Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4454 replies to this topic

#2683
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View Postfellow, on 16 decembrie 2012 - 16:41, said:

interesant.. ma voi interesa, multumesc. sper ca nu trebuie date tevile jos? As prefera o solutie mai simpla
Nu trebuie date tevile jos. Nu este o solutie mai simpla. Se poate un alt tip de izolatie cu aceleasi caracteristici.Armacel/armaflex e doar un exemplu.

Edited by gelunechifor, 16 December 2012 - 21:46.


#2684
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
exista izolatori de tevi in praktiker din burete dens, ca niste tuburi de 1m, sectionate pe lungime si de diferite grosimi
incearca cu acestia, sunt ieftini (3-5 lei bucata) si ii aplici pur si simplu pe teava

#2685
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Instalatia mea de termoficare este alcatuita, deocamdata, din cate 2 distribuitoare (tur-retur) pt parter si etaj din care sunt alimentate radiatoarele cu teava de Cu 15x1.0.
Acum as dori sa leg perechile de distribuitoare intre ele (in camera tehnica) si de acolo la centrala termica si as vrea sa stiu diametrele pe care ar trebui sa fac aceste legaturi, stiind ca centrala are 3/4" pe circuitul de incalzire.
De asemenea, circuitele de apa calda si rece sunt facute cu teava de Cu de 18x1.0 dar si ele trebuie cuplate intre ele (parter-etaj) si, impreuna, la conducta de alimentare la retea (PEHD d=32mm) si la cea de ACM a centralei (1/2").
Va rog sa ma ajutati sa aflu aceste diametre pt ca vreau sa verific ceea ce imi spune mie bunul simt tehnic dar, mai ales, ceea ce imi spune instalatorul.
Va multumesc.

#2686
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View Posthdi, on 28 decembrie 2012 - 08:28, said:

Instalatia mea de termoficare este alcatuita, deocamdata, din cate 2 distribuitoare (tur-retur) pt parter si etaj din care sunt alimentate radiatoarele cu teava de Cu 15x1.0.
Acum as dori sa leg perechile de distribuitoare intre ele (in camera tehnica) si de acolo la centrala termica si as vrea sa stiu diametrele pe care ar trebui sa fac aceste legaturi, stiind ca centrala are 3/4" pe circuitul de incalzire.
In mod normal ar trebui sa mergi cu iesirea de la CT si sa faci echilibrarea debitelor intre cele 2 distribuitoare. Recomandarea ar fi sa mergi cu diametrul imediat superior iesirii de la CT( 22 in cazul CU).

View Posthdi, on 28 decembrie 2012 - 08:28, said:

De asemenea, circuitele de apa calda si rece sunt facute cu teava de Cu de 18x1.0 dar si ele trebuie cuplate intre ele (parter-etaj) si, impreuna, la conducta de alimentare la retea (PEHD d=32mm) si la cea de ACM a centralei (1/2").
Aceeasi chestie ca si la incalzire : in mod normal se pastreaza iesirea de la CT dar pentru legarea celor 2 distribuitoare de la CT ,recomandarea ar fi sa mergi cu diametrul imediat superior (18 in cazul Cu).

#2687
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Multumesc pt raspuns. Confirma cumva ceea ce banuiam si eu.
O mica rectificare, totusi: diametrul imediat superior lui 3/4" (26.9mm) ar fi 28mm iar al lui 1/2" (21.3mm) ar fi 22mm.

#2688
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View Posthdi, on 28 decembrie 2012 - 14:45, said:

O mica rectificare, totusi: diametrul imediat superior lui 3/4" (26.9mm) ar fi 28mm iar al lui 1/2" (21.3mm) ar fi 22mm.
Cred ca te inseli. Cu mult !

Attached Files


Edited by gelunechifor, 28 December 2012 - 17:09.


#2689
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Nu voi insista. Pune sublerul pe un niplu filetat 1/2" si 3/4" ca despre conexiuni filetate vorbim (de fapt mai bine masori o mufa la int ca pe niplu filetul este conic)

LE: tabelul ala e pt tevi de constructii (prin care nu curge nimic), nu pt instalatii; scrie si acolo ca pt instalatii dimensiunile sunt altele.

Edited by hdi, 28 December 2012 - 18:48.


#2690
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008
Mda. Vorbim de lucruri diferite. a mai fost discutia asta. Eu vorbesc de diametre interioare tu de alea exterioare(in instalatii conteaza cele interioare nu cele exterioare ) :

Attached Files


Edited by gelunechifor, 28 December 2012 - 19:38.


#2691
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
In concluzie:
-termoficare-se pleaca din centrala cu de=28mmx1 si apoi se ramifica catre distribuitoare pe de22mmx1; idem pt retur
-ACM- se pleaca din centrala cu de=22mmx1 si apoi se ramifica catre consumatori cu de=18mmx1.
E corect?

#2692
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View Posthdi, on 28 decembrie 2012 - 22:37, said:

In concluzie:
-termoficare-se pleaca din centrala cu de=28mmx1 si apoi se ramifica catre distribuitoare pe de22mmx1; idem pt retur
-ACM- se pleaca din centrala cu de=22mmx1 si apoi se ramifica catre consumatori cu de=18mmx1.
E corect?
Corect !! Scuze pentru intirziere Posted Image

Edited by gelunechifor, 29 December 2012 - 16:27.


#2693
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008

View Postgelunechifor, on 29 decembrie 2012 - 16:26, said:

Corect !! Scuze pentru intirziere Posted Image

Multumesc mult.

#2694
micha69

micha69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 17.08.2006
Buna seara si la multi ani!
Am construit o casa P+M cu suprafata construita de 122 (61+61), sunt in stadiul la "gri" si urmeaza sa aleg intre 2 variante de incalzire (de fapt incalzirea va fi asigurata de o centrala cu tiraj fortat).Casa e izolata cu polistiren de 10 si are termopan cu trei foi de geam. E vorba de 9 sau 10 calorifere si am primit 2 oferte diferite de la 2 firme :
a) cu distribuitoare pe fiecare etaj , sapa canale in sapa deja turnata si foloseste o teava cu bariera de oxigen, termostat la fiecare radiator etc
Posted Image in serie cu polipropilena folosind diametre din ce in ce mai mici si cam asta ar fi povestea (ca la apartament adica). Firma B a spus ca odata turnata sapa, nu mai poate lua in consideratie varianta cu distribuitori.
Diferenta intre unul si celalalt (fara centrala pentru ca o am deja si au spus ambii ca e suficienta cea de 24 Kw detinuta) este de aprox 3300 ron (din ofertele initiale estimative facute).
Sunt in dilema pentru ca latura financiara este un factor important (am depasit deja si mama bugetelor la toate fazele constructiei, am facut alt credit, etc). Pe de alta parte ma gandesc daca nu ma zgarcesc la graunte taman acum.
Dilemele mele sunt:
-compenseaza facturile viitoare de gaz varianta aleasa cu distribuitori?
-este in regula daca s-a turnat deja sapa si firma A mi-a propus sa taie in sapa traseele ? N-am inteles inca daca ulterior trebuiesc acoperite de sapa sau pot sa acopar doar cu izolator parchet (gen Arbiton de 6 mm) si evident, parchet (laminat normal, probabil de opt mm). Respectiv gresie in holuri si bai.
-daca aleg varianta fara distribuitor (in serie) pot compensa prin alegerea unor calorifere relativ supradimensionate?
Caloriferele ar/vor fi: 2 in living, 1 in hol jos, 1 in WC serviciu,1 camera tehnica (a se citi camera cateilor), iar la etaj fiecare dormitor si fiecare baie cu caloriferul ei.
Va multumesc mult ptr orice sfat mi-ati putea da.

#2695
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postmicha69, on 03 ianuarie 2013 - 18:47, said:

[...] a ) cu distribuitoare pe fiecare etaj , sapa canale in sapa deja turnata si foloseste o teava cu bariera de oxigen, termostat la fiecare radiator etc
b ) in serie cu polipropilena folosind diametre din ce in ce mai mici si cam asta ar fi povestea (ca la apartament adica). Firma B a spus ca odata turnata sapa, nu mai poate lua in consideratie varianta cu distribuitori. [...]
Dacă cei de la "a" va folosi sistemul pipe-in-pipe, eu îţi recomand să-i uiţi pe cei de la "b".


View Postmicha69, on 03 ianuarie 2013 - 18:47, said:

[...] - compenseaza facturile viitoare de gaz varianta aleasa cu distribuitori? [...]
Nu... dar chiar şi în acest caz, eu ţi-o recomand. În orice caz, niciuna dintre variantele de distribuţie nu va putea să-ţi aducă vreo economie consistentă la facturile de gaze naturale.


View Postmicha69, on 03 ianuarie 2013 - 18:47, said:

[...] - este in regula daca s-a turnat deja sapa si firma A mi-a propus sa taie in sapa traseele? [...]
Nu prea... era mai bine dacă se realiza instalaţia înainte de a turna şapa. Sper că nu ai sub şapă trasee de curenţi electrici sau de apă.


View Postmicha69, on 03 ianuarie 2013 - 18:47, said:

[...] N-am inteles inca daca ulterior trebuiesc acoperite de sapa sau pot sa acopar doar cu izolator parchet (gen Arbiton de 6 mm) si evident, parchet (laminat normal, probabil de opt mm). Respectiv gresie in holuri si bai. [...]
Noile trasee săpate în şapă vor trebui acoperite cu material de şapă după amplasarea conductelor în ele.


View Postmicha69, on 03 ianuarie 2013 - 18:47, said:

[...] - daca aleg varianta fara distribuitor (in serie) pot compensa prin alegerea unor calorifere relativ supradimensionate? [...]
Ce anume să compensezi?

Edited by raduk, 04 January 2013 - 16:33.


#2696
Flamiheva

Flamiheva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 14.05.2010
pentru instalatii de apa calda si rece ce fel de ppr ar trebui sa folosesc ?cel turcesc de la fulda sau cam asa ceva este bun?
multumesc

#2697
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
Daca este o instalatie fara pretentii, merge excelent teava PPR fara insertie.
Se taie si se imbina f. ushor, rezista la temperaturi si presiuni relativ mari (la ~6 bar, max. 105*C), iar pretul este f. bun.

PS: Evita produsele turcesti, pentru toate categoriile de tevi apa rece-calda.



View PostFlamiheva, on 06 ianuarie 2013 - 21:58, said:

pentru instalatii de apa calda si rece ce fel de ppr ar trebui sa folosesc?  
cel turcesc de la fulda sau cam asa ceva este bun?
multumesc

Edited by panoramic66, 07 January 2013 - 11:54.


#2698
Flamiheva

Flamiheva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 14.05.2010

View Postpanoramic66, on 07 ianuarie 2013 - 11:49, said:

Daca este o instalatie fara pretentii, merge excelent teava PPR fara insertie.
Se taie si se imbina f. ushor, rezista la temperaturi si presiuni relativ mari (la ~6 bar, max. 105*C), iar pretul este f. bun.

PS: Evita produsele turcesti, pentru toate categoriile de tevi apa rece-calda.

  cei de la magazin imi propun ceva ppr cu composit dar fabricat in turcia am cautat ceva asemanator fabricat in alta tara dar e greu de gasit cam ce magazine aduc produse din alte tari ?

#2699
cosminfasie

cosminfasie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.12.2010
Salut. Am si eu o problema legata de tevile de PPR respectiv PEID. Exista vreo echivalenta intre aceste tipuri de materiale in ceea ce priveste diametrul? Problema mea este ca trebuie sa dau o dispozitie de santier in care sa inlocuiesc materialul(teava) de PEID cu cel de PPR pentru apa rece si calda, dar nu stiu ce echivalenta sa-i trec. Ca si exemplu am PE de 32, dar trebuie sa-i spun ca-l inlocuiesc cu un PPR de .....cat anume?
Multumesc

#2700
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Diametrele interioare aproximative ale tevi de PPR sunt urmatoarele:
(au fost masurate cu un liniar obisnuit, asa ca nu au o precizie de 100%)

PPR 20 .... interior = 14 mm
PPR 25 .... interior = 16 mm
PPR 32 .... interior = 20 mm
PPR 40 .... interior = 25 mm
PPR 50 .... interior = 32 mm
PPR 63 .... interior = 40 mm

Logic ar fi ca PE-ul de 32 sa-l inlocuiesti cu PPR de 50.

Edited by florin71_skoda, 15 January 2013 - 12:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate