu celalalt.
Va multumesc

#1770
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 ecsclusiv4u, on 21st December 2011, 07:19, said:

Salut vreau sa imi iau un expresor pentru casa si nu sunt hotarat ce firma delonghi sau saeco in buget de 400-500 ron .
Spuneti-mi si cateva argumente de ce unul si nu celalalt.
Va multumesc

 ppp123, on 21st December 2011, 12:42, said:

Va rog mult de tot sa-mi recomandati un espressor in jurul sumei de 300 de lei si care face cafeaua cu caimac.
Stiu ca pana in 300 de lei nu o sa gasesc expressor prea bun, insa mi-ar placea sa gasesc unul cat de cat cu care sa nici nu prea umblu prin service si care sa faca cafeaua buna si cu caimac, chiar daca nu o sa fie acea crema specifica unui espresso adevarat.... - asta e bugetul limitat ...
Multumesc mult.

Aruncati o privire pe ultimile 5-10 pagini ale acestui topic! Veti gasi o multime de recomandari si chiar o discutie asemanatoare. Dupa, daca doriti completari sau aveti alte intrebari, cu placere.

#1771
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Propun un post  "sticky" cu un FAQ eventual cu link-uri catre cele mai intalnite intrebari.
Cred ca de acum inainte 90% din intrebari se vor repeta si s-a raspuns deja la ele.
Cel mai frumos ar fi sa facem un "wiki" care sa-l putem edita impreuna unde sa putem avea mai multe informatii laolalta despre tot domeniul asta.

Ar fi frumos un domeniu www.desprecafea.ro sau ceva asemanator si sa facem un wiki pe el.

#1772
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 Hawkie, on 21st December 2011, 13:33, said:

Ar fi frumos un domeniu www.desprecafea.ro sau ceva asemanator si sa facem un wiki pe el.
Eu aveam in plan ca din ianuarie sa despart postarile despre espresso de pe blog intr-un subdomeniu separat in care sa fie si ceva de genul. Si de ce nu, poate se mai iau si altii de scris despre cafea/espresso, fiind un domeniu aproape total neglijat in blogosfera.

#1773
testerics

testerics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 01.09.2007
Dupa ce am citit vreo 15 pagini cu gandul ca voi putea mai usor sa aleg un cadou de Craciun pentru cineva care ofteaza dupa reclama de la DolceGusto, am ajuns la concluzia ca mai bine intreb: "Jucaria rosie din reclama face espresso sau altceva?". Noroc ca am intrebat... am inteles ca e un latte macchiato, espresso fiind prea tare. Deci, daca nu sunt off-topic, un aparat pentru asa ceva (plus capucino, de asta mai beau si eu din cand in cand) de care model ar fi de preferat? Fara pastile, fara chinezarii.
Cel de aici http://www.italiankitchenaids.com/proddeta...aggia-accademia pare ca face si asa ceva... dar desigur, daca ar veni singur pe cos cu fundita rosie!
Buget ~ 1500 lei.
Multumesc.

Edited by testerics, 21 December 2011 - 17:23.


#1774
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
In 1500 de lei, best buy:

Espressor Gaggia Evolution - 720lei - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ipQRepfzxfo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Rasnita Ascaso I-mini - 145E

(vorbesc de preturile din Ro, direct la importatorii de la care avem acces noi pe forum)

Daca mai cresti bugetul poti merge pe Gaggia Classic aprox. 1200 lei si rasnita I-mini.

P.S. Toate aceste recomandari sunt valabile daca intr-adevar iti doresti sa prepari espresso/capuccino pe metoda traditionala, similara cu cea din baruri. Daca vrei totul la o atingere de buton (dar la o calitate mai slaba a bauturii) nu prea exista masinarie automata  de marca sub 1000E care sa iti prepare si cafea si capuccino!

Edited by Lyvyoo, 21 December 2011 - 17:49.


#1775
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,330
  • Înscris: 15.07.2003
pai tu dai exemplu unu de 1500 euro si dispui de 1500 lei?
cauta un nespresso si gata.

#1776
steliangheorghiu

steliangheorghiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 01.08.2007
ecsclusiv4u ,
la un espressor semiautomat cu valoarea intre 300 si  400 de lei ceea  ce  conteaza  cu  adevarat  este  fiabilitatea. Dupa cum  ne  imaginam , oricat  de atehnic am fi, un  espressor nu  este  o  nava  spatiala si  are doar   cateva  piese in  componenta . Singura piesa  in miscare a  unui  asemenea  aparat este  pompa  de  presiune , care  lucreaza  in "conditii  de  stress" si  care  ar  cam  trebui  sa fie  de  o  calitate buna . Eu personal mi-am cumparat un  Delonghi EC145 cu  site  nepresurizate si  care  nu  prea  face crema cu  cafeaua cumparata (macinata) din  comert . Mi-am mai  achizitionat inca  o  sita, presurizata  de  data  aceasta(are o piesa aditionala  din  plastic  in  partea  posterioara) cu  care  obtin crema +spuma de  cca. un  deget cu  orice cafea. Neavand papile gustative superspecializate, nu  am  sesizat  nicio diferenta de  gust  intre cafelele obtinute cu cele  doua site . Acuma, ceea  ce  este  mai  important , espressorul Delonghi ec145 este  echipat  cu  eceeasi pompa de  presiune cu  a  modelelor  cele  mai  scumpe, deci  se  presupune ca  ar  fi  mai  fiabila , boiler  de  inox  cu  inertie termica  mai  mare  si  coeficient de  transfer  termic  mai  mic care-i  imbunatateste  randamentul  termic , doua termostate ,cafea plus aburi si...  poti  face  al  doilea  set  de  cafele foarte  rapid . Daca doresti  o cafea  cu  aspect frumos si  nu  esti  un  hiperspecializat, orienteaza-te catre  modelul Delonghi ec145 cu  site  presurizate (piesa din  plastic  de  dedesupt  si la  portafiltru si la  site) .

testerics

:) vrei  sa  te  molipsesti  si  de  boala espressoarelor , cea a GPS-urilor  nu  este  suficienta? , ma  bucur  sa  te  intalnesc  si  aici . Citeste si  experienta mea  din  postul anterior .
Georgstelman.

Edited by steliangheorghiu, 21 December 2011 - 19:25.


#1777
testerics

testerics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 01.09.2007
@Lyvyoo - multumesc mult pentru raspuns, cred ca o sa merg pe mana ta cu un Gaggia Classic si rasnita Ascaso I-mini, da-mi te rog pe privat preturile exacte si metoda de achizitie (daca nu cer prea mult). Sper doar ca "beneficiarei" sa-i prepare acel latte macchiato pe care si-l doreste
@logatul - am specificat clar, "daca ar veni singur pe cos cu fundita rosie!"...
@Georgstelman, prietene, trebuie sa iau neaparat un espressor daca vreau sa ma pot ocupa in liniste de GPS-uri... :)

#1778
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 steliangheorghiu, on 21st December 2011, 19:24, said:

la un espressor semiautomat cu valoarea intre 300 si  400 de lei ceea  ce  conteaza  cu  adevarat  este  fiabilitatea.
Eu as spune ca la un espressor de banii astia in niciun caz nu te ghidezi dupa fiabilitate caci oricum sunt praf la categoria asta.

 steliangheorghiu, on 21st December 2011, 19:24, said:

Dupa cum ne imaginam , oricat de atehnic am fi, un espressor nu este o nava spatiala si are doar cateva piese in componenta . Singura piesa in miscare a unui asemenea aparat este pompa de presiune , care lucreaza in "conditii de stress" si care ar cam trebui sa fie de o calitate buna

Pompele sunt cam aceleasi, si la o chinezarie si la unul mai rasarit, fiind produse de Ulka. Nu de acolo vin problemele ci de la materialele de proasta calitate, de la etanseitate, de la unele piese de plastic care ar fi trebuit sa fie din metal, de la garnituri ordinare, de la grupul facut prea simplu etc.

 steliangheorghiu, on 21st December 2011, 19:24, said:

boiler de inox cu inertie termica mai mare si coeficient de transfer termic mai mic care-i imbunatateste randamentul termic

Nu sunt un Ghita contra dar nu e adevarat! Boilerul de inox sta cel mai prost la stabilitatea termica pentru faptul ca cedeaza repede caldura. Batalia se da intre cupru, alama si aluminiu!

 testerics, on 21st December 2011, 20:53, said:

@Lyvyoo - multumesc mult pentru raspuns, cred ca o sa merg pe mana ta cu un Gaggia Classic si rasnita Ascaso I-mini, da-mi te rog pe privat preturile exacte si metoda de achizitie (daca nu cer prea mult). Sper doar ca "beneficiarei" sa-i prepare acel latte macchiato pe care si-l doreste

Nu e nevoie de privat. Tabloul de reduceri pentru forum e public si se afla aici. Contactezi direct importatorii, conform procedurii, pentru scoruri mai ok. Fata de magazinele din Ro, iesi cam cu 50 de lei mai ieftin la Classic si cu 500 de lei mai ieftin la I-mini!

#1779
steliangheorghiu

steliangheorghiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 01.08.2007
Lyvyoo,

Cu tot respectul  cuvenit imi permit  sa  fiu  de  alta  parere. Conform  legilor  fizice, conductibilitatea  termica  a  materialelor  pe  care  le-ai  enumerat este in  ordine urmatoarea : cupru , aluminiu , alama sau bronz , otel inox . Stabilitatea  termica a boilerului in  aceste  cazuri este  mai  mare in cazul materialului "inox" care  are  un  coeficient  de  transfer  termic(conductibilitate) mai  mic , pierzand mai  putina  energie  catre  exterior prin: radiatie , convectie , conductie.

Edited by steliangheorghiu, 22 December 2011 - 11:37.


#1780
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,330
  • Înscris: 15.07.2003
Inca o jucarie. De la Profesionall. 140 lei cu tot cu transport si cu ramburs.
Attached File  tamper.png   350.33K   46 downloads

#1781
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 steliangheorghiu, on 22nd December 2011, 11:37, said:

Lyvyoo,

Cu tot respectul  cuvenit imi permit  sa  fiu  de  alta  parere. Conform  legilor  fizice, conductibilitatea  termica  a  materialelor  pe  care  le-ai  enumerat este in  ordine urmatoarea : cupru , aluminiu , alama sau bronz , otel inox . Stabilitatea  termica a boilerului in  aceste  cazuri este  mai  mare in cazul materialului "inox" care  are  un  coeficient  de  transfer  termic(conductibilitate) mai  mic , pierzand mai  putina  energie  catre  exterior prin: radiatie , convectie , conductie.

Da...ai dreptate! M-am grabit cu unele consideratii fara sa explic tot ce aveam de zis: problema la Gaggia era alta - varful lor de fiabilitate (la modul peste 10-15 ani) este Gaggia Classic. Acest model are boiler din aluminiu iar elementele de incalzire (pentru ca sunt doua) sunt plasate in exteriorul boilerului, astfel ca un boiler de inox ar fi fost cea mai mare greseala de proiectare, neavand gradul necesar de conductibilitate pentru a transfera caldura apei din exterior spre interior. Practic elementul de incalzire e cea mai scumpa piesa dintr-un espressor casnic si odata compromisa aceasta piesa mai bine iti cumperi alt espressor...

Sunt momente in care boilerul poate ramane fara apa din diverse cauze, iar casnicele mici nu au senzor al nivelului de apa. Daca aparatul sta deschis, riscul de burn out (parca asa se cheama) al rezistentei de incalzire este imens! Plasarea in exterior a rezistentei elimina acest risc. Un boiler de inox, avand un grad mic de conductibilitate, grabeste practic moartea rezistentei in acest caz.

Evident, sunt lucruri mai mult teoretice, insa se poate tine cont de ele...

 logatul, on 22nd December 2011, 11:51, said:

Inca o jucarie. De la Profesionall. 140 lei cu tot cu transport si cu ramburs.
tamper.png
Eu l-am avut si e de 57. Codul de produs era acesta. L-am returnat rapid, odata cu portafiltrul fara fund nepotrivit pentru espressorul meu! Estetic insa, arata bine!

Edited by Lyvyoo, 22 December 2011 - 13:10.


#1782
dd55

dd55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 08.06.2011

 logatul, on 22nd December 2011, 12:51, said:

Inca o jucarie. De la Profesionall. 140 lei cu tot cu transport si cu ramburs.
tamper.png


Ce diametru are jucaria?
Materialul INOX ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate