Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

DESPRE PESTI

- - - - -
  • Please log in to reply
872 replies to this topic

#361
anonimusboy

anonimusboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 08.02.2006

View Postsandossu, on Mar 10 2006, 21:23, said:

mancare trebuie foarte putina, sa o manance de deasupra, sa nu apuce sa ajunga la fund

cand le schimbati apa trebuie ori lasata macar 24 de ore la decantare, ori fiarta
Te contrazic, apa nu e bine sa fie fiarta pentru ca odata cu distrugerea clorului se distrug si sarurile din ea.

#362
anonimusboy

anonimusboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 08.02.2006
Salut, ajutati-ma si pe mine cu detalii privind mentinerea si dezvoltarea corecta a unui acvariu.Pentru moment am 4 gupy/2perechi si vreau sa aflu cat mai multe detalii privind aceasta specie pentru inceput. M-ar ajuta sa stiu cu ce specii se inteleg si ce as putea sa pun langa ei pentru a se simti ok(plante, figurine de ceramica,alte specii.....)

:naughty:

#363
deea21c

deea21c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 31.08.2005

View Postanonimusboy, on Apr 4 2007, 22:56, said:

Salut, ajutati-ma si pe mine cu detalii privind mentinerea si dezvoltarea corecta a unui acvariu.Pentru moment am 4 gupy/2perechi si vreau sa aflu cat mai multe detalii privind aceasta specie pentru inceput. M-ar ajuta sa stiu cu ce specii se inteleg si ce as putea sa pun langa ei pentru a se simti ok(plante, figurine de ceramica,alte specii.....)

:naughty:
Intai spune-ne cati litri are acvariu, daca ai vreo planta sau sol. Gupy se inteleg cu orice planta, dar nu sunt potriviti pentru asocierea cu orice peste...

#364
deea21c

deea21c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 31.08.2005

View PostPET, on Mar 19 2006, 19:32, said:

1. Scoicile nu sunt bune deoarece ridica duriatea apei, iar tu nu ai pesti care vor duritate
2. Carasii aia nu sunt de acvariu de 10L
3. Nici scanarii nu sunt de acvariu de 10L
4. Carasii nu stau cu Scalarii deoarece NU SE INTELEG

Un caras cand se face matur ajunge pana la 20-30 cm...adica cat acvariul tau. Scalarii se fac si iei la 5cm (doar ca ei cresc si in jos, dar le sti forma).

Cel mai bine.... dai pestii care ii ai, eventual pastrezi sanitarii si xifo si mai pui un TRIO de guppy. Trio inseamna 2 femele 1 mascul. ATAT!!

EDIT: Apropo, ce tip de sanitari ai ?
Tu intr-un acvariu cu doi sanitari si 2 xipho ai mai pune 3 guppy?????

#365
deea21c

deea21c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 31.08.2005

View Postanonimusboy, on Apr 4 2007, 12:50, said:

Te contrazic, apa nu e bine sa fie fiarta pentru ca odata cu distrugerea clorului se distrug si sarurile din ea.
Asa este. Apa statuta, nu fiarta.

#366
cornel2you

cornel2you

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.03.2006
As dori  ceva sugestii pentru noul meu acvariu
  merci :notangel:
          Contine asa:- 17 neoni
                             -4 sanitari
                             -12 scalari
                             - 1 caras mic
                              -2 beta
                              -10 gurami
                              -10xiph
                              -7tetra
                               -5zebre
                               -8platy
                                -12molinesi
            Mai contine 60 l apa 3 plante , incalzitor ,filtru, si cam atat

Attached Files



#367
deea21c

deea21c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 31.08.2005

View Postcornel2you, on Apr 7 2007, 20:34, said:

As dori  ceva sugestii pentru noul meu acvariu
  merci :notangel:
          Contine asa:- 17 neoni
                             -4 sanitari
                             -12 scalari
                             - 1 caras mic
                              -2 beta
                              -10 gurami
                              -10xiph
                              -7tetra
                               -5zebre
                               -8platy
                                -12molinesi
            Mai contine 60 l apa 3 plante , incalzitor ,filtru, si cam atat
Trebuie sa donezi/vinzi/returnezi urmatorii pesti, care nu sunt compatibili si nici nu se pot dezvolta intr-un acvariu atat de mic:
-scalarii
-carasul(oricat de mici ar fi acum)
-gurami
Pestii ramasi sunt in numar prea mare, si ar fi bine sa te decizi pe care ii pastrezi.
Sugestii:
-platy +xipho, daca pastrezi un numar  mai mic de xipho si moly, poti pastra cele 3 specii.
-tetra doar cu sanitari(este foarte importanta specia din care fac parte sanitarii; sunt unii care sunt compatibili cu oricare si altii care cresc mult prea mari pentru 60 de litri)
-neonii si sanitarii

Ar fi bine daca ai reusi sa pui un sol fertil pentru plante. Cat mai multe plante sunt benefice. Mult succes!

#368
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Ai fotografiat acvariul sau oala de ciorba? Mai pune niste sare si cativa mrcovi si o sa fie perfect!  :death:

#369
deea21c

deea21c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 31.08.2005

View Postandrei_0, on Apr 9 2007, 11:59, said:

Ai fotografiat acvariul sau oala de ciorba? Mai pune niste sare si cativa mrcovi si o sa fie perfect!  :death:
E, hai, nu fi rau. Nu toti ne-am nascut invatati. Cel fara de pacat sa arunce primul piatra...

#370
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004

View Postbrebe85, on Sep 25 2005, 16:11, said:

am vazut
:)

faza e urmatoarea. am la serviciu un acvariu adus de un coleg care intre timp a plecat si l-a lasat acolo. nu e ocupa nimeni de el  ^_^ si vrem sa il dam. o sa vb cu sefu'  :) . dc vrei tinem legatura pe messenger: brebe85

nu-mi place sa dezgrop topicuri, insa vreau sa va informez ca acvariul S-A DAT.

NU MAI AM NICIUN ACVARIU!

se tot trezeste cate unul sa ma contacteze pe mess  ^_^

#371
anonimusboy

anonimusboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 08.02.2006
Na belea, mi-a "nascut" o pestoaica. Ce trebuie sa fac? i-am separat pe vreo 8 indivizi, cati am reusit sa salvezi din gura celorlalti pesti.....Dar ma gandesc ca nu prea stiu ce am de facut de acum inainte. Poate sa ma sfatuiasca cineva? in momentul de fata se afla langa acvariu, intr-un alt vas.

#372
anonimusboy

anonimusboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 08.02.2006

View Postdeea21c, on Apr 6 2007, 15:21, said:

Intai spune-ne cati litri are acvariu, daca ai vreo planta sau sol. Gupy se inteleg cu orice planta, dar nu sunt potriviti pentru asocierea cu orice peste...

Pai acvariul are vreo 22 de litrii,am substrat din pietricele albe mici, 3 plante din aceasi specie.

#373
drhyperlaur

drhyperlaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.04.2006
Daca plantezi suficient de bine acvariul nu va mai trebui sa separi puii de parinti pentru ca se vor putea ascunde printre plante.

Nu-ti recomand sa mai cumperi pesti, vei avea acvariu suprapopulat - guppy sunt ca iepurii :) fata din 5 in 5 saptamani, deci fa un calcul

Citeste mai multe despre Primul acvariu.

#374
Great_q

Great_q

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.03.2005
salut.
am un caras negru, destul de marisor. de 2 zile pluteste in deriva pe fundul acvariului. mi-a zis cineva sa ii fac baii in apa cu albastru de metil cate 10 min. i-am facut de 2 ori pana acum (ieri seara si in seara asta). cum il bag la loc in acvariu e vioi, mananca, dar dimineata e tot asa letargic (nu ca inainte dar........). azi cand am vanit de la serviciu. i-am vazut o pata alba pe coada, la varful cozii. pata e mai degraba ca o lipsa a pigmentului, nu pare ca fiind ceva pe suprafata cozii.  ce ma sfatuiti sa fac? isi da cineva seama ce are?

#375
kastro2611

kastro2611

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.02.2007
Am 4 Carasei si 2 Sanitari intr-un acvariu am inceput din nou cu pestii dar de 2 zile am vazut ca i-au aparut niste pete mai spre buba albe pe corp ( coada , bot etc ).

Am solutie anti-boli daia albastra si daia de curatat apa .
mancare le dau doar mancare speciala de carasi si libelule ptr sanitari
N-am cine stie in acvariu niste pietre cumparate special si o planta de plastic.
Help please ......

#376
kastro2611

kastro2611

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.02.2007
E o boala , am si eu aceasi problema la 2 dintre 4 carasei.
Te rog daca aflii primu spune-mi si mie si eu fac la fel.

#377
paulhap

paulhap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.04.2007
La Cora Pantelimon e un magazin destul de bine dotat.

#378
m4v3rick

m4v3rick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 14.11.2006
La care dintre pesti le-a aparut "pata"? Daca numai la unul scoaqte-l din acavariu, izoleaza-l intr-un borcan si acolo, in functie de cati litrii are borcanul baga sol. alabastra (albastru de metilen cred ca e). Daca nu-i prea tarziu, descrie si tu cum arata pata. Oricum ar fi bine sa schimbi toata apa din acavriu si sa speli/dezinfectezi substratu (pietris/nisip) daca ai asa ceva. Sanitarii si carasii deopotriva sunt unii dintre cei mai rezistenti pesti dar nu-s imuni la toate bolile, in plus, daca toti sunt cumparati recent si din acelasi loc, ar trebui sa te duci si sa vb si cu cel care i-a vandut, nu e normal sa ii vanda bolnavi, dar avand in vedere ca suntem si traimi in Ro totu-i posibil, totusi yo zic ca merita sa te duci sa vb si cu vanzatorul. Daca nu te pricepi la pesti, informeaza-te de pe net, carti, prieteni inainte de a cumpara pestii, unele spp sunt foarte pretentioase, altele mai putin si ar fi pacat sa dai o gramada de bani si intr-o ora doua sa ii gasesti cu burta-n sus.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate