Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4454 replies to this topic

#3061
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 03.11.2009

View PostflorinEE, on 15 decembrie 2013 - 14:34, said:

Ma ajuta cineva, cu o poza, o denumire mai exacta?
Supapa de sens unic

Florine, cine ti-a recomandat supapa asta de sens intre distribuitoare ca sa protejeze pompa centralei... a dat si explicatii?

In mod normal, -aproape- toate pompele au montate supape de sens pe refularea pompei, pentru a evita curgerea inversa a fluidului atunci cand se opreste pompa, dar n-am inteles -in configuratia ta- de ce sa mai montezi inca una intre distribuitoarePosted Image

Pe de alta parte, exista posibilitatea ca supapa aia sa te incurce atunci cand... vrei sa golesti sistemul...Posted Image

Edited by costicucu, 15 December 2013 - 20:34.


#3062
florinEE

florinEE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.06.2008
Multumesc ptr informatii. Supapa aceea de sens a fost recomandata de un inginer autorizat ISCIR care monteaza/repara central termice. Scopul e de a proteja pompa centralei de presiunea data de greutatea apei din caloriferele de la etaj, avand in vedere ca centrala va fi montata la parter. Ar fi o protectie suplimentara care,teoretic, nu ar afecta presiunea din sistem. Acum deja am montat-o pe distribuitor, daca cumva vor aparea probleme o voi elimina. Iar ptr golirea sistemului, am folosit pana la urma dop de aerisire si robinet de scurgere ptr fiecare distribuitor de pe circuitul de incalzire. Distribuitoarele le-am ansamblat separat, urmand ca maine sa le montez pe pozitie (deocamdata am fixat cutiile distribuitoarelor pe pozitie).

   Stiu ca ma repet, dar sfatuiti-ma/ argumentati ce putere a centralei sa aleg: de 24 sau mai mare (28, 30kW), avand in vedere ca e vorba de o cladire P+M, suprafata utila de max 140mp, iar folosind diverse programe de calcul/dimensionare a caloriferelor, a rezultat un necesar de max. 14kW. Am prieteni care au ptr P+1 ba central de 24, ba mai mari. Teoretic cica ar fi de ajuns una de 24, dar practic e recomandata una de cel putin 28kW. Deci, ce sa aleg?Voi ce tip de central ati cumparat? Mentionez ca la una de 24kW ma gandeam sa cumpar Viesmann Vitopend . Ptr o putere mai mare, sa merg pe acelasi bran, daca e cazul?

#3063
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Nu are nici un sens ce spune inginerul autorizat ISCIR.
Centrala trebuie sa reziste pana la 3 bar, adica presiunea exercitata de o coloana de apa de peste 30 de metri inaltime, adica un bloc cu 10 etaje.
Supapa de sens va reprezenta insa o rezistenta hidraulica suplimentara, un efort suplimentar pentru pompa.

#3064
florinEE

florinEE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.06.2008

View PostflorinEE, on 19 decembrie 2013 - 19:36, said:

  
   Stiu ca ma repet, dar sfatuiti-ma/ argumentati ce putere a centralei sa aleg: de 24 sau mai mare (28, 30kW), avand in vedere ca e vorba de o cladire P+M, suprafata utila de max 140mp, iar folosind diverse programe de calcul/dimensionare a caloriferelor, a rezultat un necesar de max. 14kW. Am prieteni care au ptr P+1 ba centrala de 24, ba mai mari. Teoretic cica ar fi de ajuns una de 24, dar practic e recomandata una de cel putin 28kW. Deci, ce sa aleg?Voi ce tip de centrala ati cumparat? Mentionez ca la una de 24kW ma gandeam sa cumpar Viesmann Vitopend 100. Ptr o putere mai mare, sa merg pe acelasi brand, daca e cazul?
Ceva sfaturi/indicatii?Posted Image

Edited by florinEE, 20 December 2013 - 12:19.


#3065
cucumber

cucumber

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 12.05.2007
ma ajuta si pe mine cineva priceput cu ppr?se da un distribuitor colector de ppr care are iesitea cred ca de 40,acum marea greseala este ca am plecat din el cu teava de ppr de 25 cu reductie lipita in distribuitor.intrebarea este :cum scot acea reductie de 25 si sa ii bag alta mai mare gen 32 sau 40 (pot sa o tai la fata distribuitorului si ca o topesc cu plita pana intra una mai mare?).

#3066
steff88

steff88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 03.04.2009
Gasesc asa ceva prin magazinele de la noi ?

Attached Files


Edited by steff88, 04 January 2014 - 17:21.


#3067
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

View Postrusman, on 16 noiembrie 2012 - 22:12, said:

  DN Diametru exterior
(interior)   Max   Min
3/8    17,5   16,7
1/2    21,8   21,0
3/4    27,3   26,5
1   34,2   33,3
1 ¼    42,9   42,0
1 1/2 48,8   47,9
2   60,8   59,7

2 1/2 76,6   75,3
3   89,5   88,0
4   115,0 113,1
5   140,8 138,5
6   166,5 163,9

As dori o recomandare pentru teava ppr de calitate pentru instalatia de incalzire:
-cu insertie de aluminiu pentru incalzire, sau
-cu fibra compozita pentru incalzire,
Cea clasica/standard pentru apa calda face "burta".
Majoritatea traseului cu ppr este orizontal (in termosifonare) si nu as vrea ca tevile sa fie curbate.
Merci!

Edited by panoramic66, 08 January 2014 - 21:49.


#3068
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006
"Calitatea" e o chestie relativa la aplicatie. A fi ieftina inseamna o calitate.

Parerea mea e sa iei in calcul si alte alternative pe langa PPR - de ex, CU se poate monta aparent, nu e butucanoasa si inestetica cum e PPR, nu face burta... si nici nu costa f.scump in raport cu sistemul PPR complet, mai ales cand iei in calcul teava cu insertie.

Instalatiile termosifon fac parte din alta era, esti sigur ca doresti o instalatie in termosifon in ziua de azi?

#3069
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

View Postsbarsanescu, on 11 ianuarie 2014 - 19:23, said:

...
Instalatiile termosifon fac parte din alta era, esti sigur ca doresti o instalatie in termosifon in ziua de azi?
Termosifonarea este cea mai sigura instalatie si cea mai economica ... daca as avea probleme la pompa de recirculare (blocata sau motor ars), lipsa/presiune scazuta la hidrofor cum eliberez caldura din focarul incins plin cu lemne ?

Rusii, mai marii furnizori de gaz metan folosesc cazane pe lemne si instalatii de incalzire cu circulatie naturala ... de ce oare !?

Edited by panoramic66, 11 January 2014 - 23:13.


#3070
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Intrebare retorica?

#3071
boghy86

boghy86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.09.2009
buna ziua. m-am hotarat sa imi fac instalatie de incalzire prin pardoseala cu pe-xa .... imi poate spune si mie cineva pentru o casa de 100m2 cam in cati bani m-as ridica cu investitia ? ... ma gandeam ca jos sa pun panouri cu extrudatul de 3 si monturi pentru pex ... pasii din 10 in 10 ...

#3072
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postpanoramic66, on 08 ianuarie 2014 - 21:25, said:

Cea clasica/standard pentru apa calda face "burta".
Se cam poate spune ca toate tevile de PPR fac burta (mai mare sau mai mica). Ca sa scapi trebuie sa folosesti o tona de bratari si sa incerci sa nu ai trasee drepte cu lungime mare. La trecerea dintr-o camera in alta, sa nu te duci drept, ci sa ocolesti un stilp imaginar ca sa ai o "lira de dilatare" pe orizontala

#3073
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Nu am avut timpul necesar sa parcurg tot topicul acesta si imi cer scuze, precum si pentru ignoranta mea.  As dori sa aflu daca teava care se pune la ipat se poate folosi si la incalzirea clasica folosind calorifere.

Mai exact, as fi vrut sa stiu daca la incalzirea cu calorifere se poate pune teava din alt material decat Cu , cu aceleasi proprietati ca ale tevii folosite la ipat, respectiv garantie mare, rezistenta mare, poate chiar acelasi material. Care ar fi optiunile?

#3074
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Se poate folosi pentru radiatoare si teava de IPAT, insa trebuie izolata inainte de a o baga in sapa si nu stiu cine sta sa izoleze teava respectiva atita timp cit este teava gata izolata de cumparat.
Teava se alege in functie de ce fel de centrala ai, ca daca ai una pe lemne si fara puffer trebuie sa alegi cupru si se mai alege si in functie de cum va fi montata, adica aparent sau ingropat.

#3075
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Multumesc frumos pentru raspuns; am reusit sa citesc doar vreo 40-50 pagini de pe acest topic si multe lucruri le asimilez destul de greu. Sunt atat de detaliate si utile. Unele lucruri nu le inteleg defel.

#3076
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

View Postflorin71_skoda, on 24 ianuarie 2014 - 11:18, said:

... La trecerea dintr-o camera in alta, sa nu te duci drept, ci sa ocolesti un stilp imaginar ca sa ai o "lira de dilatare" pe orizontala

ok, teava trebuie sa se sprijine in bratari dar sa nu fie strinse pe garnitura.

Merge lira de dilatare la instalatia cu termosifonare ?
Nu am gasit lira mai mare de 32, eu am in instalatie tv. dn 40, 50 si 63 cu trasee orizontale si lungi.
Sau o construiesc din 4 cot-uri la 90* cu 3 bucati mici de teava dreapta (3x L=10cm) ?

Edited by panoramic66, 27 January 2014 - 02:26.


#3077
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Eu zic ca nu prea merge. Lirele sunt bune pentru ACM. La incalzire daca le pui in sus risti sa se adune in ele aerul. daca le pui in jos nu ai spatiu ca ai podeaua. Daca le pui pe orizontala, arata foarte urit. Cauta compensatori de dilatare. (numa ca-s foarte scumpi pentru DN mare)

#3078
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

View Postlenny13, on 25 ianuarie 2014 - 23:08, said:



Mai exact, as fi vrut sa stiu daca la incalzirea cu calorifere se poate pune teava din alt material decat Cu , cu aceleasi proprietati ca ale tevii folosite la ipat, respectiv garantie mare, rezistenta mare, poate chiar acelasi material. Care ar fi optiunile?
Sigur ca da. Exista pex C sau A clasa 15 sau clasa 24 in sistem pipe in pipe ,daca faci o instalatie ascunsa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate