Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Pensii private - pilonul II

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

Poll: Care este societatea de asigurare pe care o veti alege? (186 member(s) have cast votes)

Cele 17 societati de asigurare sunt:

  1. ING (60 votes [32.26%])

    Percentage of vote: 32.26%

  2. ALLIANZ (39 votes [20.97%])

    Percentage of vote: 20.97%

  3. AVIVA (14 votes [7.53%])

    Percentage of vote: 7.53%

  4. OMNIASIG (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. INTERAMERICAN (10 votes [5.38%])

    Percentage of vote: 5.38%

  6. AIG (20 votes [10.75%])

    Percentage of vote: 10.75%

  7. BT AEGON (12 votes [6.45%])

    Percentage of vote: 6.45%

  8. GENERALI (23 votes [12.37%])

    Percentage of vote: 12.37%

  9. PRIMA (1 votes [0.54%])

    Percentage of vote: 0.54%

  10. BRD (3 votes [1.61%])

    Percentage of vote: 1.61%

  11. OTP (1 votes [0.54%])

    Percentage of vote: 0.54%

  12. BCR (1 votes [0.54%])

    Percentage of vote: 0.54%

  13. AG2R (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  14. BANCPOST (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  15. MARFIN (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  16. KD (2 votes [1.08%])

    Percentage of vote: 1.08%

Vote Guests cannot vote

#1
dynamic

dynamic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 08.10.2004
Aveti intre 18 si 45 de ani? V-ati hotarat asupra societatii de asigurari pe care o veti alege? Comentarii, pareri, impresii...

Edited by dynamic, 18 September 2007 - 21:14.


#2
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 09.03.2006
BRD mi se par mai de incredere tinind cont ca o sa dau bani la ei cam 45 de ani (sau cel putin asa sper :) ).

Am un presentiment ca fondurile astea care au aparut din senin o sa dea faliment in primii ani si tare ma tem sa nu fie ceva de genul FNI. Cel mai sigur este la o banca comerciala.

#3
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Cam tot din aceleasi cauze... neincredere si impresie proasta fata de altii... as alege BT Aegon.
Asadar eu aleg prin eliminare, nu prin increderea ca nu stiu ce castig de la unul sau de la celalat.

#4
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Din pacate nu-mi pot modifica raspunsul anterior, intre timp am gasit si o comparatie a fondurilor de pensie private obligatorii CSSPP - Comparatie Fonduri Private
Da' ce inseamna taxa de audit?

Edited by Ciubex, 19 September 2007 - 19:13.


#5
s1mplu

s1mplu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 06.04.2006
Se pare ca majoritatea opteaza ptr ING :) Eu inchei pensii private ptr ING si vreau sa va zic ca sau ocupat bine ptr asta si sunt seriosi, nu zic asta doar ptr ca lucrez ptr ei.
Ciubex o sa intreb ce e taxa de audit si iti voi zice.

P.S. Nu va alegeti o societata de care nu ati mai auzit sau nu o doriti chiar daca persoana respectiva insista si e logic sa insiste deoarece ea primeste un comision ptr fiecare persoana inscrisa.

Edited by s1mplu, 20 September 2007 - 22:03.


#6
end-er

end-er

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 29.06.2005
http://www.pensiepri...ivate-fond-aig/
gasiti aici o comparatie mai detaliata

eu in pricipiu am sa merg pe aig. dar inca iau in consideratie si oferta alianz si bt aegon.

ii rog pe userii mai bine documentati sa posteze diferentele semnificative dintre oferte (in afara celor descrise in link). multumesc.

#7
progy

progy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.06.2003
Comisia de Supraveghere a Asigurarilor scoate in fiecare an un raport in care veti gasi informatii despre cum au evoluat pe piata asigurarilor o parte din cei care acum ii vedem in povestea cu Pensiile private. Rapoartele din 2001 pana in 2006 le gasiti aici.

Cel mai interesant aspect din raport mi se pare comparatia dintre Allianz-Tiriac si ING. ING cu o cota de piata net inferioara (Anexa 3, pag.79) reuseste rezultate financiare (Anexa 11, pag.90) mai bune decat Allianz.

#8
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 06.09.2004
La mine la serviciu oamenii au fost amenintati de la virf ca vor fi dati afara daca nu se inscriu la o anume societate.

#9
miki68

miki68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 24.08.2007

View Postisr2002, on Sep 22 2007, 10:23, said:

La mine la serviciu oamenii au fost amenintati de la virf ca vor fi dati afara daca nu se inscriu la o anume societate.

Este ilegal. Intreaba pe cei de la www.csspp.ro ce e de facut.

#10
jamesbond

jamesbond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.04.2007

View Postisr2002, on Sep 22 2007, 10:23, said:

La mine la serviciu oamenii au fost amenintati de la virf ca vor fi dati afara daca nu se inscriu la o anume societate.
Am o ruda care la fel i s-a intamplat.E asistenta la un spital iar luni i-a convocat la ora 8 sa semneze OBLIGATORIU.
O colega a rudei mele semnase deja cu altcineva prin sotul ei si i-a spus ca nu conteaza!   :deadtongue:
O sa aflu de la ea cum se numeste respectivul agent cu care va face ,voi cauta numele lui pe siteul  CSSP iar mai apoi voi suna la firma unde e angajata ca agent!
  Va voi tine la curent cu ce se va intampla.
REVOLTATOR!!!     :puke: :death:

Edited by jamesbond, 22 September 2007 - 19:32.


#11
dynamic

dynamic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 08.10.2004
miki68 si jamesbond nu ne spuneti si care sunt acele societati de asigurare? Eu banuiesc ca e vorba de ING si/sau Allianz... Off topic: cum vi se par reclamele societatilor de asigurare? Mie unul, cu cateva exceptii, mi se par penibile  :thumbdown:

#12
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 06.09.2004

View Postdynamic, on Sep 23 2007, 20:05, said:

miki68 si jamesbond nu ne spuneti si care sunt acele societati de asigurare? Eu banuiesc ca e vorba de ING si/sau Allianz... Off topic: cum vi se par reclamele societatilor de asigurare? Mie unul, cu cateva exceptii, mi se par penibile  :thumbdown:
Nu stiu la ei dar la mine nu sint alea. Dar nu spun care pentru ca nu ei sint vinovati.

Edited by isr2002, 23 September 2007 - 19:32.


#13
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
e deja o discutie mult mai lunga aici : http://forum.softped...t...0&start=180

#14
si`n`gura69

si`n`gura69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.08.2006
Salutare!

Ca tot romanu`,si eu inchei contracte ptr pensiile obligatorii ING,diferenta e ca eu ofer celui care incheie un contract la mine 25 ron/contract ..e pe bune,si sunt autorizat..cei de la ING,dau 70 ron brut pe contract..sa raspund si al intrebare..va astept la 0744792579,e treaba serioasa,mersi anticipat! (ptr cei din BUCURESTI)

#15
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Ca tot romanul, si eu am vreo doua rude, 3 prieteni si 5 colegi de serviciu care incheie astfel de asigurari, asa ca voi alege dintre ei.
Am auzit ca la unul din fondurile astea actionar e SOV.

#16
dynamic

dynamic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 08.10.2004

View PostJJOne, on Sep 24 2007, 18:04, said:

Am auzit ca la unul din fondurile astea actionar e SOV.


Este vorba tocmai despre societatea de asigurari pe care am omis-o dintr-o eroare din chestionar, MKB ROMEXTERRA FOND DE PENSII SA.

#17
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006
Optez pentru Generali, pt ca este singurul fond cu risc ridicat-adica investeste preponderent pe Bursa.
In conditiile in care nici un fond nu poate da faliment, conform legii, si la pensionare nu poti primi mai putin decat ai cotizat(minus taxele si comisioanele), cred ca singura sansa de a se strange ceva bani din contributiile alea mici de 2-6% este ca o parte cat mai mare din ei sa fie investiti la Bursa.

#18
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005

View Postl_dan, on Sep 25 2007, 11:55, said:

Optez pentru Generali, pt ca este singurul fond cu risc ridicat-adica investeste preponderent pe Bursa.
In conditiile in care nici un fond nu poate da faliment, conform legii, si la pensionare nu poti primi mai putin decat ai cotizat(minus taxele si comisioanele), cred ca singura sansa de a se strange ceva bani din contributiile alea mici de 2-6% este ca o parte cat mai mare din ei sa fie investiti la Bursa.

poti s-o iei si asa, insa la bursa se risca mai mult si atunci castigul poate fi mai mare dar si mai mic decat la restul firmelor, pe cand la cele care nu investesc la bursa castigul e mediu dar mai sigur.
depinde cui ii place riscul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate