Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

GARMIN MOBILE XT

- - - - -
  • Please log in to reply
2491 replies to this topic

#1
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006
Garmin a hotarat sa-si schimbe politica de a 'imperechea' softul de navigatie Garmin Mobile XT cu un receptor GPS Garmin.
In 3-5 saptamani (conform Garmin) o sa apara o noua versiune a lui Garmin Mobile XT care o sa fie compatibila cu o gama uriasa de smartphone-uri/PDA-uri/PNA-uri, cu Windows mobile, Palm OS si Symbian.
Detalii complete la:

https://buy.garmin.c...op.do?pID=11413

Presupunand ca in Romania produsul se va vinde cu circa 350 lei (mai avem putin de asteptat - in US va fi 100 USD) impreuna cu ROAD2006 se va incadra intr-un buget de circa 1000 lei si cred ca va deveni o optiune de luat in seama pentru utilizatorii de dispozitive cu receptor GPS incorporat

#2
blizz

blizz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 27.01.2005
E o veste cat se poate de buna ! Asteptam cu nerabdare pasul !

#3
cyrus33

cyrus33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 04.07.2005

 subarufan, on Oct 18 2007, 12:05, said:

Garmin a hotarat sa-si schimbe politica de a 'imperechea' softul de navigatie Garmin Mobile XT cu un receptor GPS Garmin.
In 3-5 saptamani (conform Garmin) o sa apara o noua versiune a lui Garmin Mobile XT care o sa fie compatibila cu o gama uriasa de smartphone-uri/PDA-uri/PNA-uri, cu Windows mobile, Palm OS si Symbian.
Detalii complete la:

https://buy.garmin.com/shop/shop.do?pID=11413

Presupunand ca in Romania produsul se va vinde cu circa 350 lei (mai avem putin de asteptat - in US va fi 100 USD) impreuna cu ROAD2006 se va incadra intr-un buget de circa 1000 lei si cred ca va deveni o optiune de luat in seama pentru utilizatorii de dispozitive cu receptor GPS incorporat

Un soft pe nume GPS Gate care costa ~ 30 USD + Garmin Que care-l downloadezi gratis de pe garmin.com , face treaba asta...adica poti folosi softurile facute pt Garmin pe orice PDA, nu stiu daca este valabil si pt symbian...plus ca o harta o poti folosi pe cate aparate vrei....dar asta cred ca face si XT-ul

#4
blizz

blizz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 27.01.2005
Ar fi bine daca ar exista un utilzator sa ne povesteasca cum este cu XT-ul.
Daca ma hotarasc sa ajung pe la ei pe la magazin o sa va povestesc ce si cum.

#5
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 blizz, on Oct 23 2007, 16:57, said:

Ar fi bine daca ar exista un utilzator sa ne povesteasca cum este cu XT-ul.
Daca ma hotarasc sa ajung pe la ei pe la magazin o sa va povestesc ce si cum.
Vezi aici:

http://forum.softped...m...t&p=3553336

#6
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006
Cateva capturi ecran cu Garmin Mobile XT, versiunea 4.10.60 pentru Symbian...

Attached Files



#7
lupixxx

lupixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 20.03.2007
cine ma paote ajuta si pe ine sa`l instalez pe uiq3 (w950i)  am laut ceva de pe net, dar nu vresa, zice ca r fi pt alta versiune (deci S60)

#8
lupixxx

lupixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 20.03.2007
pana la urma am reusit sa instralez softul, dar acum cum ii pun hartile? acestea au cumva extensia IMG ?

#9
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 lupixxx, on Jan 26 2008, 05:17, said:

pana la urma am reusit sa instralez softul, dar acum cum ii pun hartile? acestea au cumva extensia IMG ?
Da, sunt .img-uri, si poti pune 4 harti/seturi de harti.

#10
instalatorul

instalatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 30.11.2004
Stie cineva cind este prevazuta lansarea pentru ROAD 2008?

#11
drusu.sv

drusu.sv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 29.06.2007

 subarufan, on Dec 7 2007, 11:43, said:

Cateva capturi ecran cu Garmin Mobile XT, versiunea 4.10.60 pentru Symbian...


da-mi si mie te rog harta romaniei RO.A.D.2006 si cea a europei

#12
Corbu'

Corbu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 17.09.2004
Are cineva idee cum pot vedea ce versiune de ROAD 2006 am instalat pe card? La "Despre harti" imi arata doar RO A D 2006 (la fel ca in imaginile lui subarufan), dar nu vad nici o versiune scrisa pe nicaieri.

#13
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 Corbu', on Feb 6 2008, 07:33, said:

Are cineva idee cum pot vedea ce versiune de ROAD 2006 am instalat pe card? La "Despre harti" imi arata doar RO A D 2006 (la fel ca in imaginile lui subarufan), dar nu vad nici o versiune scrisa pe nicaieri.
In Settings/About/Content o sa vezi informatii despre toate hartile (producator, eventual licenta Garmin, anul producerii hartii) dar nu neaparat numarul de versiune. Depinde de informatiile pe care producatorul le insereaza in harta.
In schimb poti vedea versiunea in MapSource la Help/About/Product Info inclusiv informatii despre versiunea de harti. Cand transferi o harta din MapSpource in telefon ii poti shimba numele si o denumesti cum vrei, putand pune info legate de versiune

#14
Corbu'

Corbu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 17.09.2004
subarufan ai idee daca nivelul de detaliu al hartilor selectact din MapSource (View>Map Detail) este transmis catre GPS? Sau hartile se transfera integral indiferent de nivelul de detaliu pe care vreau sa il vad in MapSource?

#15
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 Corbu', on Feb 6 2008, 22:59, said:

subarufan ai idee daca nivelul de detaliu al hartilor selectact din MapSource (View>Map Detail) este transmis catre GPS? Sau hartile se transfera integral indiferent de nivelul de detaliu pe care vreau sa il vad in MapSource?
Hartile se transfera integral. MapSource-ul face un lucru aparent 'banal'. Combina o multime de fisiere *.img care 'compun' o harta in format MapSource si creaza un singur fisier GMAPSUPP.IMG pe care il transfera intr-un device care sa poata fi folosit de Garmin Mobile XT - asta pricepe 4 fisiere (in total) cu extensia img.
Nivelul de detaliu la care este afisata harta se poate modifica atat in MapSource cat si in GM XT.

#16
Corbu'

Corbu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 17.09.2004
Aha, deci daca vreau sa zicem toata Europa mai bine o fac intr-un singur fisier .IMG in loc sa iau fiecare atara in parte si sa o pun pe fiecare in .IMG. In felul asta am maxim 4 tari. Am priceput bine? :D

P.S. Am incercat sa transfer toata Europa odata, dar cand am vazut cat sta la rumegat am renuntat, am zis ca e mai usor sa o iau pe fiecare tara in parte.

#17
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 Corbu', on Feb 7 2008, 16:42, said:

Aha, deci daca vreau sa zicem toata Europa mai bine o fac intr-un singur fisier .IMG in loc sa iau fiecare atara in parte si sa o pun pe fiecare in .IMG. In felul asta am maxim 4 tari. Am priceput bine? :D

P.S. Am incercat sa transfer toata Europa odata, dar cand am vazut cat sta la rumegat am renuntat, am zis ca e mai usor sa o iau pe fiecare tara in parte.
Cu MapSource poti face cam ce vrei tu...
Transferul depinde in primul rand de marimea cardului 'tinta'. Toata Europa (CNENT2008) are aprox 1.3 GB, Road aprox 140 MB, deci ai nevoie doar pentru ele de un 2 GB card.
Cu MapTool din MapSource poti selecta ce vrei tu, de exemplu un grup de 7 tari, sau de 2 tari, sau doar Italia de Nord (tot ca exemplu). Atunci cand transferi o sa fie creat pe card un singur fisier cu denumirea gmapsupp.img. Daca vrei pe asta il poti redenumi gmapsup2.img si sa lasi liber gmapsupp.img pentru un alt transfer ulterior. Atentie, MapSource creaza fisierul si il suprascrie pe cel existent pe card daca are acelasi nume.
Foarte pe scurt, uita-te pe card in folderul Garmin - tot ce este de forma gmapxxxx.img este o harta sau un set de harti. Transferul cu MapSource va crea intotdeauna un fisier cu numele gmapsupp.img.
Sper ca te-am lamurit desi nici mie nu-mi place in mod special exprimarea...Eventual revii...

#18
Corbu'

Corbu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 17.09.2004
M-am prins, pana la urma o sa stau sa transfer toata harta Europei pe card si gata, cardul nu e problema; impreuna cu ROAD 2006 si am rezolvat cu totul. Si apropo de ROAD, vad la ei pe site ca se vorbea de ROAD 2007, dar a trecut si 2007 si nimic. Mai scot astia ceva sau gata cu Romania Digitala?

Edited by Corbu', 07 February 2008 - 21:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate