Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Încălzire electrică in pardoseala: rezistente, metal amorf

- - - - -
  • Please log in to reply
2609 replies to this topic

#1567
cemainickam

cemainickam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.12.2014

View Postcheluakame, on 21 mai 2015 - 10:44, said:

Unde nu ai habar este mai bine sa nu spui nimic.
Astfel de constructii se fac "de cand lumea" si nu au mai plecat la plimbare niciunde. Pentru asta exista structuristi care si-au pierdut ani din viata prin scoli.
De fapt sunt pentru a reduce transferul termic prin conductie "in jos" dar este alta discutie ...
Ai zis nimic.

#1568
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
Incalzire electrica in pardoseala care poate fi la indemana oricui. Se adapteaza usor oricaror conditii, in special la cladirile vechi reabilitate:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SWhhr9JLgko?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si pentru baie:
https://www.youtube....RA5eQbrnZlaVtdA

#1569
DTH-danela

DTH-danela

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.06.2015

View Poster0s22, on 10 mai 2015 - 14:42, said:

Salut

Am citit ultimele pagini din acest topic si nu am reusit sa gasesc anumite informatii care ma intereseaza in mod special. Asadar, imi cer scuze anticipat daca s-a mai discutat ceea ce urmeaza sa intreb.

Anul acesta o sa-mi construiesc o casa pe structura de lemn de aproximativ 150 mp.
Peretii exteriori vor fi alcatuiti din: polistiren de 10 cm, osb de 12 mm, vata minerala 15 cm, osb 10 mm, gipscarton (de la exterior catre interior). Pardoseala (la parter) o pot prevedea cu izolatie pentru a spori eficienta sistemului. De asemenea, pot izola cu polistiren si tavanul etajului.

Avand in vedere ca in zona unde intentionez sa achizitionez terenul nu exista retea de gaze naturale, tind catre incalzirea in pardoseala electrica.

Lasand la o parte variantele (sau daca exista diferente semnificative se pot mentiona) care ar fi consumul lunar aproximativ pentru lunile de iarna?
Va multumesc anticipat.
Buna!
Pentru 150mp , la o temperatura exterioara de 5 grade si se doreste la interior o temperatura confortabila 22-23 grade, la un abonament cu enel de tip CTP , va fi un cost de 602 lei cu tva.

Edited by gelunechifor, 19 June 2015 - 08:39.
Va rog sa cititi Regulamentul forumului si al ariei.Avertismentul nr 2!!


#1570
kuki03

kuki03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.02.2005
Buna ziua,
As dori va rog frumos un sfat legat de alegerea unei oferte de incalzire electrica in pardoseala, cu cabluri de incalzire. Suprafata va fi de aproximativ 60mp, adica 6 camere si un hol. Podeaua va fi izolata cu polistiren extrudat de 5cm, peretii cu polistiren de 10cm pe exterior si geamurile vor fi termopan 5 camere, tripan, LowE+Argon. Podeaua va fi acoperita cu gresie. De 1 luna tot citesc pe forumuri, dar nu ma pot hotari care oferta sa aleg, mai am inca 2-3 saptamani la dispozitie. Am pana acum, urmatoarele oferte:
- cabluri Devi facute in Danemarca, garantie cablu 20 ani, garantie termostate 5 ani. Teoretic asta ar fi cea mai ok oferta dpdv calitativ, dar si cea mai scumpa
- cabluri Warmup facute in UK, garantie cablu 10 ani, garantie termostate 3 ani. Am 2 oferte, dar la materiale identice, diferenta este de vreo 200 euro in favoarea unui alt distribuitor fata de importatorul oficial
- cabluri Heatcom facute in Danemarca, garantie cablu 20 ani, garantie termostate 2 ani. Am citit cateva comentarii negative legate de acest brand, nu stiu daca sunt adevarate sau e concurenta invidioasa
- cabluri ADSV facute in Cehia, garantie cablu 10 ani, garantie termostate 2 ani, oferta cea mai ieftina
- cabluri Raychem facute in Belgia, garantie cablu 12 ani, garantie termostate 2 ani, cica au EMF zero
Intre cea mai ieftina si cea mai scumpa oferta sunt aproape 700 euro diferenta, destul de mult zic eu, in conditiile in care am de facut o multime de alte investitii in acest spatiu. Toti se pot deplasa la mine in oras pt.montare sau au colaboratori locali.
Merita sa aleg varianta cea mai scumpa, datorita garantiei de 20 ani la cabluri? Aveti cunostinta care brand are cablurile cele mai fiabile in timp? Sau care cabluri au radiatia electromagnetica (EMF) cea mai mica? Aveti vreun alt sfat legat de ce parametri ai cablurilor sa mai cer la firmele care mi-au dat ofertele? Fiecare zice ca ori au cablurile cele mai rezistente mecanic, ori au EMF cel mai mic, ori sunt brandul cel mai vechi si cu experienta, ori au gama cea mai larga, ori au cele mai bune termostate, etc.

Multumesc anticipat pt.orice sfat. O seara buna tuturor.

#1571
DTH-danela

DTH-danela

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.06.2015
Buna ziua!
Intrati pe net si verificati provenienta cablurilor. Referitor la radiatiile "0" exista certificate care pot confirma. Exista si cabluri preluate si schimbate sigla.Garantia pt unele produse puteti obtine si 20 ani ,daca vi le monteaza persoane autorizate .Fiti atent in ce conditii vi se ofera garantia; si aici sunt mici chichite. Mai exista varianta sa solicitati persoanelor care au montat acest sistem de incalzire si sa intrebati daca sunt multumiti. Nu vreau sa fac reclama. Vreau sa va ajut sa luati decizia corecta astfel incat sa nu aveti probleme ulterior.

#1572
kuki03

kuki03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.02.2005

View PostDTH-danela, on 26 august 2015 - 09:22, said:

Buna ziua!
Intrati pe net si verificati provenienta cablurilor. Referitor la radiatiile "0" exista certificate care pot confirma. Exista si cabluri preluate si schimbate sigla.Garantia pt unele produse puteti obtine si 20 ani ,daca vi le monteaza persoane autorizate .Fiti atent in ce conditii vi se ofera garantia; si aici sunt mici chichite. Mai exista varianta sa solicitati persoanelor care au montat acest sistem de incalzire si sa intrebati daca sunt multumiti. Nu vreau sa fac reclama. Vreau sa va ajut sa luati decizia corecta astfel incat sa nu aveti probleme ulterior.

Multumesc pt.raspuns, desi ati generat alte nelamuriri pt.mine. Provenienta cablurilor este cea comunicata de catre firmele de unde am ofertele, sau cea scrisa pe site-urile firmelor, dar doar teoretic. Sigur nu pot verifica decat in momentul in care le voi avea in mana, dar atunci e prea tarziu. Asta se poate intampla si in cazul cablurilor preluate si cu sigla schimbata, cum ati spus. Dar cum sa ma feresc de asa risc? Montarea o voi face ori cu echipa autorizata de la firmele respective ori cu colaboratori autorizati ai lor de la mine din oras. Am noroc ca stau intr-un oras mare (Iasi), asa ca toti se pot deplasa sau au colaboratori locali. Am incercat sa cer oferte doar de la firme mari, cu experienta in domeniu de ani buni, sau direct de la reprezentantii sau importatorii in Romania ai firmelor straine producatoare de cablu, tocmai ca sa evit potentiale tepe. Intre timp, am mai primit oferte cu cablu Kima si Nexans. Unii zic ca sunt singurii care mai produc in tara de origine, altii ca dau garantie 20 de ani. Dilema se adanceste ...

Se poate un link catre vreo adresa unde sa vad ceva rezultate de teste ale EMF pt.diverse cabluri de incalzire? Pana acum, nu am primit de la nimeni ceva concret, desi am intrebat. Testele astea sunt cu valori ale EMF pt.fiecare cablu sau doar cu trecut/respins?

Rog pe cei care au experienta in acest domeniu sa ma mai ajute cu ceva pareri. Multumesc anticipat.

#1573
cemainickam

cemainickam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.12.2014

View Postkuki03, on 26 august 2015 - 23:47, said:

Se poate un link catre vreo adresa unde sa vad ceva rezultate de teste ale EMF ....

Campul magnetic generat de cablurile incalzitoare nu este nici pe aproape de cel generat de aparatele casnice din bucatarie. Incalzirea electrica este pentru cei care cauta sau investesc in confortul personal punct.

#1574
kuki03

kuki03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.02.2005

View Postcemainickam, on 28 august 2015 - 12:35, said:


Campul magnetic generat de cablurile incalzitoare nu este nici pe aproape de cel generat de aparatele casnice din bucatarie. Incalzirea electrica este pentru cei care cauta sau investesc in confortul personal punct.
Multumesc de raspuns. Vreau confort si sunt dispus sa investesc in asta. Stiu avantajele incalzirii in pardoseala. Rugasem doar de un link pt.a compara valorile EMF pt.diverse cabluri. In conditiile in care am mai multe oferte cu garantia de 20ani si alte cateva cu garantia de 10ani, nu as vrea sa aleg doar pe baza criteriului pret ci si prin prisma emisiei de EMF. Nu ma mai uit la 200-300 euro diferenta daca pot aleg niste cabluri mai "sanatoase".

#1575
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postcemainickam, on 28 august 2015 - 12:35, said:

Incalzirea electrica este pentru cei care cauta sau investesc in confortul personal punct.
Exact acelasi confort personal il poate asigura si incalzirea in pardoseala cu agent termic (apa), dar la un cost de exploatare de 3 ori mai mic si cu marele avantaj ca nu esti dependent de o singura forma de energie.

Incalzirea cu cabluri electrice merge doar cu curent.
Incalzirea cu agent termic (apa) se poate folosi cu o centrala electrica, cu centrala pe gaz (de 3 ori mai ieftin), cu pompa de caldura, cazan pe combustibil solid, etc.

#1576
kuki03

kuki03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.02.2005

View Postkolfleading, on 28 august 2015 - 18:49, said:

Exact acelasi confort personal il poate asigura si incalzirea in pardoseala cu agent termic (apa), dar la un cost de exploatare de 3 ori mai mic si cu marele avantaj ca nu esti dependent de o singura forma de energie.

Incalzirea cu cabluri electrice merge doar cu curent.
Incalzirea cu agent termic (apa) se poate folosi cu o centrala electrica, cu centrala pe gaz (de 3 ori mai ieftin), cu pompa de caldura, cazan pe combustibil solid, etc.

In cazul de fata, centrala pe gaz nu pot pt.ca nu este gaz in zona (zona rurala), centrala pe lemne nu pt.ca trebuie camera aparte/cos/lemne de carat si investitie destul de mare, sobe nu sunt si nu am cum sa fac pt.ca sunt camere mici, centrala electrica nu pt.ca vreau sa scap de calorifere/tevi si nu vreau revizii etc, asa ca raman pe incalzite electrica cu cabluri in pardoseala. Am citit ca sunt destule avantaje, iar dezavantajul ca depind doar de curent nu ma sperie. Camerele sunt mici si vor bine izolate, faptul ca se va intrerupe curentul cateva ore nu le va raci foarte mult..... Si totusi care brand de cabluri sa aleg?? Sa ma rezum doar la ofertele care au garantie de 20 ani (Devi, Heatcom, Nexans)?

#1577
DTH-danela

DTH-danela

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.06.2015
Buna!
Certifikační úřad Intertek Semko AB, Certifikace výrobků Místo Kista - Stockholm
Podpis \\^>-XOK->-~-_ Datum 15. června 2005.
Asa este scris pe certificatul cu radiatii "0". pentru Raychem.

#1578
cemainickam

cemainickam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.12.2014

View Postkuki03, on 28 august 2015 - 17:50, said:

Multumesc de raspuns. Vreau confort si sunt dispus sa investesc in asta. Stiu avantajele incalzirii in pardoseala. Rugasem doar de un link pt.a compara valorile EMF pt.diverse cabluri. In conditiile in care am mai multe oferte cu garantia de 20ani si alte cateva cu garantia de 10ani, nu as vrea sa aleg doar pe baza criteriului pret ci si prin prisma emisiei de EMF. Nu ma mai uit la 200-300 euro diferenta daca pot aleg niste cabluri mai "sanatoase".

Eu am ales Warmup. Pe site-ul lor din RO gasesti in fisa tehnica informatiile de care ai nevoie si le compari cu cele acceptate de UE. Au si un numar de contact si tipu e de treaba iti zice si ce nu ar trebui :) Cablurile el le comanda din UK, asadar o sa ai acelasi produs in pardoseala ca si un cetatean britanic. Cat despre garantie uita de ea, am observat totusi ca au scazut de la 30 la 10 ani, ceea ce mi se pare mai plauzibil. In Romania nu poti primi garantie mai mult de 3 ani pe nimic din cauza ca este de proasta calitate "curentul" ca sa nu intru in alte detalii. Acelasi produs in Ungaria are +1 an garantie fata de Romania. Ce acopera garantia ? .... Daca vine cablul deteriorat ori nu are rezistenta corespunzatoare ti-l schimba gratuit + costuri de transport , in rest nimic. Sa nu te astepti sa-ti plateasca cineva gresia din living etc... Oricum in 10 ani te saturi de model si o schimbi tu de buna voie, in acelasi timp poti schimba si instalatia ca nu costa chiar o avere.

PS: Nu mai "pune la suflet" ce spun instalatorii ca ei nu stiu de confort ;)

#1579
ipel

ipel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 11.03.2013
Vad ca sunt multi ce isi dau cu parerea pe aici.
1. Radiatia electromagnetica nu este 0 dar aceasta este destul de mica la cablurile bifilare ce se respecta.
2. Pe aceasta piata a incalzirii electrice in pardoseala exista Devi si restul. Restul fiind fosti distribuitori Devi ce au cautat alte variante de cabluri in general Made in China sau Made in India pe care le vand la preturi supraevaluate ca fiind Made in Danemarca, nu le recomand datorita valorii mari a radiatiei electromagnetice. Iar altii din categoria restul au produs cabluri incalzitoare mult in urma celor de la Devi.
3. Cablurile nu se strica de la variatiile de tensiune sau cum spun altii de la "curentul de proasta calitate".
4. Firma pe care o vorbeste toti de bine a aparut ca o ciupercuta dupa ploaie acum opt ani si-au facut un birou in Danemarca (fosti angajati DEVI) sa poata pune eticheta dupa ambalare Made in Danemarca.

"Heatcom-China
Heatcom Floorheating Engineering Co.,LTD
Address: Green land Building, Room 107, Bloc C
No.58
East Xinjian Road.
Minhang Discrict
City: CN-201100 Shanghai
Phone: +86 21 54170752/53
E-Mail: [email protected]
Home page: www.heatcom.cnnew-window

Heatcom Floor heating Engineering Co.,LTD is a joint venture between Heatcom DENMARK and Shanghai MV- International Trade Co.,LTD and holds the rights for Heatcom’s products in Asia.
We are today after 8 years the number 1. high-end, low building, energy efficient electrical floor heating system in Mainland CHINA and Taiwan.
Our domestic and foreign staff is working together with local entrepreneurs, designers and the foreign design/architectural community to promote the newest and most cost effective solutions available to our Chinese clients today.
For us safety is our top priority and at present there is no other electrical floor heating company with higher certifications than Heatcom floor heating.
Our goal is to develop and market products which can generate high levels of comfort and a pleasant atmosphere throughout your home or office."

Edited by ipel, 31 August 2015 - 19:23.


#1580
DTH-danela

DTH-danela

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.06.2015
Mai exista o firma care nu are legatura cu devi si are produse de calitate superioara si  premium cu certificare pt radiatii "0", provenineta Belgia. Cablul este acoperit cu fluoropolimer , ceea ce-i permite cablului sa se incalzeasca intr-un minut si la o temperatura constanta. Sunt pe piata romaneasca din 2010 iar in lume de peste 50 ani.

#1581
kuki03

kuki03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.02.2005

View PostDTH-danela, on 01 septembrie 2015 - 09:26, said:

Mai exista o firma care nu are legatura cu devi si are produse de calitate superioara si  premium cu certificare pt radiatii "0", provenineta Belgia. Cablul este acoperit cu fluoropolimer , ceea ce-i permite cablului sa se incalzeasca intr-un minut si la o temperatura constanta. Sunt pe piata romaneasca din 2010 iar in lume de peste 50 ani.

Multumesc tuturor pt.raspunsuri. Am contactat o firma din Iasi, care vor incerca sa obtina ei oferte mai bune de la furnizorii de la care am eu deja oferte. Daca ar fi dupa experienta pe care am avut-o personal la telefon cu firmele de la care am cerut oferte, as opta pt.firma cu caburi Raychem, de fapt despre ei am citit numai comentarii pozitive pe net, sau pt.produse Warmup. Dar din pacate, nu au garantie decat 10-12 ani, si numai daca le monteaza ei, n uau colaborator in Iasi. Prefer totusi sa mi le monteze o firma autorizata de la mine din oras, ar fi mai usor de contactat in caz de probleme ulterioare. Cred ca voi ramane pe oferta cu cabluri Devi sau Heatcom, in functie de ce oferta prind, daca obtinem pret mai bun. Mai am o oferta interesanta cu cabluri Nexans, dau garantie 20 ani la cablu si 3 ani la termostate. O sa dau amanunte de indata ce incep lucrarea. Numai bine tuturor.

#1582
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.01.2013
te agati inutil de garantia de 10, 12, 20 ani, etc... ai sa vezi ca garantia care o primesti va fi cea legala, adica 2 sau 3 ani. cei 20 ani vor fi chipurile garantati de firma, adica trebuie sa-i crezi pe cuvant. si mai trebuie sa-i mai si gasesti (adica sa mai existe firma) peste 15 ani, daca ai cumva vreo problema.

#1583
DTH-danela

DTH-danela

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.06.2015
Garantia de la producator Raychem este de 12 ani , iar  daca le monteaza importatorul se mai da 8 ani. In aceasta garantie este si pentru cablu si pentru termostat.Montajul se face  oriunde in tara.Exista clienti dispusi sa spuna parerea despre produsele Raychem.

#1584
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.01.2013
@dth-danela, as vrea sa vad si eu un certificat din asta, cu 20 ani garantie, mai ales detaliile alea scrise cu litere mici, mici. daca nu e prea greu, poti posta unul aici?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate