Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Orange SPV C500 - cel mai mic smartphone din lume

- - - - -
  • Please log in to reply
1863 replies to this topic

#1
Corbul2004

Corbul2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 19.01.2004

Quote

Microsoft si Orange lanseazã în România telefoanele Windows Mobile Smartphone - Orange SPV C500
În portofoliul Orange Signature, SPV C500 este cel mai mic telefon Smartphone din lume


[ http://news.softpedia.com/images//news/10455_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bucuresti, 6 decembrie 2004: Reprezentantele din România ale companiilor Microsoft si Orange anuntã lansarea pe piata româneascã a telefoanelor Smartphone SPV (Sound, Pictures, Video) din familia Orange Signature cu sistem de operare Microsoft Windows Mobile cu interfatã în limba românã.

Microsoft Windows® Mobile for Smartphone este o platformã software revolutionarã pentru telefoane mobile, ce permite o experientã superioarã fatã de simpla comunicare prin voce. Tehnologia Smartphone permite oamenilor sã comunice mai eficient prin intermediul unor facilitãti inovatoare.

Telefonul Orange SPV C500, bazat pe tehnologia Smartphone poate fi utilizat pentru aplicatii business si de divertisment. Este echipat cu ecran performant, cu 65.000 de culori, pe care sunt dispuse pictograme ce faciliteazã accesul la diverse aplicatii, MMS, jocuri, filme sau internet la mare vitezã. Sistemul de operare al acestui smartphone este Windows Mobile 2003, editia a doua. Telefonul dispune de aplicatii avansate de tip Pocket Outlook, Pocket Internet Explorer, Windows Media Player, MSN Messenger si alte programe.
SPV C500 oferã o experientã unicã prin intermediul unei game de aplicatii si servicii disponibile doar prin intermediul programului Orange Signature:

• Back Up: oferã utilizatorului un spatiu personal în retea pentru pãstrarea informatiilor personale sau profesionale (contacte, calendar, etc)
• Help: un ghid introductiv care descrie câteva dintre functiile de bazã ale telefonului
• Homescreen: un design unic al ecranului principal care permite accesul rapid la diverse servicii din meniu

De asemenea, Packet Video Player este preinstalat permitând accesul la serviciile video (via GPRS streaming).
Atât prin intermediu acestor aplicatii specifice cât si prin arhitectura interfetei de utilizator, simplã si intuitivã, telefonul C500 asigurã utilizatorului o experientã multimedia de exceptie.

„Folosesc un telefon Smartphone  si pot spune cã este o experientã deosebitã, care se îmbogãteste continuu. Sunt permanent la curent cu ceea ce se întâmplã, pot accesa email-ul, datele de contact, calendarul. Pot schimba mesaje instant, pot descãrca fisiere, pot trimite si primi imagini, pot asculta  muzicã, pot folosi diverse accesorii. Mã bucur cã utilizatorii din România pot descoperi aceastã experientã, beneficiind de o interfatã Windows familiarã, în limba românã, si de cele mai folosite programe din suita Office.” – a declarat dl Silviu Hotãran, General Manager Microsoft South East Europe.

„Orange si partenerii sãi continuã sã creeze si sã dezvolte hardware si software pentru telefoanele mobile Signature, pentru a oferi clientilor o serie unicã de telefoane care permit libertate de comunicare si acces rapid la servicii mobile de ultima generatie. Noul SPV C500 reuneste puterea si alte aspecte similiare unui PC dar are dimensiunile reduse ale unui telefon mobil.” – a spus Yves Gauthier – Deputy Chief Executive Officer Orange Romania.

SPV C500 este un telefon disponibil exclusiv în reteaua Orange, fiind deja lansat in UK, Franta, Elvetia si Olanda. Este personalizat, cumpãrãtorul putând sã foloseascã serviciile Orange chiar din magazin, imediat dupã achizitionare.
Telefoanele Orange SPV C500 vor fi disponibile atat in Orange shop, cat si la partenerii Orange. In cadrul ofertei nationale, la Orange pretul acestui telefon va fi de 289USD+TVA.

_____________________________________________________________
Microsoft România
Paula Apreutesei
Business Strategy Manager

Tel.:  021-  202 42 00
Fax.: 021-  202 42 76
Pentru mai multe informatii, vã rugãm vizitati site-ul: www.microsoft.com/romania

Fondatã în 1975, Microsoft  (Nasdaq "MSFT") este lider global în furnizarea de software, servicii si solutii care ajutã oamenii si mediul de afaceri sã-si valorifice la maxim propriul lor potential.

Misiunea Microsoft România este cresterea satisfactiei partenerilor si utilizatorilor tehnologiei de vârf Microsoft, contribuind cu profesionalism si onestitate la dezvoltarea industriei IT locale, prin transpunerea modelului de business al corporatiei.  


_____________________________________________________________
Orange Romania
Amalia Fodor
PR Manager

Tel.: 2033008
Fax: 2033069

Orange S.A este una din principalele companii de comunicatii mobile, cu peste 40 de milioane de clienti in 21 de tãri din Europa si din lume. Compania oferã o gamã largã de servicii de comunicatii, incluzând servicii GSM si alte servicii de telefonie celularã digitalã.
Informatii despre Orange România pot fi gãsite pe site-ul www.orange.ro

Quote

Orange lanseaza cel mai mic smartphone din lume


Operatorul de telefonie mobila Orange a anunat lansarea unui nou smartphone care este de trei ori mai mic decat predecesorul sau si este cel mai mic dispozitiv din lume, ce poate indeplini functii de computer. 

Operatorul a mai afirmat ca in a doua jumatate a anului 2004 va avea telefoane cu semnatura Orange de la toti cei sase mari producatori, adaugand modele si la Samsung Electronics si de la Siemens. Telefoanele au functii unice pentru Orange.
Noul telefon lansat, SPV C500, este produs pentru Orange de compania taiwaneza High Tech Computer Corp (HTC) si ruleaza cu Microsoft Windows pentru telefoane smart. Orange a fost primul operator care a lansat un telefon ce ruleaza cu sistemul de operare pentru telefoane mobile de la Microsoft, produs de HTC, in urma cu 18 luni.


        
Telefoanele smart sunt categoria de varf a dispozitivelor. Acestea indeplinesc functii de computer, precum procesare word si client email si permit utilizatorilor sa adauge sau sa inlature software.
Telefonul va fi disponibil pentru utilizatori in aceasta vara, in cateva tari din Europa : Marea Britanie, Franta, Elvetia, Danemarca, Olanda, Polonia si Slovacia.


Sursa: www.reuters.com


#2
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Aici sunt mai multe link-uri spre acest nou (si mic) smartphone
www.mobile-review.com/forum2/showthread.php?t=9672
Imi place!

#3
Alexandru

Alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 28.11.2001
chiar imi place
Bluetooth, IRDA, mini USB port, FM radio, SD/MMC slot, Windows Mobile Smartphone 2003 2nd edition, VGA Camera, new OMAP 730 processor...

super destept , super mic :)

#4
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Datele tehnice in brief.

Cred ca mi-as lua unul. Ce-i ciudat este ca seamana cu Motorola MPx100.

Speedo

Attached Files



#5
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
e dragutel telefonul, e micut dar e cu windows pe el :)

mi-e firca de windows pe telefoane pentru ca daca microsoft incepe sa se impuna (si are destui $$$ sa o faca) si pe piata asta probabil ca peste cativa ani vom avea telefoane care se viruseaza, care se blocheaza cu ecran albastru/verde/mov, care o sa stea 5 minute sa booteze, care o sa necesite update-uri in fiecare zi, care pot fi controlate de la distanta prin cine stie ce exploit-uri, etc

#6
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Pai cu Symbian telefoanele ar fi stoarse de resurse, pentru ca deja se stie ca Nokia si SE evolueaza asa de prost in ceea ce priveste rapiditatea executiei unor anumite functii tocmai din acest motiv.

Windows cred ca este solutia castigatoare, din ce-am citit in o serie de review-uri si articole asta este si trend-ul pe piata mondiala, cu Win CE se lucreaza mult mai bine, mai usor, merge smoth, exista suport excelent pentru scrierea aplicatiilor (am inteles asta si de aici de pe forum).

Greets,
Speedo

#7
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Noroc cu SX1 care e cel mai "evoluat" :drac:
Revenind la c500 chiar arata chiar bine si e finut, insa nu-mi plac butoanele alea Sagme like..nu puteau sa puna si ei un joysitck ceva??

#8
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
ca design l-as fi preferat pe cel dinainte, chiar daca e mai maricel..

oricum, arata rezonabil si asta.. de ce dumnezeu nu i-au pus joystick? astia nu's pe treaba lor? chestia aia din mijloc e de 3-4 ori mai incomod de folosit.

de pe joystick nu trebuie sa ridici degetu ca sa schimbi directia.

#9
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
later idea:

m-am razgandit cand am vazut cat e de gros celalaltu..

cred ca o sa imi iau si eu de-asta candva.. chiar daca nu ii pun joystick intre timp..

#10
eBE

eBE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 30.03.2003
" Telefoanele au functii unice pentru Orange. " " ruleaza cu Microsoft Windows pentru telefoane smart" - doua lucruri care nu-mi plac la el Tendinte monopoliste :D

#11
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Quote

Originally posted by SnowWhit3
arty, dar o parere despre telefon ai cumva sau dai cu bata in balta ca de obicei??  iti place, nu-ti place  etc., sau cum ar fi:
"mie imi place dar nu mi l-as cumpara niciodata pt ca nu pot /stiu sa-l folosesc"
  ce parere pot avea despre ceva intr'o poza. telefoanele au un singur sens... sa vorbesti la ele. asta inseamna telefon. daca aceasta primara functie nu poate fi atinsa restul "facilitatilor" sunt de prisos....

ce nu stiu este la ce poate fi folosit in ro un astfel de telefon la altceva decat sa te dai mare in fata altor dementi? acu pe bune...

#12
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002

Quote

Originally posted by arty
ce parere pot avea despre ceva intr'o poza. telefoanele au un singur sens... sa vorbesti la ele. asta inseamna telefon. daca aceasta primara functie nu poate fi atinsa restul "facilitatilor" sunt de prisos....

ce nu stiu este la ce poate fi folosit in ro un astfel de telefon la altceva decat sa te dai mare in fata altor dementi? acu pe bune...

Ma bucur ca oameni cu gandire conservatoare (ca sa nu zci stupida) ca a ta nu lucreaza in industria telefoanelor mobile. In fond ce ne trebuiau toate telefoanele astea din ultimii 10 ani? nu puteam sa mergem cu alea de 2 kile dupa noi.ca deh..in fond era important sa vb...nu conteaza ca faceai hernie.

Ps Ia..Explica-ne si noua, muritorilor de rand, la ce este folosit un mobil ca asta la tine acolo de exemplu?

#13
mihaitza

mihaitza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.03.2004
dragutz, micutz, da.. dak si-a bagat Microsoftu mana si aici nu e bine.. eu sint satul de ecrane albastre si de bug-uri si cred ca si asta o sa aibe o gramada..
asteptam sa-l lanseze si vedem apoi cel mai bine.
:)

#14
stilnox

stilnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 26.02.2004
My dear, daca ne uitam la istoria recenta si vedem cat de periculos este MS impotriva oricarui adversar, ar trebui ca Symbian (si cine mai e pe acolo) sa lase armele jos (metaphor, of course), pentru ca e de rau.

Iar in cazul Win Mobile tre' sa te anunt ca au trecut deja de clasica "versiune 1.0" in care produsul este experiment semi-ratat (in traditia MS): deja se afla la Windows Mobile 2003 Second Edition si asta inseamna ca e matur.

Anyway, pun pariu ca telefonul ala de la Orange o sa incurce multe calcule de la nivele foarte inalte.

#15
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
Primu SPV e la fel de destept ca asta nou ?

#16
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,137
  • Înscris: 09.09.2003
vestea buna ca n-o sa mna plang de windows pe el ca n-o sa mi-l pot permite! cam cat ar costa dracia?

#17
DSF

DSF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 28.11.2001
Cam ce pret are telefonul acesta in momentul de fata?

De ce Orange Romania nu ofera telefoane SPV la oferta?

#18
Corbul2004

Corbul2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 19.01.2004
in decembrie apare si spv-ul poti sa citesti in topicul Orange Romania

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate