Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

vopsit auto

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
C1audiu

C1audiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 09.01.2005
O intrebare:
Vreau sa-mi vopsesc masina(mai precis o parte din ea: aripi/portiere fata si capota) de unul singur. Respectiva masina e un Tico si intr-un service nu cred ca scap sub 10 milioane. Am fost la un magazin de vopseluri si m-ar costa maxim 1.5 mil vopseaua si tot ce-mi mai trebuie (chit, smirghel, etc). M-am gandit ca de banii astia pot sa ma risc si sa vad ce iese, prea mult n-am ce strica...

Intrebari de baraj: cum se face, ce pot gresi, unde trebuie acordata atentie maxima?
Multumesc

#2
ilovemycougar

ilovemycougar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.07.2007
mai un sfat prietenesc si eu am facut acelasi lucru ca tine.. zic eu in mintea mea.. ce draq sa vopsesc un spoiler sio aripa cu vopseaua originala a masinii in spray cu kit cu smirghel ma ajunge 100 de euro cu tot cu masina de spefuit etc.. zis si facut .... o iesit un cacat.. nu se merita mai rau strici.. mai bine nu te apuci lasi asa .. sau o duci la service..
daca nu esti tinichigiu vopsitor.. nu merita..

#3
nmg

nmg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 07.09.2005

 ilovemycougar, on Aug 29 2007, 23:39, said:

daca nu esti tinichigiu vopsitor.. nu merita..


Subscriu. Mai ales ca inteleg ca vrei sa o vopsesti pe toata. O aripa, un spoiler, mai treaca mearga dar asa, daca nu ai ceva experienta, va iesi ca naiba.

#4
C1audiu

C1audiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 09.01.2005

 nmg, on Aug 30 2007, 11:49, said:

Subscriu. Mai ales ca inteleg ca vrei sa o vopsesti pe toata. O aripa, un spoiler, mai treaca mearga dar asa, daca nu ai ceva experienta, va iesi ca naiba.

Nu vreau sa o vopsesc toata.. pana la urma raman doar aripile fata, si posibil capota... Ce ar putea merge prost? Nu e o vopsea pretentioasa, e nemetalizata.. e necesar sa mai fie tratata cu ceva dupa vopsire?

#5
deathwish

deathwish

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.12.2006
din experienta mea de la TV"Discovery-Wheeler dealer's" nu pare mare lucru:ala dadea cu smirghel peste tot,chituia ce trebuis chituit,smigheluia din nou cu un smirghel fin,degresa cu toluen sau un degresant si dupa aia dadea cu spray.
eu zic asa sa faci capota ca nu trebuie sa desfaci prea multe(la ripi cred  e treaba mai multa) si daca esti ,ultumit de rezultat faci si restul,daca nu,te duci la service.

#6
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,966
  • Înscris: 06.04.2007
Uf.....e greu. Daca nu ai mai vopsit pana acum, e greu. Te pot ajuta, dar e mult de scris, si asta sa sti ca e greu. Dar iti spun un lucru: daca te costa cam 1,5 mil consumabilele, la vopsit nu vei plati mai mult de 7-8 mil. daca chiar(!) vrei sa o vopsesti tu...at. mai discutam.

#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005
Nu vei reusi s-o vopsesti foarte reusit fara cuptor, iar sa tii impuritatile de pe vopsea fara atmosfera controlata e chiar imposibil.

Daca totusi vrei sa economisesti din bani cauta cel mai ieftin vopsitor cu cuptor si vorbeste sa-i duci masina gata dezechipata si pregatita (smirghel, chit, degresat, etc) si sa ti-o vopseasca el. Vei iesi de zeci de ori mai bine decat cel mai bun spray. Daca e vorba doar de elemente de caroserie cu atat mai bine. Iei un prieten cu papuc sa ti le care si iesi bine. Erm.. tico? Le iei in spate si mergi cu ele ca-s mici.

#8
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,966
  • Înscris: 06.04.2007
Cum sa o vopseasca bre cu spray??? :huh: De zeci de ori mai ieftin nu, dar e muuuult mai indicat sa meaga la un atelier specializat si dupa, sa se bucure de lucrare si sa o lustruiasca.  Ca sa fie ok, nu e obligatoriu cuptor de uscare rapida. majoritatea impuritatilor apar din cauza aerului comprimat, dar deja incep sa povestesc.

Edited by Octavian___28, 30 August 2007 - 21:39.


#9
fonrabie

fonrabie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.11.2006
Probabil ai si vandut deja masina :lol:  dar din experienta mea .... primu lucru care trebuia facut e sa o matuiesti bine, apoi o degresezi cu benzina, o duci intr-o curte unde nu is drumuri prin imprejurimi cumperi vopsea la bidon un compresor la 280 lei de la plus si o vopsesti doar ziua sa nu te apuci pe seara de ea ca atr4age mustele am patit ... si sau pus pe vopsea numa pe zi e bn si cam atat si mai ramai si cu compresoru care poti sa ti vopsesti masina de cate ori vrei.... bafta

#10
AutoHit

AutoHit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 08.12.2007
SFAT: Depinde de ce stii:
Daca totusi te pricepi la tinichigerie ca sa incapi si capra si varza pregateste-ti masina de vopsitorie (fa tu tinichigeria) si apoi da vopseaua intr-un service autorizat si dute tu cu vopseaua Ta

#11
adpe

adpe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.01.2012

 C1audiu, on 29th August 2007, 17:30, said:

O intrebare:
Vreau sa-mi vopsesc masina(mai precis o parte din ea: aripi/portiere fata si capota) de unul singur. Respectiva masina e un Tico si intr-un service nu cred ca scap sub 10 milioane. Am fost la un magazin de vopseluri si m-ar costa maxim 1.5 mil vopseaua si tot ce-mi mai trebuie (chit, smirghel, etc). M-am gandit ca de banii astia pot sa ma risc si sa vad ce iese, prea mult n-am ce strica...

Intrebari de baraj: cum se face, ce pot gresi, unde trebuie acordata atentie maxima?
Multumesc

Am văzut că aduce de luni la supermarket pulverizator și,cum la aripa stângă am o mică problemă,mă gândeam să-mi iau unul ,să-mi fac singur aripa.Au trecut 5 ani ,Claudiule,și nu ai dat un răspuns cu ce decizie ai luat atunci.Dacă ai vopsit-o tu,cum a ieșit?
Și o întrebare:sunt bune de ceva pulverizatoarele electrice,adică se poate face o vopsire de calitate ?

#12
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
O vopsire de calitate o faci la presiune mare. Astea electrice nu stiu cati bari pot debita, dar pe vremea asta daca o lasi sa se coaca la soare e posibil sa tina mult si bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate