Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Termoizolatie ecologica

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#1
reshizzo

reshizzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.10.2007
buna ziua,

sunt nou in forum asta si va salut pe toti.

mam inscris pentru ca sunt chear in constructii cu casa mea si poate mai imi dati si mie cateva sfaturi

am citit in weekend (cautand pe google)  de o termoizaltie ecologica cu celuloza tip isocell.

cine ma poate ajuta sa imi dea si mie cateva informatii. Pentru ca sunt la nivelul de izolat interior.

#2
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
pai intreaba chiar la isocell, ca altii nu vad ca ofera asa ceva. E o spuma obtinuta din hartie reciclata tratata impotriva insectelor, mucegaiului si focului.
E destul de populara in EU, izoleaza cam la fel ca vata  minerala si are cam aceasi sensibilitate la umezeala.
Fata de vata minerala cred ca e mai rigida, de obicei  se aplica printr-un spray special de catre furnizor si ramane unde a fost stropita fara a se comprima in timp.

#3
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Singurul lucru pentru care poti fi ecologist este sa nu cumperi polistiren extrudat la care s-au folosit CFC sau HCFC. (Hydrochlorofluorocarbons)

Astia sunt agenti de expandare si dauneaza grav stratului de ozon. Prin urmare faptul ca tu nu cumperi produsul contribuie la reducerea necesitatii de fabricatie.

Vata minerala in schimb este un produs complet ecologic si de mare performanta.

#4
reshizzo

reshizzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.10.2007

View Postblimpyway, on Oct 29 2007, 19:03, said:

pai intreaba chiar la isocell, ca altii nu vad ca ofera asa ceva. E o spuma obtinuta din hartie reciclata tratata impotriva insectelor, mucegaiului si focului.
E destul de populara in EU, izoleaza cam la fel ca vata  minerala si are cam aceasi sensibilitate la umezeala.
Fata de vata minerala cred ca e mai rigida, de obicei  se aplica printr-un spray special de catre furnizor si ramane unde a fost stropita fara a se comprima in timp.



cautand prin google am dat de urmatoarele informatii:

ISOCELL o termoizolaþie din fibre de celulozã care este produsã din hârtie de ziar printr-o procedurã optimã de recycling.

ISOCELL nu este toxic, nu conþine nici un fel de substanþe nocive, are moliciunea ºi cãldura lânii. Nu iritã pielea, nici nu este agresivã ºi din acest motiv este evaluatã drept un termoizolant natural si organic.

Fibrele de celulozã devin în construcþia lor pâsloase, formând o saltea care se potriveºte exact, fãrã rosturi ºi care se taseasã fãrã probleme. Prelucrarea este rapida si meganizata (Masina Suflanta)

Cica are o rezistenta termica cu 25 % mai ridicata fata de celelalte materiale termoizolante cunoscute.

Atasat am pus cateva poze pe care leam gasit prin google.

Interesanta chestia, ce spuneti? Dar nu am gasit nici un representant in tara.

Attached File  51.jpg   19.59K   445 downloads Attached File  a88742ed3c.jpg   6.14K   398 downloads Attached File  daemmungmitzellulose.jpg   79.13K   373 downloads Attached File  Bild_1492_0.jpg   226.05K   327 downloads

Edited by reshizzo, 30 October 2007 - 08:51.


#5
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Nu cred ca se mai foloseste fluorocarbura clorurata. Nu a fos interzisa de lege?

Avem un singur strat de ozon, mama lui..

On topic: mai ecologice ar fi canepa si lana (exemplu de aplicatie exista in manualul de bricolaj de la Larousse ;)

#6
reshizzo

reshizzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.10.2007

View PostCRG, on Oct 30 2007, 12:20, said:

Nu cred ca se mai foloseste fluorocarbura clorurata. Nu a fos interzisa de lege?

Avem un singur strat de ozon, mama lui..

On topic: mai ecologice ar fi canepa si lana (exemplu de aplicatie exista in manualul de bricolaj de la Larousse ;)

da ... din cate am citit eu produsul isocell are moliciunea si caldura lanii numai ca e mai rezistent la foc decat lana sau vata minerala

am gasit si un videoclip facut de nemti pe germana unde iti arata o comparatie la ardere cica:

fiecare produs are un strat de 10 cm si o arde cu o flacara de 1000°c

polistirenul se topeste dupa 10sec
vata minerala dupa 6sec
ear lana de oaie la 4sec complet
si produsul celuloza numai la 44sec dar nu arde cate din cauza caldurii

am atasat si sursa de unde am gasit videoclipul

http://www.daemmstat...d=69,75,0,0,1,0

#7
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View PostDragon Warrior, on Oct 29 2007, 19:17, said:

Singurul lucru pentru care poti fi ecologist este sa nu cumperi polistiren extrudat la care s-au folosit CFC sau HCFC. (Hydrochlorofluorocarbons)
Astia sunt agenti de expandare si dauneaza grav stratului de ozon. Prin urmare faptul ca tu nu cumperi produsul contribuie la reducerea necesitatii de fabricatie.
Vata minerala in schimb este un produs complet ecologic si de mare performanta.
Termenul "ecologic" este interpretat diferit, in limite foarte largi, de persoane diferite.  A spune ca vata minerala e un material complet ecologic tradeaza cel putin dezinteresul pentru domeniu.  Principalul criteriu de apreciere este nocivitatea asupra mediului si, direct sau indirect, asupra oamenilor.

Aceasta e influentata atat de  materialele continute sau folosite pentru obtinerea produsului respectiv cat si  cantitatea de energie utilizata pentru obtinere, transport, instalare si intretinere.
Vata minerala necesita de 6 ori mai mult consum de energie pentru a fi produsa decat lana de oaie de exemplu. Pentru a mentine fibrele "legate" se foloseste o rasina care, de la firma la firma poate fi mai mult sau mai putin ecologica. Si nu in ultimul rand anumite persoane sunt alergice la praful rezultat in urma manipularii vatei minerale si chiar exista suspiciunea ca inhalarea acestuia poate avea efect cancerigen.
Deci e greu sa spui ca vata minerala - sau oricare alt material - e un produs "complet" ecologic, ci cel mult ca e mai ecologic decat aumite produse si mai putin ecologic decat altele.

reshizzo:

Quote

polistirenul se topeste dupa 10sec
vata minerala dupa 6sec
ear lana de oaie la 4sec complet
si produsul celuloza numai la 44sec dar nu arde cate din cauza caldurii
Conteaza mai putin daca un produs rezista 5 secunde sau un minut la arzatorul de sudura, normele de siguranta la incendii  discuta de intervale de la 10-15 minute  pana la ore pentru structura unui intreg perete sau tavan, nu numai a termoizolatiei.
Faptul ca un material se topeste fara a intretine arderea este un avantaj, pentru ca termoizolatia este de obicei in spatele unui panou sau perete care-l separa de flacara directa, iar faptul ca se creaza un gol in spatele panoului  respectiv inseamna ca incendiul va fi intarziat pana va ceda fizic acel panou si ca eventuala crestere a conductivitatii termice in spatele sau (prin pierderea termoizolatiei) ajuta la racirea panoului, deci intarzie distrugerea sa.

Dintre toate materialele enumerate mai sus vata minerala e singura care nu arde - se topeste. Celelalte nu intretin focul daca-s singure, fara alta sursa de foc, dar ard si degaja la randul lor energie si gaze combustibile in prezenta unei flacari externe.

Filmul are rolul mai mult de a alunga suspiciunea ca un material care este 90% hartie va arde la fel de usor ca hartia.

Edited by blimpyway, 30 October 2007 - 13:58.


#8
reshizzo

reshizzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.10.2007
Filmul are rolul mai mult de a alunga suspiciunea ca un material care este 90% hartie va arde la fel de usor ca hartia.
[/quote]


pe mine ma convins mai mult produsul asta decad vata minerala pt ca este natural deci un produs organic .. nu contine nici un substant chemic in el ... nu stiu cu ce il amestica .. am citit ca cu minerale cica sare

dar tu daca preferi sa traiesti cu materiale anorganice deci sintetice in casa nu am nimica in potriva

conductibilitatea termica cica o are de 0,037 w/(mK) si cica are protectie fonica si impotriva vantului ca si cum umezelii si frigului si caldurii

eu doar repet ce am citit pe sit-ul lor

#9
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Nu am zis ca izolatia celulozica nu e buna ci ca ii sunt exagerate calitatile si mascate neajunsurile. In primul rand izolatia celulozica este sensibila la condens si umezeala. Cand se uda nu-si pierde calitatile asa rapid ca vata minerala dar dupa un timp indelungat in contact cu apa se degradeaza oricum. Si mai rau este ca odata ce a intrat umezeala in izolatie este foarte greu de eliminat, deci orice expunere de scurta durata poate deveni una de lunga durata.
Ignifugarea se face cel mai probabil cu saruri de bor (borax) si/sau acid boric, Boraxul protejeaza totodata impotriva insectelor si mucegaiului. Deci rezistenta la acesti factori nu este o caracteristica a celulozei ci a boraxului care e folosit si  la alte materiale naturale care in mod normal sunt expuse acestor riscuri - lemn, impaslitura de lemn, lana, etc.
La izolatia celulozica pe langa borax se adauga un liant (clei sau rasina), care poate sa fie mai mult sau mai putin sanatos/ecologic - depinde din nou de producator. In f. de tipul liantului variaza si rezistenta mecanica - daca si cat de repede se taseaza sau se "misca" izolatia.

#10
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
chiar nu stiam lucrurile astea. Interesant. Ma rog....

Pina la urma, cam orice termoizolatie "suge" absoarbe apa. Golurile de aer din masa materialului sunt predispuse la asa ceva.

Totusi, vata minerala livrata in rulouri se manipuleaza mai usor.

Mai exista un risc. Daca in zid este prezenta apa (din N motive, sa zicem o posibila si fireasca inundatie), materialul termoizolant in discutie se lasa sub propria lui greutate, lasaind astfel partea de sus a peretelui (cu siguranta la casele din lemn) goala, doar cu aer.

Edited by punkt, 30 October 2007 - 15:37.


#11
reshizzo

reshizzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.10.2007

View Postpunkt, on Oct 30 2007, 15:34, said:

chiar nu stiam lucrurile astea. Interesant. Ma rog....

Pina la urma, cam orice termoizolatie "suge" absoarbe apa. Golurile de aer din masa materialului sunt predispuse la asa ceva.

Totusi, vata minerala livrata in rulouri se manipuleaza mai usor.

Mai exista un risc. Daca in zid este prezenta apa (din N motive, sa zicem o posibila si fireasca inundatie), materialul termoizolant in discutie se lasa sub propria lui greutate, lasaind astfel partea de sus a peretelui (cu siguranta la casele din lemn) goala, doar cu aer.

avantajul in cazul acestei termoizolatii este ca devine martori acolo unde patrunde apa si se poate repara

in cazul celor materiale curge intro parte si se vede in cu totul alta parte

acest material preia umiditatea din interior si o transfera spre exterior chiar si uscarea se produce la fel .

daca etansarea este facuta corespunzator existenta spatiilor goale este exclusa

am avut o discutie cu cei de la isocell ... mea dat si cateva date tehnice

ce spuneti?

#12
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postreshizzo, on Oct 30 2007, 17:25, said:

ce spuneti?
le tii doar pt. tine. varsa tot pe forum.

#13
eda

eda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.02.2006
Salutare!
Si pe mine m-a interesat acest tip de izolatie.
Si inca mai ma intereseaza, dar sunt pe punctul de a renunta din cauza ca se pare ca are un pret destul de mare fata de vata minerala.
Exista reprezentante in tara atat pentru firma mentionata, reprezentanta care isi are sediul la Brasov, cat si pentru o alta firma care ofera un produs similar, cu sediul pe langa Bucuresti. Cele doua firme pot fi contactate pe email.
Eu am procedat in acest mod si am fost contactat telefonic de reprezentantii firmelor.
De la cea de a doua firma am aflat si un pret, respectiv 250 lei pentru un m. cub de material. Acest pret mie personal mi s-a paruta fi putim cam piparat fata de pretul la vata minerala.

#14
reshizzo

reshizzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.10.2007

View Posteda, on Oct 30 2007, 17:47, said:

Salutare!
Si pe mine m-a interesat acest tip de izolatie.
Si inca mai ma intereseaza, dar sunt pe punctul de a renunta din cauza ca se pare ca are un pret destul de mare fata de vata minerala.
Exista reprezentante in tara atat pentru firma mentionata, reprezentanta care isi are sediul la Brasov, cat si pentru o alta firma care ofera un produs similar, cu sediul pe langa Bucuresti. Cele doua firme pot fi contactate pe email.
Eu am procedat in acest mod si am fost contactat telefonic de reprezentantii firmelor.
De la cea de a doua firma am aflat si un pret, respectiv 250 lei pentru un m. cub de material. Acest pret mie personal mi s-a paruta fi putim cam piparat fata de pretul la vata minerala.

nici nu stiam ca sunt mai multi pe piata .. stiam numai de isocell

deci la pret eu am alte informatii de la firma din brasov ca cica intre 100 si 160 lei pe mc

atasat pun lista de preturi pe care am primito azi

Attached File  preturi_isocell.jpg   167.75K   472 downloads

#15
reshizzo

reshizzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.10.2007

View Postpunkt, on Oct 30 2007, 17:44, said:

le tii doar pt. tine. varsa tot pe forum.

deci am primit cateva date tehnice pe mail si la telefon ma invitat sa le visitez ca are o lucrare in brasov
ear mai am primit cateva raspunzuri pe mail

ca cica tehnologia exista deja de peste 80 ani in canada si america si etc.

la mansarda mea imi aplica o folie anticondens apoi imi sufla materialul in pereti ca e aplicare mecanizata

si la cei 120mp2 care trebuie izolati termina in 2 zile

daca va intreseaza datele pe care leam primit o sa le scanez si o sa le atasez aici

#16
reshizzo

reshizzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.10.2007

View Postblimpyway, on Oct 30 2007, 15:27, said:

Nu am zis ca izolatia celulozica nu e buna ci ca ii sunt exagerate calitatile si mascate neajunsurile. In primul rand izolatia celulozica este sensibila la condens si umezeala. Cand se uda nu-si pierde calitatile asa rapid ca vata minerala dar dupa un timp indelungat in contact cu apa se degradeaza oricum. Si mai rau este ca odata ce a intrat umezeala in izolatie este foarte greu de eliminat, deci orice expunere de scurta durata poate deveni una de lunga durata.
Ignifugarea se face cel mai probabil cu saruri de bor (borax) si/sau acid boric, Boraxul protejeaza totodata impotriva insectelor si mucegaiului. Deci rezistenta la acesti factori nu este o caracteristica a celulozei ci a boraxului care e folosit si  la alte materiale naturale care in mod normal sunt expuse acestor riscuri - lemn, impaslitura de lemn, lana, etc.
La izolatia celulozica pe langa borax se adauga un liant (clei sau rasina), care poate sa fie mai mult sau mai putin sanatos/ecologic - depinde din nou de producator. In f. de tipul liantului variaza si rezistenta mecanica - daca si cat de repede se taseaza sau se "misca" izolatia.

repet

referitor la sensibilitatea la umezeala toate celelalte materiale sunt la fel de sensibile doar ca celuloza joaca si rol de martor aratand exact unde este fisura si poate fi reparata

de aceea este foarte important ca pregatirea pentru izolare sa fie profesional facuta

in ceea ce priveste liantul la care va referiti nu am cunostinte despre folosirea acestuia (eu stiu ca materialul apare sub forma de fulgi)

#17
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postreshizzo, on Oct 31 2007, 07:50, said:

repet
referitor la sensibilitatea la umezeala toate celelalte materiale sunt la fel de sensibile doar ca celuloza joaca si rol de martor aratand exact unde este fisura si poate fi reparata
Unele materiale precum polistirenul si lana de polipropilena reciclata nu sunt afectate de apa - nu putrezesc, nu se comprima. Lana absoarbe pana la 30-40% apa din aer fara ca aceasta sa condenseze.  Singurul avantaj al celulozei e faptul ca se pateaza mai repede peretele exact in locul unde are loc scurgerea?

Quote

de aceea este foarte important ca pregatirea pentru izolare sa fie profesional facuta
in ceea ce priveste liantul la care va referiti nu am cunostinte despre folosirea acestuia (eu stiu ca materialul apare sub forma de fulgi)
Intreaba de unde vine diferenta de pret intre celuloza care se pune jos in pod si cea de pe sarpante si perete. Cea fara liant deloc se taseaza (se comprima) in timp si asta nu e un avantaj, caci se pierde din performanta termica.

#18
reshizzo

reshizzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.10.2007

View Postblimpyway, on Oct 31 2007, 10:33, said:

Unele materiale precum polistirenul si lana de polipropilena reciclata nu sunt afectate de apa - nu putrezesc, nu se comprima. Lana absoarbe pana la 30-40% apa din aer fara ca aceasta sa condenseze.  Singurul avantaj al celulozei e faptul ca se pateaza mai repede peretele exact in locul unde are loc scurgerea?

Intreaba de unde vine diferenta de pret intre celuloza care se pune jos in pod si cea de pe sarpante si perete. Cea fara liant deloc se taseaza (se comprima) in timp si asta nu e un avantaj, caci se pierde din performanta termica.

vreau sa va amintesc ca in topic-ul asta e vorba de celuloza ca material termoizolant organic/natural nu sintetic

capacitatea de absorbtie la umezeala este de 20%

densitatea in pereti este pina la 55kg/m3, in sarpanta pina 50kg/m3 si poduri pina la 35kg/m3

tasarea nu apare in timp caci prelucrarea se face mecanizat

chestia cu liantul nu o inteleg ptr ca materialul apare sub forma de fulgi (nu apare ca o pasta)

am primit o comparare a materialelor termoizolante daca te intereseaza da-mi un mail

salutare
luni ma intalnesc cu un reprezentant de la firma si sa vad ce iese

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate