Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Acer AL2423WA vs. Acer AL2423WAs

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
painteru

painteru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.09.2004
Salut !
Am  in plan sa-mi cumpar un monitor si ma oprisem la Acer AL2423WAs .Are panel super (Samsung S-PVA (LTM240M2)) dimensiuni f mari  si  un  pret  acceptabil ~ 1250 lei . Eram hotarit sa-l cumpar, insa in ultimul moment am observt ca nu are decit intrare D-SUB !
Modelul celalalt , Acer AL2423WA, are acelasi tip de panel dar si intrare DVI insa mai are si boxe integrate, consum si contrast  mai  mic  dar si un pret  mai  mare  ~ 1600 !
Ma intereseaza un panel mare si sa fie si S-PVA ...dar si mai accesibil , in special pt ca editez mult foto.

Acum va intreb : intrarea DVI ar inbunatati vizibil calitatea imaginii statice ? merita 350 lei in plus intarea DVI? -nu ma refer si la boxele integrate care oricum nu cred ca-s bune decit pt Skype  ...de 350 lei imi pot cumpara  un sistem 2.0 de calitate <_<
    
Upgrade-ul va fi facut de la un CRT   DELL de 17''  :D

Va multumesc!

#2
painteru

painteru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.09.2004
Scuze!   nu stiu de ce, dar am facut o greseala in denumirea monitoarelor ! Este vorba de Acer AL2416WAs  si Acer AL24216WA              deci **16  ,     nu **23    ....  Daca vreun moderator ar putea indrepta eroarea in titlul topicului ,as fi reunoscator!

#3
Mad One

Mad One

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 29.12.2004
Test 24'' si comparatie
si test 26''

Diagonale foarte mari + pret foarte mic = lipsuri in general la calitate, ergonomie, performanta, dotari.

Quote

Acum va intreb : intrarea DVI ar inbunatati vizibil calitatea imaginii statice ?

Da. Lcd-urile sunt facute pt DVI

#4
ovyovi

ovyovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 14.01.2004
Diferenta de bani nu e numai prezenta DVI. AL2416 e de conceptie mai veche (dpdv al comp. electronice) asta se vede si din consum, 110W vs 89W(- 4w boxe=85W) iar AL2423 e si HDCP (un mare fas  ;) ) . Si pe VGA se vede la fel de bine ca pe DVI.

#5
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Postovyovi, on Sep 18 2007, 04:25, said:

zrc=2243642692"]AL2423[/url] e si HDCP (un mare fas  ;) ) . Si pe VGA se vede la fel de bine ca pe DVI.
DVI sau Digital Visual Interface (dupa unii direct versatil imput) nu mai face trecerile succesive digital - analog si apoi analog - digital transferuri specifice monitoarelor analoge.
Fara HDCP rezolutia scade . Deci e musai pentru un program HD vizionat in bune conditiuni (tot intel si-a bagat coada)
Pentru 3 milioane, de ce sa nu vezi o imagine de calitate ?

Edited by ploiesteanu, 21 September 2007 - 10:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate