Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare Espressor cafea si rasnite

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
7647 replies to this topic

#1459
alidaa11

alidaa11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.10.2011
care e mai bun:http://www.domo.ro/Electrocasnice/Aparate_mici_de_bucatarie/Espressoare/DeLonghi/Espressor_DeLonghi_EC5 sau http://www.cadourica...olo_378305?????? va rog sa imi raspundeti

#1460
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View Postalidaa11, on 9th October 2011, 21:44, said:

care e mai bun:http://www.domo.ro/Electrocasnice/Aparate_mici_de_bucatarie/Espressoare/DeLonghi/Espressor_DeLonghi_EC5 sau http://www.cadourica....olo_378305?????? va rog sa imi raspundeti
Niciunul!

Mie imi pare rau ca nu vrei sa citesti putin din recomandarile mele, care contin detaliat raspusul la intrebarea ta. Sunt categorii diferite de espressoare si sunt multe lucruri de spus despre fiecare categorie. Trebuie sa vezi intai daca ti se potriveste un anumit tip de espressor. De exemplu un espresso preparat din capsule, indiferent de marca, nu se poate numi espresso ci imitatie, folosindu-se ingrediente de calitate inferioara. Oricate pareri pro ar fi, acesta e adevarul. Dar ofera in schimb curatenie, rapiditate in preparare, diversitate de preparate (cu riscul prafurilor din interior), totul la un pret mare pe termen lung! Daca nu te intereseaza ce bei sau vrei sa folosesti aparatul la un birou, sunt ok si automatele si cele pe capsule.

Dar daca iti doresti un espresso italian si eventual ceva specialitati din lapte, atunci semiautomatul este raspunsul, alaturi de o rasnita. Dar trebuie sa si putin lucru manual, adica sa rasnesti in portafiltru, sa presezi cafeaua, sa montezi portafiltrul in espressor si sa astepti 25 de secunde sa curga. Cam asa ceva - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hoq08YBASTc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Daca te vezi facand operatiunile din clip si iti doresti un espresso cat mai apropiat de "realitate" atunci mergi pe semiautomat+rasnita. Daca nu, atunci ia unul pe capsule sau un automat. Dar informeaza-te inainte, citind resursele pe care ti le-am indicat!

#1461
alidaa11

alidaa11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.10.2011
multumesc mult de raspuns!

#1462
strabun_backup_2

strabun_backup_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 23.03.2011
Vreau sa fac cadou un expresor. Persoana respectiva apreciaza espresso din oras (Illy, Juliuis Meinl, Bristot etc), iar acasa isi face in ibric (nu isi permite un espressor) zilnic. Bugetul meu de cadou e de cateva sute de lei (cam 3, dar poate sari spre 4). Il ajut cu ceva daca ii iau un espressor de 3-4 sute lei?

M-am uitat un pic pe emag sa vad opiniile cumparatorilor. La categoria aia de pret, asta pare a fi cel mai laudat. Ati auzit ceva de el? Pot sa am incredere in ce comenteaza lumea pe acolo (nu stiu cat de cunoscatori/pasionati/sinceri or fi)? Ma sfatuiti sa iau altceva? As vrea sa lucreze la 15 bari (am inteles ca dau o aroma mai buna cafelei).

In concluzie, e bun ala sau altul? Si de ce? Daca ii cumpar espressor la 3-4 sute de lei, il ajut cu ceva pe respectivul sa obtina un gust apropiat espresso-ului din oras? Sau va fi doar un pic peste ce face el acum la ibric?

Multumesc!

#1463
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View Poststrabun_backup_2, on 10th October 2011, 11:56, said:

In concluzie, e bun ala sau altul? Si de ce? Daca ii cumpar espressor la 3-4 sute de lei, il ajut cu ceva pe respectivul sa obtina un gust apropiat espresso-ului din oras? Sau va fi doar un pic peste ce face el acum la ibric?

Multumesc!

Raspunsul de mai sus pentru alidaa11 e valabil si pentru tine, ca si raspunsul dat tot ei, pe pagina precedenta!

In espresso sunt multe legende urbane, provenite in special de la departamentele de marketing. Evident ca un comentator pe un site care vinde "de toate" nu e la fel de informat ca unul de pe un forum de specialitate romanesc sau strain. Deci ignora acele comentarii de pe emag si citeste ultimile 5-10-20 de pagini de forum. Altfel e posibil ca espressorul tau cadou sa fie un bibelou pentru persoana respectiva sau un motiv de plimbare prin service-uri!

Repet, Rowenta, Krups, DeLonghi, Bosch, Ufesa, Electrolux etc. nu sunt marci in espresso, iar sculele lor sunt niste chinezarii destinate necunoscatorilor!

#1464
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
liviu, la banii aia nu are cum sa ia niste scule cat de cat cu care sa se apropie de ce bea prin baruri. cu espressorul ala omul o sa fie multumit. cafeaua o sa-i iasa mai buna decat cea la filtru sau ibric, dar totusi sub un espresso adevarat. optiuni nu prea are, fiindca pt a se apropia de espresso din baruri i-ar trebui un buget incepand la vreo 1500 ron si e mult prea mult pt un cadou. eu zic sa ia jucarioara aia si o sa-i faca sigur o bucurie respectivului. si noi am trecut prin fazele astea, cu aparatele chinezesti si cafeaua gata macinata si pana ce n-am aflat ca exista altceva mai bun eram incantati de ele. la ea target-ul nu-i sa-i dea scule respectivului ca sa obtina un espresso adevarat ci sa-i aduca o imbunatatire la ce bea acum, intr-un buget rezonabil.

#1465
strabun_backup_2

strabun_backup_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 23.03.2011
Liviu, citisem cateva pagini in urma si mi-am dat seama ca pentru un cunoscator/pasionat nu se pune problema unui Rowenta, Electrolux etc. Mi-am dat seama ca un espressor adevarat costa mult mai mult decat 3-4 sute. Ideea e ca eu vreau sa cheltuiesc 3 sute (maxim 4) pe cadou. Si ideea e ca respectivul nu e vreun guru al cafelei. Si dilema mea e: ii iau un espressor de asta sau ma orientez catre altceva? Adica un espressor de asta ieftin aduce un plus de valoare cafelei lui zilnice? Ii face viata "mai buna"? :)

Inca ceva: asa cum ziceam, sunt de acord cu tine ca Rowenta, Electrolux and co. constituie o profanare la adresa lumii cafelei. :) Insa stiu ca Saeco + cafea = love. Si am mai vazut - cu ocazia cautarilor pe net - ca Saeco + Philips = love. E vreo smecherie daca ii iau un Saeco Philips tot la 4 sute lei sau e vorba de aceeasi chinezarie, fiind in aceeasi gama de pret?

-------------

Fane, cam asa ma gandeam si eu. Daca "nu aproba si nu aproba" Liviu :) (tocmai am mai facut o incercare mai sus), poate i-oi lua un aparat de gatit cu aburi.

#1466
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Fane, eu stiu asta, insa insist pe faptul ca persoana care il va folosi trebuie sa faca operatiunile cu draga inima! Depinde de fiecare om in parte daca are sau nu chef sa foloseasca un semiautomat, sa tampeze, sa monteze/demonteze portafiltrul, sa-l curete de cafea, sa stea 15min. sa decalcifieze scula odata la trei luni, sa-si doreasca sa obtina ceva consistent, sa cumpere niste boabe de calitate pt. a fi multumit de gust ca sa nu i se para amara extractia...

Noi sustinem cauza dreptatii aici :) dar si din commenturile la articolele mele de pe blog vad ca sunt unii oameni care chiar nu-si doresc sa faca asta, nu beau zilnic, vor ca aparatul sa poata fi programat sa fie gata cafeaua cand se trezesc dimineata, vor curatenie maxima si nu isi doresc sa aprofundeze catusi de putin domeniul. De aceea genul acesta de persoana nu va agrea un semiautomat si e posibil sa iubeasca mai mult capsulele, cialdele, eventual un automat ieftin :)  Asta e motivul pt. care sintetizasem pe blog in acel articol despre espressoare, in cuvinte simple, cam ce inseamna fiecare in parte ca sa nu ma mai repet de 1000 de ori!

Edited by Lyvyoo, 10 October 2011 - 20:01.


#1467
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View Poststrabun_backup_2, on 10th October 2011, 20:44, said:

Liviu, citisem cateva pagini in urma si mi-am dat seama ca pentru un cunoscator/pasionat nu se pune problema unui Rowenta, Electrolux etc. Mi-am dat seama ca un espressor adevarat costa mult mai mult decat 3-4 sute. Ideea e ca eu vreau sa cheltuiesc 3 sute (maxim 4) pe cadou. Si ideea e ca respectivul nu e vreun guru al cafelei. Si dilema mea e: ii iau un espressor de asta sau ma orientez catre altceva? Adica un espressor de asta ieftin aduce un plus de valoare cafelei lui zilnice? Ii face viata "mai buna"? :)

Inca ceva: asa cum ziceam, sunt de acord cu tine ca Rowenta, Electrolux and co. constituie o profanare la adresa lumii cafelei. :) Insa stiu ca Saeco + cafea = love. Si am mai vazut - cu ocazia cautarilor pe net - ca Saeco + Philips = love. E vreo smecherie daca ii iau un Saeco Philips tot la 4 sute lei sau e vorba de aceeasi chinezarie, fiind in aceeasi gama de pret?

Deci daca are chef si pasiune sa faca un espresso la modul traditional, eventual sa-si cumpere cafea proaspat prajita pentru un gust mai aproape de realitate, atunci e posibil ca in viitor sa-i placa, si la fel ca noi "pe vremuri" sa mearga spre o rasnita (e in jur de 300 de lei cea mai ieftina si cat de cat buna) si sa descopere ca espresso-ul sau e unul deosebit. Tu cunosti mai bine persoana. Daca nu o vezi ca si potential pasionat va stramba din nas utandu-se cu jind la reclama cu pinguinul colorat (si infect) de la dolce gusto.

Faza cu chinezariile astea este ca au mult plastic in portafiltru si in interior de aceea trebuie sa cauti acul in carul cu fan. Si eu si Fane si altii de pe aici am avut un Ufesa 7140 care isi facea treaba cat de cat, doar ca, cel putin eu, am umblat de 6 ori la service in mai putin de doi ani. Practic toate chinezariile astea au aceeasi soarta. Phillips, dupa ce a cumparat Saeco (si Gaggia) a eliminat vechile espressoare Saeco Nina, Armonia etc. si au introdus pe piata niste semiautomate la fel de plastifiate si de fragile ca si chinezariile de la Krups, DeLonghi, Rowenta, Zelmer, Bosch, Electrolux. Arata cam asa:
Attached File  philips_expresor_de_cafea_philips_saeco_hd8323_09_4e470382e22eb.jpg   83.04K   50 downloads

Ori, pentru a putea recomanda cuiva o chestie de genul asta intr-un buget restrans, nu as putea-o face decat alaturi de o rasnita care sa mai dreaga busuiocul... Toate sunt aproximativ identice. E greu de spus ca o marca/model este superioara alteia. 100 de lei in plus nu iti aduce nimic in functionalitate, calitate si fiabilitate. Nici macar nu ai 10% siguranta ca vei merge mai rar la service in perioada de garantie. De aceea ma feresc sa spun ia-l pe ala ca e mai bun decat celalalt.

#1468
strabun_backup_2

strabun_backup_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 23.03.2011
OK, merci. Primitorul cadoului nu-i deloc pasionat, doar ca-i place cafeaua tip espresso. :)
Dar daca zici ca o chinezarie de asta e asa sensibila (6 x service / 2 ani :w00t: ) si ca nu e un salt important de la ibricul lui, atunci macar sa-l fac sa manance sanatos (aparat de gatit cu aburi scrie pe el! :D ).

Edited by strabun_backup_2, 10 October 2011 - 20:56.


#1469
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Eu am avut si chinezarie si espressor mediu si espressor bun si aparat de gatit cu aburi :)

Exista un evident salt de la ibric la un espresso, chiar si cu un astfel de aparat. Eu nu am afirmat ca nu e diferenta de la ibric la espresso! Tocmai asta intarea si Fane, ca se va simti o diferenta. Am atras insa atentia ca trebuie ca  persoana sa fie prinsa de flama "real espresso" si implicit sa aiba chef de un espresso la un semiautomat. Zic asta pentru ca stiu lume care uraste acest mod de preparare si mai cunosc altii care s-au indragostit pe loc! Poate cea mai potrivita concluzie este ca un espressor nu e neaparat subiect de cadou decat daca stii bine acea persoana, cu toate potentialele sale pasiuni si preferinte!

Edited by Lyvyoo, 10 October 2011 - 21:04.


#1470
Papa_Jacques

Papa_Jacques

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 04.05.2011

View Poststrabun_backup_2, on 10th October 2011, 21:56, said:

OK, merci. Primitorul cadoului nu-i deloc pasionat, doar ca-i place cafeaua tip espresso. :)
Dar daca zici ca o chinezarie de asta e asa sensibila (6 x service / 2 ani :w00t: ) si ca nu e un salt important de la ibricul lui, atunci macar sa-l fac sa manance sanatos (aparat de gatit cu aburi scrie pe el! :D ).

Nu-i cumpara aparat de gatit cu aburi pentru ca tu vrei sa-l faci pe el sa manance sanatos. O sa se plictiseasca rapid de gatitul cu aburi si aparatul ala o sa zaca prin vreun colt de bucatarie sau debara. E un cadou pe care ti-l faci tie sau pe care il faci lui?  :rolleyes:

Daca lui ii place cafeaua (espresso sau ibric) atunci o rasnita cat de cat mai buna e un cadou foarte potrivit si cu siguranta ca o sa fie foarte impresionat.
"Trecerea" de la cafeaua rasnita ambalata la cafeaua boabe rasnita acasa e una majora dpdv al unui cafegiu.
:peacefingers:

#1471
luc1979

luc1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 12.03.2007
Am primit azi rasnita - Ascaso i-Mini i2, carcasa de inox. Arata foarte bine.
Vreau maine sa ajung la Sarkis sa iau cafea.
Am facut proba cu cateva boabe de cafea (gasite intr-o punga prin dulap), am tampat, si bagat un shot la chinezaria mea (Ufesa 7140); tamperul l-am luat pentru espresorul pe care il vreau, de 57, iar Ufesa are de 58. Chiar si asa se simte diferenta, a facut ceva crema si nu e chair zeama chioara (fata ce faceam inainte.
Abia astept sa iau cafea proaspata, sa reglez granulatia (desi pare OK), si sa invat sa tampez corect. Si mai ales sa imi comand espressorul.

Edited by luc1979, 13 October 2011 - 16:27.


#1472
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Poststrabun_backup_2, on 10th October 2011, 21:56, said:

OK, merci. Primitorul cadoului nu-i deloc pasionat, doar ca-i place cafeaua tip espresso. :)
Dar daca zici ca o chinezarie de asta e asa sensibila (6 x service / 2 ani :w00t: ) si ca nu e un salt important de la ibricul lui, atunci macar sa-l fac sa manance sanatos (aparat de gatit cu aburi scrie pe el! :D ).
Eu am inca chinezarie de-aia (aceeasi ca si ce a avut Liviu), dar mi-am luat in schimb o rasnita. Diferenta e colosala, vroiam sa imi iau espressor "calumea", dar mai trag inca de chinezarie fiindca am senzatia ca nici din aia n-am scos inca tot ce poate, de exemplu dupa cateva luni de incercari abia acum 2 saptamani am descoperit "ºpilul" ca sa fac spuma fina fina pentru capucino si nu doar "dero"-ul pe care il faceam inainte. Daca n-ai probleme cu service-ul (eu n-am avut inca) Ufesa 7140 nici macar nu-i proasta la banii ei, are cateva elemente esentiale prin care se remarca oarecum din gasca de pocnitori chinezesti, faptul ca sita se poate transforma lejer intr-una nepresurizata fiind cel mai important.

In concluzie daca nu esti sigur ca i-ar place ritualul preparii espresso, eu zic sa-i iei o rasnita si o punga de cafea proaspat prajita (deci nu Lavazza, Illy sau alte "marci" din supermarketuri). Gaggia MM Steel e ok si se incadreaza in bugetul tau. Cafeaua lui la ibric va fi cu siguranta ALTCEVA. Aparat de gatit cu aburi ... nush, sculele astea de gatit "sanatos" mie nu mi se par foarte potrivite pentru cadouri, decat daca stii sigur ca "fericitul" isi doreste asa ceva.

#1473
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Public aici o rugaminte mai neobisnuita a importatorului Gaggia, primita azi!

Asadar, in virtutea celor 10% pe care ii avem ca reducere la produsele lor si care, in majoritatea cazurilor, coboara pretul sub cel din magazinele online, suntem rugati sa nu mai purtam runde de negocieri cu comerciantii online, invocand reducerile de pe forum. Problema ar fi ca respectivii patroni vad o concurenta oarecum neloiala in treaba asta, concurenta care in loc sa mearga pe burta le este pusa in fata ca moneda de schimb in diverse licitatii de pret. Consecinta negativa pentru forum ar putea fi retragerea discountului, caci intre un magazin care vinde destul de bine si noi, la o adica, e clar la ce colaborare se va renunta mai intai.

Totusi nu ma abtin sa am o parere: desi aceasta marca e recunoscuta la nivel mondial iar cateva modele de aparate chiar nu au concurenta la noi in tara, fara entuziasmul pasionatilor de pe forum care au intors masinariile pe toate partile, cumparandu-le in primul rand apoi desfacandu-le, comparandu-le, modificandu-le, studiindu-le, laudandu-le sau criticandu-le, romanii nu ar fi auzit de Gaggia decat intr-o proportie muuuuuult mai mica, iar vanzarile magazinelor online ar fi avut alte cifre. Dovada ca Gaggia a mai fost odata in Romania prin alt importator(Mr. Boris coffemania.ro), iar pe atunci nu exista forumul. Si a disparut destul de rapid! Asa ca, parerea mea, magazinele nu trebuie sa aibe motive de suparare :)

#1474
Vanellou

Vanellou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 09.02.2011

View PostLyvyoo, on 20th October 2011, 13:10, said:

Public aici o rugaminte mai neobisnuita a importatorului Gaggia, primita azi!

Asadar, in virtutea celor 10% pe care ii avem ca reducere la produsele lor si care, in majoritatea cazurilor, coboara pretul sub cel din magazinele online, suntem rugati sa nu mai purtam runde de negocieri cu comerciantii online, invocand reducerile de pe forum. Problema ar fi ca respectivii patroni vad o concurenta oarecum neloiala in treaba asta, concurenta care in loc sa mearga pe burta le este pusa in fata ca moneda de schimb in diverse licitatii de pret. Consecinta negativa pentru forum ar putea fi retragerea discountului, caci intre un magazin care vinde destul de bine si noi, la o adica, e clar la ce colaborare se va renunta mai intai.

Totusi nu ma abtin sa am o parere: desi aceasta marca e recunoscuta la nivel mondial iar cateva modele de aparate chiar nu au concurenta la noi in tara, fara entuziasmul pasionatilor de pe forum care au intors masinariile pe toate partile, cumparandu-le in primul rand apoi desfacandu-le, comparandu-le, modificandu-le, studiindu-le, laudandu-le sau criticandu-le, romanii nu ar fi auzit de Gaggia decat intr-o proportie muuuuuult mai mica, iar vanzarile magazinelor online ar fi avut alte cifre. Dovada ca Gaggia a mai fost odata in Romania prin alt importator(Mr. Boris coffemania.ro), iar pe atunci nu exista forumul. Si a disparut destul de rapid! Asa ca, parerea mea, magazinele nu trebuie sa aibe motive de suparare :)

Liviu, orice rugaminte ar fi, atentie mare la ce afirmi in scris si cui atribui aceste vorbe. Nici pe departe sa tin partea cuiva, dar unele din faptele/intentiile de mai sus sunt foarte usor interpretate ca si ilegale de catre Consiliul Concurentei. Poate parea exagerat pentru unii, dar cred ca anumiti cititori stiu ce spun. Piata e libera, concurenta e mare, este ilegal ca si importator sa incerci sa controlezi/influentezi preturile de vanzare de pe piata (cele ale partenerilor tai, de ex). S-au gasit cazuri, si la noi, si nu e usor deloc....

#1475
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Eu am afirmat ce m-au rugat oamenii...  Nu imi pun probleme juridice caci nu e cazul.

Dar la ce te referi mai exact? Intelegerea cu noi nu e un contract ci "o vorba" cu oamenii astia care au acceptat sa ne acorde o facilitate. Deci implicatiile juridice sunt fix 0, mai ales ca nici noi nu suntem o asociatie propriu-zisa, cum sunt comunitatile de pe forumurile auto (club Mazda, club Ford etc.). Ma rog, daca ai un articol de lege care incrimineaza o astfel de fapta poti sa-l publici. Dar nu cred ca e cazul unei furtuni intr-un pahar cu apa :)

Edited by Lyvyoo, 20 October 2011 - 19:49.


#1476
Vanellou

Vanellou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 09.02.2011

View PostLyvyoo, on 20th October 2011, 20:30, said:

Eu am afirmat ce m-au rugat oamenii...  Nu imi pun probleme juridice caci nu e cazul.

Dar la ce te referi mai exact? Intelegerea cu noi nu e un contract ci "o vorba" cu oamenii astia care au acceptat sa ne acorde o facilitate. Deci implicatiile juridice sunt fix 0, mai ales ca nici noi nu suntem o asociatie propriu-zisa, cum sunt comunitatile de pe forumurile auto (club Mazda, club Ford etc.). Ma rog, daca ai un articol de lege care incrimineaza o astfel de fapta poti sa-l publici. Dar nu cred ca e cazul unei furtuni intr-un pahar cu apa :)


nu era vorba tine, nici despre comunitate. dar mai bine o lasam asa. asemenea teme nu sunt niciodata o furtuna intr-un pahar cu apa, mai ales in scris, asa ca sunt de evitat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate