Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

ORL: dureri in gat, amigdalita etc

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#91
edwardthegreat

edwardthegreat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.04.2008
Medicul a prescris antibiotic din motive bine intemeiate asa ca urmeaza tratamentul. Antibioticul se administreaza profilactic impotriva streptococului beta hemolitic, care daca se intampla sa il ai da multe probleme mai incolo, afectiuni cardiace, reumatism etc... inainte se facea penicilina injectabil dupa care moldamin injectabil si se recolta un exudat faringian tocmai pentru a vedea daca mai este streptococul beta hemolitic.

#92
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Posttcmd, on Feb 11 2009, 17:25, said:

Copilul meu de 1,7 ani a facut amigdalita.L-am dus la medic si i-a prescris, asa cum ma asteptam, antibiotic (augumentin).
Am tot citit pe site-urile pt parinti ca la ,,rosui in gat" nu se administreaza antibiotic.Atunci,  de ce toti medicii de familie si pediatrii pe care ii cunosc si de care am auzit prescriu antibiotic pt aceasta afectiune?Refuz sa cred ca sunt cu totii prosti si ca vor sa faca rau copiilor in mod voit!Va rog sa ma lamuriti, pana la urma este bun sau nu antibioticul pt viroze si pt. alte IACRS?

Medicul vrea sa fie cat mai preventiv si nu este deplasat cu antibioticul prescris.

Ceai foarte mult (1l pe zi) din trei frati patati si brusture, combinat cu musetel, menta, fructe de padure si soc(primele 2 sunt foarte amare, restul de 4 pentru gust si vitaminizare). Sa nu care cum sa manance zahar rafinat(prajituri, dulciuri) si consumul de fructe limitat la jumatate, ii scade capacitatea sistemului imunitar cu 50% consumul de zahar rafinat. In principiu mancare potrivita cantitativ si usoara, supe cum zicea cineva din cat mai multe legume radacinoasa.

#93
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Posttcmd, on Feb 11 2009, 17:25, said:

Copilul meu de 1,7 ani a facut amigdalita.L-am dus la medic si i-a prescris, asa cum ma asteptam, antibiotic (augumentin).

Asa cum amintea cineva mai sus, e bine sa-ti tratezi copilul cu antibiotic daca exista suspiciunea de amigdalita streptococica (un exudat faringian si un ASLO ar ajuta in precizarea diagnosticului). Daca nu vrei sa aiba probleme cardiace, nefrologice, reumatologice mai tarziu e bine sa respecti indicatia medicului.

Nu sunt de acord cu reducerea consumului de fructe la jumatate, copilul are nevoie de multe vitamine in perioada de crestere.

#94
tcmd

tcmd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 17.08.2008
Multumesc mult pt sfaturi!
Din ce ati scris, m-am lamurit ca antibioticul nu este dusmanul numarul 1 al copilului bolnav de IACRS.
Maine dimineata il voi duce la laborator pt un exudat faringian.
Sanatate tuturor!


PS Augumentinul prescris e ok pt afectiunea de care sufera copilul meu?Adica nu e prea puternic avand in vedere ca nu a mai luat niciodata antibiotic?

#95
anomis

anomis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 18.08.2006
A inceput in decembrie cu o jena in gat, dupa care s-a amplificat.
Tratament luat in aceasta perioada: tantum lemon, albastru de metil, ceaiuri, ceva homeopat (nu mai stiu cum se numea), trachisan, vitamina c, propolis - (asta inainte de a se consulta un medic).
A mers la un doctor orl care la prima vedere a zis ca e o amigdalita cronica: exudat(corect ecxudat cumva? ) +analize sange.
In urma analizelor si a exudatului s-a ajuns la concluzia ca e faringita cronica. Mentionez ca in perioada asta nu a facut febra si nu a avut simptome de raceala.
Tratamentul prescris: tantum verde, bioparox si pinosol. A trecut deja o saptamana jumate de cand il ia si nici o imbunatatire.
La ora actuala simte o jena in gat (senzatia ca ar avea gatul umflat) si dificultati la vorbire. Mentionez ca nu este ragusit.

Idei noi?

#96
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
În plus de tot ce ai spus nu trebuie să lipsească din alimentație seleniu și zinc.

#97
kenywind

kenywind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.05.2007
asta e diacnosticul dat de medic , am urmat tratament medicamentos cu antibiotic foarte puternic, in prima faza , nu am reusit sa inghit nimic sau apropae nimic , cert ca numa una e bolnava.
acum pe mine ma intereseaza ce e cu pata aia mare ce se vede acolo

pe mine nu mai ma doare aproape deloc atunci cand inghit dar albeata persista.  o sa dispara albeata aia mai tarziu chiar daca se vindeca , sau vindecarea se face cand dispare aceea albeata? si de ce apare ?

#98
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Albeata sau cum ii spui tu e coaja de la punga cu puroi, doar de asta e amigdalita pultacee. Va dispare cu timpul, odata cu vindecarea.

#99
alex_202222

alex_202222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.10.2006
:crying: ieri dimineata a inceput sa ma doara gatul cand inghiteam , si azi dimineata m-am trezit cu niste chestii albe :(
In rest nu am febra , doar ma doare cand inghit . De ieri pana astazi am luat strepsils si ceai cu miere si lamaie dar nimic pana acum .
Aveti idee ce este ?

Attached Files



#100
dricsulescu

dricsulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 02.07.2009

View Postalex_202222, on 31st July 2009, 09:55, said:

Aveti idee ce este ?
da, este cazul sa te duci la un orl-ist sa te vada

#101
alex_202222

alex_202222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.10.2006
Am fost deja :P

Puroi in gat este ( aka amigdalita cred ?! )

Edited by alex_202222, 31 July 2009 - 16:21.


#102
cristii79

cristii79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.04.2008
am sa atasez un rezultat al unui exsudat faringian!daca stie cineva exact ce inseamna ce este scris acolo si carui antibiotic ar raspunde cel mai bine, eu ii multumesc de pe acum!

Attached Files



#103
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Nu ai un aparat foto sau un telefon sa-l fotografiezi mai bine? (pe functia portret)

#104
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View Postcristii79, on 31st July 2009, 19:40, said:

carui antibiotic ar raspunde cel mai bine
Pentru asta e nevoie și de o antibiogramă.

#105
cristii79

cristii79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.04.2008
poate asta...

Attached Files



#106
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
E coli?

#107
cristii79

cristii79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.04.2008
B Esch Colli pare sa scrie si mai sunt cateva completari care chiar nu reusesc sa le descifrez.

#108
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
"Abundent"?

Iar pe rândul al doilea "levuri"?

(Of! Dacă e vorba de E. Coli, e scris greșit!!!  :cursing: )

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate