Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Exostoza

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
new folder

new folder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.04.2006
Salutare,

De ~ 3 ani am observat pe omoplatul drept , lipita, o mica umflatura ~2 cm, nedureroasa, de natura osoasa. Nu se vede ci doar se simte la palpat.
Nu i-am dat mare importanta (poate de teama), dar la o radiografie recenta (pt un examen la plamani) a iesit pe film.
Am ajuns la ortopedie unde medicul mi-a spus ca e vb de exostoza si ca nu sunt pb. daca nu ma doare si nu se mareste (de cand am observat-o nu pare sa se fi modificat). Pt linistea mea insa am consultat si un medic din Bucuresti care mi-a spus ca e bine sa o scot pt ca exista riscul malignizarii.

A mai avut careva pb de genul asta si daca da ce a facut?

Multumesc.

#2
chintesenta

chintesenta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.10.2007

 new folder, on Oct 11 2007, 10:42, said:

Salutare,

De ~ 3 ani am observat pe omoplatul drept , lipita, o mica umflatura ~2 cm, nedureroasa, de natura osoasa. Nu se vede ci doar se simte la palpat.
Nu i-am dat mare importanta (poate de teama), dar la o radiografie recenta (pt un examen la plamani) a iesit pe film.
Am ajuns la ortopedie unde medicul mi-a spus ca e vb de exostoza si ca nu sunt pb. daca nu ma doare si nu se mareste (de cand am observat-o nu pare sa se fi modificat). Pt linistea mea insa am consultat si un medic din Bucuresti care mi-a spus ca e bine sa o scot pt ca exista riscul malignizarii.

A mai avut careva pb de genul asta si daca da ce a facut?

Multumesc.

Si eu am probleme cu baietelul meu pe care l-am operat la 6 ani si in acel loc nu i-au mai aparut acele "umflaturi osoase", dar au aparut altele, in alte locuri. Daca intre timp ati aflat ceva nou referitor la extostoza, va rog sa-mi comunicati si mie pe Mail:
link aici


#3
dan4orto

dan4orto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 09.08.2008

 new folder, on Oct 11 2007, 10:42, said:

Salutare,

De ~ 3 ani am observat pe omoplatul drept , lipita, o mica umflatura ~2 cm, nedureroasa, de natura osoasa. Nu se vede ci doar se simte la palpat.
Nu i-am dat mare importanta (poate de teama), dar la o radiografie recenta (pt un examen la plamani) a iesit pe film.
Am ajuns la ortopedie unde medicul mi-a spus ca e vb de exostoza si ca nu sunt pb. daca nu ma doare si nu se mareste (de cand am observat-o nu pare sa se fi modificat). Pt linistea mea insa am consultat si un medic din Bucuresti care mi-a spus ca e bine sa o scot pt ca exista riscul malignizarii.

A mai avut careva pb de genul asta si daca da ce a facut?

Multumesc.

Ar ajuta daca ne-ai spune si virsta. In principiu, primul ortoped a avut dreptate - o exostoza in localizare unica nu trebuie operata, decit daca te supara. Riscul de malignizare este minor in formele cu localizare unica (ceea ce nu inseamna ca nu e o idee buna sa o supraveghezi, dar fara sa te alarmezi).

Acuma am vazut ca thread-ul e vechi de 1 an :-9

Edited by dan4orto, 11 August 2008 - 20:48.


#4
new folder

new folder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.04.2006
Multumesc pt raspunsuri.

33 de ani este varsta mea.
Am facut o RMN intre timp si mi s-a confirmat diagnosticul de "exostoza".
Parerile medicilor sunt in continuare impartite (cei mai multi spun sa o las asa).

#5
dan4orto

dan4orto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 09.08.2008

 new folder, on Aug 18 2008, 15:22, said:

Multumesc pt raspunsuri.

33 de ani este varsta mea.
Am facut o RMN intre timp si mi s-a confirmat diagnosticul de "exostoza".
Parerile medicilor sunt in continuare impartite (cei mai multi spun sa o las asa).

In rezumat: ai  o tumora osoasa care are aspect clinic (nu creste, nu te doare, ai descoperit-o intimplator la o radiografie pentru altceva) si radiografic este de tumora benigna - deci nu cancer. Ai o virsta la care s-a incheiat demult crsterea osoasa, deci potentialul evolutiv al acestei tumori este foarte mic. Parerea mea este sa o lasi in pace - eventual sa o supraveghezi cu calm, fara angoase si disperari, si daca nu creste si nu doare sa NU te atingi de ea cu bisturiul. Orice medic care zice despre operatie si se respecta trebuie sa iti ofere argumente clare - doar ca sa o scoti si sa te uiti la ea prin microscop nu pare justificat.

#6
new folder

new folder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.04.2006

 dan4orto, on Aug 26 2008, 23:01, said:

In rezumat: ai  o tumora osoasa care are aspect clinic (nu creste, nu te doare, ai descoperit-o intimplator la o radiografie pentru altceva) si radiografic este de tumora benigna - deci nu cancer. Ai o virsta la care s-a incheiat demult crsterea osoasa, deci potentialul evolutiv al acestei tumori este foarte mic. Parerea mea este sa o lasi in pace - eventual sa o supraveghezi cu calm, fara angoase si disperari, si daca nu creste si nu doare sa NU te atingi de ea cu bisturiul. Orice medic care zice despre operatie si se respecta trebuie sa iti ofere argumente clare - doar ca sa o scoti si sa te uiti la ea prin microscop nu pare justificat.


Argumentul medicului din Bucuresti a fost ca in timp se poate maligniza (ba mai mult mi-a dat si un procent aproximativ : 15% din cazuri - ceea ce nu-i un procent chiar incurajator), iar daca o operez acum nu se poate intampla nimic.

Multumesc pt raspunsuri.

#7
Calin809

Calin809

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 19.02.2007
Salut.

La varsta de 12 ani am observat o umflatura dubioasa deasupra genunchiului drept. Dupa radiografii, am fost diagnosticat scurt: exostoza treime inferioara femur drept, de marime aprox 7 cm.

La mine parerile nu au fost deloc impartite: operatie. Nici un medic pe care l-am consultat nu a pus problema malignizarii. Pozitionarea ei insa, era foarte periculoasa: pe femur, langa canalul vasculo-nervos, inchistata in cvadriceps.
Riscurile operatiei: atingerea cartilagiilor de crestere, adica sa raman cu un picior mai scurt (eram, totusi, in plina perioada de crestere) plus riscurile pe care le implica orice anestezie.
Riscurile in cazul in care nu era extirpata: fiind incorporata in muschi, la un efort brusc se putea fractura, sectionandu-mi artera femurala (10 min - bye-bye).

Asa ca internat, taiat, dalta, ciocan, recuperare....

Din fericire, nici o recidiva (au trecut 12 ani). Insa multe dureri osoase in zona in care femurul a fost "lucrat".

Atata timp cat la tine este amplasata pe omoplat, este mica, si medicii spun ca nu prezinta amenintare pentru organele din jur cred ca poti trai cu ea linistit (poti chiar sa-i pui un nume :lol: ). Chestia cu malignizarea, din cate stiu, e destul de incerta ca fenomen. Exostoza in sine e o tumora benigna care, dupa ce ajunga la "maturitate" se calcifiaza complet si ramane ca orice alt os. Oricum, orice chirurg care se respecta mai intai taie si dup-aia intreba unde te doare :lol:

Dar ar trebui sa sti ca o exostoza care nu este extirpata cum trebuie (adica "sapat" putin si in osul pe care s-a format) prezinta risc ridicat de recidiva. Asa ca, daca te hotarasti sa o scoti, incearca sa ai parte de un ortoped bun.

Succese

PS Nu, nu vei putea pastra exostoza dupa extirpare. Chiar imi pare rau ca nu am o amuleta din ea  :)

#8
mcbota

mcbota

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.11.2006
Salutare! Eu am fost operat anul trecut in iunie de o asemenea formatiune osoasa in zona genunchiului, treimea proximala gamba, si dupa nici 8 luni a reaparut exostoza, Este chiar in zona nervului sciatic si apasand pe el e deranjant. Mi s a recomandat operatie din nou, si efectiv nu stiu cum e mai bine , ptr ca parca nu m as opera la fiecare an! cva sugestii , pareri , doctori ortopezi buni. Am un Cd , rezultat de la CT in care se vede problema cu pricina!

#9
blackjocker

blackjocker

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.07.2009
salutare  


si eu am avut o exostoza la picior si nu am bagato in seama,si am fortat mult picioru la sport si sa accentuat,a inceput sa creasca mult incat nu am mai putu sa indoi genunchiu si a inceput sa ma doara foarte rau si am fost la medic si mia zis ca nu am ce sa mai fac decat sa fac operatie sal tai,asa ca eu zic sa nu stati asa si sa mergeti la medic sa luati un tratament cva.

Edited by adadoi, 16 July 2009 - 12:56.
cratima!!!!


#10
DjDeea

DjDeea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.07.2010

 new folder, on 11th October 2007, 10:42, said:

Salutare,

De ~ 3 ani am observat pe omoplatul drept , lipita, o mica umflatura ~2 cm, nedureroasa, de natura osoasa. Nu se vede ci doar se simte la palpat.
Nu i-am dat mare importanta (poate de teama), dar la o radiografie recenta (pt un examen la plamani) a iesit pe film.
Am ajuns la ortopedie unde medicul mi-a spus ca e vb de exostoza si ca nu sunt pb. daca nu ma doare si nu se mareste (de cand am observat-o nu pare sa se fi modificat). Pt linistea mea insa am consultat si un medic din Bucuresti care mi-a spus ca e bine sa o scot pt ca exista riscul malignizarii.

A mai avut careva pb de genul asta si daca da ce a facut?

Multumesc.
Am avut si eu exostoza la piciorul drept..m-am dus la doctor..doctorul zicea ca dak mai stateam prea mult nu era prea bn asa ca s-a luat decizia pt operatie
Deci dak aveti exostoza eu zik sa va prezentati la doctor si sa urmati sfaturile doctorului :OK:

Edited by adadoi, 17 July 2010 - 07:46.


#11
Conia

Conia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.06.2011
Eu am exostoza de cand ma stiu .. exostoza apare doar la incheieturi .. ATENTIE ! Sa nu va operati, deoarece degeaba va operati :) am 15 ani si pana in momentul de fata am 2 aperatii .. O operatie este facuta la varsta de 2 ani de zile deoarece atunci mi-a aparut aceasta boala, iar mama s-a speriat si mi-a facut prima operatie dar cel mai important lucru este faptul ca peste operatie mi-a crescut un alt os .. Sa stiti si voi operatiile nu opresc cresterea oaselor! Am facut tratamente peste tratamente si degeaba . Boala este de la nastere:) Si da, ele cresc dar si dau inapoi! :) Este in functie de dezvoltarea fiecaruia .. Daca pana in varsta de 18 ani nu dispar .. posibilitatea de a ramane cu ele toata viata este foarte mare!Stiu ca dor uneori o simt pe pielea mea :) .. Dar mamelor nu va operatii copii! o sa va pomeneasca toata viata de toate acele semne de pe corp..O mai repet o data, operatiile nu opresc dezvoltarea oaselor! Poate exista vreon alt leac, eu una nu l-am descoperit :) ps: Chiar astazi m-a chemat mama la televizor pe kanal D o fetita mica avea aceeasi boala .. Au nevoie de 5000 de euro pentru ca sa ii opereze toate oasele :| ingrozitor si degeaba .. ei o opereaza .. dar ceea ce nu stiau ei e ca nu o sa se opreasca :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate