Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

ultrasunete anti caini

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
sfantul

sfantul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 385
  • Înscris: 19.05.2004
sunt eficiente aparatele care emit ultrasunete pentru a alunga cainii ?

ce marca e mai de calitate ? (cam cat costa ? )

#2
yankey

yankey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 11.05.2003
Sunt si nu prea. Am avut vreo 2 ani un aparat din asta. Merge cam la toti cainii dar daca sunt in haita mai mult ii enerveaza. La fel la cainii dresati.

#3
YoYo_man13

YoYo_man13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.12.2007
si-a mai luat cineva intr timp asa ceva sa ne impartaseasca ceva impresii?

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
trece prin pereti ? se poate folosi pentru potolirea cainilor vecinilor ?

#5
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006

 spare-me, on Jan 14 2008, 20:05, said:

trece prin pereti ? se poate folosi pentru potolirea cainilor vecinilor ?

Lol ce timpenie  :D  cum sa treaca prin pereti? Ultrasunetele sunt sunete de frecventa inalta si nu pot penetra peretii. /nu trebuie confundat cu radiatia eletromagnetica. Un generator de ultrasunete este eficient impotriva cinilor vagabonzi si nu numai deoarece ii descurajeaza sa se apropie. Aria de eficienta maxima este intre 1~2 m fata de animal insa poate ajunge si pina la 8 m.

Un lucru de retinut este ca acest dispozitiv nu va mai fi eficient daca ciinele este surd :) Pentru doritori aceste dispozitive se comercializeaza pe ebay cu preturi de 11 $ si se trimit in Romania. Vedeti ca nu se merita sa luati de pe la noi ca au preturi de la 200 ron in sus.

Succes la cumparaturi.

Edited by juannn, 15 January 2008 - 00:32.


#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
la cati tampiti intreaba tampenii pe aici zi de zi, da-mi voie sa u ma deranjeze f. tare afirmatia ta :)
am intrebat sieu n-am dat cu parul...

#7
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
eu am luat anul trecut unul "de buzunar". functoneaza destul de ciudat: unii fug ca loviti cu parul, altii se uita curiosi la tine si pe altii ii doare fix in coada (desi le-am bagat aparatul in ureche)!
a costat 80 lei.
tot mai bun e un shpitz in bot...

#8
lightsb

lightsb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 04.05.2006

 sfantul, on Jun 20 2004, 23:33, said:

sunt eficiente aparatele care emit ultrasunete pentru a alunga cainii ?

ce marca e mai de calitate ? (cam cat costa ? )

http://www.ultrasune..._anticaine.html

#9
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
Pentru cei interesati de asa ceva cautati pe ebay dupa termenul dog repeller Afirmatiile lui @carman sunt korecte in privinta comportamentului ciinilor la ultrasunete.

Edited by juannn, 15 January 2008 - 12:48.


#10
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,079
  • Înscris: 07.07.2006
Confirm ce spune carman, adaug ca in general aia nepasatori sunt ciini cu stapini, de apartament, adica nu vagabonzi. La aia vagabonzi se intilnesc celelalte 2 reactii, fuga sau neliniste curioasa (sau curiozitate nelinistita).

#11
StarTrek

StarTrek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 30.01.2002
dar daca imi cumpar doua, unul cu 113 db  si unul cu 130 db, oare nu sunt mai eficiente ?

am gasit oferta pe un site, cica actioneaza si la peste 10 m, emite 130 db, mai mult decat Dazer; si are si buton anti-latrat

#12
drq101

drq101

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 25.03.2007
eu am luat unu' la 300 de mii acu vreo cativa ani si mergea la orice javra. mai nasol la aia dresati (am la munca potai de paza) devin agresivi si mai nasol necontrolabili. partea proasta a fost cand l-am scapat pe jos (circa 1m) nu a mai functionat. are un fel de membrana ca la boxe care s-a fisurat...

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Un bat pe spinare daca poti. Sau o piatra. Cel mai bine.

#14
t423748

t423748

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 19.04.2007
Salut
Am avut un astfel de aparat in perioada 1998-2001, cumparat pentru a linisti o haita agresiva din traseul meu zilnic.
Aparatul respectiv se numea stop atac se comercializa la un magazin de arme cunoscut din Bucuresti si la vremea respectiv a fost scump, dar in cazul meu si meritat fiecare leu.
Eficienta lui este fata de caini care ataca si la o distanta de 1-2 m maxim.  Din toate atacurile respinse cred ca o singura data nu a functionat si nu am stat sa investighez amanuntit de ce :P . Cum spunea si alt membru al forumului efectul fata de caini cu stapan si deci dresati sau cei de paza este invers canalizeaza cumva furia  catre aparat si vor ataca. Nu este eficient pe catei, nu uitati sa schimbati bateria sa nu aveti neplaceri.
Aparatul meu avea un singur defect: holsurubul care trebuia desfacut de fiecare data camd schimbam bateria se monta de fiecare data cu mai mare greutate, in rest pot spune ca am fost f multumit de aparat.
PS: La fel de bun poate si si un spray special pt caine care se poate gasi in comert sau un spray lacrimogen.

#15
StarTrek

StarTrek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 30.01.2002
am cumparat aparatul cu ultrasunete de aici

http://www.sanatatea...ul.ro/caini.htm

sunt dezamagit de el; pana acum,  la cati caini am testat, nu au reactionat nici unul; la telefon mi-au zis ca nu orice caine reactioneaza si chiar m-au descurajat;
tocmai in urma cu 15 min am fost la un pas sa fiu muscat de un caine, cu tot cu aparatul meu "smecher" care emite 130 db, cainele a fost la mai putin de 5 cm de picorul meu; am avut noroc de umbrela si l-am speriat, dar nu ma lasa deloc; desi se aprindea intermitent beculetul rosu, cainele nu reactiona in nici un fel; si nu era chiar batran cainele;   si asta se intampla in fata unui hotel de 3 stele din Iasi !!!

am fost socat de ce am vazut aici:

http://blog.time4new...ainii-vagabonzi

om cu ureche rupta de caine;  cainii astia trebuie impuscati toti;

oare dazerul sa fie mai bun decat asta ce l-am cumparat eu ? ar trebui sa se inventeze niste airbag-uri anticaine, cand se apropie cainele sa pot declansa airbag-ul sa ma ascund dupa un balon de aer; macar sa se sperie;

Edited by StarTrek, 13 March 2008 - 21:47.


#16
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Sau mai bine un costum invizibil cu un buton special care-ti va crea invizibilitate.... :D
Acum pe bune dupa cum arata saitul de pe care ai luat nici nu ma mir sa nu fie tzeapa...... Arata aiurea, nu-mi inspira incredere.

#17
mocca

mocca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 18.06.2005

Quote

Dispozitivul Ultrasonic DogChaser® emite sunete cu o frecventa intre 20 si 25 kHz, care sunt inaudibile pentru om, insa pot fi auzite de caini. Aparatul, in cazul utilizarii corecte, va indeparta un caine nedorit. Pentru aceasta dispozitivul trebuie directionat direct inspre cainele in cauza.

daca inregistrez pe telefon un sunet cu frecventa intre  20 si 25 kHz oare functioneaza ?? a incercat cineva ??

#18
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Acum cateva luni era prin Iasi cineva care comercializa astfel de aparate cu ultrasunete pentru alungat cainii - avea lipite anunturi pe stalpii de iluminat in zona Nicolina. Pretul unui astfel de aparat era in jur de 70 RON.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate